ΑΕΚ - Άρης Λεμεσού

17:49
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Άρη Λεμεσού.
17:50
Πρόκειται για το τελευταίο φιλικό τεστ της Ένωσης, το μοναδικό επί ελληνικού εδάφους, πριν τα ματς απέναντι στην Σεντ Ετιέν για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.
17:51
Το ματς θα διεξαχθεί στην Φυλή, στο γήπεδο του Θρασύβουλου, κεκλεισμένων των θυρών.
17:56
17:56
17:56
Αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ υποδέχτηκαν την αποστολή της ομάδας, κατά την άφιξή της στο γήπεδο της Φυλής.
18:03
Στην 7η θέση του κυπριακού πρωταθλήματος τερμάτισε την περσινή σεζόν ο Άρης Λεμεσού.
18:17
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες:
18:18
ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Βάργκας, Πέκχαρτ
18:18
Με 4-2-3-1 η διάταξη της ΑΕΚ. Στον πάγκο, αλλά με πιθανότητες να αγωνιστεί για πρώτη φορά με τα κιτρινόμαυρα, βρίσκεται ο Ούγκο Αλμέιδα.
18:19
Πατώντας ΕΔΩ μπορείτε να διαβάσετε και τις εξελίξεις από το μέτωπο των διαπραγματεύσεων της Ένωσης με τον Πατίτο Ροντρίγκες.
18:21
Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Μπάρκας, Ντίας, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Πλατέλλας, Γαλανόπουλος, Αραβίδης, Μπακασέτας, Ούγκο Αλμέιδα
18:25
Άρης Λεμεσού: Γκολτς, Θεοφίλου, Αλβάρες, Τόμας, Πούλχακ, Κυριακού, Παχίπης, Αντωνίου, Πρεντέσκου, Μαρτσάκης, Κύπρου
18:31
Στον πάγκο: Τσιάκκας, Θεολόγου, Τζιτζικαλάκης, Μασόνου, Παναγή, Μαλεκκίδης, Χαραλάμπους
18:33
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Αξίζει να σημειωθεί πως αρκετοί φίλοι της Ένωσης, παρότι το ματς είναι κεκλεισμένων των θυρών,έχουν σκαρφαλώσει στον βράχο που βρίσκεται πίσω από την μία εστία και θα παρακολουθήσουν από εκεί το παιχνίδι.
18:34
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ανδρέας Παππάς
18:35
Μίνι απρόοπτο με τις εμφανίσεις των Κύπριων, καθώς δεν έχουν νούμερα στην πλάτη.
18:36
Ολιγόλεπτη καθυστέρηση, λοιπόν, μέχρι να αλλάξουν φανέλες οι παίκτες του Άρη.
18:41
Λύθηκε το πρόβλημα. Οι Κύπριοι φόρεσαν πορτοκαλί εμφανίσεις, με νούμερα στην πλάτη.
18:41
1' Έναρξη της αναμέτρησης
18:43
18:47
6' Στα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ έχει την κατοχή και προσπαθεί να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή.
18:49
8' Κακή εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, δεν ακολουθεί κανείς το γέμισμά του και η μπάλα πέρασε άουτ.
18:49
9' Όπως και στα παιχνίδια στην Πολωνία, ο Κετσπάγια ζητάει πίεση ψηλά από τους παίκτες του.
18:52
12' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ!!!
18:53
Ωραία ενέργεια του Βάργκας, που σερβίρει στον Πέκχαρτ, ο οποίος δεν αστοχεί με κοντινό σουτ.
18:54
* Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η ΑΕΚ έπαιξε γρήγορα και κάθετα και όχι μόνο έβγαλε ευκαιρία, αλλά έστειλε και την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η προσπάθεια ξεκίνησε από τον Μάνταλο.
18:57
16' Μέχρι στιγμής η ΑΕΚ δεν έχει χρειαστεί να οπισθοχωρήσει λεπτό. Μένει στην επίθεση κι όποτε χάνει την μπάλα πιέζει σταθερά τις πρώτες πάσες των παικτών του Άρη.
18:59
19' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Όμορφη ανάπτυξη, ο Γκάλο σεντράρει από τα δεξιά, ο Πέκχαρτ μπαίνει στην φάση με κεφαλιά, όμως στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
19:04
24' Ατομική ενέργεια και σουτ του Βάργκας έξω από την περιοχή, το οποίο φεύγει άουτ.
19:05
19:08
28' Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
19:10
* Σηκώθηκαν για ζέσταμα τέσσερις κιτρινόμαυροι, ανάμεσά τους και ο Ούγκο Αλμέιδα.
19:13
32' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, ο Γιόχανσον κινείται όμορφα, πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Γκολτ με μεγάλη απόκρουση στέλνει την μπάλα κόρνερ.
19:14
34' Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Βάργκας υποδέχεται την μπάλα στην περιοχή, όμως ο Γκολτ τον νικάει στο τετ-α-τετ.
19:19
38' Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπαρμπόσα με το αριστερό, ο Πέκχαρτ για μερικά εκατοστά δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά.
19:20
* Σωστές κινήσεις από τον Τσέχο φορ σήμερα, που είναι και ο μοναδικός σκόρερ του ματς
19:21
40' Ωραία φάση στο ματς και πάλι για την ΑΕΚ. Δυνατό σου του Μπαρμπόσα έξω από την περιοχή, ο Γκολτ διώχνει δύσκολα.
19:26
45' Νέα τελική για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Κολοβέτσιου, η μπάλα άουτ.
19:26
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
19:26
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 κόντρα στον Άρη Λεμεσού.
19:26
Μοναδικός σκόρερ στο ματς μέχρι στιγμής είναι ο Τόμας Πέκχαρτ (12').
19:27
Απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι η Ένωση, που θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα κυρίως μετά το 30'.
19:27
Τελείως ακίνδυνοι οι Κύπριοι, που έχουν παθητικό ρόλο.
19:43
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
19:48
51' Ίδια εικόνα στο παιχνίδι και στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Σταθερά στην επίθεση η ΑΕΚ, σε θέση άμυνας ο Άρης.
19:52
55' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Φράνγκος αντί του Πεντρέσκου.
19:54
57' Νέα αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Πούλχακ πέρασε ο Τζιτζικαλάκης.
19:56
58' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας παίρνει τη θέση του Βάργκας.
19:58
61' Η ΑΕΚ πιέζει ψηλά, όπως και στο πρώτο και ψάχνει τρόπο να εκδηλώσει τελική προσπάθεια.
19:59
62' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σκούρτης στη θέση του Κύπρου. Ετοιμάζεται ο Αραβίδης για την ΑΕΚ.
20:00
63' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης στη θέση του Πέκχαρτ.
20:03
66' Φάση μετά από αρκετή ώρα για την ΑΕΚ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα από μακρινή απόσταση, ο Γκολτς διώχνει δύσκολα.
20:05
68' Αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Παχίπη πέρασε ο Παναγή.
20:06
68' Έξυπνη σκέψη από τον Μπαρμπόσα, που είχε σύμμαχο τον άνεμο και δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.
20:07
70' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπαρμπόσα, ο Αραβίδης μπαίνει στην φάση, όμως δεν βρίσκει γεμάτα την μπάλα και την στέλνει άουτ.
20:08
70' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Πλατέλλας και Γαλανόπουλος στο ματς, στις θέσεις των Μπαρμπόσα και Σιμόες.
20:09
72' Νέα αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντίας αντί του Ντίντακ.
20:11
73' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη για τον Γκάλο, αυτός πασάρει με την μία και ο Μάνταλος στέλνει την μπάλα άουτ με κοντινή κεφαλιά.
20:11
* Έτοιμος για το ντεμπούτο του και ο Αλμέιδα.
20:13
75' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Όμορφη πάσα του Μάνταλου στον Αραβίδη, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκολτ.
20:13
76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα στη θέση του Μάνταλου.
20:13
76' Αλλαγή και για τον Άρη. Στη θέση του Γκολτς πέρασε ο Τσιάκκας.
20:15
77' Σουτ στην κίνηση από τον Πλατέλλα η μπάλα άουτ.
20:15
77' Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Λαμπρόπουλος στη θέση του Τσιγκρίνσκι και Χριστοδούλου αντί του Κυριακού.
20:17
80' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετικός συνδυασμός ανάμεσα σε Μπακασέτα και Πλατέλλα, ο δεύτερος βγήκε απέναντι στον Τσιάκκα όμως δεν μπόρεσε να τον νικήσει.
20:18
81' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μπακάκης και Τζανετόπουλος στο παιχνίδι, στις θέσεις των Γκάλο και Γιόχανσον.
20:20
83' Φάση για την ΑΕΚ. Εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, ο Λαμπρόπουλος αστοχεί με κεφαλιά.
20:21
83' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα στοπάρει όμορφα, επιχειρεί σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
20:22
85' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μασόνου στη θέση του Μαρτσάκη.
20:23
86' ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΚ!!!
20:24
Η πίεση αποφέρει για ακόμη μία φορά καρπούς, ο Τζανετόπουλος δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή και νικάει τον Τσιάκκα.
20:25
87' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μαλεκίδης και Χαραλάμπους, αντί των Τόμας και Αντωνίου.
20:30
90' Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:32
Τίποτα το αξιόλογο στην αναμέτρηση, δευτερόλεπτα απομένουν για τη λήξη της.
20:33
90+6' Λήξη της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να νικά 2-0 τον Άρη Λεμεσού.