Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Κροατία και την Πορτογαλία που διεξάγεται στο «Stade Bollaert-Delelis» για τη φάση των «16» του Euro.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Κροατία και την Πορτογαλία για τη φάση των «16» του Euro
21:29
Η Κροατία προκρίθηκε ως πρώτη από τον όμιλό της με αντιπάλους την Τουρκία, την Ισπανία και την Τσεχία και θεωρείται από πολλούς ένα από τα ισχυρά αουτσάιντερ για την κατάκτηση της διοργάνωσης, με βάση τις εμφανίσεις που πραγματοποίησε στη φάση των ομίλων
21:30
Από την άλλη μεριά, η Πορτογαλία κάθε άλλο παρά εντυπωσίασε, καθώς σε ένα βατό όμιλο με Ισλανδία, Αυστρία και Ουγγαρία, έμεινε σε ισάριθμες ισοπαλίες και προκρίθηκε ως μία από τις καλύτερες τρίτες
21:31
Ας περάσουμε στις ενδεκάδες των δύο ομάδων
21:31
Κροατία (4-2-3-1): Σούμπασιτς - Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς - Μόντριτς, Μπαντέλι, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς - Μάντζουκιτς
21:33
Πάγκος: Βάργκιτς, Βρσάλικο, Γεβντάι, Κόβατσιτς, Κράμαριτς, Κάλινιτς, Σίλντενφελντ, Ρογκ, Κάλινιτς, Τσόριτς, Πιάτσα, Τσοπ
21:34
Πορτογαλία (4-4-2): Ρουί Πατρίσιο - Σέντρικ, Πέπε, Φοντέ, Γκερέιρο - Γουίλιαμ Καρβάλιο, Αντριέν Σίλβα, Ζοάο Μάριο, Αντρέ Γκόμες - Νάνι, Ρονάλντο
21:35
Χωρίς Βιεϊρίνια και Ρικάρντο Καρβάλιο στις επιλογές του ο Φερνάντο Σάντος
21:36
Πάγκος: Μπρούνο Άλβες, Ρικάρντο Καρβάλιο, Ζοάο Μουτίνιο, Έντερ, Βιεϊρίνια, Άντονι Λόπες, Ντανίλο, Ρενάτο Σάντσες, Ράφα Σίλβα, Ελισέου, Ρικάρντο Κουαρέσμα, Εντουάρντο
21:54
Αυτή τη στιγμή ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών
21:59
1' Έναρξη του ματς. Στη σέντρα οι Κροάτες
22:05
22:05
7' Το μαλλί του Ιβάν Πέρισιτς... Ό,τι πιο ενδιαφέρον σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης
22:08
Η σημερινή συμμετοχή του Νάνι είναι η υπ' αριθμόν 100 με την Πορτογαλία
22:12
12' Εντελώς μοιρασμένο το ματς, με τις δύο ομάδες να ακολουθούν ένα πολύ χαμηλό ρυθμό και να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές
22:14
15' Πρώτο κόρνερ της βραδιάς για τους Πορτογάλους, κανένας κίνδυνος για την Κροατία
22:18
19' Ούτε υποψία ευκαιρίας μέχρι στιγμής μπροστά από τις δύο εστίες
22:23
23' Πολλή υπομονή και πολλή τακτική σε ένα ματς που περιμέναμε περισσότερα από άποψη ποιότητας παιχνιδιού
22:25
25' Πρώτη ευκαιρία στο ματς! Σέντρα του Γκερέιρο σε εκτέλεση φάουλ, ο Πέπε πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά άουτ
22:25
26' Στο 62% υπέρ της Κροατίας η κατοχή της μπάλας
22:28
22:29
22:30
30' Και η πρώτη ουσιαστική τελική προσπάθεια για την Κροατία, με τον Πέρισιτς να συγκλίνει προς την περιοχή, αλλά η μπάλα από το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό, πέρασε άουτ.
22:35
36' Το παιχνίδι οδεύει προς την ολοκλήρωση του α' ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μένουν στο απόλυτο μηδέν
22:41
Ο Κριστιάνο χρειάζεται ακόμα ένα γκολ για να φτάσει στην κορυφή των σκόρερ σε τελική φάση Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων
22:43
Ο Γάλλος θρύλος έχει 9 γκολ και ο Κριστιάνο έχει 8.
22:46
Λήξη α΄ημιχρόνου και δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι δεν έχει υπάρξει η πραγματική συγκίνηση στο ματς, ώστε να σχολιασθεί περαιτέρω
23:01
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
23:06
50' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Εκτός ο Αντρέ Γκόμες, μέσα ο Ρενάτο Σάντσες
23:12
56' Σουτ του Μόντριτς από πολύ μακριά, η μπάλα άουτ
23:14
57' Ωραία συνεργασία των Πορτογάλων έξω από την περιοχή των Κροατών, σουτ του Ρενάτο Σάντσες και η μπάλα καταλήγει άουτ.
23:16
23:16
23:18
61' Ευκαιρία για την Κροατία. Κεφαλιά του Βίντα, η μπάλα δίπλα από την εστία του Πατρίσιο
23:20
64' Ο Στρίνιτς στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα, βρίσκει τον Νάνι, αλλά δεν δίνεται το πέναλτι στην Πορτογαλία
23:26
70' Η Πορτογαλία δείχνει εσχάτως να ψάχνει πράγματα στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί να απειλήσει
23:31
75' Φάουλ από πλάγια θέση για την Κροατία, ακριβώς στη γραμμή της μεγάλης περιοχής των Πορτογάλων
23:31
Διώχνει μακριά ο οπισθοχωρημένος Κριστιάνο Ρονάλντο
23:34
78' Κίτρινη κάρτα στον Γουίλιαμ Καρβάλιο
23:35
80' Καμία τελική εντός στόχου! Ενδεικτικό της ποιότητας του ματς
23:39
83' Στο έδαφος με τραυματισμό ο Μάντζουκιτς
23:39
84' Επανέναρξη του ματς, έπειτα από μια μικρή διακοπή
23:43
87' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Εκτός ο Ζοάο Μάριο, μέσα ο Ρικάρντο Κουαρέσμα
23:44
88' Πρώτη αλλαγή για την Κροατία. Εκτός ο Μάντζουκιτς, μέσα ο Κάλινιτς
23:47
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
23:50
Κόρνερ για τους Κροάτες στο τελευταίο λεπτό του ματς
23:50
Διώχνει ο Πέπε και πάμε για παράταση, καθώς ταυτόχρονα ακούστηκε στο σφύριγμα της λήξης...
23:56
91' Έναρξη του α' ημιχρόνου στην παράταση
00:00
94' Κεφαλιά του Πέρισιτς, πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Πατρίσιο
00:02
96' Κακό σουτ του Κάλινιτς, η μπάλα καταλήγει άουτ
00:08
103' Διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Τσόρλουκα
00:11
105' Αποτυχημένη προσπάθεια του Πέρισιτς να γυρίσει την μπάλα στο πέναλτι. Άουτ...
00:13
Έπειτα από 105 λεπτά και καμία ομάδα δεν έχει τελική στο τέρμα!
00:14
Την ίδια στιγμή ο Κριστιάνο Ρονάλντο, δεν έχει ούτε μία τελική προσπάθεια
00:14
Ενδεικτικά αυτά τα νούμερα για να καταλάβει κάποιος το ότι δεν έχει συμβεί το παραμικρό στο αποψινό ματς
00:16
106' Έναρξη στο β' ημίχρονο
00:17
108' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Εκτός ο Αντριέν Σίλβα, μέσα ο Ντανίλο
00:18
110' Αλλαγή για την Κροατία. Εκτός ο Ράκιτιτς, μέσα ο Πιάτσα
00:22
113' Μοναδική ευκαιρία για την Κροατία! Ο Πατρίσιο σε εκτέλεση κόρνερ κάνει την έξοδο για να μπλοκάρει την μπάλα, γλιστράει και σε ανυπεράσπιστη εστία ο Βίντα με το κεφάλι στέλνει την μπάλα άουτ.
00:25
116' Γύρισμα του Κάλινιτς στη μικρή περιοχή των Πορτογάλων, αλλά δεν υπάρχει συμπαίκτης του
00:25
116' Δοκάρι για τους Κροάτες με την κεφαλιά του Πέρισιτς!
00:26
117' ΓΚΟΛ για τους Πορτογάλους με κεφαλιά του Κουαρέσμα!
00:27
Αντεπίθεση των Πορτογάλων από τη συνεχή πίεση των Κροατών, πρώτο σουτ από τον Κριστιάνο και ο Κουαρέσμα παίρνει το ριμπάουντ από την ασθενή επέμβαση του Σούμπασιτς και με κεφαλιά κάνει το 1-0!
00:31
122' Νέα ευκαιρία με τον Βίντα να στέλνει από πλεονεκτική θέση την μπάλα άουτ!
00:32
Λήξη του ματς! Η Πορτογαλία παίρνει τη μεγάλη πρόκριση επικρατώντας 1-0 των Κροατών με γκολ του Κουαρέσμα στο 117'