Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός

20:39
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Φενέρμπαχτσε.
20:39
Το πιο δυνατό μέχρι τώρα τεστ για τους πράσινους κι ενώ… πλησιάζουν σιγά-σιγά τα κρίσιμα προκριματικά για του Γιουρόπα Λιγκ.
20:39
Ως τώρα το τριφύλλι έχει παίξει με Άαχεν (2-2), Σιλφόλντε (νίκη 2-0) και Οσμανλίσπορ (1-1). Στις 20 του μήνα η ομάδα του Στραματσόνι θα υποδεχθεί την Τσβόλε.
20:43
Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Στιλ, Μέστο, Χουλτ, Μολέδο, Ιβάνοφ, Κουτρουμπής, Ζέκα, Λουντ, Ιμπάρμπο, Μπεργκ, Λεντέσμα
20:43
Μένει να δούμε στο χορτάρι πώς θα παραταχθούν οι πράσινοι. Αν θα είναι 4-2-3-1, με τους Λεντέσμα-Κουτρουμπή στα χαφ και τον Ζέκα σαν "δεκάρι" με τους Λουντ-Ιμπάρμπο στα άκρα ή ο Στραματσόνι θα παίξει 3-5-2 με τριάδα στην άμυνα τους Ιβάνοφ-Μολέδο-Κουτρουμπή...
20:44
20:45
Ιμπάρμπο, Ιβάνοφ, Χουλτ και Λεντέσμα οι νέοι του Παναθηναϊκού που ξεκινούν βασικοί (για τον Λεντέσμα εκκρεμεί η υπογραφή του, κάτι που θα γίνει με την επιστροφή του συλλόγου στην Ελλάδα).
20:52
Ελάχιστος κόσμος στις εξέδρες του Σουκρού Σαράτσογλου.
20:56
Φενέρμπαχτσε: Φαμπιάνο, Νοϊστάντερ, Κιάερ, Χακάν, Οζάν, Σενέρ, Χασάν Αλί, Αατίφ, Σαλίχ, Φερναντάο, Εμενίκε
20:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
21:01
Στα επίσημα του γηπέδου ο Μάρτιν Σκρτελ, ο οποίος αποτελεί το πιο πρόσφατο μεταγραφικό "χτύπημα" της Φενέρ.
21:02
Σέντρα στον αγώνα Με λευκές εμφανίσεις οι παίκτες του Παναθηναϊκού.
21:03
3-4-2-1 η διάταξη του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά, με τους Ιβάνοφ (αριστερό στόπερ) - Μολέδο - Κουτρουμπή (δεξί στόπερ) στην άμυνα.
21:05
3' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΕΝΕΡ
21:06
Ο Εμενίκε έφυγε... σφαίρα από τα δεξιά και στην πλάτη του Ιβάνοφ (που τον "έχασε" λόγω ταχύτητας), η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν ψηλά και ο φορ της Φενέρμπαχτσε εκτέλεσε στη γωνία του τον Στιλ για το 1-0. Φέρει ευθύνη και ο Άγγλος τερματοφύλακας, καθώς δεν είχε καλύψει σωστά την κλειστή του γωνία.
21:08
6' Φάση για την Φενέρ
21:08
Αναπτύσσονται από τα δεξιά οι Τούρκοι, βγήκε η ωραία σέντρα για τον Φερναντάο, αυτός προλαβαίνει τον Μολέδο και κάνει την προβολή, αλλά σημαδεύει μόλις άουτ!
21:11
9' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό και ευκαιρία να απειλήσει. Πέρασε ανεκμετάλλευτο, αφού ο Μολέδο δε μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου.
21:12
Το γκολ του Εμενίκε με το οποίο προηγείται η Φενέρ
21:14
Συμπληρώσαμε 12', η Φενέρ προηγείται 1-0 με το γκολ του Εμενίκε. Προσπαθούν σιγά-σιγά οι πράσινοι να κυκλοφορήσουν μπάλα και να κάνουν παιχνίδι, αλλά για την ώρα τα "βαριά χαρτιά" είναι καλά κλεισμένοι.
21:16
15' Μεγάλη φάση για την Φενέρ
21:17
Εξαιρετική μπαλιά του Φερναντάο από τα δεξιά, κάτω από τα πόδια του Ιβάνοφ (χτυπάνε συνεχώς εκεί οι Τούρκοι γιατί έχουν... μυριστεί αίμα), ο Ουτσάν από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Στιλ, ο οποίος το βγάζει εντυπωσιακά!
21:17
16' Απαντάει με μεγάλη φάση ο Παναθηναϊκός
21:18
Ο Ιμπάρμπο -στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς- ελίσσεται πολύ ωραία από τα δεξιά, αποφεύγει δύο αντιπάλους, βγάζει την μπαλιά για τον Λουντ, ο οποίος από πλάγια θέση και κοντά στην εστία, νικιέται από τον Φαμπιάνο, που του έκλεισε το οπτικό πεδίο.
21:20
18' Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Λεντέσμα, ο Φαμπιάνο δεν διώχνει καλά, αλλά οι πράσινοι δεν μπορούν να απειλήσουν κι εν τέλει ο Μπεργκ υποπίπτει σε επιθετικό φάουλ.
21:24
22' Ο Λουντ κλέβει ωραία την μπάλα στο κέντρο και από τα αριστερά, προωθείται και επιχειρεί να μπει στην περιοχή, τελικώς δίνει για τον Μπεργκ στην αντεπίθεση του τριφυλλιού, αλλά δεν ήταν καλή η πάσα του και χάθηκε η ευκαιρία.
21:24
23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ
21:26
Εκπληκτική κάθετη μπαλιά του Ζέκα για τον Μέστο που βγήκε από τα δεξιά, αυτός πετάει εξίσου όμορφα για τον Μπεργκ, ο οποίος στην καρδιά της τούρκικης άμυνας και με προβολή γράφει το 1-1!
21:27
Άθελά του, ο Σουηδός τραυμάτισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και τώρα ο Φαμπιάνο αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο. Στη θέση του ο Τασκιράν.
21:27
21:30
28' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
21:31
Ο Λεντέσμα κάνει την κάθετη για τον Λουντ, αυτός με την μία βγάζει για τον Μπεργκ, αλλά ο Σουηδός στο τετ-α-τετ νικιέται από τον γκολκίπερ της Φενέρ. Παραμένει το 1-1, εμφανώς ανεβασμένος και καλύτερος ο Παναθηναϊκός μετά το πρώτο δεκάλεπτο.
21:34
Δημιουργούν ωραία παιχνίδι από πίσω οι Λεντέσμα-Ζέκα. Ορεξάτος ο Μπεργκ που κινείται στον χώρο και μοιράζει παιχνίδι. Πολύ καλός ο Μέστο, "ψάχνεται" ο Χουλτ από τα αριστερά. Δεν απειλείται η πράσινη άμυνα μετά την "τρικυμία" του πρώτου δεκαλέπτου.
21:37
21:40
38' Ο Λεντέσμα βρίσκει εκπληκτικά τον Ιμπάρμπο στην πλάτη της άμυνας της Φενέρ, ο Κολομβιανός υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Όπως και να 'χει, βέβαια, έχασε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
21:44
Η παράταξη του Παναθηναϊκού στο Σουκρού Σαράτσογλου: 3 (Μολέδο-Ιβάνοφ-Κουτρουμπής) - 4 (Χουλτ, Λεντέσμα, Ζέκα, Μολέδο) - 2 (Ιμπάρμπο-Λουντ με τον πρώτο δεξιά και τον Φινλανδό αριστερά) - 1 (Μπεργκ). Ένα σύστημα που δείχνει να λειτουργεί καλά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βγάζει ωραίες συνεργασίες και έχει σωστή ανάπτυξη. Φυσικά μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει η κλάση του Λεντέσμα, αλλά και το καλό φεγγάρι που βρίσκεται ο Λουντ από την αρχή της προετοιμασίας, κάτι που επιβεβαιώνεται και σήμερα.
21:47
45' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα που διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ που δεν του δόθηκε
21:47
Ημίχρονο στην Τουρκία, Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός στο 1-1 με σκόρερ τους Εμενίκε (3') και Μπεργκ (23'). Στο πρώτο τέταρτο ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στην άμυνα, κυρίως από τα αριστερά λόγω Ιβάνοφ (έπαιζε αριστερό στόπερ), αλλά μετά ανέβηκε, ισοφάρισε, έκανε κι άλλες φάσεις για την ανατροπή και ως τώρα κερδίζει τις εντυπώσεις.
22:08
Με τους ίδιους «11» θα συνεχίσει στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός. Πουτούκ και Φαν ντερ Βιλ μπαίνουν για την Φενέρμπαχτσε
22:08
Έναρξη του δεύτερου μέρους
22:13
49' Οι Τούρκοι έβγαλαν την βαθιά μπαλιά στην πλάτη της πράσινης άμυνας και με στόχο τον Φερναντάο, αλλά ο Βραζιλιάνος φορ δεν έκανε καλό κοντρόλ και δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός για τον Στιλ, που μπλόκαρε άνετα την μπάλα.
22:15
52' Πολύ ωραία ο Ιμπάρμπο γίνεται κάτοχος της μπάλας στο κέντρο, ξεχύνεται από τα δεξιά με τους αντιπάλους του να μην μπορούν να τον πιάσουν, μπαίνει στην περιοχή της Φενέρ, αλλά το γύρισμά του ήταν απογοητευτικό και ουσιαστικά "αδίκησε" την εξαιρετική ενέργεια που έκανε στην εκκίνηση της φάσης.
22:16
53' Μπαλιά-ξυράφι από τα δεξιά, ο Λουντ προσπαθεί να βάλει το κεφάλι του και να απειλήσει την εστία της Φενέρ, αλλά τελικώς η μπάλα περνάει από όλους.
22:16
54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΕΝΕΡ
22:19
Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν ψηλά και ανοργάνωτη, με τον Φερναντάο από τα δεξιά να δίνει στον Καλντερίμ, αυτός έδωσε πιο δίπλα στον Εμενίκε, ο οποίος αφότου "χόρεψε" τον Στιλ και τον Ιβάνοφ, πλάσαρε εύστοχα για το 2-1.
22:21
58' Μακρινό και πολύ άστοχο σουτ του Σόουζα.
22:22
Πάνω που ο Παναθηναϊκός πίεζε για να πάρει προβάδισμα, ήρθε ακόμα μια αμυντική αδράνεια και η Φενέρ ανέκτησε τα ηνία. Σίγουρα θα προβληματίσουν τον Στραματσόνι τα δύο γκολ και τα αμυντικά "θέματα", παρά τους τρεις στόπερ. Ο Ιβάνοφ δεν έχει κάνει καλό ματς ως τώρα. Είναι αργός στις κινήσεις του.
22:23
60' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟ
22:24
Ο Μέστο άνοιξε ωραία για τον Ιμπάρμπο στην δεξιά πλευρά, ο Κολομβιανός έβγαλε εξαιρετικά για τον Λουντ μέσα στην περιοχή της Φενέρ, αλλά το σουτ του Φινλανδού (δεν είχε καλό βηματισμό) φεύγει μόλις άουτ. Ακόμα μια όμορφη πράσινη συνεργασία που έχει βγάλει "δουλειά" μπροστά.
22:25
22:28
65' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπουμάλ παίρνει τη θέση του καλού και απόψε Λουντ
22:31
Έχει πέσει ελαφρώς ο ρυθμός του αγώνα. Η Φενέρ... δεν ασχολείται ιδιαίτερα με την επίθεση, ο Παναθηναϊκός δείχνει να έχει χάσει λίγο την φρεσκάδα του μπροστά.
22:32
68' Ο γνώριμός μας, Στοχ παίρνει τη θέση του Εμενίκε, ο οποίος σήμερα πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.
22:33
Μίνι τάιμ-άουτ στον αγώνα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
22:36
73' Βγαίνει ο Κουτρουμπής, μπαίνει ο Βιγιαφάνιες για το τριφύλλι.
22:38
Έχει αλλάξει η διάταξη για τον Παναθηναϊκό σε 4-4-2, με τους Ιμπάρμπο-Μπεργκ στην κορυφή, τον «Βίγια» στα αριστερά και τον Μπουμάλ δεξιά.
22:40
77' Μέσα ο Κλωναρίδης, έξω ο Λεντέσμα που κουράστηκε σταδιακά κι όσο κυλούσαν τα λεπτά του αγώνα. Αναμενόμενο φυσικά. Βέβαια στο πρώτο μέρος ο Αργεντινός μέσος έδειξε την μεγάλη του κλάση.
22:41
78' Μπουμάλ-Μέστο συνεργάζονται με τον Ιταλό μπακ να προωθείται, κάνει το παράλληλο γύρισμα, αλλά ο Μπεργκ δε μπόρεσε να μπει στην τροχιά της φάσης.
22:44
81' Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Μέσα ο Ρέις, έξω ο Μέστο. Ο Πορτογάλος θα παίξει στο δεξί άκρο της άμυνας.
22:45
82' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στοχ από δεξιά και λίγο έξω από την περιοχή. Έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Στιλ η μπάλα, με τον Άγγλο να "ελέγχει" την κατάσταση.
22:46
83' Ο Βιγιαφάνιες πήγε να βγάλει κάθετη με τακουνάκι για τον Μπεργκ, τελευταία στιγμή έκοψαν οι αμυντικοί της Φενέρ. Πάντα στο 2-1 υπέρ των Τούρκων το σκορ.
22:47
84' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟ
22:47
Πολύ ωραία κάθετη του Μπεργκ, ο Κλωναρίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Τασκιράν, αλλά νικήθηκε από τον Τούρκο τερματοφύλακα!
22:47
84’ Μέσα ο Νάνο, έξω ο Χουλτ για το τριφύλλι
22:51
88' Μπαίνει ο Βλαχοδήμος, βγαίνει ο Ιμπάρμπο, που έπεσε μετά το 60-65'.
22:54
Τέλος στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός γνωρίζει την ήττα με σκορ 2-1 από την Φενέρμπαχτσε, αλλά έδειξε πως βελτιώνεται όσο περνά ο καιρός. Δύο αμυντικές αδράνειες κόστισαν για το τριφύλλι, που έδειξε ωραία πράγματα στην επίθεση και σίγουρα το «αδικεί» το αποτέλεσμα.