Ξάνθη-Αστέρας Τρίπολης

Καλό σας απόγευμα.
Σέντρα σε, περίπου, ένα τέταρτο στην πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της Super League ανάμεσα σε Ξάνθη και Αστέρα Τρίπολης, στα Πηγάδια.
Οι Ακρίτες είναι στην 7η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες βρίσκονται στη 10η με 10.
Την προηγούμενη αγωνιστική, οι πρώτοι πέτυχαν σπουδαίο «διπλό» (2-3) στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού, ενώ οι δεύτεροι έμειναν στο 1-1 με την ΑΕΛ, στην Τρίπολη.
Η Ξάνθη τα πηγαίνει εξαιρετικά εκτός έδρας (3 νίκες, 2 ισοπαλίες, 1 ήττα), στα Πηγάδια, ωστόσο, ακόμη ψάχνει την πρώτη της νίκη! Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης «τρέχει» αήττητο τριών αγωνιστικών, στο οποίο θέλει να δώσει συνέχεια...
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, στην αναμέτρηση την οποία θα διευθύνει ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λάζιτς, Λισγάρας.
Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Μάσα, Ιωαννίδης, Φερνάντεζ, Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Δημούτσος, Καλτσάς, Μπέρτος, Χαμντανί, Ιγκόρ.
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Χατζητερζόγλου, Ράνος, Νιέτο, Ορφανίδης Π., Ορφανίδης Λ.
Και στον πάγκο των φιλοξενούμενοι βρίσκονται οι: Κοζίτσκι, Τσάβες, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Κώτσιρας, Ευαγγέλου, Κυριακόπουλος.
Για την ακρίβεια, από τον περασμένο Φλεβάρη είναι χωρίς εντός έδρας νίκη η Ξάνθη, που δεν έχει πανηγυρίσει ούτε γκολ στα Πηγάδια φέτος!
Στον αγωνιστικό χώρο τώρα οι δύο ομάδες.
Ενός λεπτού σιγή, φυσικά, για τα θύματα της Σαπεκοένσε...
Κόκκινες εμφανίσεις για την Ξάνθη, στα κίτρινα ο Αστέρας.
1' Ξεκίνησε το ματς!
2' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 1-0! Κεφαλιά του Βασιλακάκη μετά από εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα! Αυτό είναι το πρώτο, εντός έδρας τέρμα της ακριτικής ομάδας στη φετινή σεζόν!
7' Καλό σουτ του Μάσα, αποκρούει ο Ζίβκοβιτς.
8' Κίνηση του Ιωαννίδη για την προβολή στο πρώτο δοκάρι, πέρασε και ο δεύτερος κίνδυνος για την Ξάνθη.
9' Πετυχαίνει γκολ ο Αστέρας, που δεν μετράει, καθώς ο επόπτης σηκώνει το σημαιάκι του για οφσάιντ του Καλτσά. Τον κάλυπτε ο Λισγάρας, που ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο από προηγούμενη φάση, ωστόσο συμμετείχε στη φάση, άρα κακώς ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν μέτρησε το τέρμα των Αρκάδων.
13' Ωραίο γυριστό σουτ του Τσουκαλά, σταθερά ο Ζίβκοβιτς.
14' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 2-0!
Κόντρα... εντελώς στη ροή του αγώνα, η Ξάνθη, στη δεύτερη τελική της στο ματς, διπλασιάζει τα τέρματά της με καταπληκτικό σουτ του Γιουνές έξω από την περιοχή!
ΣΟΚ για τον Αστέρα Τρίπολης, που δεν πτοήθηκε από το πρώτο γκολ που δέχτηκε, βγήκε στην επίθεση, είχε τρεις προϋποθέσεις -μέσα σε ένα δεκάλεπτο- για να ισοφαρίσει, αλλά οι Ακρίτες έχουν 100% ευστοχία στις ευκαιρίες τους και προηγούνται 2-0, με τα πρώτα γκολ τους στα Πηγάδια φέτος!
Στο γκολ του Γιουνές, η μπάλα έχει βρει και στον Χαμντανί, παίρνοντας περίεργη τροχιά...
20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Μετά τις τρεις... υποψίες για γκολ, τώρα οι Αρκάδες χάνουν ένα σχεδόν σίγουρο τέτοιο! Σουτ του Καλτσά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς!
Η κατοχή είναι 75%-25% υπέρ του Αστέρα!ν Σαν... κόμπρα έχει χτυπήσει η Ξάνθη!
Παίζει ακριβώς όπως και στα εκτός έδρας παιχνίδια της, όπου εντυπωσιάζει.
28' Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο.
30' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 3-0!
Δεν γίνονται αυτά... Τρία στα τρία για τους Ακρίτες, που ΔΕΝ παίζονται στην κόντρα επίθεση! Σκόρερ ο Λάζιτς, που εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και με το αριστερό, νικάει τον Ντοναρούμα!
Η Ξάνθη έχει βάλει τρία γκολ στο πρώτο μισάωρο, ενώ πριν το ματς είχε… 0 στην έδρα της! Πραγματικά, εντυπωσιακό.
33' Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντεζ.
Οι αντεπιθέσεις της Ξάνθης είναι για σεμινάριο. Μεγάλη... γάτα ο Λουτσέσκου.
77% η κατοχή μπάλας για τον Αστέρα, που χάνει 3-0!
39' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα.
Συμπληρώσαμε 45', ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
45'+1' Τέλος πρώτου 45λέπτου!
Τσιλιανίδης μέσα, εκτός ο Φερνάντες. Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης.
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου!
Αμέσως γυρίζει πίσω η Ξάνθη, δίνοντας χώρο στον Αστέρα!
Και σε χρόνο ρεκόρ, όλες οι γραμμές ανεβαίνουν στις αντεπιθέσεις.
Φοβερό στατιστικό: Τελευταία φορά που η Ξάνθη είχε πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν τον Δεκέμβρη του 2012, κόντρα στον Πανιώνιο, 4-0 το τελικό σκορ! Στον «κυανέρυθρο» πάγκο, τότε, καθόταν ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος!
53' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης, 3-1!
Δυνατό, ξερό σουτ του Ιωαννίδη, μειώνουν οι Αρκάδες!
Προσπαθούν οι φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν στο ματς, εξαιρετική στην άμυνα η Ξάνθη.
Συμπληρώσαμε μια ώρα παιχνιδιού στα Πηγάδια.
63' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Βγαίνει ο Μάσα και μπαίνει ο Τσάβες για τον Αστέρας Τρίπολης, έξω ο Φλίσκας, μέσα ο Χατζητερζόγλου.
69' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ελευθερόπουλος, μέσα ο Κώτσιρας, έξω ο Σίλβα.
70' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη!
Ο Λισγάρας προσπαθεί να κάνει την προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ, διώχνει σε κόρνερ ο Ντοναρούμα.
75' Αλλαγή για την Ξάνθη, στη θέση του Τριάδη ο Νιέτο.
Άλλα δέκα λεπτά...
81' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο.
82' Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη!
Ο Βασιλακάκης απέναντι από τον Ντοναρούμα, τον πλασάρει, ΜΕΓΑΛΗ απόκρουση του Ιταλού γκολκίπερ!
86' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη, στη θέση του σκόρερ του πρώτου τέρματος της Ξάνθης, Βασιλακάκη, περνάει ο Ορφανίδης.
89' Μακρινό σουτ του Τσουκαλά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Αποθέωση από τους φίλους της Ξάνθης για τον Λουτσέσκου, φωνάζουν ρυθμικά το όνομά του.
90'+3' Τέλος του ματς. Σπουδαία νίκη για την Ξάνθη, 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης.