Αγγλία-Ισλανδία

Θα... ψαρώσουν και οι Άγγλοι ή τα «λιοντάρια» θα περάσουν χαλαρά; Αγγλία και Ισλανδία κλείνουν τη φάση των «16» του EURO, με τη Γαλλία να περιμένει. Παρακολουθήστε LIVE το ματς στο sportfm.gr!

21:36
Καλό βράδυ σε όλους.
21:37
Το ζευγάρι με το πιο ξεκάθαρο φαβορί της φάσης των «16» του EURO... διασταυρώνει τα ξίφη του στη Νίκαια.
21:38
Αγγλία εναντίον Ισλανδίας, με τα «λιοντάρια» να μη θέλουν, φυσικά, να... ψαρώσουν από τους εντυπωσιακούς Ισλανδούς, που ζούνε μεγάλες στιγμές.
21:38
21:43
Η Αγγλία, δε, θέλει -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ- να περάσει από ένα νοκ άουτ, καθώς, από το δικό της EURO, το 1996 και έπειτα, μετά τον όμιλο δεν έχει πανηγυρίσει ποτέ...
21:43
Και πριν 20 χρόνια, βέβαια, την Ισπανία την απέκλεισε, στα προημιτελικά, στα πέναλτι.
21:46
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων!
21:46
21:47
Αγγλία (Ρόι Χότζον): Χαρτ, Γουόκερ, Ρόουζ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Στέρλινγκ, Κέιν, Ρούνεϊ, Στάριτζ, Ντάιερ, Ντέλε Άλι.
21:47
Ισλανδία (Λαρς Λάγκερμπακ): Χάλντορσον, Σέβαρσον, Γ. Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπιάρνασον, Σίγκθορσον, Ρ. Σίγκουρντσον, Άρνασον, Μπόντβαρσον, Γκούναρσον, Σκούλασον.
21:48
Όπως μπορείτε να δείτε, εκτός είναι ο Λαλάνα και στη θέση του παίζει ο Στάριτζ, ενώ στον πάγκο κάθεται ξανά ο Βάρντι. Βασικός ο Στέρλινγκ, με μια σχετική μουρμούρα από τους Άγγλους στο Twitter.
21:49
Ο αγώνας, να πούμε, γίνεται στη Νίκαια, ενώ διαιτητής είναι ο Σλοβένος Σκόμινα.
21:52
Να τονίσουμε, επίσης, πως αυτό είναι το τελευταίο παιχνίδι της φάσης των «16» του EURO, με τον νικητή να αντιμετωπίζει στους «8» τη διοργανώτρια Γαλλία.
21:54
Γίνεται τώρα το γνωστό τελετουργικό με τις φανέλες, ενώ βλέπουμε τους παίκτες των δύο ομάδων στα αποδυτήρια να ετοιμάζονται για να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
21:55
Οι Ισλανδοί το απολαμβάνουν στις εξέδρες.
21:56
Ακούγεται ο ύμνος της Ισλανδίας τώρα.
21:58
Και τώρα, ο ύμνος της Αγγλίας.
22:00
22:00
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης!
22:01
1' Σέντρα στο ματς!
22:03
2' Ένα μακρινό σουτ από τον Στάριτζ, η μπάλα αρκετά άουτ.
22:04
3' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Αγγλία! Ο Χάλντορσον «γκρέμισε» τον Στέρλινγκ, σωστή απόφαση του διαιτητή.
22:05
4' ΓΚΟΛ για την Αγγλία, 1-0! Εξαιρετική εκτέλεση από τον Ρούνεϊ, ο Χάλντορσον έπεσε σωστά, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.
22:07
6' ΓΚΟΛ για την Ισλανδία, 1-1! Φοβερά πράγματα... Δυνατό πλάγιο του Γκούναρσον από δεξιά, ο Άρνασον πιάνει την κεφαλιά και ο Ράγκναρ Σίγκουρντσον με προβολή ισοφαρίζει άμεσα για τους Ισλανδούς!
22:11
22:12
Φτάσαμε στο 10'. Η Αγγλία προσπαθεί να ξεπεράσει το σοκ της ισοφάρισης.
22:15
Όποιος πριν το EURO έλεγε πως οι Ισλανδοί θα περνούσαν στους «16», θα έμεναν, εκεί, πίσω στο σκορ από τους Άγγλους στο 4' και θα ισοφάριζαν αμέσως, δεν θα τον έλεγαν τρελό, αλλά... θεόμουρλο!
22:16
15' Τρομερή σουτάρα από τον Ντελέ Άλι λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
22:18
17' Άλλος ένας «κεραυνός», από τον Κέιν αυτήν τη φορά, ανησύχησε λιγότερο από ό,τι πριν ο Χάλντορσον.
22:19
18' ΓΚΟΛ για την Ισλανδία, 2-1! ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ! Σουτ του Σίγκθορσον, ο Χαρτ κάνει μία από τις γνωστές του «γκέλες» και οι Ισλανδοί φέρνουν τούμπα το ματς!
22:29
28' Ωραίο γύρισμα του Στάριτζ από δεξιά, βολ-πλανέ του Κέιν, δύσκολη απόκρουση από τον Χάλντορσον.
22:31
22:34
22:34
Βρείτε τις διαφορές...
22:35
Το πρώτο γκολ της Ισλανδίας κόντρα στην Αυστρία είναι «καρμπόν» με το πρώτο απόψε! Ίδιος το πλάγιο, ίδιος το στρώσιμο, άλλος σκόρερ...
22:36
34' Καλό σουτ του Σκούλασον, λίγο έλειψε να ξεράνει εντελώς τους Άγγλους. Η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χαρτ.
22:38
22:40
38' Κίτρινη κάρτα στον Γ. Σίγκθορσον.
22:41
Τα έχει χαμένα η Αγγλία...
22:42
Εκτός τόπου και χρόνου οι περισσότεροι παίκτες. Πέντε λεπτά ακόμα για το πρώτο ημίχρονο.
22:46
45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:47
«Φωνάζει» το ματς για την Αγγλία πως χρειάζεται Βάρντι και Λαλάνα...
23:02
Μία αλλαγή για την Αγγλία, ο Γουίλσιρ στη θέση του Ντάιερ.
23:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
23:04
47' Κίτρινη κάρτα στον Στάριτζ.
23:12
55' Τεράστια ευκαιρία για την Ισλανδία. «Ψαλιδάκι» του σκόρερ του πρώτου γκολ, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, από τη μικρή περιοχή, μεγάλη απόκρουση από τον Χαρτ.
23:16
60' Αλλαγή για την Αγγλία, στη θέση του Στέρλινγκ ο Βάρντι.
23:16
Για να δούμε...
23:17
61' Κακό σουτ του Ντελέ Άλι από πλεονεκτική θέση, άουτ η μπάλα.
23:22
65' Κίτρινη κάρτα στον Γκούναρσον.
23:24
Προσπαθεί η Αγγλία, αλλά δεν μπορεί. Ούτε φάση δεν μπορεί να βγάλει!
23:29
72' Ωραίο σουτ του Σέβαρσον, άουτ η μπάλα.
23:34
77' Αλλαγή για την Ισλανδία, στη θέση του Σίγκθορσον ο Μπιάρνασον.
23:35
79' Κεφαλιά του Κέιν στο πίσω δοκάρι, στα χέρια του Ισλανδού γκολκίπερ η μπάλα.
23:40
83' Μεγάλη απόκρουση από τον Χαρτ, με τον Γκούναρσον να μπαίνει στην περιοχή να σουτάρει, αλλά να πέφτει πάνω στον γκολκίπερ της Σίτι.
23:41
Είναι φοβερό. Ούτε φάση δεν έχει κάνει η Αγγλία! Αντιθέτως, οι Ισλανδοί χάνουν ευκαιρίες και για τρίτο γκολ. Απολύτως δίκαιο το σκορ.
23:43
87' Αλλαγή για την Αγγλία, στη θέση του Ρούνεϊ ο Ράσφορντ.
23:45
88' Αλλαγή για την Ισλανδία, στη θέση του Μπόντβαρσον ο Τραούστασον.