Πολωνία-Πορτογαλία 1-1

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πρώτου προημιτελικού του Euro 2016 ανάμεσα στην Πολωνία και την Πορτογαλία...
Προερχόμενες από προκρίσεις-θρίλερ στην προηγούμενη φάση, οι δυο ομάδες διεκδικούν το πρώτο εισιτήριο για τους "4" της διοργάνωσης.
Χωρίς να εντυπωσιάσουν και επιστρατεύοντας τη γνωστή συνταγή Σάντος, οι Ίβηρες κοίμισαν και έπειτα "χτύπησαν" στο τέλος την Κροατία με τον Κουαρέσμα.
Οι Πολωνοί, από την πλευρά τους, δεν ήταν καλύτεροι από την Ελβετία -πιέστηκαν μάλιστα στην παράταση- αλλά με ήρωα τον Φαμπιάνσκι, προκρίθηκαν στα πέναλτι.
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο αντίπαλοι.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φόντε, Ελισέου, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ζοάο Μάριο, Ρενάτο Σάντσες, Αντριέν Σίλβα, Νάνι, Ρονάλντο
ΠΟΛΩΝΙΑ (Άνταμ Ναβάλκα): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Παζντάν, Γεντρέιτσικ, Μαζίνσκι, Κριχόβιακ, Μπλαστσικόφσκι, Γκροζίτσκι, Μίλικ, Λεβαντόφσκι
Με όπλο την άμυνά τους έχουν φτάσει ως εδώ οι Πολωνοί. Η ομάδα του Ναβάλκα έχει δεχθεί ένα μόλις γκολ (αυτό το εκπληκτικό γυριστό του Σακίρι), ενώ στη φάση των ομίλων κράτησαν στο μηδέν και τη Γερμανία.
Η Πορτογαλία, από την άλλη, έπαιξε επιφυλακτικά απέναντι στην Κροατία, ωστόσο στη φάση των ομίλων ήταν από τις πιο παραγωγικές ομάδες, έχοντας τις περισσότερες τελικές προσπάθειες στη διοργάνωση.
Φυσικά οι Πορτογάλοι βασίζουν πολλά κι απόψε στον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος δεν σκόραρε απέναντι στην Κροατία, αλλά ήταν εκείνος από τον οποίο προήλθε το πολύτιμο γκολ του (εξαιρετικού όταν μπαίνει) Κουαρέσμα.
Από την πλευρά τους, οι Πολωνοί ελπίζουν ότι στο πιο κρίσιμο σημείο θα "ξεμπουκώσουν" τα μεγαλύτερα επιθετικά τους όπλα. Γιατί ο Λεβαντόφσκι είναι άσφαιρος μέχρι τώρα, ενώ ο Μίλικ έχει κερδίσει επάξια τον τίτλο του μεγαλύτερου χασογκόλη του τουρνουά.
Όλα έτοιμα στο "Βελοντρόμ" για να ξεκινήσει το μεγάλο παιχνίδι...
Κρατείται ενός λεπτού σιγή προς τιμή των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης στην Κωνσταντινούπολη.
1': Έναρξη του αγώνα.
2' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ!
Έπειτα από κακό υπολογισμό του Σεντρίκ (που δεν μπόρεσε να κόψει μια ακίνδυνη μπαλιά) ο Γκροσίτσκι μπήκε από αριστερά στην περιοχή και γυρίζοντας στο πέναλτι, έδωσε την ευκαιρία στον Λεβαντόφσκι να σημειώσει -με απευθείας πλασέ- το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση!
7': Σοκαρισμένοι από το γκολ δείχνουν οι Πορτογάλοι, που προσπαθούν παρόλα αυτά να αντιδράσουν και να απαντήσουν.
10': Καλή φάση για την Πορτογαλία!
Μετά από γύρισμα του Σέντρικ από δεξιά, ο Ρονάλντο σούταρε απευθείας προς την εστία, αλλά η μπάλα κόντραρε σωτήρια για την Πολωνία και απομακρύνθηκε.
15': Σε αντεπίθεση της Πολωνίας, ο Μίλικ βρίσκει χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά είναι άστοχο και φεύγει αρκετά έξω από το αριστερό δοκάρι.
17': Ευκαιρία για την Πολωνία!
Έπειτα από πάσα του Μίλικ από δεξιά, ο Λεβαντόφσκι "τσίμπησε" την μπάλα από τον Φόντε και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Πατρίσιο μπλόκαρε.
21': Έχει ισορροπήσει το παιχνίδι η Πολωνία, μετά από κάποια λεπτά όπου η Πορτογαλία προσπάθησε να πιέσει. Η ομάδα του Ναβάλκα είναι πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.
28': Καλή φάση για την Πορτογαλία!
Ο Ρονάλντο κοντρόλαρε έξω από την περιοχή και απέφυγε έναν αντίπαλο, αλλά το συρτό σουτ που έκανε στη δεξιά γωνία μπλοκαρίστηκε από τον Φαμπιάνσκι.
31': Πέναλτι ζητούν οι Πορτογάλοι σε μονομαχία του Γκλικ με τον Ρονάλντο. Ο Πολωνός αμυντικός δεν πάει στην μπάλα και "γκρεμίζει" τον σταρ της Ρεάλ, που έχει δίκιο να διαμαρτύρεται.
33' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ!
Μετά από εναλλαγή της μπάλας με τον Νάνι, ο Σάντσες σουτάρει δυνατά από το ύψος της περιοχής και η μπάλα -αφού κόντραρε και άλλαξε ελαφρώς πορεία- καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Φαμπιάνσκι!
37': Ευκαιρία για την Πολωνία!
Μετά από φάση διαρκείας, ο Μπλαστσικόφσκι σούταρε δυνατά -από πλάγια θέση δεξιά στην περιοχή- αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.
43': Έχει ανέβει μετά το γκολ η Πορτογαλία και πιέζει για δεύτερο πριν το ημίχρονο.
45': Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
49': Καλή φάση για την Πολωνία!
Έπειτα από σέντρα του Πίστσεκ από δεξιά, ο Λεβαντόφσκι έπιασε -πιεζόμενος- την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Πατρίσιο.
55': Πολλά λάθη στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, την ώρα που και οι δυο ομάδες δείχνουν αρκετά επιφυλακτικές.
56': Ευκαιρία για την Πορτογαλία!
Μετά από κάθετη πάσα του Νάνι, ο Ρονάλντο μπήκε μόνος από αριστερά αλλά -αντί να γυρίσει την μπάλα στο πέναλτι- σούταρε από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
60': Ευκαιρία για την Πορτογαλία!
Έπειτα από γύρισμα του Νάνι και "τζούφιο" σουτ του Ρονάλντο, η μπάλα στρώθηκε στον Άντριεν Σίλβα, αλλά το απευθείας πλασέ του κοντραρίστηκε σωτήρια από τους αμυντικούς για την Πολωνία!
64': Πολύ καλή φάση για την Πορτογαλία!
Ο Σέντρικ βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα φοβερό σουτ -έξω από την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί "Γ" του Φαμπιάνσκι!
69': Ευκαιρία για την Πολωνία!
Έπειτα από γύρισμα του Μπλαστσικόφσκι από αριστερά, ο Μίλικ πρόλαβε τον Πέπε και έκανε την προβολή, αλλά ο Πατρίσιο μπλόκαρε -έστω και δύσκολα- την μπάλα.
73' - Αλλαγή για την Πορτογαλία
Στη θέση του Άντριεν Σίλβα μπαίνει ο Μουτίνιο.
75': Ο Γκροσίτσκι κοντρόλαρε έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα βολέ, αλλά δεν ήταν καλό και έφυγε πολύ άουτ.
79': Σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Πέπε κερδίζει δύσκολη κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Φαμπιάνσκι.
80' - Αλλαγή για την Πορτογαλία
Ο Κουαρέσμα αντικαθιστά τον Ζοάο Μάριο.
81': Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία!
Έπειτα από κάθετη πάσα του Πέπε, ο Γεντζέιτσικ προσπάθησε να εμποδίσει την πορεία της μπάλας προς τον Ρονάλντο και με παρακινδυνευμένο τάκλιν την έστειλε να ξυρίσει το δεξί δοκάρι της ομάδας του!
82' - Αλλαγή για την Πολωνία
Στη θέση του Γκροσίτσκι μπαίνει ο Καπούστκα.
86': Τεράστια ευκαιρία για την Πορτογαλία!
Ο Μουτίνιο βγάζει πάσα πάρε-βάλε στον Ρονάλντο, αλλά ο σταρ της Ρεάλ (απέναντι στον Φαμπιάνσκι) έπιασε αέρα και έχασε την ευκαιρία!
88' - Κίτρινη κάρτα για την Πολωνία
Τη βλέπει ο Καπούστκα, που πήγε με τον αγκώνα σε μια μονομαχία με τον Μουτίνιο.
90'+2' - Κίτρινη κάρτα για την Πορτογαλία
Τη δέχεται ο Καρβάλιο, που τράβηξε αντίπαλο.
90'+3': Λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Πάμε σε παράταση...
Παρόλο που η Πορτογαλία πίεσε στο β' ημίχρονο και έχασε καλές ευκαιρίες (με κορυφαία αυτή του Ρονάλντο στο τέλος) οι Πολωνοί άντεξαν και θα διεκδικήσουν στο έξτρα ημίωρο ή τα πέναλτι την πρόκριση.
90': Έναρξη της παράτασης.
92': Ευκαιρία για την Πορτογαλία!
Έπειτα από σέντρα του Κουαρέσμα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Ρονάλντο, αλλά εκείνος αιφνδιάστηκε και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία μπροστά από την εστία.
96' - Αλλαγή για την Πορτογαλία
Στη θέση του Καρβάλιο μπαίνει ο Ντανίλο.
98' - Αλλαγή για την Πολωνία
Ο Γιοντλιόβιετς στη θέση του Μαζίνσκι.
100': Ο Μίλικ βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
102': Ο Λεβαντόφσκι μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και κάνει μια επικίνδυνη συρτή σέντρα, αλλά δεν βρίσκεται κανείς στην πορεία της μπάλας για να τη σπρώξει στα δίχτυα.
103': Μακρινό σουτ από τον Νάνι, βρίσκει σε ετοιμότητα τον Φαμπιάνσκι που μπλοκάρει.
105': Λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
106': Έναρξη του β' μέρους της παράτασης.