Live μετάδοση: ΑΕΛ-Ατρόμητος

Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Ατρόμητο στο AEL FC Arena
Το ματς διεξάγεται στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League
Η ΑΕΛ βρίσκεται μόλις στη 14η θέση με 9 βαθμούς και χρειάζεται επειγόντως τη νίκη για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας
Οι Θεσσαλοί προέρχονται από ένα θετικό αποτέλεσμα στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα (1-1) αν και βρέθηκε με 10 παίκτες από πολύ νωρίς στο ματς
Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γιώργου Κορακάκη είναι σε ανοδική πορεία και προέρχεται από εντυπωσιακή νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα με 4-3.
Οι Περιστεριώτες βρίσκονται στην 6η θέση με 14 βαθμούς
Η ενδεκάδα του Ατρόμητου (4-2-3-1): Γκορμπούνοφ – Κοντοές, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο – Μπάγκα, Ούμπιντες – Λημνιός, Τόνσο, Μπρίτο – Λε Ταλέκ
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κατράνης, Ζησόπουλος, Κιβρακίδης, Κεϊτά, Στόιτσεφ, Παπαδόπουλος
Η ενδεκάδα της ΑΕΛ (4-2-3-1): Ξενοδόχοβ - Ρέντζας, Γκόλιας, Φάρκας, Κοντόρ - Ποτουρίδης, Φατιόν - Ναβάρο, Ντέλετιτς, Ντοντό - Ναζλίδης.
Στον πάγκο: Καβουσάκης, Αναστασόπουλος, Μονιάκης, Μαρουκάκης, Αβραάμ, Καπός, Λαμπρόπουλος.
Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας), Βοηθοί: Κουρομπίλια (Δυτ. Αττική), Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), 4ος: Βρέσκας (Ημαθίας), Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του αεροπορικού δυστυχήματος στην Κολομβία
1' Σέντρα στο ματς
Πιο πολύ σε 4-4-2 μοιάζει ο σχηματισμός της ΑΕΛ στο γήπεδο με τους Ντοντό και Ναζλίδη να είναι το επιθετικό δίδυμο
5' Συμπληρώνονται τα 5 λεπτά στην αναμέτρηση, χωρίς να έχει συμβεί κάτι σπουδαίο. Αναγνωριστικό το παιχνίδι.
8' Απίστευτη επέμβαση του Γκορμπούνοφ σε κεφαλιά του Ναζλίδη Ο Ρέντζας βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ναζλίδης πιάνει την ανάποδη κεφαλιά, αλλά ο Λευκορώσος τερματοφύλακας πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση
8' Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με νέα κεφαλιά του Ναζλίδη Από το κόρνερ ο Ναβάρο κάνει τη σέντρα, ο επιθετικός της ΑΕΛ έκανε νέα κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρια της εστίας του Γκορμπούνοφ
11' Κίτρινη κάρτα στον Φάρκας
12' Αδύναμο σουτ του Μπρίτο από μακριά, απευθείας στην αγκαλιά του Ξενοδόχοφ
16' Έχει ισορροπήσει την κατάσταση ο Ατρόμητος, αλλά δεν έχει κλασική ευκαιρία. Πολύ επιθετική η ΑΕΛ με τους δύο επιθετικούς
19' Μακρινό σουτ του Τόνσο με αξιώσεις, η μπάλα δίπλα από την εστία του Ξενοδόχοφ, βρίσκει και την πάνω πλευρά των διχτύων
20' Κλασική ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Τρομερή μπαλιά του Μπρίτο, κοντρολάρει ο Τόνσο και παρά την πίεση των αμυντικών των γηπεδούχων κατάφερε να κάνει ένα σουτ όπως-όπως από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά μπλόκαρε ο Ξενοδόχοφ
22' Σουτ του Ναζλίδη, εύκολη απόκρουση του Γκορμπούνοφ
25' Πιέζει πάρα πολύ την άμυνα του Ατρόμητου η ΑΕΛ, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι θέλουν να επιβάλλουν το δικό τους παιχνίδι.
26' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν. Πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα του χαφ της ΑΕΛ με τα δύο πόδια. Ευτυχώς για εκείνον και τον Μπρίτο βρήκε μόνο μπάλα, ωστόσο ο Κομίνης τιμωρεί το τάκλιν.
31' Έχει πέσει ο ρυθμός των πρώτων λεπτών
32' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη
35' Προσπάθεια του Τόνσο να απειλήσει με μακρινό σουτ, κακή προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε άουτ
36' Ο Ποτουρίδης εμπόδισε με το χέρι του τον Ούμπιντες να πάει προς την μπάλα και ο Αργεντινός στο έδαφος. Δεν υπέδειξε κάτι ο Κομίνης
45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ!
Τρομερό γκολ του Λημνιού που με γυριστό σουτ ανοίγει το σκορ! 1-0 ο Ατρόμητος!
Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι το πρώτο γκολ του Λημνιού στην καριέρα του σε επίπεδο Super League!
Λήξη α' ημιχρόνου!
Ο Ατρόμητος έπειτα από ένα πρώτο δύσκολο για εκείνον 20λεπτο, έφερε το ματς στα μέτρα του και με γκολ του Λημνιού είναι μπροστά στο σκορ με 1-0
Ετοιμάζει διπλή αλλαγή η ΑΕΛ
46' Εκτός οι Ντέλετιτς και Ντοντό, μέσα οι Αβραάμ και Μαρουκάκης
46' Έναρξη του β ημιχρόνου
47' ΓΚΟΛ Η ΑΕΛ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΟΥΚΑΚΗ!
Ο Ναζλίδης περνά την μπάλα κάτω από τα πόδια του Φυτανίδη, μπαίνει στην περιοχή και δίνει έτοιμο γκολ στον Μαρουκάκη που κάνει το 1-1
Η παρέμβαση του Σάκη Τσιώλη έχει άμεση ανταπόκριση στη ροή του αγώνα
54' Η ΑΕΛ ανέκτησε την ψυχολογία με την άμεση ισοφάριση, αλλά προς το παρόν δεν απειλεί την εστία του Ατρόμητου
56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕ ΤΑΛΕΚ!
Τρομερή αντεπίθεση του Ατρόμητου με τον Λε Ταλέκ και τον Μπρίτο, από τη συνεργασία τελικός αποδέκτης ο Γάλλος επιθετικός που με άψογο πλασέ κάνει το 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων. Βρίσκει την μπάλα και ο Κόντορ. Το γκολ πιστώνεται στον Γάλλο
61' Η ΑΕΛ είναι ανοργάνωτη στην αμυντική της γραμμή και είναι επίφοβο να δεχθεί και τρίτο γκολ
63' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Ναβάρο, μέσα ο Καπός
63' Σουτ του Μαρουκάκη από δύσκολη γωνία, η μπάλα άουτ
65' Ωραία προσπάθεια του Ναζλίδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Γκορμπούνοφ
66' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Λημνιός, μέσα ο Κεϊτά
73' Με την είσοδο του Κεϊτά, ο Ατρόμητος έχει δέσει το κέντρο του και κρατά την ΑΕΛ μακριά από την περιοχή του
76' Εξαιρετική ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Ρέντζα από δεξιά, πέφτει στη γωνία του ο Γκορμπούνοφ και αποκρούει σε κόρνερ
78' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Μπρίτο, μέσα ο Κατράνης
79' Πιέζει ασφυκτικά η ΑΕΛ. Τρομερές μονομαχίες στην περιοχή του Ατρόμητου
79' Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια
84' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ
86' Κεφαλιά του Ναζλίδη, η μπάλα περνά άουτ
88' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Τόνσο, μέσα ο Ζησόπουλος
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90+4' Τέλος του ματς!
Νέα σημαντική νίκη για τον Ατρόμητο με σκορ 2-1 στην έδρα της Λάρισας.
Λημνιός (45+1') και Λε Ταλέκ (56') τα γκολ της ομάδας του Περιστερίου. Μείωσε προσωρινά ο Μαρουκάκης (47') για τους γηπεδούχους