Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ισλανδία-Αυστρία, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του έκτου ομίλου του Euro 2016 όπου τα πάντα είναι ανοιχτά σε ό,τι αφορά τα εισιτήρια για τους "16" της διοργάνωσης.
Η βαθμολογία: Ουγγαρία 4, Ισλανδία 2, Πορτογαλία 2, Αυστρία 1
Ισλανδία (Λάγκερμπακ): Χάλντορσον, Σέβαρσον, Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπγιάρνασον, Σίγκθορσον, Σίγκουρντσον, Άρνασον, Μπόντβαρσον, Γκούναρσον, Σκούλασον.
18:40
Αυστρία (Κόλερ): Άλμερ, Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Φουχς, Ιλσάνκερ, Αρναούτοβιτς, Αλάμπα, Μπαουμαγκάρτλινγκερ, Πρεντ, Κλάιν, Σάμπιτζερ.
18:42
Η Αυστρία, η οποία δεν έχει σκοράρει ακόμη στη διοργάνωση, θέλει νίκη πάση θυσία για προκριθεί. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα μείνει εκτός συνέχειας.
18:44
Η Ισλανδία θα είναι στην επόμενη φάση αν νικήσει, ενώ με ισοπαλία έχει ελπίδες να προκριθεί ως μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες.
18:45
Το άλλος ματς του ομίλου είναι το Ουγγαρία-Πορτογαλία.
18:46
Οι Μαγυάροι έχουν προκριθεί και πάνε για την πρωτιά (μπορεί να τερματίσει από πρώτη έως τρίτη), ενώ η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στην επόμενη φάση.
18:48
18:49
18:54
Αυτή τη στιγμή μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
19:02
2' Δοκάρι για την Ισλανδία!
19:03
Ο Γκούντμουσον δοκίμασε το αριστερό του πόδι αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του και η μπάλα κατέληξε στη συμβολή των δοκών.
19:11
11' Κοντά στο γκολ η Αυστρία! Ο τερματοφύλακας της Ισλανδία καθυστέρησε να γεμίσει και ο Αρναούτοβιτς που ήταν κοντά του παραλίγο να κλέψει την μπάλα, αλλά ο πορτιέρο των τυπικά γηπεδούχων απομάκρυνε την ύστατη στιγμή.
19:17
15' Πολύ καλή στιγμή για την Ισλανδία. Καλή εκτέλεση κόρνερ από τον Σίγκουρσον, ο Γκούναρσον κράτησε την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου κάνοντας κεφαλιά-πάσα, αλλά ο Άρνασαον αστόχησε μέσα από την περιοχή.
19:18
18' Γκολ η Ισλανδία, 1-0!
19:22
Η Ισλανδία άνοιξε το σκορ με κάπως ασυνήθιστο τρόπο. Ο Γκούναρσον εκτέλεσε το πλάγιο (πατώντας πάντως τη γραμμή), η μπάλα έφθασε στην αντίπαλη περιοχή, ο Άρνασον τη βρήκε όσο χρειάστηκε με το κεφάλι για να φθάσει στον Μπόβαρσον που βγήκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με συρτό σουτ τον νίκησε.
19:26
26' Προσπάθεια να απειλήσει ο Πρεντλ από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει ο Χάλντορσον
19:28
19:28
Το γκολ της Ισλανδίας
19:30
30' Σουτ του Αρναούτοβιτς έξω από την περιοχή και προς τα αριστερά, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ισλανδίας χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
19:31
30' Κι άλλη καλή στιγμή για την Αυστρία. Ο Αρναούτοβιτς έπιασε την κεφαλιά μπαίνοντας ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ, αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός, πάνω από την αντίπαλη εστία.
19:36
35' Κι άλλη καλή στιγμή για την Αυστρία. Ο Χίντερεγκερ έκανε δυνατό σουτ, η μπάλα κάπου βρήκε και κατέληξε σε κόρνερ.
19:36
ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ! Ο Σκούλασον τράβηξε τον Αλάμπα μέσα στην περιοχή μη αφήνοντας τον να διεκδικήσει την κεφαλιά και ορθώς ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και κίτρινη κάρτα.
19:37
ΑΣΤΟΧΗΣΕ Ο ΝΤΡΑΓΚΟΒΙΤΣ. Η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Χάλορσον και κατέληξε εκτός.
19:42
Καλή ευκαιρία με τον Μπαουμαγκάρτλινγκερ για την Αυστρία. Ο Ισλανδός τερματοφύλακας απομάκρυνε το σουτ του σε κόρνερ.
19:44
Ο Χίντερεγκερ προσπαθεί να απειλήσει, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.
19:47
Ημίχρονο στο ματς. Ισλανδία-Αυστρία 1-0 με το τέρμα του Μπόντβαρσον στο 18ο λεπτό. Υπενθυμίζεται ότι η Αυστρία έχασε πέναλτι με τον Ντράγκοβιτς στο 37ο λεπτό, το οποίο κέρδισε ο Αλάμπα. Σε δύο μέρη χωρίζεται το πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο μισό ανήκε στην Ισλανδία που μπήκε πιο επιθετικά και μετά το τέρμα της, έριξε σταδιακά την απόδοσή της με την Αυστρία να πιέζει αρκετά μετά το 30ο λεπτό.
20:01
Έναρξη δεύτερου μέρους!
20:02
Διπλή αλλαγή για την Αυστρία. Γιάνκο και Σοπφ στην θέση των Πρεντλ και Ιλσάνκερ.
20:04
47' Μεγάλη στιγμή για την Αυστρία. Σουτ του Αλάμπα με το δεξί, απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Άρνασον.
20:06
49' Σουτ του Σίγκουρσον για την Ισλανδία, η μπάλα λίγο δίπλα από την αριστερό δοκάρι του Άλμερ.
20:18
60' ΓΚΟΛ η Αυστρία, 1-1! Ο Σοπφ, ο οποίος μπήκε στο 46' στο ματς έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, άδειασε την αντίπαλη άμυνα και με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του.
20:21
Μάτσαρα είναι το άλλο παιχνίδι. Ουγγαρία-Πορτογαλία 3-3 στο 62'
20:25
68' Σουτ του Γιάνκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία. Καλή στιγμή για την Αυστρία.
20:26
Η Ισλανδία προσπαθεί να απειλήσει μόνο μέσω αντεπιθέσεων στο δεύτερο μέρος. Είναι οχυρωμένη στην άμυνα της και περιμένει να κλέψει την μπάλα για να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.
20:26
Κίτρινη στον Γιάνκο.
20:27
Υπενθυμίζεται ότι στην Αυστρία κάνει μόνο η νίκη.
20:27
71' Αλλαγή για την Ισλανδία. Ο Μπόντβαρσον εκτός, ο Ελ. Μπιαρνασον εντός.
20:28
Τα άλλα δύο ματς της Ισλανδία στη διοργάνωση ολοκληρώθηκαν με το σκορ (1-1) που έχει διαμορφωθεί έως τωρα στο σημερινό ματς, παίζοντας αρχικά με την Πορτογαλία και στη συνέχεια με την Ουγγαρία.
20:36
72' Χαμένο τετ- α-τετ του σκόρερ, Σοπφ, που νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
20:36
78' Γιάντσερ αντί Σάμπιτσερ για την Αυστρία.
20:37
79' Τράουστασον αντί του Σίγκθοσρον στο ματς για την Ισλανδία.
20:38
Καλή εκτέλεση φάουλ για την Αυστρία με τον Αλάμπα, διώχνει ο τερματοφύλακας της Ισλανδίας.
20:43
86' Τρίτη αλλαγή για την Ισλανδία. Ο Ίνγκασον, αντί του Γκούντμουσον.
20:47
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος
20:48
Δύο λεπτά ακόμα στο ματς
20:52
ΓΚΟΛ για την Ισλανδία, 2-1 στο 94' και πρόκριση στην επόμενη φάση. ΣΚόρερ ο Τράουσταστον