Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Παναιτωλικός-Ξάνθη, για την 12η αγωνιστική της Super League
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Ρόσα, Τσοκάνης, Μάκος, Πάουλο, Φερέιρα, Καμαβουάκα, Ουαρντά, Μαρκόβσκι.
17:03
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Λισγάρας, Γουάλας, Ντε Λούκας, Λάζιτς, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Τριάδης, Γιουνές.
17:04
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Κριστιάνο, Κουτρομάνος, Τομάνε, Ρότσα, Λεντέσμα, Χαντάκιας, Βασιλούδης
17:05
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Χατζητερζόγλου, Ράνος, Πέτρος Ορφανίδης, Λάζαρος Ορφανίδης, Κολλαράς,
17:06
Διαιτητής: Τριαντάφυλλος Τίκας. Βοηθοί: Κυριάκος Μερκενίδης, Ανδρέας Μεϊντάνας 4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος
17:13
Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη είναι στην έκτη θέση με έντεκα βαθμούς και προέρχεται από τη νίκη επί της ΑΕΛ με 2-1
17:14
Ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 11η θέση με δέκα βαθμούς και έχει δύο σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα.
17:14
Έναρξη στο ματς!
17:20
Δίχως κάποια καλή φάση το ματς μέχρι στιγμής, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας.
17:20
5' Δυνατό σουτ του Βασιλακάκη, η μπάλα πάνω από την εστία του Κυριακίδη
17:28
14' Κίτρινη στον Λάζιτς
17:33
17' Καλή επιθετική προσπάθεια της Ξάνθης με κακό τελείωμα. Ο Τριάδης συνεργάστηκε με τον Γιούνες, που δεν βρήκε εστία.
17:33
Αρκετά δραστήρια η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά
17:34
19' Γκολ η Ξάνθη,0-1!
17:35
Λάθος του Μάκου υπό την πίεση του Τριάδη, ο εξτρέμ της Ξάνθης μοίρασε στον Γιουνές που ήταν δεξιά και έδωσε ξανά στον Τριάδη που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
17:36
21' Κίτρινη στον Ντε Λούκας για φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Παναιτλικού και στημένη μπάλα σε καλή θέση για τους γηπεδούχους
17:36
Εκτέλεσε ο Φερέιρα και πολύ καλή επέμβαση του Ζίφκοβιτς
17:39
Πιέζει μετά το γκολ που δέχθηκε ο Παναιτωλικός
17:41
Αρκετά κερδισμένα κόρνερ για τον Παναιτωλικό στα τελευταία λεπτά και 62% - 38% η κατοχή της μπάλας
17:49
Ελέγχει και πάλι την κατάσταση η Ξάνθη ύστερα από την πίεση που δέχθηκε μετά το γκολ της
17:51
36' Απειλεί η Ξάνθη. Λάθος στην άμυνα του Παναιτωλικού, αλλά ο Γιουνές δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και ύστερα από παρέμβαση του Κυριακίδη ολοκληρώθηκε η φάση
17:51
36' Κίτρινη στον Τριάδη
17:59
Εκτέλεση του Φερέιρα, ανησυχία στην άμυνα της Ξάνθης, καθώς η μπάλα πέρασε από αρκετούς παίκτες
18:00
Απειλητική και πάλι η Ξάνθη μέσω αντεπίθεσης. Βγήκε με τα πόδια και απομάκρυνε ο Κυριακίδης με τα πόδια την τελευταία στιγμή
18:01
Ημίχρονο στο Αγρίνιο. Παναιτωλικός-Ξάνθη 0-1
18:03
Ματς με μεγάλο ενδιαφέρον στο Αγρίνιο στο πρώτο μέρος. Η Ξάνθη ήταν πολύ επικίνδυνη στην κόντρα επίθεση και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό, ύστερα από το λάθος του Μάκου και τη συνεργασία του Τριάδη με τον Γιουνές που είχε αποτέλεσμα το τέρμα του πρώτου από κοντινή απόσταση. Ο Παναιτωλικός πίεσε αρκετά μετά το τέρμα που δέχθηκε και θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει. Ωστόσο, κινδύνεψε αρκετά και σε αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων
18:16
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου
18:16
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
18:19
48' Γκολ για την Ξάνθη, 0-2!
18:21
Ο Γιουνές μπήκε μέσα στην περιοχή, ο Κυριακίδης προσπάθησε να του κλείσει το πεδίο και έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ με τον Μάκο να απομακρύνει πάνω στη γραμμή, ο Ντε Λούκας έκανε τη σέντρα στη συνέχεια της φάσης και ο Λάζιτς έκανε με κεφαλιά το 2-0
18:33
63' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό!
18:34
Ο διαιτητής είδε παράβαση στο μαρκάρισμα του Τριάδη (είναι στη φάση και ο Λισγάρας) στον Καμαβουάκα που επιχείρησε σουτ μέσα από την περιοχή. Υπάρχει επαφή χαμηλά, αλλά είναι πολύ αυστηρή η υπόδειξη.
18:35
Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 64ο λεπτό
18:41
70' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Συρτό σουτ του Μύγα, έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς.
18:43
71' Απαντάει με ευκαιρία η Ξάνθη. Ο Κυριακίδης εξουδετέρωσε σουτ του Γιουνές ύστερα από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων
18:43
Πέναλτι για την Ξάνθη στο 72ο λεπτό! Ο Κυριακίδης βγήκε με τα πόδια και ανέτρεψε τον Γιουνές
18:44
Ο Γιουνές θα το εκτελέσει
18:44
73' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 3-1! Ο Γιουνές νίκησε τον Κυριακίδη με ωραία εκτέλεση και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.
18:50
78' Επικίνδυνη φάση από τον Παναιτωλικό. Ο Τσοκάνης εκτέλεση φάουλ, ο Ζίβκοβιτς έκανε κακή έξοδο και έφυγε η μπάλα σε κόρνερ
18:55
83' Σουτ του Τομανέ για τον Παναιτωλικό, εκτός εστίας η μπάλα
18:59
86' ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός, μειώνει σε 2-3. Ο Λεντέσμα βρήκε τον Ρότσα που κέρδισε αρχικά τη μάχη με τον Φλίσκα και στη συνέχεια τον Ζίβκοβιτς με συρτό σουτ που έστειλε την μπάλα αργά και βασανιστικά (λόγω και του βρεγμένου τερέν) στην αντίπαλη εστία.