Πορτογαλία-Γαλλία

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του Euro, ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Γαλλία. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

21:24
Καλησπέρα σας! Η ώρα για τον μεγάλο τελικό του Euro έφθασε! Η Πορτογαλία τίθεται αντιμέτωπη με την Γαλλία στο «Stade de France» με φόντο τον... θρόνο του πρωταθλητή Ευρώπης.
21:26
H Πορτογαλία βρίσκεται για πρώτη φορά μετά το 2004, όπου είχε ηττηθεί από την Εθνική Ελλάδας, σε τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ενώ η Γαλλία μετά το 2000, όταν και είχε κατακτήσει το τρόπαιο κόντρα στην Ιταλία.
21:28
Αρκετοί φίλαθλοι έχουν πάρει ήδη θέση στο «Stade de France», το οποίο έχει χωρητικότητα 81.338 θέσεις
21:28
21:29
21:29
Πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων!
21:30
Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίτσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ζοάο Μάριο, Ρενάτο Σάντσες, Άντριεν Σίλβα, Κ. Ρονάλντο, Νάνι.
21:31
Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Σανιά, Κονσιελνί, Ουμτιτί, Εβρά, Ματουιντί, Πογκμπά, Σισοκό, Γκριζμάν, Παγέ, Ζιρού.
21:32
21:34
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία). Βοηθοί του οι Σίμον Μπεκ (Αγγλία), Τζέικ Κόλιν (Αγγλία), επιπρόσθετοι οι Άντονι Τέιλορ (Αγγλία), Αντρέ Μαρινιέρ (Αγγλία) και τέταρτος ο Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία).
21:36
Υπενθυμίζεται πως η Πορτογαλία απέκλεισε στα ημιτελικά την Ουαλία, επικρατώντας με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ και οι Γάλλοι πέταξαν εκτός τους Γερμανούς.
21:39
Αναμενόμενες οι ενδεκάδες που παρατάσσουν οι Φερνάντο Σάντος και Ντιντιέ Ντεσάμπ. Για την Πορτογαλία επανέρχονται στο βασικό σχήμα οι Πέπε και Γουίλιαμ Καρβάλιο, ενώ οι έντεκα της Γαλλίας είναι οι ίδιοι με αυτούς του ημιτελικού κόντρα στη Γερμανία.
21:40
21:41
Εδώ και αρκετή ώρα έχει τοποθετηθεί και το τρόπαιο μέσα στο γήπεδο.
21:41
21:43
21:44
Και το διάγραμμα με τις ενδεκάδες αλλά και τους παίκτες που έχει κάθε ομάδα στον πάγκο!
21:46
Αγκαλιά με την κούπα και ένα... φαρδύ-πλατύ χαμόγελο μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ο Τσάβι! Ήταν ο τελευταίος αρχηγός που σήκωσε το Euro, με την Ιταλία να επικρατεί 4-0 της Ιταλίας το 2012!
21:49
Ο πασίγνωστος Dj, David Guetta, παίζει μουσική αυτή την ώρα, δέκα λεπτά πριν ξεκινήσει το ματς!
21:55
Οι δύο ομάδες παρέα με τη διαιτητική πεντάδα μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
21:55
Ακούγεται πρώτα ο ύμνος της Πορτογαλίας, ακολουθεί αυτός της Γαλλίας!
21:58
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι! Σε περίπου δύο λεπτά θα έχουμε σέντρα.
21:59
21:59
Εντυπωσιακό κορεό από τους Γάλλους οπαδούς στις κερκίδες, κατά την είσοδο των δύο ενδεκάδων στον αγωνιστικό χώρο.
22:00
1' Σέντρα στον μεγάλο τελικό!
22:03
Έχει μπει με μεγάλη όρεξη η Γαλλία, που πιέζει αρκετά ψηλά την Πορτογαλία και την αναγκάζει σε λάθος πάσες.
22:04
4' Ευκαιρία για την Πορτογαλία!
22:05
Βαθιά μπαλιά του Σέντρικ, ο Νάνι φεύγει στην πλάτη της άμυνας των Γάλλων και σουτάρει από το ύψος της περιοχής αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.
22:07
6' Κακό διώξιμο του Φόντε, η μπάλα στρώνεται στον Σισοκό έξω από την περιοχή αλλά το βολέ του Γάλλου έχει κατάληξη στις... κερκίδες του γηπέδου.
22:08
7' Ο Ματουιντί βρίσκει τον Γκριζμάν μέσα στην περιοχή και πλάγια αριστερά, αλλά αυτός θα κάνει πολύ κακό τελείωμα με τη μπάλα να περνάει πολύ άουτ.
22:10
10' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία!
22:10
Τρομερή μπαλιά του Παγέ προς τον Γκριζμάν, αυτός κάνει μια πανέξυπνη κεφαλιά με καμπύλη, αλλά ο Ρουί Πατρίτσιο με καταπληκτική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.
22:11
11' Νέα καλή στιγμή για τη Γαλλία.
22:11
Κόρνερ του Παγέ, ο Ζιρού έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε τη μπάλα.
22:12
Πάρα πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα, με τους Γάλλους να έχουν πάρει από νωρίς τα ηνία του αγώνα και να ψάχνουν το γρήγορο γκολ. Από την άλλη, οι Πορτογάλοι ψάχνουν μια καλή αντεπίθεση!
22:13
22:16
15 λεπτά στην αναμέτρηση. Παραμένει το 0-0 στον τελικό ανάμεσα σε Πορτογαλία και Γαλλία.
22:17
Δεν είναι καλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Είχε μια σύγκρουση πριν γόνατο με γόνατο με τον Παγέ και παρότι συνεχίζει, δείχνει να πονάει υπερβολικά.
22:18
Στο έδαφος ο Πορτογάλος σούπερ σταρ, κλαίει από τον πόνο αλλά και επειδή δεν θέλει να χάσει τον τελικό. Δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει!
22:20
Θα το παλέψει ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Του έδεσαν το γόνατο και προσπαθεί να συνεχίσει.
22:22
22' Πολύ ωραία προσπάθεια και σουτ του Σισοκό, η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάνω από την εστία.
22:24
23' Ο Άντριεν Σίλβα επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
22:25
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Κριστιάνο! Έπεσε στο έδαφος, πέταξε με νεύρα το περιβραχιόνιο στο χορτάρι και αυτή τη στιγμή αποχωρεί με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο.
22:25
Μεγάλο Fair Play από όλο το γήπεδο! Γάλλοι και Πορτογάλοι βρίσκονται όλοι όρθιοι και αποθεώνουν τον σούπερ σταρ της Ρεάλ.
22:26
25' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Κουαρέσμα αντί Κριστιάνο Ρονάλντο.
22:27
22:31
Μισή ώρα στην αναμέτρηση! Παραμένει το 0-0, ωστόσο το έργο των Πορτογάλων έχει γίνει πολύ πιο δύσκολο μετά την αποχώρηση του Κριστιάνο Ρονάλντο με αναγκαστική αλλαγή.
22:34
34' Mεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία!
22:35
Ο Παγέ δίνει στον Σισοκό μέσα στην περιοχή, αυτός με τακουνάκι κάνει την ποδιά στον Γουίλιαμ Καρβάλιο και το σουτ αλλά ο Ρουί Πατρίσιο έδιωξε με τις γροθιές.
22:35
34' Κίτρινη κάρτα στον Σέντρικ.
22:41
Πέντε λεπτά ακόμα μέχρι τα 45'. Λογικά θα υπάρξουν καθυστερήσεις, λόγω του τραυματισμού του Κ. Ρονάλντο.
22:44
22:46
2 λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:49
Λήξη του πρώτου μέρους στον τελικό! Πορτογάλοι και Γάλλοι πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το ματς, χωρίς σκορ (0-0). Καλύτερη η Γαλλία στο πρώτο 45λεπτο αλλά δεν κατάφερε να κάνει γκολ τις ευκαιρίες της, με την Πορτογαλία να μένει... μισή από το 25' καθώς ο Κ. Ρονάλντο αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.
23:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
23:11
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.
23:12
54' Μακρινό σουτ του Πογκμπά, η μπάλα πάνω από την εστία.
23:13
Έχουμε και μια εισβολή οπαδού, την οποία δεν μας δείχνει η τηλεόραση. Οι σεκιούριτι απομάκρυναν αμέσως τον οπαδό και το παιχνίδι συνεχίζεται.
23:15
58' Αλλαγή για τη Γαλλία. Κομάν αντί Παγέ.
23:16
59' Διαγώνιο σουτ του Γκριζμάν, ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε εύκολα.
23:18
Σωστή η αλλαγή του Ντιντιέ Ντεσάμπ. Ο Κομάν με την ταχύτητά του μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην άμυνα της Πορτογαλίας, σε αντίθεση με τον Παγέ που είναι πιο στατικός παίκτης και σήμερα πραγματοποίησε μια πολύ κακή εμφάνιση.
23:19
Συμπληρώθηκε μια ώρα παιχνιδιού. Το 0-0 παραμένει στον τελικό του Euro.
23:20
62' Κίτρινη κάρτα στον Ζοάο Μάριο.
23:24
66' Τεράστια ευκαιρία για τη Γαλλία!
23:24
Ο Κομάν έκανε πολύ ωραία σέντρα, ο Γκριζμάν την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία.
23:24
66' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ζοάο Μουτίνιο αντί Αντριέν Σίλβα.
23:25
67' Δυνατό σουτ του Κομάν, η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ.
23:26
23:33
75' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία!
23:34
Ο Κομάν έκοψε για τον Ζιρού, ο οποίος μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, έκανε το σουτ αλλά ο Ρουί Πατρίσιο έδιωξε δύσκολα.
23:36
78' Αλλαγή για τη Γαλλία. Ζινιάκ αντί Ζιρού.
23:36
79' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Έντερ αντί Ρενάτο Σάντσες.
23:38
80' Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία!
23:39
Σέντρα-σουτ του Νάνι, ο Γιορίς έδιωξε δύσκολα, στη συνέχεια της φάσης ο Κουαρέσμα έκανε το ψαλιδάκι αλλά ο πορτιέρε της Γαλλίας μπλόκαρε τη μπάλα.
23:39
81' Κίτρινη κάρτα στον Ουμτιτί.
23:39
81' Δυνατό σουτ του Νάνι από μακριά, η μπάλα πέρασε άουτ.
23:42
84' Ευκαιρία για τη Γαλλία!
23:42
Βολίδα του Σισοκό από τα 35 μέτρα, ο Ρουί Πατρίσιο λέει και πάλι «όχι» στους Γάλλους, με πολύ ωραία επέμβαση.
23:43
Πέντε λεπτά ακόμα μέχρι να συμπληρωθούν τα 90'. Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Πορτογαλία και Γαλλία.
23:48
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:50
90'+2' ΔΟΚΑΡΙ για τη Γαλλία!
23:50
Ο Εβρά έκανε τη συρτή σέντρα, ο Ζινιάκ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή έκανε τρομερή προσποίηση στον Πέπε και πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ρουί Πατρίσιο.
23:51
Απίθανη ευκαιρία για τη Γαλλία να καθαρίσει το ματς στο φινάλε και να πάρει την κούπα.
23:51
Τέλος στην αναμέτρηση, θα έχουμε παράταση!
23:52
Στο 0-0 Πορτογαλία και Γαλλία, με τους τρικολόρ να έχουν τρομερή ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς στις καθυστερήσεις αλλά ο Ζινιάκ... σημάδεψε το δοκάρι.
23:57
Έναρξη της παράτασης στον τελικό!
00:00
00:02
95' Κίτρινη κάρτα στον Ραφαέλ Γκερέιρο.
00:03
97' Κίτρινη κάρτα στον Ματουιντί.
00:05
98' Κίτρινη κάρτα στον Γουίλιαμ Καρβάλιο.
00:07
Πέντε λεπτά ακόμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης.
00:10
104' Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία.
00:11
Κόρνερ του Νάνι, ο Έντερ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γιορίς έδιωξε δύσκολα.
00:12
Τέλος στο πρώτο μέρος της παράτασης! Δύο-τρία λεπτά διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές και αλλάζουν εστίες για να συνεχιστεί ο τελικός.
00:15
Σέντρα στο δεύτερο μέρος της παράτασης!
00:16
Ζήτησαν δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή του Ουμτιτί οι Πορτογάλοι, ωστόσο ο Γάλλος δεν βρήκε τον αντίπαλό του και ούτε σήκωσε τόσο ψηλά το πόδι για να τον τραυματίσει.
00:16
107' Κίτρινη κάρτα στον Κοσιελνί.
00:17
Λανθασμένη η απόφαση του διαιτητή, ο Έντερ βρήκε τη μπάλα με το χέρι και όχι ο Κοσιελνί.
00:17
108' ΔΟΚΑΡΙ για την Πορτογαλία!
00:17
Ο Ράφαελ Γκερέιρο εκτέλεσε το φάουλ από πολύ καλό σημείο, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!
00:18
109' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία!
00:19
Ο Έντερ γίνεται κάτοχος της μπάλας αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ρολάρει στην πλάτη του Κοσιελνί και με πολύ ωραίο δυνατό σουτ νικάει τον Γιορίς και ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος!
00:19
110' Αλλαγή για τη Γαλλία. Μαρσιάλ αντί Σισοκό στο ματς
00:24
115' Κίτρινη στον Πογκμπά
00:29
Κόρνερ για την Πορτογαλία στο 120'
00:33
120+2' Απειλεί η Γαλλία! Σουτ του Μαρσιάλ, η μπάλα βρίσκει στα σώματα και καταλήγει εκτός, ενώ στη συνέχεια ο επόπτης θα σηκώσει το σημαιάκι.
00:33
ΤΕΛΟΣ! Η Πορτογαλία κατακτά το πρώτο Euro της ιστορίας της με το 1-0 επί της οικοδέσποινας Γαλλίας στην παράταση.