ΑΕΚ-Ηρακλής

18:34
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Ηρακλή.
18:35
Με το ματς στο ΟΑΚΑ ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας (τρίτη κατά σειρά).
18:43
Μόνο νίκη θέλουν στην Ένωση απόψε. Πρώτον για να κάνει η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια το απόλυτο (3χ3) και να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή και δεύτερον για να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο πρώτο ντέρμπι της φετινής χρονιάς την ερχόμενη Κυριακή στο "Καραϊσκάκη" για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.
18:44
Μέχρι στιγμής, οι κιτρινόμαυροι έχουν επικρατήσει απέναντι σε Ξάνθη (4-1, εντός) και Βέροια (2-0, εκτός).
18:45
Από την άλλη πλευρά, ο Γηραιός θέλει να κλείσει θετικά το δύσκολο πρόγραμμα που είχε κόντρα σε Ολυμπιακό (ήττα 1-2, εντός) και ΑΕΚ.
18:46
Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έχει έναν βαθμό, τον οποίο πήρε στην πρεμιέρα κόντρα στην ΑΕΛ (2-2).
18:59
Λίγος κόσμος μέχρι στιγμής στο Ολυμπιακό Στάδιο.
18:59
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
18:59
ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Μπακάκης, Λέσκοτ, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπακασέτας, Βάργκας, Πατίτο, Πέκχαρτ
18:59
Στον πάγκο: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Χριστοδουλόπουλος, Πλατέλλας, Αραβίδης.
19:01
Χωρίς εκπλήξεις οι "11" του Τιμούρ Κετσπάγια. Ο Γεωργιανός διάλεξε τελικά τον Τόμας Πέκχαρτ στην θέση του ανέτοιμου Ούγκο Αλμέιδα, ενώ ο Τάσος Μπακασέτας θα αγωνιστεί στην θέση του Πέτρου Μάνταλου μπροστά απ' τους Σιμόες-Γιόχανσον. Τέλος, ο Μιχάλης Μπακάκης πήρε την θέση του Γκάλο στο αρχικό σχήμα για λόγους τακτικής.
19:05
Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Ρούσσος, Σαραμαντάς, Αγγελόπουλος, Κούρος, Λάμπρου, Λεοζίνιο, Μοντέιρο, Περόνε
19:05
Στον πάγκο: Περνίς, Ζιαμπάρης, Καραγκούνης, Λουκίνας, Μπλέτσας, Πασάς, Μπαρέτας
19:08
Αρκετά επιθετική η ενδεκάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, ο οποίος δείχνει πως δεν φοβάται καθόλου το παιχνίδι.
19:09
Συνεχίζουν το ζέσταμά τους οι παίκτες των δύο ομάδων, ενώ η προσέλευση του κόσμου στις κερκίδες συνεχίζεται.
19:18
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για τις τελευταίες οδηγίες.
19:30
1' Σέντρα
19:33
3' Γρήγορος ρυθμός από το ξεκίνημα
19:34
4' Κίτρινη κάρτα στον Κούρο για φάουλ στον Γιόχανσον.
19:38
8' Ο Μπακάκης μπήκε όμορφα στην περιοχή, έσπασε στον Πέκχαρτ ο οποίος καθυστέρησε και δεν πρόλαβε να σουτάρει.
19:39
10' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Πατίτο παίρνει όμορφη κεφαλιά, ο Χουάντερσον διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
19:42
12' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες, για φάουλ στον Σαραμαντά
19:44
14' Ο Ηρακλής κρατάει ψηλά τις γραμμές του και παράλληλα δεν αφήνει τους κιτρινόμαυρους να πλησιάσουν την περιοχή του Χουάντερσον.
19:45
19:47
18' Αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου και από τις δύο πλευρές.
19:50
20' Νέο λάθος του Πέκχαρτ, που προσπάθησε να περάσει διαγώνια πάσα στον Βάργκας, όμως κόπηκε εύκολα από τον Κούρο.
19:51
22' Ωραίος συνδυασμός Μπακασέτα-Πατίτο, με τον πρώτο να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά αλλά τον Χουάντερσον να μαζεύει.
19:53
23' Ο Τσιγκρίνσκι καθαρίζει ακόμη μία προσπάθεια των φιλοξενούμενων να απειλήσουν. Δεν έχει ενοχλήσει καθόλου τον Ανέστη ο Ηρακλής.
19:56
26' Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Μπαρτολίνι στον Πέκχαρτ, ο διαιτητής του δείχνει σωστά την κίτρινη κάρτα.
19:57
28' Αντεπίθεση για τον Ηρακλή. Ο Λεοζίνιο έσπασε στον Λάμπρου, ο οποίος επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ανέστη.
20:00
30' Μπαλιά του Βάργκας στον Πέκχαρτ, που ήταν λίγο πιο μπροστά απ' τον τελευταίο αμυντικό και ο επόπτης σήκωσε σωστά το σημαιάκι.
20:06
36' Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Αραβίδης και χειροκροτήθηκε απ' τους οπαδούς της Ένωσης.
20:07
36΄ Η μπάλα στρώθηκε στον Βάργκας που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Ρούσσος έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.
20:09
38' Μεγάλη γκέλα του Ανέστη. Γύρισμα του Τσιγκρίνσκι ο Ανέστης δεν βρίσκει σωστά την μπάλα και στη συνέχεια την μαζεύει.
20:09
Ο πάγκος του Ηρακλή διαμαρτύρεται σωστά για έμμεσο. Έχουν δίκιο οι άνθρωποι των φιλοξενούμενων, ήταν έμμεσο, όχι όμως και κίτρινη στον γκολκίπερ της ΑΕΚ.
20:09
20:10
41' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για φάουλ στον Σαραμαντά. Σωστή.
20:15
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
20:16
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:17
Παραμένει το 0-0 στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ηρακλή.
20:19
Η Ένωση δεν μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Γηραιού, που μέχρι στιγμής κρατάει με μεγάλη άνεση το «μηδέν».
20:32
Ετοιμάζεται να περάσει στο παιχνίδι ο Βαγγέλης Πλατέλλας.
20:34
46’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Στις θέσεις των Πέκχαρτ και Βάργκας πέρασαν οι Χριστοδουλόπουλος και Πλατέλλας.
20:35
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:37
48' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, η μπάλα λίγο άουτ.
20:39
50' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στον Μπακασέτα και φεύγει άουτ.
20:41
52΄ Μπάσιμο του Μπακάκη στην περιοχή του Ηρακλή και κόρνερ για την ΑΕΚ, που δείχνει να ανεβαίνει.
20:43
53' Με τον Πλατέλλα στα δεξιά και τον Λάζαρο ελεύθερο πίσω από τον Μπακασέτα, η Ένωση λειτουργεί καλύτερα.
20:43
54' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πασάς αντί του Μοντέιρο.
20:45
56΄ Φάση για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον παίρνει την μπάλα απ' τον Λάζαρο έξω απ' την περιοχή, δοκιμάζει το δεξί του και ο Χουάντερσον μπλοκάρει.
20:49
59' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Αντεπίθεση για την Ένωση, με τον Πατίτο να γίνεται αποδέκτης και να τελειώνει μόνος του την φάση με δεξί πλασέ το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.
20:49
59' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ζιαμπάρης στη θέση του Λάμπρου.
20:50
* Ο Νίκος Παπαδόπουλος ψάχνει πλέον να βρει τον τρόπο να κλείσει τους χώρους προς την εστία του Χουάντερσον.
20:55
65' Φάουλ για την ΑΕΚ έξω από την περιοχή. Ο Σαραμαντάς έκανε χέρι, αλλά ο διαιτητής δεν του έδειξε κάρτα.
20:56
67' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λάζαρος άφησε πανέξυπνα την μπάλα να περάσει στον Ντίντακ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε πέρασε παράλληλα απ' την εστία.
20:57
68' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης σεντράρει από τα δεξιά, ο Μπακασέτας πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.
20:58
Στο έδαφος ο Χουάντερσον, μίνι-διακοπή στο παιχνίδι. Από λεπτό σε λεπτό θα περάσει στο ματς και ο Χρήστος Αραβίδης.
20:59
70' Κίτρινη κάρτα στον Χουάντερσον για καθυστέρηση.
21:01
72' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ και φουλ επίθεση απ' τον Κετσπάγια. Ο Αραβίδης στη θέση του Σιμόες.
21:02
73' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Χουάντερσον.
21:04
75' Τελική μετά από αρκετή ώρα για τον Ηρακλή. Ο Λεοζίνιο επιχειρεί γυριστό, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
21:07
76' Στην ΑΕΚ φωνάζουν για χέρι στο όριο της περιοχής. Ο Λάζαρος επιχείρησε να περάσει τον Μπαρτολίνι, ο οποίος πέφτοντας στο έδαφος έκανε χέρι. Εάν υπήρχε παράβαση θα ήταν πέναλτι καθώς ο Μπαρτολίνι ήταν στη γραμμή της περιοχής. Ωστόσο επειδή το χέρι του ακουμπάει στο έδαφος και στηρίζεται σε αυτό ο διαιτητής δεν καταλογίζει παράβαση.
21:11
82' Αντεπίθεση για τον Ηρακλή με τον Λεοζίνιο να τελειώνει μόνος του την φάση, το σουτ του όμως δεν ενόχλησε τον Ανέστη.
21:12
83' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λουκίνας αντί του Περόνε.
21:13
84' Φάουλ για την ΑΕΚ έξω απ' την περιοχή και κίτρινη στον Αγγελόπουλο για το μαρκάρισμα στον Πλατέλλα.
21:18
88' Οι παίκτες του Ηρακλή έχουν παγώσει τον ρυθμό.
21:19
Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
21:24
90+4΄ Πέναλτι ζητάει η ΑΕΚ σε πέσιμο του Χριστοδουλόπουλου έπειτα από μαρκάρισμα του Κυριακίδη. Σωστά δεν έδειξε άσπρη βούλα ο ρέφερι, ο μεσοεπιθετικός της Ένωσης κάνει θέατρο.
21:27
90+5΄ Τέλος της αναμέτρησης
21:28
Στο 0-0 η ΑΕΚ με τον Ηρακλή
21:30
Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή. Πλέον έχει 7 βαθμούς και είναι στην 1η θέση μεν, αλλά συγκατοικεί με Παναθηναϊκό και Πλατανιά.