Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Βέροιας με τον Παναθηναϊκό, που ρίχνει αυλαία στην όγδοη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Οι πράσινοι έχουν 10 βαθμούς και θέλουν το τρίποντο για να μειώσουν στους δύο τη διαφορά τους από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (15β.). Από την άλλη, η βασίλισσα του βορρά είναι τρίτη από το τέλος με μόλις τέσσερις πόντους.
Βέροια: Λόπεθ, Μαλόν, Μαραγκός, Καλί, Ναβαλόφσκι, Άρτσε, Μπαλάφας, Χαροντάκης, Βίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Καπετάνος
19:12
Παναθηναϊκός: Στιλ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Ιβανόφ, Χουλτ, Μέστο, Γουακάσο, Βιγιαφάνιες, Λουντ, Ιμπάρμπο, Μπεργκ
19:13
Με 4-2-3-1 θα παίξει το τριφύλλι. Στιλ κάτω από την εστία, Μέστο δεξί μπακ (προτιμήθηκε αντί του Κουλιμπαλί), Χουλτ αριστερό και στο κέντρο της άμυνας οι Μολέδο-Ιβανόφ. Οι Κουτρουμπής και Λουντ θα αποτελούν το δίδυμο στα χαφ, με τον Ιμπάρμπο στη δεξιά "πτέρυγα", τον Γουακάσο στην αριστερή και τον Βιγιαφάνιες πίσω από τον Μπεργκ.
19:14
Διαιτητής του αγώνα ο Βάτσιος, με βοηθούς τους Δημητριάδη, Λάζαρη.
19:14
19:16
Στον πράσινο πάγκο: Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μπουμάλ, Εμποκού, Λέτο, Ρέις, Ρινάλντι
19:20
Τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports1 και ραδιοφωνική από τον ΣΠΟΡ FM 94.6.
19:21
Επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες οι παίκτες των δύο ομάδων. Εν αναμονή της επιστροφής τους στο χορτάρι για τη σέντρα του αγώνα.
19:30
Σέντρα στο παιχνίδι
19:32
1' Προσπάθεια του Βιγιαφάνιες να κρεμάσει τον Λόπεθ που ήταν εκτός εστίας, δεν βρίσκει στόχο ο Αργεντινός
19:33
Και Κουτρουμπής και Μολέδο και Ιβανόφ στο κέντρο της άμυνας τελικά από τον Αντρέα Στραματσόνι! Διάταξη 3-4-1-2, με τον Βιγιαφάνιες να είναι πίσω από τους Μπεργκ-Ιμπάρμπο
19:35
Ο νυν τεχνικός διευθυντής του Παναθηναϊκού, Ζιλμπέρτο Σίλβα, όπως και ο πρώην, Νίκος Νταμπίζας (είναι στην Ομόνοια πλέον) βρίσκονται μεταξύ άλλων στο γήπεδο.
19:35
Αναλαμβάνει να κυκλοφορήσει την μπάλα με το καλημέρα το τριφύλλι
19:38
8' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
19:39
Ο Μπεργκ φεύγει ωραία από τα δεξιά, βγάζει ασίστ για τον Ιμπάρμπο με το τακουνάκι, ο Κολομβιανός βγαίνει απέναντι από τον Λόπεθ, αλλά πλασάρει μόλις άουτ!
19:41
11' Νέα μεγάλη ευκαιρία για το τριφύλλι Ωραία συνεργασία των πρασίνων, ο Λουντ κάνει το σουτ από την κορυφή, αλλά ο Λόπεθ το βγάζει με δυσκολία
19:42
13' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ
19:44
Ο Βιγιαφάνιες κρατάει ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή της Βέροιας, αυτός δίνει στον Λουντ, ο Φινλανδός στον Ιμπάρμπο, ο Κολομβιανός ανοίγει για τον Μπεργκ και ο Σουηδός με ωραίο διαγώνιο σουτ, γράφει το 0-1 μέσα στην Βέροια!
19:45
14' Δυνατό σουτ του Καπετάνου, αλλά εντελώς άστοχο με την μπάλα να φεύγει πλάγιο!
19:45
Με μεγάλη όρεξη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός, έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, έχασε την δεύτερη, τελικώς έβαλε την τρίτη.
19:46
16' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
19:47
Εν κινήσει βολέ του Ιμπάρμπο μέσα από την περιοχή (έπειτα από ωραία ενέργεια και σέντρα του Μέστο από δεξιά), ο Λόπεθ το βγάζει εντυπωσιακά και κρατάει το 0-1.
19:47
Τρελά κέφια από τον Ιμπάρμπο, κάνει νέα επέλαση, ανοίγει κάθετα για τον Χουλτ, ο οποίος μέσα από την περιοχή γυρίζει παράλληλα, με την άμυνα της Βέροιας να διώχνει προ του Μπεργκ.
19:48
Η έμπνευση του Στραματσόνι να παίξει τελικώς με Μπεργκ-Ιμπάρμπο στην κορυφή της επίθεσης αποδίδει... 1000%, με το τριφύλλι να βγάζει γούστα ως τώρα, να έχει βρει το γκολ και να έχει χάσει τεράστιες ευκαιρίες για να στήσει από νωρίς «πάρτι».
19:50
19' Πέναλτι που δεν δίνεται στον Παναθηναϊκό
19:52
Ο Ιμπάρμπο έφυγε σφαίρα από τα δεξιά -με την άμυνα της Βέροιας να είναι ανοργάνωτη- γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Μπεργκ μέσα στην περιοχή, με τον Σουηδό να ανατρέπεται από τον Άρτσε που ήρθε με... φόρα και έπεσε πάνω στον φορ του Παναθηναϊκού. Λάθος εδώ του διαιτητή Βάτσιου, παραμένει το 0-1.
19:53
23' Φάση για την Βέροια
19:55
Ο «ξεχασμένος» από την άμυνα, Χαροντάκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση -μέσα στην πράσινη περιοχή- για να απειλήσει την εστία του Στιλ, αλλά έπιασε αέρα και έχασε την ευκαιρία του.
19:56
Καθολική υπεροχή για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο 25λεπτο. Έχει βάλει ένα γκολ με τον Μπεργκ, έχει χάσει ένα... κάρο σπουδαίες ευκαιρίες, ενώ δεν του δόθηκε και πέναλτι σε ανατροπή του Σουηδού από τον Άρτσε.
19:57
27' Σέντρα του Μέστο από τα δεξιά, η μπάλα περνάει από τον Λουντ και τελευταία στιγμή, στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, διώχνει ο Μαλόν σε κόρνερ
19:58
20:00
30' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους!
20:01
Ο Μπεργκ βρέθηκε από τα δεξιά, είδε υπέροχα τον Λουντ που έμπαινε στην περιοχή της Βέροιας, του έδωσε την κατάλληλη στιγμή την πάσα, ο Φινλανδός έπιασε το σουτ, όμως ο Λόπεθ δηλώνει ξανά «παρών» και το βγάζει εντυπωσιακά.
20:04
32' Νέο πέναλτι που δεν δόθηκε στον Παναθηναϊκό
20:05
Ο Βιγιαφάνιες επιχείρησε πάσα με τακουνάκι, ο Ναβαλόφσκι είχε απλωμένο το χέρι του μέσα στην περιοχή της Βέροιας, σταμάτησε αντικανονικά την μπάλα, αλλά ο Βάτσιος δεν έδωσε τίποτα. Νέο σοβαρό λάθος του διαιτητή.
20:08
20:09
Πανηγυρίζει και η κυρία Μπεργκ για το γκολ του Σουηδού στην Βέροια
20:11
Πέντε λεπτά για το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 1-0 από το... συμβολικό 13ο λεπτό, χάρη στο τέρμα του Μπεργκ.
20:13
43' Παραλίγο γκολάρα για τον Παναθηναϊκό, απίθανος ο τερματοφύλακας της Βέροιας, Λόπεθ!
20:15
Ο Ιμπάρμπο δίνει όμορφα για τον Μπεργκ μέσα στην περιοχή, αυτός κάνει φοβερή προσποίηση αδειάζοντας τον Καλί που... έψαχνε την μπάλα, ο Σουηδός κάνει το σουτ με το «μυτάκι» από κοντά, αλλά ο Λόπεθ είναι ΞΑΝΑ εκεί και κρατάει το σκορ μόλις στο 1-0.
20:17
Νέα εντυπωσιακή επέλαση του Ιμπάρμπο από τα δεξιά, που όταν βάζει την μπάλα μπροστά δεν πιάνεται, γυρίζει παράλληλα για τον Μπεργκ, αλλά τελευταία στιγμή με αυτοθυσία έκοψε με τάκλιν ο Καλί
20:17
Ημίχρονο στην Βέροια, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0 αντί για... 5-0. Εντυπωσιακή εμφάνιση για το τριφύλλι ως τώρα, που έχει καθολική υπεροχή, έχει πετύχει ένα γκολ με τον Μπεργκ, έχει χάσει πέντε τεράστιες χαμένες ευκαιρίες (λόγω και του εκπληκτικού Λόπεθ), ενώ δεν του δόθηκαν και δύο πέναλτι από τον διαιτητή Βάτσιο.
20:33
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην Βέροια
20:38
51' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
20:39
Οι πράσινοι έφυγαν... κατά κύματα στην αντεπίθεση, με την άμυνα της Βέροιας να είναι ανοιχτή, ο Χουλτ πήρε μέτρα, έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά για ακόμα μια φορά ο Λόπεθ είπε «όχι», πέφτοντας στη γωνία του και κρατώντας το 0-1.
20:40
52' Εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνιες, ο Μολέδο παίρνει ανενόχλητος και εν κινήσει την κεφαλιά, σημαδεύει όμως άουτ.
20:41
53' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Βέροια
20:43
Ο Στιλ κάνει τραγική έξοδο, δεν καθαρίζει μια φαινομενικά εύκολη φάση και δίνει την ευκαιρία στον Μαλόν να πιάσει βολίδα από το ύψος της περιοχής. Τελευταία στιγμή και πάνω στη γραμμή ο Κουτρουμπής διώχνει με τον ώμο, σώζοντας τον Παναθηναϊκό από βέβαιη παραβίαση. Διαμαρτύρονται για χέρι του Κουτρουμπή οι παίκτες της Βέροιας.
20:45
57' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες
20:46
58' Μέσα ο Σισοκό, έξω ο Μαραγκός για την Βέροια.
20:49
Πεσμένος ο ρυθμός του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος, δεν απειλεί και δεν έχει το τρελό τέμπο του πρώτου 45λεπτου. Πάντα μπροστά στο σκορ 1-0.
20:53
65' Κεφαλιά του Ιμπάρμπο από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ, φεύγει άουτ η μπάλα
20:56
67' Τελευταία στιγμή ο Καλί κάνει τάκλιν έξω από την περιοχή της Βέροιας και δεν επιτρέπει στον Λουντ να επιχειρήσει να κρεμάσει τον Λόπεθ που είχε βγει από την εστία του.
20:56
67' Κίτρινη κάρτα στον Σισοκό για σκληρό μαρκάρισμα στον Ιμπάρμπο
20:57
69' Έξω ο Χαροντάκης, μέσα ο Σισίνιο για τους γηπεδούχους. Με τους ίδιους "11" συνεχίζει ο Παναθηναϊκός
20:59
71' Πρώτη αλλαγή για το τριφύλλι. Ο Εμποκού παίρνει τη θέση του Ιμπάρμπο που ήταν εξαιρετικός στο πρώτο 45λεπτο.
21:01
Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός, έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες, πέτυχε το γκολ που ως τώρα του δίνει το προβάδισμα, στο δεύτερο... έκατσε.
21:03
75' Πολύ ωραία ενέργεια του Εμποκού από τα αριστερά, που αποφεύγει ωραία δύο αντιπάλους, αλλά η μπαλιά του στο δεύτερο δοκάρι για τον Βιγιαφάνιες είναι πιο δυνατή από όσο χρειαζόταν και ο Αργεντινός δεν μπορεί να απειλήσει από πολύ πλάγια θέση και σχεδόν πάνω στην τελική γραμμή.
21:08
80' Αποχωρεί ο Κουτρουμπής, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, μπαίνει στη θέση του ο Ρέις.
21:09
81' Μπαλιά-ξυράφι του Μέστο από τα δεξιά, δεν μπορεί να βρει την μπάλα με προβολή ο Εμποκού και διώχνουν τελικώς οι αμυντικοί της Βέροιας
21:15
88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΡΟΙΑ
21:16
Δυνατό σουτ του Μπαλάφα έξω από το ημικύκλιο της περιοχής του Παναθηναϊκού, πάει... τέρμα γωνία και η Βέροια σοκάρει το τριφύλλι για το 1-1
21:17
89' Μέσα ο Ρινάλντι, έξω ο Μέστο για τους πράσινους. Τρέχει τώρα η ομάδα του Στραματσόνι που έπαιξε με την φωτιά και το πληρώνει...
21:18
90' Στο ματς ο Παπαστεριανός αντί του Βίτι
21:19
Τρία λεπτά καθστερήσεων
21:21
90+3' Ο Βιγιαφάνιες κάνει γύρισμα μετά από κόρνερ και ο Λόπεθ διώχνει δύσκολα.
21:22
90+4' Τέλος της αναμέτρησης!
21:22
Γκέλα για τον Παναθηναϊκό στην Βέροια, 1-1.
21:23
Oι πράσινοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπεργκ στο 13', όμως δεν "καθάρισαν" το παιχνίδι και είδαν τους γηπεδούχους να τους τιμωρούν και να απαντούν στο φινάλε με τον Ναβαλόφσκι (88').