Ουαλία-Βόρεια Ιρλανδία 1-0

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ουαλία-Βόρεια Ιρλανδία, για τους «16» του Euro. Ενημέρωση μέσω του ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ουαλία-Βόρεια Ιρλανδία, για τους "16" του Euro 2016, που είναι προγραμματισμένο για τις 19:00 και θα διεξαχθεί στο "Parc des Princes"
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ουαλία (Κόουλμαν): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τέιλορ, Ντέιβις, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέλ, Λέντλεϊ, Βόουκς
Βόρεια Ιρλανδία (Ο' Νιλ): ΜακΓκόβερν, ΜακΌλεϊ, Τζ. Έβανς, Ντέιβις, Λάφερτι, Κ.Έβανς, Ντάλας, Νόργουντ, Χιούζ, Γουάρντ, Κάθκαρτ
Διαιτητής: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία). Βοηθοί: Μάικλ Μαλάρκι (Αγγλία), Στίβεν Τσάιλντ (Αγγλία). Τέταρτος: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)
Υπενθυμίζεται ότι η Ουαλία ήρθε πρώτη στον δεύτερο όμιλο, με δύο νίκες και μια ήττα.
Η Βόρεια Ιρλανδία ήταν μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες των ομίλων και με μια νίκη-δύο ήττες στο τρίτο γκρουπ πέρασε στην επόμενη φάση.
Η διάταξη των δύο ομάδων
Η ομάδα που θα περάσει στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει αυτήν που θα προκριθεί από το Ουγγαρία-Βέλγιο, το οποίο θα διεξαχθεί την Κυριακή στο "Municipal" της Τουλούζ
Ακολουθούν οι εθνικοί ύμνοι των δύο ομάδων
Εντός ολίγου θα ξεκινήσει η αναμέτρηση.
Έναρξη στο ματς!
10' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση και είναι για τη Βόρεια Ιρλανδία. Ο Ντάλας έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πήρε λίγα φάλτσα και την έδιωξε σε κόρνερ ο Χένεσεϊ
12' Πρώτη απειλή και από πλευράς Ουαλίας. Ο Ράμσεϊ προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με τακουνάκι, αλλά ο ΜακΓκόβερν μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
19' Ο Ράμσεϊ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βόρειας Ιρλανδίας, αλλά δεν υπάρχει γκολ!
Ο Βόουκς νίκησε την αντίπαλη άμυνα και με κεφαλιά τροφοδότησε τον Ράμσεϊ που ήταν σε αντικανονική θέση. Σωστή η απόφαση του διαιτητικού τιμ
22' Σουτ του Γουάρντ έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ για καλό και για κακό ο Χένεσεϊ.
Εδώ η φάση του Ράμσεϊ
26' Κακό σουτ του Μπέιλ, που βρήκε λίγο χώρο εκτός περιοχής και αριστερά, αλλά η μπάλα κύλησε πολύ αργά αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία.
44' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς. Τη δεχθηκε ο Ντάλας για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπέιλ και αν η Βόρεια Ιρλανδία προκριθεί στην επόμενη φάση δεν θα έχει δικαίωμα να αγωνιστεί στα προημιτελικά ο ίδιος
Ημίχρονο στο Παρίσι, χωρίς καθυστερήσεις. Ουαλία-Βόρεια Ιρλανδία 0-0.
Πολύ κακό το θέαμα στο πρώτο μέρος. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και οι φάσεις που ξεχωρίζουν είναι το σουτ του Ντάλας στο 10' από πλευράς Βόρειας Ιρλανδίας και η φάση του 19' όπου ο Ράμσεϊ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά ήταν σε αντικανονική θέση και δεν υπήρξε γκολ.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
Δείχνει κάπως πιο ελκυστικό το δεύτερο μέρος. Έχει καλύτερο ρυθμό μέχρι στιγμής.
53' Καλή στιγμή για την Ουαλία. Ωραία σέντρα του Ράμσεϊ από τα δεξιά, κεφαλιά του Βόουκς με την μπάλα να περνάει δίπλα από την αντίπαλη εστία.
55' Αλλαγή για την Ουαλία. Ο Ρόμπσον-Κανού στη θέση του Βόουκς
58' Απειλεί ο Μπέιλ Ωραία εκτελεσμένο φάουλ, αλλά όχι τόσο καλό όσο τα δύο που έβαλε και ο ΜακΓκόβερν έδιωξε με δυσκολία.
58' Κίτρινη στον Τέιλορ για την Ουαλία
62' Τζόναθαν Γουίλιαμς στη θέση του Λέντλεϊ για την Ουαλία.
67' Κίτρινη στον Ντέιβις για τη Βόρεια Ιρλανδία.
69' Γουάσινγκτον αντί Γουάρντ στο ματς για τη Βόρεια Ιρλανδία
75' ΓΚΟΛ Η ΟΥΑΛΙΑ, 1-0!
Ο Ράμσεϊ βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, καθυστέρησε να πασάρει, αλλά κατάφερε να βρει τον αμαρκάριστο Γκάρεθ Μπέιλ που έκανε με δύναμη το γύρισμα και ο ΜακΌλεϊ αντέδρασε άσχημα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
79' ΜακΓκίν αντί Νόργουντ για τη Βόρεια Ιρλανδία
84' Μαγκένις αντί ΜακΌλεϊ στο ματς για τη Βόρεια Ιρλανδία.