Γερμανία-Γαλλία

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr τον ημιτελικό ανάμεσα στην Γερμανία και την Γαλλία στο «Βελοντρόμ». Ο νικητής θα συναντήσει στον τελικό του Euro την Πορτογαλία.

21:00
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Γερμανίας απέναντι στην Γαλλία.
21:02
Χθες, η Πορτογαλία αφήνοντας πίσω της το εμπόδιο της Ουαλίας (2-0) έκλεισε θέση για τον τελικό του Euro. Απόψε ή τα "πάντσερ" ή οι "τρικολόρ" θα παλέψουν για να διεκδικήσουν το τρόπαιο κόντρα στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος.
21:03
Στην Μασσαλία και στο "Βελοντρόμ", μπροστά σε σχεδόν 65.000 θεατές θα διεξαχθεί το μεγάλο ματς.
21:10
21:15
Τις 27 φορές που έχουν τεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες, οι Γάλλοι μετρούν 12 νίκες και οι Γερμανοί 9. Συνολικά τέσσερις φορές έχουν διασταυρώσει τα ξίφη τους σε επίσημο ματς, με τις τρεις να κρίνουν πρόκριση. Σε αυτή την περίπτωση πανηγύρισαν μόνο τα «πάντσερ» (ημιτελικός Μουντιάλ 1982, ίδια φάση για την ίδια διοργάνωση 1986 και προημιτελικός Μουντιάλ 2014).
21:20
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
21:21
Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χέβεντες, Έκτορ, Τσαν, Σβαϊνστάιγκερ, Κρόος, Εζίλ, Ντράξλερ, Μίλερ
21:21
Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Ουμτιτί, Εβρά, Ματουϊντί, Πογκμπά, Σισοκό, Παγέ, Γκριεζμάν, Ζιρού
21:21
21:22
Ο Γιόακιμ Λεβ δεν έχει στην διάθεσή του τον Ματς Χούμελς (τιμωρημένος), τον Μάριο Γκόμεζ (τραυματίας, χάνει την συνέχεια) και τον Κεντίρα (θα κάνει αγώνα δρόμο να προλάβει τον τελικό αν περάσει η ομάδα του).
21:26
21:26
Απ' την άλλη πλευρά, το απουσιολόγιο του Ντιντιέ Ντεσάν είναι "λευκό". Ο τεχνικός των "τρικολόρ" μάλιστα είναι στην ευχάριστη θέση να έχει και επιστροφές, αφού εξέτισαν στο ματς με την Ισλανδία τις ποινές τους οι Καντέ και Ραμί.
21:27
Ο Αρσέν Βεγνκέρ μαζί με τον Ερίκ Αμπιντάλ κάνουν τις εκτιμήσεις τους στην γαλλική κρατική τηλεόραση. Εικόνα live21960895/112869.jpg
21:46
21:47
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει εδώ και λίγα λεπτά το ζέσταμά τους.
21:55
Στον αγωνιστικό χώροι Γερμανοί και Γάλλοι.
21:58
22:00
1' Ξεκίνησε το ματς
22:04
5' Αρκετά καλός ρυθμός στο παιχνίδι. Καμία από τις δύο ομάδες δεν δείχνει να φοβάται τον αντίπαλό της.
22:07
Τεράστια ευκαιρία για την Γαλλία. Ατομική ενέργεια του Γκριεζμάν, ο Νόιερ πέφτει και διώχνει το πλασέ του επιθετικού της Ατλέτικο.
22:11
11' Μένει ψηλά η Γαλλία θέλοντας να μπλοκάρει την ανάπτυξη των Γερμανών.
22:13
13' Φάση για την Γερμανία. Γύρισμα του Τσαν από τα δεξιά, ο Μίλερ κάνει την προβολή, δεν βρίσκει "γεμάτα" την μπάλα και την στέλνει λίγο άουτ.
22:15
14' Μεγάλη φάση για την Γερμανία. Η μπάλα στρώνεται στον Τσαν, που κάνει με την μία ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Γιορίς πέφτει και διώχνει δύσκολα.
22:16
15' Μακρινό σουτ του Μίλερ, μπλοκάρει εύκολα ο Γιορίς.
22:22
22' Οι Γερμανοί έχουν πάρει τον έλεγχο τα τελευταία λεπτά.
22:22
*Αντεπιθέσεις ψάχνουν οι Γάλλοι, που ζορίζονται στην άμυνα.
22:23
22:25
25' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παγέ απ' τα 30 μέτρα, μπλόκαρε εύκολα ο Νόιερ.
22:27
26' Φάση για την Γερμανία. Φαλτσαριστό σουτ του Σβαϊνστάιγκερ με τον Γιορίς να διώχνει σε κόρνερ.
22:33
31' Φάση διαρκείας στα καρέ των Γάλλων με τους Μίλερ και Ντράξλερ να μην μπορούν να τελειώσουν τη φάση.
22:36
36' Κίτρινη κάρτα στον Τσαν για μαρκάρισμα στον Παγέ.
22:37
37' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πογκμπά, μπλοκάρει εύκολα ο Νόιερ.
22:39
39' Μακρινό σουτ του Μίλερ, ο Γιορίς μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
22:39
22:42
41' Φάση για την Γαλλία. Ο Εβρά περνάει έξυπνα για τον Γκριεζμάν, ο οποίος υποδέχτηκε σωστά την μπάλα αλλά το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Νόιερ.
22:43
42' Μεγάλη φάση για την Γαλλία. Ο Ζιρού τσιμπάει την μπάλα βγαίνει απέναντι στον Νόιερ, όμως πριν σουτάρει ο Χέβεντες τον κόβει εξαιρετικά.
22:43
43' Κίτρινη κάρτα στον Εβρά.
22:46
45+1' Πέναλτι για την Γαλλία!
22:47
Κεφαλιά του Εβρά έπειτα από κόρνερ η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Σβαϊνστάιγκερ και ο Ριτζόλι δείχνει την άσπρη βούλα και την κίτρινη κάρτα στον Γερμανό.
22:47
45+2' ΓΚΟΛ 1-0 Η ΓΑΛΛΙΑ!!!
22:48
Ο Γκριεζμάν στέλνει τον Νόιερ από την άλλη πλευρά και την μπάλα στα δίχτυα του!
22:48
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22:48
Η Γαλλία προηγείται 1-0 απέναντι στην Γερμανία.
22:49
Το μοναδικό γκολ στο ματς έχει σημειώσει ο Γκριεζμάν. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο Βελοντρόμ, τις ισορροπίες άλλαξε το χαζό χέρι του Σβαϊνστάιγκερ.
23:03
46' Ο Εζίλ πήρε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στη φάση του πέναλτι.
23:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
23:05
47' Φάση για την Γαλλία, ο Ζιρού παίζει 1-2 με τον Γκριεζμάν με τον δεύτερο να κάνει σουτ το οποίο κοντράρει στο πόδι του Μπόατενγκ και φεύγει κόρνερ.
23:08
50' Κίτρινη κάρτα στον Ντράξλερ.
23:13
55' Οι Γερμανοί πιέζουν κι έχουν την κατοχή. Οι Γάλλοι αμύνονται σωστά.
23:17
59' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μπόατενγκ. Διακοπή στο ματς.
23:18
Αποχωρεί καταχειροκροτούμενος από όλο το γήπεδο ο στόπερ της Μπάγερν. Μυϊκό το πρόβλημα που δεν του επιτρέπει να συνεχίσει.
23:19
61' Αλλαγή για την Γερμανία. Στη θέση του Μπόατενγκ πέρασε ο Μουστάφι.
23:20
23:21
63' Εκτέλεση κόρνερ του Γκριεζμάν, ο Κοσιελνί παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα άουτ με τον Νόιερ να ελέγχει.
23:25
66' Αλλαγή για την Γερμανία. Ο Γκέτσε στη θέση του Τσαν. Όλο και πιο επιθετική κάνει την Γερμανία ο Λεβ.
23:26
67' Στραβοκλωτσιά του Παγέ έξω από την περιοχή και ο Νόιερ μαζεύει.
23:29
71' Αλλαγή για την Γαλλία. Ο Καντέ στην θέση του Παγέ.
23:30
72' ΓΚΟΛ 2-0 Η ΓΑΛΛΙΑ!!!
23:31
Εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Πογκμπά, ο Νόιερ κάνει τραγική έξοδο και ο Γκριεζμάν με ένα τσίμπημα της μπάλας την στέλνει για δεύτερη φορά στα δίχτυα.
23:32
74' Δοκάρι για την Γερμανία. Όμορφο πλασέ του Κίμιχ με το αριστερό, η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και φεύγει άουτ.
23:33
75' Φάση για την Γαλλία. Σουτ του Πογκμπά με το εξωτερικό η μπάλα φεύγει άουτ.
23:33
75' Κίτρινη κάρτα στον Καντέ
23:34
76' Ευκαιρία για την Γερμανία. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντράξλερ, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
23:35
77' Αλλαγή για την Γαλλία. Ο Ζινιάκ αντί του Ζιρού
23:37
79' Αλλαγή για την Γερμανία. Ο Σανέ αντί του Σβαϊνστάιγκερ.
23:37
79' Φάση για την Γερμανία. Σουτ του Μουστάφι από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα απελπιστικά άουτ.
23:40
82' Νέα τελική για την Γερμανία. Φάουλ του Κρόος, ο Χέβεντες παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
23:45
86' Πάνω-κάτω η μπάλα. Η Γερμανία παίζει τα ρέστα της, οι Γάλλοι ψάχνουν και τρίτο.
23:46
88' Σουτ του Ζινιάκ, μπλοκάρει ο Νόιερ.
23:49
91' Αλλαγή για τη Γαλλία. Εκτός ο πρωταγωνιστής Γκριζμάν, στη θέση του ο Καμπάιγ
23:51
93' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Γερμανία με κεφαλιές του Μίλερ και του Γκέτσε
23:53
Λήξη της αναμέτρησης με τη Γαλλία να προκρίνεται στον τελικό επί της Γερμανίας με σκορ 2-0