Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σας και καλή σεζόν να έχουμε.
Σέντρα σε, περίπου, 20 λεπτά στην αναμέτρηση του Λεβαδειακού με τον Παναθηναϊκό, που κλείνει το πρόγραμμα του Σαββάτου, στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας.
Πάμε να δούμε τις 11άδες των δύο ομάδων!
Λεβαδειακός (4-2-3-1): Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Ουόν, Μαχαίρας, Γιακουμάκης, Μάντζιος, Μπαλγκαζουανί, Ζεζίνιο, Μουλόπουλος, Καλτσάς.
Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Στίλ, Μέστο, Ιβάνοφ, Κουτρουμπής, Χούλτ, Ζέκα, Λεντέσμα, Γουακάσο, Ιμπάρμπο, Λούντ, Μπέργκ.
Στον πάγκο των Βοιωτών κάθονται οι: Μοσχονάς, Μάγκας, Τόπι, Παππάς, Σένκα, Καραχάλιος, Βασιλείου.
Στον πάγκο του «τριφυλλιού» βρίσκονται οι: Οδυσσέας Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Ρέις, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Ρινάλντι, Λέτο.
Απόντος του Μολέδο, που έμεινε εκτός αποστολής, καθώς δεν έχει ξεπεράσει τελείως το πρόβλημα στη γάμπα και προφυλάχθηκε ενόψει Άγιαξ, στο κέντρο της άμυνας είναι οι Κουτρουμπής και Ιβάνοφ, με τον Μέστο στο δεξί άκρο και τον Χουλτ στο αριστερό, ενώ κάτω από τα γκολπόστ κάθεται ο Στιλ. Δίδυμο στα χαφ είναι οι Ζέκα και Λεντέσμα και πιο μπροστά οι Γουακάσο (αριστερά), Ιμπάρμπο (δεξιά) και ο Λουντ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μάρκους Μπεργκ.
Για να δούμε τον ανανεωμένο Παναθηναϊκό, που έχει αφήσει πολλές υποσχέσεις με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις του στην Ευρώπή και στα φιλικά...
Διαιτητής του αγώνα, να σημειώσουμε, είναι ο Σιδηρόπουλος, με βοηθούς του τους Ευθυμιάδη και Κωσταρά. Τέταρτος είναι ο Γιαννουλάκης, ενώ παρατηρητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γιανναδάκης.
Στο γήπεδο βρίσκονται και πάρα πολλοί οπαδοί του Παναθηναϊκού, που ταξίδεψαν στη Λιβαδειά.
Οι δύο ομάδες βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο!
Κάτασπρη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό, πράσινη μπλούζα και μαύρο σορτς για τον γηπεδούχο Λεβαδειακό.
Όλα τα λεφτά η κορούλα του Βαγγέλη Μάντζιου, που είναι παρούσα στο στρίψιμο του κέρματος!
Στη σέντρα ο Παναθηναϊκός.
1' Έναρξη του ματς!
2' Γκολ για τον Παναθηναϊκό, το οποίο σωστά δεν μετράει. Ο Μπεργκ, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, ήταν λίγο πιο μπροστά σε παράλληλη μπαλιά του Λουντ από αριστερά.
Απόλυτος κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
7' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναθηναϊκό!
Τραγικό τάκλιν του Μαχαίρα πάνω στον Μπεργκ μέσα στη μεγάλη περιοχή, απολύτως σωστή η απόφαση του Σιδηρόπουλου.
8' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 0-1!
Ο Λεντέσμα... ανοίγει λογαριασμό στο ελληνικό πρωτάθλημα, ευστοχώντας από τα 11 βήματα.
Όλες οι επιθέσεις του Παναθηναϊκού ξεκινούν από τα πόδια του σκόρερ, Λεντέσμα.
Δεν έχει περάσει τη σέντρα ο Λεβαδειακός και ενώ πλησιάζουμε στο 15'...
13' Πολύ καλή φάση για τον Παναθηναϊκό! «Μαγική» μπαλιά του Λεντέσμα στον Μέστο, σέντρα του δεύτερου από δεξιά, κεφαλιά του Μπεργκ, αλλά δεν είναι καλή... Η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ναμάσκο.
Συμπληρώσαμε 20 λεπτά αγώνα.
22' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ξαφνικός «κεραυνός» του Γουακάσο, η μπάλα... ξύνει τη συμβολή του Ναμάσκο και φεύγει άουτ.
Είναι χαρακτηριστικά... εύκολος ο τρόπος με τον οποίο ο Παναθηναϊκός «πατάει» στην περιοχή του Λεβαδειακού. Και αυτό έχει να κάνει τόσο με την κακή, μέχρι στιγμής, εμφάνιση των γηπεδούχων, αλλά και με την όρεξη που δείχνει η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι στον αγωνιστικό χώρο.
26' Νέος «κεραυνός» του Γουακάσο από μακριά, πέφτει και απομακρύνει εντυπωσιακά ο Ναμάσκο.
Διακοπή στο ματς, καθώς ο Ιμπάρμπο φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
Θα βγει έξω για τις πρώτες βοήθειες, συνέχεια στο παιχνίδι.
Είναι καλά ο παίκτης του Παναθηναϊκού, γυρίζει στον αγωνιστικό χώρο.
Είμαστε στο 29'.
Πάντα 1-0 μπροστά στο σκορ ο Παναθηναϊκός με το εύστοχο πέναλτι του Λεντέσμα από το 8'. Σαφώς καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι.
Ο Ιμπάρμπο... χορεύει από δεξιά τρεις αντιπάλους, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε πόδια! Εξαιρετική προσπάθεια του Κολομβιανού.
37' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 0-2!
Σέντρα -με το αριστερό!- του Ζέκα από αριστερά, κεφαλιά-πάσα του Μπεργκ στο δεύτερο δοκάρι και ο Γουακάσο πετυχαίνει και αυτός το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα, στο ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα!
Εξαιρετική εμφάνιση από τους «πράσινους».
10-0 οι τελικές υπέρ του Παναθηναϊκού!
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο για το πρώτο ημίχρονο.
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός προηγείται, πολύ άνετα, 2-0 του Λεβαδειακού στη Βοιωτία.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο!
Μία αλλαγή για τον Λεβαδειακό, στη θέση του Μαχαίρα, ο Καραχάλιος.
52' Πολύ καλή προσπάθεια από τον Ιμπάρμπο, που βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Ναμάσκο, με τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού να απομακρύνει δύσκολα το πλασέ του Κολομβιανού.
61' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπεργκ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ναμάσκο, που λέει ξανά «όχι» στους «πράσινους» για τρίτο γκολ.
65' Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό, στη θέση του Μπαλγκαζουανί περνάει ο Βασιλείου.
66' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, στη θέση του Λουντ, ο Λέτο.
74' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 0-3!
Έτοιμο γκολ του Μέστο στον Λέτο, με τον Αργεντινό να σκοράρει οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.
77' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Βιγιαφάνιες παίρνει τη θέση του Λεντέσμα.
82' Δυνατό, αλλά και άστοχο σουτ του Ζέκα που ήταν εντός της περιοχής και λίγο πλάγια.
83' Κοντά σε τέταρτο γκολ ο Παναθηναϊκός. Ο Μπεργκ βγήκε τετ-α-τετ με τον Ναμάσκο και νικητής βγήκε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.
Παππάς αντί Γιακουμάκη στο ματς
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο δεύτερο μέρος
Τέλος στο ματς. Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός 0-3. Λεντέσμα (8’) με πέναλτι και Γουακάσο (37’), Λέτο (74’) σημείωσαν τα γκολ της αναμέτρησης
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ!