Βίγκρι-ΑΕΚ 0-1

Χωρίς να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση και φωνάζοντας ξανά ότι χρειάζεται επιθετικό, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 (με γκολ του Λαμπρόπουλου) της πολωνικής Βίγκρι.

17:33
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη φιλική αναμέτρηση της ΑΕΚ με αντίπαλο την Βίγκρι Σουβάλκι.
17:40
Μετά από δυο τεστ με ομάδες έτοιμες να ξεκινήσουν τη σεζόν (Μπάνικ Οστράβα και Κορόνα Κιέλτσε) η "Ένωση" δίνει σήμερα το τρίτο της παιχνίδι επί πολωνικού εδάφους.
17:41
Βέβαια ο σημερινός αντίπαλος είναι χαμηλότερης δυναμικότητας (αγωνίζεται στη β' κατηγορία της Πολωνίας), κάτι που επιτρέπει στον Τιμούρ Κετσπάγια να κάνει και μερικές δοκιμές.
17:42
Είναι φανερό εξάλλου αυτό από την ενδεκάδα που επέλεξε ο Γεωργιανός, στην οποία υπάρχουν αρκετές αλλαγές.
17:42
Πιο συγκεκριμένα, η ΑΕΚ θα παραταχθεί σήμερα με τους εξής: Βούρα, Μπακάκη, Λαμπρόπουλο, Σβάρνα, Ζόριτς, Σιμόες, Τζανετόπουλο, Μπακασέτα, Μάνταλο, Βάργκας και Αραβίδη.
17:44
17:47
Εκτός των επιλογών του Τιμούρ Κετσπάγια οι τραυματίες Πέκχαρτ και Πλατέλλας και ο ανέτοιμος Ντίας.
17:49
Το σημερινό ματς θα διεξαχθεί σε απόσταση 65 χλμ. από το Κιέλτσε και είναι το μοναδικό για το οποίο θα χρειαστεί να μετακινηθούν οι "κιτρινόμαυροι".
17:57
Υπενθυμίζεται ότι το σημερινό τεστ έχει μικρότερο συντελεστή δυσκολίας για την ΑΕΚ, καθώς η αντίπαλος της τερμάτισε πέρυσι στη 10η θέση της β' κατηγορίας.
18:02
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι στο γραφικό και όμορφο γηπεδάκι της Βίγκρι.
18:03
1': Έναρξη του αγώνα.
18:08
6': Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ πάντως να έχει πάρει από νωρίς την κατοχή της μπάλας.
18:11
7': Καλός συνδυασμός από τους παίκτες της ΑΕΚ, με τον Βάργκας να σεντράρει γλυκά από αριστερά και τον Αραβίδη να πιάνει κεφαλιά άουτ, αλλά υπήρξε (λανθασμένη) υπόδειξη για οφσάιντ.
18:14
12': Ο Μπακασέτας κοντρόλαρε την μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσοχ.
18:21
18': Συνεχίζει να ελέγχει το ματς και να κυκλοφορεί σωστά την μπάλα η ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να φτιάχνει ευκαιρίες προς το παρόν.
18:26
23': Πρώτο σουτ για τους Πολωνούς. Το κάνει από μακρινή απόσταση ο Άνταμεκ, αλλά δεν είναι καλό και φεύγει πολύ άουτ.
18:31
27': Πολλά λάθη στα τελευταία λεπτά από τους παίκτες της ΑΕΚ, που δεν μπορούν να συνδυαστούν σωστά και παραμένουν ακίνδυνοι.
18:36
33': Πολύ μέτρια η εικόνα των "κιτρινόμαυρων" στο πρώτο ημίωρο. Δεν κινδυνεύουν στα μετόπισθεν, αλλά παράλληλα αποτυγχάνουν μέχρι τώρα να παράξουν φάσεις. Οι Πολωνοί τους κρατούν με σχετική ευκολία μακριά από τα καρέ τους.
18:40
38': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
18:41
Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βάργκας που κόντραρε στο τείχος, η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Μάνταλο, αλλά εκείνος -μόνος απέναντι στην εστία- έκανε "τσαφ". Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζανετόπουλος προσπάθησε να πλασάρει, αλλά οι αμυντικοί κόντραραν σε κόρνερ.
18:45
42': Μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Μπακασέτα, ο Μάνταλος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.
18:48
44': Ο Μάνταλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά το φαλτσαριστό σουτ λίγο ήταν πολύ κακό και έφυγε ψηλά άουτ.
18:48
45': Λήξη του ημιχρόνου.
19:03
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
19:07
46' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
19:07
Οι Ντούνης, Τσιγκρίνσκι, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα και Πέκχαρτ μπήκαν στις θέσεις των Βούρα, Σβάρνα, Τζανετόπουλου, Βάργκας και Αραβίδη αντίστοιχα.
19:09
52' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:09
Ο Γαλανόπουλος αντικαθιστά τον Σιμόες.
19:11
55' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:11
Εκτός γηπέδου ο Ζόριτς και στη θέση του ο Ντίντακ.
19:14
57': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:14
Ο Μάνταλος έκανε όμορφη κάθετη για τον Μπαρμπόσα, αλλά εκείνος -αντί να σουτάρει δυνατά- δοκίμασε μια λόμπα που μπλόκαρε εύκολα ο Τσοχ.
19:17
60': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:18
Μετά από τακουνάκι του Μπαρμπόσα και γύρισμα του Γιόχανσον από αριστερά, ο Πέκχαρτ προσπάθησε να σουτάρει προς την εστία, αλλά οι αμυντικοί κόντραραν σε κόρνερ.
19:18
61' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
19:19
Οι Γκάλο και Ανάκογλου αντικαθιστούν τους Μπακάκη και Μάνταλο αντίστοιχα.
19:20
63' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
19:20
Τη βλέπει ο Μπακασέτας, που πήγε άγαρμπα πάνω σε έναν αντίπαλό του.
19:25
68': Από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Λαμπρόπουλος κέρδισε δύσκολη κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
19:28
72' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:29
Μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, ο Γιόχανσον έπιασε εντυπωσιακό γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε κοντά στη δεξιά συμβολή των δοκαριών!
19:31
73' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:31
Ο Βασιλαντωνόπουλος στη θέση του Μπακασέτα.
19:35
78': Ο Μπαρμπόσα προσπάθησε να βρει στη μικρή περιοχή τον Πέκχαρτ, αλλά η σέντρα του κατέληξε στην αγκαλιά του Τσοχ.
19:37
81': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:38
Ο Γαλανόπουλος στόπαρε την μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα πολύ καλό σουτ, το οποίο έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι!
19:44
86': Έχει ανεβάσει την πίεσή της η ΑΕΚ και προσπαθεί για το γκολ που θα της δώσει τη νίκη.
19:44
87': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:44
Έπειτα από σέντρα που έγινε από αριστερά, ο Γιόχανσον έπιασε δύσκολη κεφαλιά και ανάγκασε τον Τσοχ να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ!
19:45
88' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:45
Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπαρμπόσα (από δεξιά) ο Λαμπρόπουλος πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και με γυριστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
19:47
90' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:47
Σε εκτέλεση φάουλ στην περιοχή της Βίγκρι, ο Βιχτσόφσκι τράβηξε από τη φανέλα τον Ντίντακ.
19:48
90'+1': ΑΠΕΚΡΟΥΣΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΤΣΟΧ!
19:49
Ο Πέκχαρτ σούταρε δυνατά στη δεξιά γωνία, αλλά ο τερματοφύλακας των Πολωνών απέκρουσε εντυπωσιακά!
19:49
90'+3': Λήξη του αγώνα.