Χαίρετε, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Παναιτωλικός-Κέρκυρα, της πρώτης χρονικά στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Super League.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Παναιτωλικός (Γ. Ματζουράκης): Κυριακίδης, Ροντρίγκες, Κούσας, Τομανέ, Κλέσιο, Φερέιρα, Μάκος, Πάουλο, Τσοκάνης, Λεντέσμα, Ουαρντά
Κέρκυρα (Μ. Γρηγορίου): Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Γεωργίου, Ζορμπάς, Ανδρεόπουλος, Σιόντης, Σπινούλας, Ανδρεόπουλος, Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν , Ντιόγκο, Τουράμ.
Στον πάγκο των γηπεδούχων οι Κριστιάνο, Μουνιός, Βιέιρα, Μαρκόβσκι, Ρότσα, Καμαβουάκα, Χαντάκιας.
Σε αυτό των φιλοξενούμενων οι: Κουτζαβασίλης, Αρναρέλης, Παμλίδης, Κόντος, Ζαραδούκας, Νίκιτς, Αντιλέχου
Διαιτητης: Γεώργιος Μπλάνας. Βοηθοί: Στυλιανός Τσολάκης, Μιχαήλ Δημόπουλος 4ος Διαιτητής: Χρήστος Μήτσιος
Το πρόγραμμα της έβδομης αγωνιστικής: Σάββατο 15 Οκτωβρίου Παναιτωλικός-Κέρκυρα (16:00, Novasports 3) Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς (18:15, Novasports 1) Πανιώνιος-Ολυμπιακός (20:30, Novasports 2)
Κυριακή 16 Οκτωβρίου Παναθηναϊκός-Ξάνθη (16:00, Novasports 2) Ατρόμητος-Βέροια (18:15, Novasports 2) ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός (18:15, Novasports 3) ΠΑΟΚ-Ηρακλής (20:30, Novasports 1)
Δευτέρα 17 Οκτωβρίου ΑΕΛ-ΑΕΚ (19:30, Novasports 1)
Υπενθυμίζεται ότι ο Παναιτωλικός είναι στην ένατη θέση της Super League με πέντε βαθμούς και η Κέρκυρα στην 13η με τρεις.
Έναρξη στο ματς!
5' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ, 1-0!
Ο Τομανέ άνοιξε το σκορ. Ο Λεντέσμα έκανε μπαλιά-τρύπα και βρήκε τον συμπαίκτη του, που στόπαρε ωραία μέσα στην περιοχή και πέφτοντας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
7' ΚΙ ΆΛΛΟ ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ, 2-0!
Ο Τομανέ έγινε δημιουργός αυτή τη φορά, καθώς με τη σέντρα που έκανε από τα αριστερά με το δεξί βρήκε τον Πάουλο που πρόλαβε την έξοδο του Αραμπατζή και έκανε το 2-0 με προβολή
10' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Λεντέσμα εκτέλεσε το φάουλ, ο Ουάρντα έκανε την προβολή μέσα στη μικρή περιοχή και η μπάλα έφυγεσε κόρνερ ύστερα από κόντρα
Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τον Παναιτωλικό, δεν έχει... εμφανιστεί στο γήπεδο η Κέρκυρα προς το παρόν.
16' Φάση που σηκώνει συζήτηση... Ο Ανδριόπουλος έκανε ωραία μπαλιά για τον Επστάιν που ήταν έτοιμος να βγει φάτσα με τον Κυριακίδη και τον μάρκαρε ο Γκλέσιο, λίγο πριν πατήσει περιοχή. Υπάρχει επαφή ανάμεσα στους δύο παίκτες και ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση. Πάντως, πρόκειται για δύσκολη φάση, καθώς μπέρδεψαν τα πόδια τους οι συγκεκριμένοι ποδοσφαιριστές.
19' Σουτ του Τουράμ για την Κέρκυρα, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.
25' Κίτρινη για τον Ροντρίγκες.
29' Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Σπίνουλας συνέκλινε από τα δεξιά και έκανε δυνατό σουτ, αλλά προς το κέντρο της εστίας και η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Κυριακίδη που μπλόκαρε με τη δεύτερη.
34' Μονοκόμματο σουτ του Επστάιν ύστερα από σέντρα του Γεωργίου, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.
Καμία σχέση η εικόνα της Κέρκυρας μετά το πρώτο σχέση τέταρτο, συγκριτικά με το ξεκίνημα
35' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό (ύστερα από περίπου 20 λεπτά). Ο Γκλέσιο βγήκε απέναντι από τον Αραμπατζή και προσπάθησε να τον κρεμάσει, αλλά αυτός του έκανε... τάπα και απέτρεψε το 3-0
Η κατοχή της μπάλας είναι 61%-39% υπέρ του Παναιτωλικού
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
Τέλος πρώτου ημιχρόνου 2-0 υπέρ του Παναιτωλικού!
Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο τέταρτο και εκμεταλλευόμενοι τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, έβαλαν γερές βάσεις για να νικήσουν με τα τέρματα των Τομανέ (5') και Πάουλο (7'). Από την άλλη, η Κέρκυρα ήταν τραγική στο ξεκίνημα και ύστερα από το 15΄ αφυπνίστηκε και έφτιαξε καταστάσεις για να μειώσει, αλλά δεν τα κατάφερε.
Δύο αλλαγές για την Κέρκυρα! Παμλίδης και Κόντος στο ματς, αντί των Τουράμ και Επστάιν
Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
55' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο δεύτερο μέρος. Ο Λεντέσμα έκανε ωραίο σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία.
56' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ, 3-0! Ο Λεντέσμα έβγαλε δεύτερη ασίστ στο ματς, καθώς έβγαλε τον Πάουλο απέναντι από τον Αραμπατζή, τον οποίο "εκτέλεσε" με δυνατό σουτ
Τρία γκολ με έξι σουτ για τον Παναιτωλικό.
62' Ζαραδούκας αντί Ντιόγκο στο ματς για την Κέρκυρα
64' Καμαβουακά αντί Φερέιρα στο ματς για τον Παναιτωλικό.
68' Φάρλεϊ αντί Λεντέσμα στο ματς για τον Παναιτωλικό.
68' Δοκάρι για την Κέρκυρα! Ο Ζορμπάς "χόρεψε" μέσα στην περιοχή, έκανε ωραίο σουτ και έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών.
71' "Πολιορκία" της Κέρκυρας στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ολοκληρώθηκε η φάση ύστερα από την επέμβαση του Κυριακίδη και τη βοήθεια των συμπαικτών του.
73' Μεγάλη στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Ρόσα Φαρλέι βγήκε απέναντι από τον Αραμπατζή από τα αριστερά, με τον Έλληνα πορτιέρο να προστατεύει καλά την κλειστή του γωνία και να αποτρέπει το 4-0.
75' Ο Μουνιός στη θέση του Ουάρντα για τον Παναιτωλικό.
82' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ, 4-0! Ο Ρόσα, βγήκε απέναντι από Αραμπατζή και με ωραίο πλασέ τον νίκησε, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.