Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στην Πογκόν
17:35
Πρόκειται για το τελευταίο φιλικό της Ένωσης στην Πολωνία, όπου πραγματοποίησε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.
17:37
Ο σημερινός αντίπαλος των κιτρινόμαυρων αγωνίζεται στην β΄κατηγορία της Πολωνίας και πέρσι τερμάτισε στην 14η θέση.
17:38
Το ματς θα διεξαχθεί στο Κίελτσε, στο γήπεδο όπου οι παίκτες του Κετσπάγια κάνουν τις προπονήσεις τους.
17:44
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες, Βάργκας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης
17:44
Με το γνωστό 4-2-3-1 θα παίξουν οι κιτρινόμαυροι
17:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
17:59
1' Έναρξη της αναμέτρησης
18:04
5' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραίος συνδυασμός Γκάλο, Μπαρμπόσα και Αραβίδη, με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα και την μπάλα να φεύγει κόρνερ πριν προλάβει ο Βάργκας να την σπρώξει στα δίχτυα.
18:09
10' Δεν έχει ιδιαίτερο ρυθμό το ματς. Η ΑΕΚ ψάχνει τα πατήματά της.
18:13
14΄ Η ΑΕΚ προσπαθεί να κυκλοφορήσει με υπομονή την μπάλα. Όσες φορές την έχει χάσει, οι παίκτες της έχουν σωστή επιστροφή και το transition δείχνει πετυχημένο.
18:18
19' Σέντρα του Βάργκας από τα δεξιά, ο τερματοφύλακας της Πογκόν διώχνει δύσκολα
18:21
22' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, μπλοκάρει ο Μίσταλ.
18:22
18:23
24' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κλέψιμο του Γιόχανσον, που ανοίγει με την μία στον Αραβίδη, αυτός σουτάρει με την μία αλλά ο Μίσταλ πέφτει και μαζεύει στην κλειστή του γωνία.
18:23
25' Έχει ανεβάσει ρυθμό η ΑΕΚ.
18:25
26' Πρώτη τελική για την Πογκόν. Μακρινό σουτ του Κράβτσικ, η μπάλα φεύγει άουτ.
18:30
31' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Όμορφη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Ντίντακ, ο Μάνταλος μπαίνει στην φάση ως κρυφός επιθετικός και με προβολή στην κίνηση στέλνει την μπάλα δίπλα απ' την εστία.
18:34
35' Μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνι, ο Ανέστης μπλόκαρε εύκολα.
18:35
36' Φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Βάργκας, η μπάλα περνάει απ' όλους και φεύγει άουτ.
18:40
41' Νέο σουτ για τους Πολωνούς, που επιχειρούν να απειλήσουν μόνο από μακρινή απόσταση. Αυτή την φορά την προσπάθεια πήρε πάνω του ο Μπούκχαρτ, που έστειλε την μπάλα άουτ.
18:44
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
18:45
Παραμένει το 0-0 στο φιλικό της ΑΕΚ κόντρα στην Πογκόν.
18:45
Η Ένωση λειτούργησε καλά στο ανασταλτικό κομμάτι, όμως της έλειψε η τελική πάσα στην επίθεση.
19:01
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
19:02
46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπάρκας πέρασε στη θέση του Ανέστη.
19:03
47' Φάση για την Πογκόν. Εκτέλεση φάουλ του Μπούκχαρτ, αναστάτωση στην άμυνα και ο Στανκόφσκι στέλνει την μπάλα άουτ με γυριστό σουτ.
19:07
52' Ωραία φάση για την ΑΕΚ. Σωστή κυκλοφορία, η μπάλα φτάνει στον Γκάλο, που σεντράρει από τα δεξιά αλλά ο Μπαρμπόσα με αστοχεί με κοντινή κεφαλιά.
19:09
54' Φάση για την ΑΕΚ. Πλασέ του Βάργκας από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.
19:11
55' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός οι Σιμόες, Μάνταλος και Αραβίδης, στις θέσεις τους οι Γαλανόπουλος, Μπακασέτας και Πέκχαρτ.
19:15
59' Τελική για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος κλέβει, ο Μπακασέτας δοκιμάζει το πόδι του αλλά στέλνει την μπάλα άουτ. Θα μπορούσε να σπάσει την μπάλα και στον αμαρκάριστο Βάργκας.
19:17
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας αντί του Μπαρμπόσα.
19:18
63' ΓΚΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
19:19
Ντίντακ, Γιόχανσον και Πλατέλλας συνδυάζονται όμορφα και γρήγορα με τον τελευταίο να νικάει τον Φρανκόβιακ με κοντινό σουτ με το δεξί.
19:21
66' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Μπακάκης, Λαμπρόπουλος,Τζανετόπουλος και Ντίας στο ματς, στις θέσεις των Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Γιόχανσον και Ντίντακ.
19:30
75' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ζόριτς πέρασε στη θέση του Βάργκας.
19:30
75' ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΚ!
19:31
Ο Μπακασέτας ανοίγει στον Πέκχαρτ, αυτός δεν μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, όμως ο πρώην επιθετικός του Πανιώνιου πήρε το ριμπάουντ και έστειλε με κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.
19:36
81' ΓΚΟΛ 3-0 η ΑΕΚ
19:37
Ωραία προσπάθεια του Πλατέλλα, που κάνει το γύρισμα και έπειτα από κόντρα σε αντίπαλο η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
19:39
84' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σβάρνας στη θέση του Κολοβέτσιου
19:42
87' Σουτ του Πέκχαρτ μέσα από την περιοχή, διώχνει ο δύσκολα ο Πολωνός γκολκίπερ.
19:48
90' Τελικό αποτέλεσμα: ΑΕΚ-Πογκόν 3-0 με τα γκολ των Πλατέλλα (63'), Μπακασέτα (75') και με αυτογκόλ Πάνουφνικ (81')