ΠΑΟΚ-Ηρακλής

20:01
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλή για την 7η αγωνιστική της Super League.
20:05
Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην 9η θέση με 5 βαθμούς και ψάχνει το τρίποντο για να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή και τον Ολυμπιακό στους 4 πόντους. Από την άλλη ο Ηρακλής των χιλίων προβλημάτων είναι ουραγός με 2 βαθμούς και θέλει το θετικό αποτέλεσμα για να αναρριχηθεί στη βαθμολογία.
20:07
Ο Βλάνταν Ίβιτς δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες των τραυματιών Τζαβέλλα και Γιαννούλη, ενώ άφησε εκτός αποστολής για λόγους τακτικής τους Χαρίσης και Κουλούρη.
20:08
Σημαντικότερα τα (αγωνιστικά) προβλήματα για τον Νίκο Παπαδόπουλο. Περόνε, Λουκίνας και Στάμου είναι τραυματίες και εκτός αποστολής, ενώ ο Λεοζίνιο που μπήκε την τελευταία στιγμή σε αυτή, παραμένει άγνωστο προς το παρόν εάν θα καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του έστω και λίγο.
20:09
Οι δύο ομάδες βρίσκονται εδώ και μερικά λεπτά στον αγωνιστικό χώρο και κάνουν ζέσταμα. Έντονες αποδοκιμασίες -όπως ήταν λογικό- για την ενδεκάδα του Ηρακλή!
20:09
Πάμε να δούμε σιγά σιγά τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
20:10
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς, 4-3-3): Γλύκος - Μάτος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Λέοβατς - Κάνιας, Σάχοφ, Μπίσεσβαρ - Τζάλμα Κάμπος, Αθανασιάδης, Ροντρίγκες.
20:12
Στον πάγκο: Μπρκιτς, Τιάμ, Φακούντο Περέιρα, Τσίμιροτ, Μυστακίδης, Βαρέλα, Κίτσιου.
20:12
ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος, 4-2-3-1): Χουάντερσον - Κυριακίδης, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς - Ιντζόγλου, Ρούσσος - Μοντέιρο, Πασάς, Κούρος - Λάμπρου.
20:13
Στον πάγκο: Περνίς, Τσότρας, Μπλέτσας, Αγγελόπουλος, Μπικιάρης, Καραγκούνης, Μπαρέτας.
20:13
Διαιτητής: Κύζας (Δράμας)
20:13
Βοηθοί: Κουρομπίλια (Δυτ. Αττικής), Καραβασίλης (Καβάλας)
20:13
4ος διαιτητής: Γκράνας (Θράκης)
20:14
Στο περσινό παιχνίδι των δύο ομάδων, ο Ηρακλής είχε επικρατήσει 1-0 μέσα στην Τούμπα του Ηρακλή! Το γκολ είχε πετύχει ο Λεοζίνιο.
20:15
Περίπου ένα τέταρτο για να ξεκινήσει η αναμέτρηση. Αρχίζει και μαζεύεται ολοένα και περισσότερος κόσμος στην Τούμπα.
20:16
Υπενθυμίζεται πως η «Θύρα 4» συνεχίζει να είναι κλειστή μετά την απόφαση του Σταύρου Κοντονή για τα επεισόδια στο ματς με τον Ολυμπιακό.
20:17
20:17
Όρκος νίκης από τους φιλοξενούμενους στο ζέσταμα!
20:28
Οι δύο ομάδες έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο. Σε πολύ λίγο θα έχουμε σέντρα στο παιχνίδι.
20:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
20:31
Ο Λεοζίνιο δεν κατάφερε τελικά να δώσει το παρών και μοιραία έμεινε εκτός αποστολή λόγω του προβλήματος τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί.
20:32
3' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
20:34
Πολύ γρήγορη αντεπίθεση των παικτών του Ίβιτς, ο Μπίεσβαρ βγήκε από τα αριστερά, έκοψε στον Γκάρι Ροντρίγκες και αυτός αφού πήρε ένα κοντρόλ, έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.
20:34
Καταπληκτικό ξεκίνημα για τον «δικέφαλο του βορρά».
20:36
Πιέζει ψηλά τα στόπερ του Ηρακλή, ακόμη και τον Χουάντερσον, ο ΠΑΟΚ και τους αναγκάζει σε τυφλά διωξίματα!
20:40
10' Ωραία σέντρα του Λέοβατς στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαραμαντάς διώχνει σε κόρνερ προ του Μάτος.
20:43
20:44
Ο Ροντρίγκες έχει ανοίξει το σκορ στην Τούμπα και πανηγυρίζει το τέρμα που πέτυχε.
20:45
15' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ροντρίγκες μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και έκανε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Αθανασιάδη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
20:47
18' Κίτρινη κάρτα στον Σάχοφ. Σωστή απόφαση από τον Κύζα, καθώς ο μέσος του ΠΑΟΚ παρότι βρήκε μπάλα, πήγε με τις τάπες στον αντίπαλό του.
20:49
19' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζάλμα Κάμπος ταλαιπώρησε τους αμυντικούς του Ηρακλή μέσα στην περιοχή και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Αθανασιάδη στο ύψος του πέναλτι αλλά το σουτ του Έλληνα φορ πέρασε λίγο άουτ.
20:50
20' Ο Γλύκος έκανε κακό κοντρόλ και ο Λάμπρου λίγο έλειψε να επωφεληθεί αλλά ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα.
20:53
23' Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά. Σωστή και αυτή η απόφαση του Κύζα καθώς ο Τζάλμα Κάμπος είχε προλάβει να τσιμπήσει τη μπάλα.
20:57
27' Αποβολή για τον Ηρακλή, καθώς ο Κύζας βγάζει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σαραμαντά.
20:59
Ο Σαραμαντάς έκανε ένα δυνατό φάουλ στον Τζάλμα Κάμπος από πίσω, η α' βοηθός Κουρομπύλια υπέδειξε το φάουλ και ο αμυντικός του Ηρακλή κάτι γύρισε και είπε στην βοηθό. Μετά από μικρή σύσκεψη μεταξύ Κύζα και Κουρομπύλια, ο διαιτητής απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον παίκτη των φιλοξενούμενων.
21:01
Ο τέταρτος διαιτητής ανέφερε στους ρεπόρτερ της NOVΑ που βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο πως ο Σαραμαντάς αποβλήθηκε για εξύβριση.
21:03
33' Εκτέλεση φάουλ του Λέοβατς, η μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την εστία.
21:05
35 λεπτά στο ματς. Ο ΠΑΟΚ προηγείται από το 3' χάρις στο τέρμα του Ροντρίγκες, ενώ ο Ηρακλής παίζει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σαραμαντά.
21:08
38' Ο Αθανασιάδης έβγαλε με τακουνάκι τον Σάχοφ μέσα στην περιοχή αλλά η φάση σταμάτησε για οφσάιντ που υπέδειξε η Κουρομπύλια. Λανθασμένη απόφαση, ο παίκτης του ΠΑΟΚ καλυπτόταν.
21:09
39' Δυνατό σουτ του Κάνιας, έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
21:09
40' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Λέο Μάτος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Χουάντερσον με τρομερή επέμβαση έδιωξε σε νέο κόρνερ.
21:11
41' Νέα τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζάλμα Κάμπος έκανε πολύ ωραίο σουτ με το εξωτερικό, ο Χουάντερσον, όμως, έκανε ακόμη μια καταπληκτική εμφάνιση και κράτησε το σκορ στο 1-0!
21:11
Απίστευτος ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, κάνει ότι μπορεί για να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.
21:13
44' Γύρισμα του Ροντρίγκες μέσα στην περιοχή, ο Μπίσεσβαρ, όμως, έκανε πολύ κακό σουτ.
21:15
45' Κίτρινη κάρτα σε Ιντζόγλου, Χουάντερσον από πλευράς Ηρακλή και σε Τζάλμα Κάμπος, Μαλεζά από τον ΠΑΟΚ γιατί υπήρξε μια... σύρραξη!
21:15
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος! Διανύουμε ήδη το πρώτο.
21:16
45'+2' Ευκαιρία για τον Ηρακλή. Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μοντέιρο, ο Γλύκος έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ!
21:19
Τέλος στο πρώτο μέρος. Σε ένα ματς με πολύ ένταση, γρήγορο ρυθμό, γκολ, ευκαιρίες και αποβολή, ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 του Ηρακλή χάρη στο γκολ του Ροντρίγκες από το 3'. Με δέκα ο Γηραιός λόγω αποβολής του Σαραμαντά, έχει κατεβάσει... ρολά ο Χουάντερσον!
21:35
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Βαρέλα αντί Μαλεζά.
21:35
Αλλαγή για τον Ηρακλή. Αγγελόπουλος αντί Πασά.
21:35
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
21:36
Στο ματς έχει μπει και ο Κίτσιου στη θέση του Λέοβατς.
21:38
48' Φαλτσαριστό σουτ του Μπίσεσβαρ, η μπάλα λίγο άουτ.
21:45
56' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Κοντρόλ με το στήθος και σουτ του Κάνιας από καλή θέση μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Χουάντερσον.
21:49
59' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ! Ο Κίτσιου γύρισε τη μπάλα, ο Αθανασιάδης έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά... πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι, με τον Χουάντερσον να βρίσκει και αυτός λίγο τη μπάλα.
21:51
61' Πλασέ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή, ο Χουάντερσον με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα.
21:52
62' Σέντρα του Μάτος, βολέ του Μπίσεσβαρ στην κίνηση, η μπάλα άουτ.
21:53
Όσο δεν σκοράρει ο ΠΑΟΚ, ο Ηρακλής παραμένει στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.
21:57
66' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Πολύ γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Μπίσεσβαρ μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά ο Χουάντερσον το... έβγαλε και αυτό!
21:59
18-1 οι τελικές στο παιχνίδι.
22:00
71' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Καραγκούνης αντί του Ρούσσου.
22:05
6 επεμβάσεις μετράει ο Χουάντερσον.
22:10
80' Σουτ του Κυριακίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ. Πρώτη τελική του Ηρακλή στο δεύτερο μέρος και δεύτερη συνολικά.
22:12
81' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη για θέατρο μέσα στην περιοχή. Φαίνεται να έχει δίκιο ο διαιτητής!
22:12
83' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Τσότρας αντί Λάμπρου.
22:13
83' Κίτρινη κάρτα στον Τσότρα.
22:15
85' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ βγάζει ωραία τον Ροντρίγκες απέναντι από τον Χουάντερσον αλλά το πλασέ του είναι κακό και μπλοκάρει ο Βραζιλιάνος.
22:15
86' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ! Τρίμιροτ αντί Κάνιας.
22:20
88' Ο Μοντέριο έκανε ωραία ντρίμπλα έξω από την περιοχή, ο Κρέσπο βρήκε τη μπάλα με το χέρι αλλά ο Κύζας έδειξε λανθασμένα «παίζετε».
22:20
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις!
22:23
90+4' Λήξη της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 1-0!