Πλατανιάς-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Πλατανιά με τον Παναθηναϊκό, με την οποία ολοκληρώνεται η… πρώτη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Οι πράσινοι βρίσκονται στην τρίτη θέση με 22 βαθμούς και στο -12 από τον Ολυμπιακό, οι Κρητικοί είναι στην δέκατη θέση με 14.
Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος Οδ, Μέστο, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Χούλτ, Ρέις, Κουρμπέλης, Μπουμάλ, Βιγιαφάνιες, Λούντ, Μπέργκ.
Πλατανιάς: Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Κάργας, Πριντέτα, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς, Μουνάφο, Ντεβέσα, Μανούσος, Γιακουμάκης
Ντεμπούτο με την φανέλα του τριφυλλιού κάνει σήμερα ο Δημήτρης Κουρμπέλης, ο οποίος θα είναι ένας εκ των δύο χαφ στον άξονα (μαζί με τον Ρέις).
Αρκετές απουσίες και για τις δύο ομάδες. Νοκ-άουτ για τους γηπεδούχους οι Γουνδουλάκης, Γκνιάτιτς και Καρυπίδης. Από πλευράς πρασίνων εκτός είναι οι Ζέκα, Μολέδο (τιμωρημένοι), Γουακάσο, Κουλιμπαλί, Εμποκού (λόγω Κόπα Άφρικα), ο εκτός πλάνων Ιμπάρμπο και οι ανέτοιμοι Μαρινάκης-Σάμπα.
Διαιτητής του αγώνα ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης με βοηθούς τους Δημητριάδη και Νικολαΐδη.
Στο γήπεδο για πρώτη φορά από τα νέα τους πόστα στον Παναθηναϊκό οι Λυμπερόπουλος και Μαραγκός. Ο πρώτος τεχνικός διευθυντής, ο δεύτερος βοηθός του Ουζουνίδη.
Υπάρχουν και αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού στο γήπεδο, δέκα λεπτά πριν τη σέντρα.
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Με ερυθρόλευκα οι γηπεδούχοι, με μπλε αυτοί του Ουζουνίδη
Σέντρα στην αναμέτρηση
4' Πρώτη προσπάθεια του τριφυλλιού να απειλήσει. Ο Μπεργκ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, την έστρωσε για τον Λουντ, αλλά αυτός κλείστηκε και δεν μπόρεσε ούτε να σουτάρει, ούτε να βρει κάποιον συμπαίκτη του.
9' Κόρνερ για τον Πλατανιά, το πρώτο στο ματς. Αυτό εκτελείται, με τον Κουρμπέλη να διώχνει σε πρώτο χρόνο, προτού οι συμπαίκτες του απομακρύνουν οριστικά την μπάλα από την πράσινη περιοχή.
Φτάσαμε στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Χωρίς την μεγάλη φάση, κυρίως από τα πλάγια επιχειρούν να αναπτυχθούν και οι δύο ομάδες. Αρκετά κινητικός ο Γιακουμάκης για τον Πλατανιά (έχει κλείσει στην ΑΕΚ από το καλοκαίρι), σωστές τοποθετήσεις ως τώρα ο Τελάντερ που κόβει κάθε μπαλιά μέσα στο πεδίο δράσης του.
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι, πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Κάργας του Πλατανιά. Μένει να δούμε αν μπορεί να συνεχίσει ο Έλληνας στόπερ.
Σηκώνεται τώρα ο Κάργας και αναμένεται να συνεχίσει κανονικά.
20' Φάση για τον Πλατανιά!
Η μπάλα στρώνεται υποδειγματικά στον Γιακουμάκη, ο οποίος πιάνει δυνατό σουτ έξω από την πράσινη περιοχή, αλλά ο Βλαχοδήμος είναι σε ετοιμότητα και το βγάζει με εντυπωσιακό τρόπο!
Έχει πρόβλημα στο να κρατήσει μπάλα και να την κυκλοφορήσει ο Παναθηναϊκός. Δεν έχουν «μπει» ακόμα οι μεσοεπιθετικοί (Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μπουμάλ, Μπεργκ).
Φτάσαμε στο 25' στα Περιβόλια. Τίποτα από τον Παναθηναϊκό επιθετικά...
Στο 24' ο Μπεργκ κόπηκε λανθασμένα για οφσάιντ κι ενώ ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να βγει στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά και να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία...
34' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μενδρινός παίρνει τη θέση του τραυματία Στανισάβλιεβιτς.
Ουσιαστικά μόνο μία φάση έχουμε σε όλο το παιχνίδι ως τώρα. Το δυνατό σουτ του Γιακουμάκη στο 20', το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά ο Βλαχοδήμος. Παραμένει το 0-0 στα Περιβόλια, κακός ο Παναθηναϊκός, δεν μπορεί με τίποτα να «φτιάξει» παιχνίδι.
36' Κεφαλιά του Πριντέτα μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
37' Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Μέστο.
38' Ο Μανούσος μπήκε... σφήνα ανάμεσα σε Χουλτ και Τελάντερ, αλλά δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα για να απειλήσει (με κεφαλιά) από το ύψος του πέναλτι.
42' Κίτρινη κάρτα στον Μανούσο που πήγε επικίνδυνα πάνω στον Χουλτ. Φάουλ έχει κερδίσει το τριφύλλι, σαν κόρνερ ουσιαστικά από τα αριστερά.
43' Ο Βιγιαφάνιες εκτελεί το φάουλ, ο Μπεργκ κάνει εν κινήσει εναέρια προβολή (με το τακουνάκι), αλλά δεν μπορεί να βρει στόχο
45+2' Άστοχο το μακρινό σουτ του Κάργα, δεν απειλείται ουσιαστικά η εστία του Βλαχοδήμου.
Ημίχρονο στα Περιβόλια. Πλατανιάς και Παναθηναϊκός είναι στο 0-0, με το τριφύλλι να παρουσιάζει κακή εικόνα και ουσιαστικά να «πετά» εντελώς το πρώτο 45λεπτο.
Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
50' Θέλησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός με δύο μπαλιές των Κουρμπέλη και Μπουμάλ, αλλά το παράλληλο γύρισμα του Βιγιαφάνιες από τα αριστερά δεν βρήκε συμπαίκτη του και η άμυνα του Πλατανιά έδιωξε.
55' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
Ξεδιπλώθηκαν υπέροχα στον αιφνιδιασμό οι πράσινοι, με τον Μπουμάλ να δίνει δεξιά στον Μπεργκ, ο Σουηδός γύρισε παράλληλα για τον Αφρικανό άσο, αλλά ο τελευταίος σούταρε (περίπου από το ύψος του πέναλτι) πάνω ουσιαστικά στον Σωτηρίου, με το 0-0 να μην αλλάζει.
56' Κίτρινη κάρτα στον Κάργα.
58' Μπαίνει ο Λέτο, βγαίνει ο Ρέις για το τριφύλλι. Σαφώς πιο επιθετικοί οι πράσινοι πλέον.
62' Συρτό σουτ του Μανούσου από το ύψος της μεγάλης περιοχής (και ελαφρώς προς τα αριστερά), φεύγει άουτ η μπάλα με τον Βλαχοδήμο να ελέγχει την κατάσταση.
63' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
Αν και πεσμένος στο χορτάρι μετά από «μονομαχία» με τον Κάργα, ο Μπεργκ πασάρει τον Τελάντερ, αλλά ο Δανός, που βρισκόταν μεταξύ μικρής περιοχής και άσπρης βούλας, κάνει... τσαφ! Ο Σουηδός του Παναθηναϊκού ζήτησε πέναλτι στην φάση. Στην αρχή, πάντως, ο φορ του τριφυλλιού έχει κάνει επιθετικό φάουλ στον αντίπαλο αμυντικό, ο οποίος στο... καπάκι «γκρεμίζει» τον αρχηγό των πρασίνων και υπάρχει παράβαση. Όπως και να 'χει, ο διαιτητής Ζαχαριάδης δεν είδε καμία από τις δύο παραβάσεις.
66' Εξαιρετική μπαλιά-τρύπα του Λέτο για τον Μπεργκ στο δεύτερο δοκάρι, ο Σουηδός όμως κάνει κακό και... άψυχο τελείωμα με το αριστερό, μην απειλώντας ουσιαστικά τον Σωτηρίου.
Μικρή διακοπή στο ματς, έχει τραυματιστεί ο Ντεβέσα και δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
69' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Φεύγει τελικώς ο τραυματίας Ντεβέσα και μπαίνει στο ματς ο άλλοτε πράσινος, Ντίνας.
74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑ, 1-0
Γκάφα του Τελάντερ που κάνει λάθος υπολογισμό της μπάλας και δεν μπορεί να την απομακρύνει, από σέντρα που έγινε από τα αριστερά. Αυτή, μετά από... καραμπόλα, φτάνει στον Μπανανά, ο οποίος με γυριστό σουτ από κοντά, γράφει το 1-0. Κακή συνολικά η αμυντική λειτουργία των πρασίνων στη φάση του γκολ, αφού και Κουρμπέλης-Χουλτ-Βιγιαφάνιες δε μπόρεσαν να διώξουν, έστω, σε δεύτερο χρόνο.
75' Ο Βλαχοδήμος περνάει στο ματς αντί του Λουντ για τον Παναθηναϊκό
81' Όλα για όλα από τον Ουζουνίδη. Ο Ρινάλντι αντί του Μπουμάλ
83' Κίτρινη κάρτα στον Πριντέτα που σήκωσε επικίνδυνα ψηλά το πόδι του
Χουλτ και Μενδρινός συγκρούστηκαν γόνατο με γόνατο σε μία μονομαχία που... πόνεσε πολύ. Ευτυχώς οι δύο παίκτες δεν έχουν πάθει κάτι και συνεχίζουν κανονικά στο ματς.
86' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ωραία μπαλιά του Βιγιαφάνιες στον Μπεργκ, που πιάνει σουτ από πλάγια θέση και ο Σωτηρίου διώχνει.
Στην προηγούμενη φάση ο Χουλτ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού καθώς ο παίκτης των πράσινων καλυπτόταν.
88' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες για φάουλ στον Μενδρινό.
89' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε στη θέση του Μανούσου.
90' Σουτ του Γιακουμάκη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90+1' Κίτρινη κάρτα στον Ρινάλντι.
90+5' Κίτρινη κάρτα στον Σωτηρίου για καθυστέρηση
90+5' Τέλος της αναμέτρησης
Ήττα για τον Παναθηναϊκό με σκορ 1-0 στα Περιβόλια.