LIVE: Ισλανδία-Ουγγαρία 1-1

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ισλανδία-Ουγγαρία, για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Euro 2016.
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ισλανδία-Ουγγαρία, για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Euro 2016, το οποίο θα διεξαχθεί στο "Vélodrome".
Η Ουγγαρία είναι στην πρώτη θέση του ομίλου με τρεις βαθμούς, καθώς στην πρεμιέρα νίκησε με 2-0 την Αυστρία.
Από την άλλη, η Ισλανδία ήρθε 1-1 με την Πορτογαλία στην πρώτη αγωνιστική και ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση του ομίλου με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος.
Το άλλος ματς του γκρουπ ανάμεσα σε Πορτογαλία και Αυστρία είναι προγραμματισμένο για τις 22:00 και θα διεξαχθεί στο "Parc des Princes"
Ισλανδία (Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σάιβαρσον, Ράγκναρ Σίντουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπιάρνασον, Μπέντβαρσον, Σίγκτορσον.
Ουγγαρία (Στόρκ): Κίραϊ, Λανγκ, Γκούζμιτς, Γιούχας, Κάντερ, Γκέρα, Κλάινχαϊσλερ, Νάγκι, Στίμπερ, Τζούτζακ, Πρίσκιν.
Στον πάγκο από πλευράς Ισλανδίας ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φίνμπόγκασον, όπως και ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ,Έντιουρ Γκούντιοσεν. Ο πρώτος αγωνίστηκε από το 81' και μετά κόντρα στην Πορτογαλία. Παράλληλα, είναι βασικός ο Κάνταρ, ο οποίος βρίσκεται στη μεταγραφική λίστα της ΑΕΚ για το αριστερό άκρο της άμυνας.
Ο πρώην ποδοσφαιριστών των δύο, Κρίστιαν Νέμεθ είναι επίσης στον πάγκο.
Διαιτητής είναι ο Ρώσος, Σεργκέι Καράσεφ. Βοηθοί του οι Νικολάι Γκολούμπεβ, Τιγκχόν Καλούγκιν.
Έναρξη στο ματς!
Υπενθυμίζεται ότι τεχνικός της Ουγγαρίας, την οποία η Εθνική μας αντιμετώπισε στα προκριματικά του Euro 2016 (0-0 στο εκτός, νίκη με 4-3 στο Καραϊσκάκη), είναι ο Μπερντ Στορκ που ήταν προπονητής της U-21 του Ολυμπιακού.
10' Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς είναι για την Ισλανδία. Ο Μπόντβαρσον έπιασε δυνατή κεφαλιά και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Κίραλι.
Η κατοχή της μπάλας είναι 68%-32% υπέρ της Ουγγαρίας στα πρώτα λεπτά.
14' Κεφαλιά του Πρίσκιν, η μπάλα έφυγε πολύ πάνω από την εστία της Ισλανδίας.
17' Σουτ του Ντζούτζακ μέσα από την περιοχή, πρόλαβε και έκλεισε η άμυνα των Ισλανδών και απομάκρυνε τον κίνδυνο
Ουσιαστικά έχουν αλληλοεξουδετερωθεί οι δύο ομάδες με τον τρόπο που αγωνίζονται στο πρώτο μισάωρο. Η Ουγγαρία είναι ελαφρώς καλύτερη, έχει την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά πέραν ενός καλού πενταλέπτου που είχε μετά το πρώτο τέταρτο, δεν έχει γίνει ιδιαίτερα απειλητική.
31' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισλανδία! Ο Γκούντμουσον κέρδισε τη μάχη με τον Κάνταρ, βρέθηκε απέναντι από τον Κίραλι, αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας τον νίκησε στο πλασέ που έκανε και κράτησε το μηδέν.
Ωραίο-φαλτσαριστό σουτ του Κλάινχαϊσλερ, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία της Ισλανδίας.
37' Απειλεί και πάλι η Ισλανδία. Ο Σίγκθορσον εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και η αντίπαλη άμυνα έδιωξε τον κίνδυνο
Πέναλτι για την Ισλανδία!
Κακή έξοδος του Κίραλι, του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια του και στη συνέχεια πάνω στη διεκδίκηση της μπάλας ο Κάνταρ ανέτρεψε τον Γκούναρσον μέσα στην περιοχή.
39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΛΑΝΔΙΑ, 1-0
Ο Σίγκουρντσον ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κίραλι.
42' Κίτρινη στον Γκούντμουσον
Η φάση του πέναλτι
Ημίχρονο στο Βελοντρόμ. Ισλανδία-Ουγγαρία 1-0
Σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε λίγες καλές φάσεις και κακό θέαμα στο μεγαλύτερο μέρος του, η Ουγγαρία ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ήταν φλύαρη. Η Ισλανδία που είχε λίγες, αλλά καλές ευκαιρίες κατάφερε να προηγηθεί στο 39'. Ο Καντάρ ανέτρεψε τον Γκούναρσον ύστερα από την γκέλα του Κίραλι και ο Σίγκουρντσον ευστόχησε στην εκτέλεση λίγο μετά.
Έναρξη δεύτερου μέρους!
57' Ο Μόντβαρσον απειλεί για την Ισλανδία.
59' O Κλάινχαϊσλερ χάνει ευκαιρία για την Ουγγαρία με καλές προϋποθέσεις, αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.
66' Αλλαγή για την Ισλανδία. Ο Χάλσφερντσον αντί Γκούναρσον
66' Καλή στιγμή για την Ουγγαρία. Ο Ντζούτζακ εκτέλεσε φάουλ με δύναμη, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Χάλντορσον, που μπλόκαρε με τη δεύτερη.
67' Διπλή αλλαγή για την Ουγγαρία
Νίκολιτς και Μπόντε στο ματς, αντί των Τσίμπερ και Πρίσκιν.
69' Δεύτερη αλλαγή για την Ισλανδία. Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον (και νυν της Άουγκσμπουργκ) πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μπόντβαρσον.
Κόντρα στην Πορτογαλία είχε παίξει από το 81' και μετά.
72' Σουτ του Μπόντε για την Ουγγαρία, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Χάλντορσον
73' Σουτ του Κάνταρ έξω από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Χάλντορσον
74' Κίτρινη στον Φινμπόγκασον και στημένη φάση για την Ουγγαρία λίγο έξω από την περιοχή.
Ο Ντζούτζακ το εκτέλεσε και μάζεψε την μπάλα ο Χάλντορσον
77' Κίτρινη στον Σέβαρσον.
81' Κίτρινη στον Κάνταρ
83' Κίτρινη στον Κλάινχαϊσλερ
84' Τρίτη αλλαγή για την Ισλανδία. Ο Έιντουρ Γκούντιοσεν αντί του Σίγκθορσον.
Πρόκειται για την 86η συμμετοχή του πρώην παίκτη της ΑΕΚ με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας.
84' Αλλαγή για την Ουγγαρία, μέσα ο Σάλαι, έξω ο Τζούχαζ
88' ΓΚΟΛ για την Ουγγαρία, 1-1!
Γύρισμα του Νίκολιτς από τα δεξιά, αυτογκόλ από τον Σέβαρσον.
Μίνι διακοπή στο παιχνίδι, ακούστηκαν 2-3 κροτίδες να πέφτουν από τις εξέδρες.
Ξεκίνησε εκ νέου ο αγώνας. Φτάσαμε στο 90ο λεπτό. Για να δούμε αν θα έχουμε κι άλλες συγκινήσεις...
91' Κίτρινη κάρτα στον Νάγκι
92' Μακρινό συρτό σουτ του Σαλάι, μπλοκάρει εύκολα ο Ισλανδός γκολκίπερ
Φάουλ κερδίζει ο Φινμπόγκασον σχεδόν πάνω στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Μεγάλη ευκαιρία εδώ για την Ισλανδία να απειλήσει. Είμαστε στο 94'!
95' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισλανδία!
Ο Σίγκουρτσον εκτελεί το φάουλ, η μπάλα χτυπάει στα σώματα, ο Γκούντιονσεν παίρνει το... ριμπάουντ, αλλά σημαδεύει άουτ με το συρτό σουτ!
Τέλος στο ματς, Ισλανδία και Ουγγαρία μένουν στο 1-1
Η Ισλανδία πάει στους 2 βαθμούς (μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας κόντρα στην Πορτογαλία), η Ουγγαρία που ισοφάρισε στο 89' με αυτογκόλ, πάει στους 4.