ΑΕΛ-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Παναθηναϊκό για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Οι πράσινοι βρίσκονται στην τρίτη θέση αυτή τη στιγμή και στο -10 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Από την άλλη, οι βυσσινί είναι... σχεδόν ουραγοί με μόλις εννιά πόντους.
ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γκόλιας, Φάρκας, Μονιάκης, Αναστασόπουλος, Φατιόν, Ντοντό, Κάπος, Ναζλίδης, Ντελέτιτς
Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Μαρινάκης, Εμποκού, Μπουμάλ, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ
Στον πάγκο της ΑΕΛ: Κουτογλίδης, Γιοβάνοβιτς, Ουρτάδο, Κόντορ, Ναβάρο, Λαμπρόπουλος, Ποτουρίδης
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Στιλ, Χουχούμης, Λέτο, Ρινάλντι, Τελάντερ, Μέστο, Π. Βλαχοδήμος
Διαιτητής του αγώνα ο Παπαδόπουλος με βοηθούς τους Ακρίβο και Σίπκα. Τέταρτος ο Σκούλας.
Απώλεια της τελευταίας στιγμής για τον Παναθηναϊκό ο Ρόμπιν Λουντ. Ο Φινλανδός ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα και τέθηκε νοκ-άουτ. Τη θέση του στα χαφ πήρε ο Μαρινάκης σε ένα ρόλο που δεν τον έχουμε συνηθίσει. Υπενθυμίζεται πως ο Λεντέσμα έχει «κοπεί» για τακτικούς λόγους από τον Ουζουνίδη, ενώ ο Ρέις είναι τιμωρημένος.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη σέντρα. Με μήνυμα για τα προσφυγόπουλα οι φανέλες της ΑΕΛ,.
Σέντρα στον αγώνα, δεν είναι σε καλή κατάσταση το χορτάρι του AEL FC Arena
Γρήγορο το τέμπο στα πρώτα λεπτά, ψάχνεται το τριφύλλι, ορεξάτη η ΑΕΛ.
8' Σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!
Σκληρά μαρκαρίσματα μεταξύ των παικτών, με τον Μπεργκ να δέχεται κίτρινη για χτύπημα στο πόδι αντιπάλου κι ενώ νωρίτερα δεν του είχε δοθεί φάουλ για σκληρό φάουλ που του έγινε.
Πάνε οι κλωτσιές... σύννεφο στην αναμέτρηση. Νέα κίτρινη στον Μπουμάλ για επικίνδυνο τάκλιν, έχει χαρίσει δυο κάρτες σε παίκτες της ΑΕΛ ο Παπαδόπουλος, σε ένα σκληρό φάουλ του Φατιόν νωρίτερα κι ένα χαστούκι του Μονιάκη στον Μπεργκ.
Φτάσαμε στο 17', το σκορ πάντα στο 0-0 με πολλά νεύρα και ένταση, που δεν επιτρέπουν στους παίκτες να έχουν καθαρό μυαλό για να παίξουν ποδόσφαιρο...
21' Κέρδισε κόρνερ ο Παναθηναϊκός, προωθήθηκαν αρκετοί, αλλά τελικώς ο Ξενοδοχόφ με τα δάχτυλα απομάκρυνε τον κίνδυνο. Πολλά τα μαρκαρίσματα και μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ. Φουλ ένταση ως τώρα στο ματς.
Κυλούν τα λεπτά χωρίς φάσεις στο AEL FC Arena. Σιγά-σιγά ηρεμούν τα πνεύματα και οι ποδοσφαιριστές επιχειρούν να δημιουργήσουν παιχνίδι.
Τραγικό το παιχνίδι στην Λάρισα, καθόλου ρυθμός, μηδέν φάσεις.
33' Κίτρινη κάρτα στον Ναζλίδη για νέο σκληρό φάουλ πάνω στον Εμποκού. Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΛ έχει κερδίσει το τριφύλλι, ευκαιρία για ένα γέμισμα
Πάνω στα σώματα η εκτέλεση του Εμποκού. Ούτε από στημένο μπορεί να βγει κάποια φάση στον αγώνα..
35' Μακρινό σουτ του Ναζλίδη, μετά από κλέψιμο των παικτών της ΑΕΛ, δεν βρίσκει στόχο με την μπάλα να φεύγει άουτ και τον Βλαχοδήμο να ελέγχει την πορεία της.
38' Νέο μακρινό και συρτό σουτ από πλευράς ΑΕΛ. Το κάνει ο Φατιόν, αλλά η μπάλα καταλήγει εύκολα στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου.
44' Τραγωδία το παιχνίδι... Οι παίκτες ΑΕΛ και Παναθηναϊκού «τσαμπουκαλεύτηκαν» στην εκκίνηση του αγώνα, επιδόθηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα, υπήρξαν νεύρα, πολλά φάουλ, πολλά λάθη, διαμαρτυρίες και από τότε δεν έχουμε δει το παραμικρό.
Ημίχρονο στην Λάρισα, στο 0-0 οι δύο ομάδες...
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ας ελπίσουμε σε καλύτερο θέαμα
46' Σουτ από τον Φατιόν, άουτ φεύγει η μπάλα
51' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ
Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να απομακρύνει καλά την μπάλα, μετά από επικίνδυνη σέντρα στην «καρδιά» της πράσινης περιοχής, αυτή στρώθηκε στον Τέλετιτς, ο οποίος σούταρε δυνατά, σημαδεύοντας μόλις άουτ!
Δεν κρατάει καθόλου μπάλα ο Παναθηναϊκός, σε κακό βράδυ όλοι οι παίκτες του..
54' Νέα φάση για την ΑΕΛ!
Εκπληκτική ποδιά του Ναζλίδη στον Χουλτ, βγάζει εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Ντοντό (νίκησε στον αέρα τον Κουλιμπαλί) φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου.
58' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟ. Ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος παίρνει τη θέση του Ολιβιέ Μπουμάλ. Αλλαγή προσώπων στο ένα «φτερό» της επίθεσης από τον Ουζουνίδη.
59' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα που σταμάτησε αντικανονικά τον αντίπαλό του.
62' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
Ο Βλαχοδήμος ελίσσεται ωραία από τα αριστερά, συγκλίνει, την κατάλληλη στιγμή δίνει στον Μπεργκ, ο οποίος στοπάρει, σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά σημαδεύει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΛ!
65' Ο Λέτο παίρνει τη θέση του Εμποκού.
68' Γύρισμα του Κουλιμπαλί στα καρέ της ΑΕΛ, Μπεργκ και Ξενοδόχοφ... παλεύουν για την κατοχή, τελικώς ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απομακρύνει.
Συμπληρώσαμε 74 λεπτά στην Λάρισα, πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες.
75' Ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Μπεργκ, λίγο άουτ η μπάλα. Είχε βρει βέβαια σε αμυντικό της ΑΕΛ, αλλά δεν δόθηκε το κόρνερ.
75' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Καπού, ο Γιοβάνοβιτς
80' Κόπηκε για οφσάιντ ο Μπεργκ, λανθασμένη υπόδειξη.
81' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο για διαμαρτυρία. «Φλέρταρε» εδώ και ώρα ο Αργεντινός καθώς είχε πολλά νεύρα.
81' ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ Ο ΖΕΚΑ
Ο Πορτογάλος αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Αναστασόπουλο. Δεν έχουμε δει ακόμα κοντινό ριπλέι για να δούμε τι ακριβώς συνέβη στην αψιμαχία των δύο.
83' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Ποτουρίδης, έξω ο Αναστασόπουλος
84' Έξω ο Βιγιαφάνιες, μέσα ο Μέστο. Είχε σηκωθεί ο Ρινάλντι, αλλά η αποβολή του Ζέκα άλλαξε αναγκαστικά τα πλάνα του Ουζουνίδη.
87' Βγάζει τον Γκόλια, βάζει τον Λαμπρόπουλο ο Τσιώλης. Παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα, ο κόουτς της ΑΕΛ κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.
90' Κόρνερ για την ΑΕΛ, απομακρύνει με δυσκολία η άμυνα του Παναθηναϊκού. Πιέζουν οι γηπεδούχοι
91' Διαγώνιο σουτ του Λέτο μέσα από την περιοχή της ΑΕΛ, φεύγει κόρνερ η μπάλα
93' Κίτρινη κάρτα στον Μέστο.
Τέλος στην αναμέτρηση! ΑΕΛ και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0), με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο -9 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Ακολουθεί αναλυτικά το κείμενο το ματς, καλό σας βράδυ!