Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ

16:47
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας.
16:49
Το παιχνίδι θα ξεκινήσει κανονικά, παρότι οι συνθήκες δεν είναι οι καλύτερες. Πολύ βροχή όλη μέρα, που συνεχίζεται και αυτή τη στιγμή αλλά φαίνεται πως ο αγωνιστικός χώρος είναι κατάλληλος για να παιχτεί ποδόσφαιρο.
16:52
Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Μύγας, Μάκος, Κουτρομάνος, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Μουνιός, Μαρκόφσκι.
16:52
Στον πάγκο για τους Αγρινιώτες: Κολοβούρης, Κλέσιο, Βιέιρα, Βασιλούδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Μιχάι, Μάλης.
16:53
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαλεζάς, Κίτσιου, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Πέλκας, Μυστακίδης, Κουλούρης.
16:54
Στον πάγκο για τους Θεσσαλονικείς: Σιαμπάνης, Κάτσε, Περέιρα, Μπίσεσβαρ, Αθανασιάδης, Δημητριάδης, Κάνιας.
16:54
Ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορίνθου) είναι ο διαιτητής, με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Ποντίκη (Πρέβεζας) και Γεώργιο Πασχάλη (Ηπείρου). Τέταρτος ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).
16:55
Ένα τέταρτο για την έναρξη του αγώνα. Δείχνει σε μέτρια κατάσταση αυτή τη στιγμή ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου.
16:56
17:06
Το παιχνίδι μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Cosmote Sports 1 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94.6.
17:09
17:14
Δύο σημαντικές απουσίες για τον Παναιτωλικό, καθώς ο Κούσας είναι εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού, ενώ ο Ουάρντα έχει υποχρεώσεις με την Εθνική Αιγύπτου στο Κόπα Άφρικα.
17:16
17:16
Το σημερινό παιχνίδι είναι το πρώτο από τα δύο που θα δώσουν οι δύο ομάδες για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.
17:17
Έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, σε πολύ λίγο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
17:19
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
17:20
1' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
17:21
Τραγικό γύρισμα του Ροντρίγκες, ο Κουλούρης επωφελήθηκε και έφυγε ολομόναχος απέναντι από τον Κυριακίδη με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να τον κόβει με τα πόδια την ώρα που ο νεαρός φορ προσπάθησε να τον περάσει!
17:21
Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να μπει μπροστά στο σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι.
17:22
Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικό χώρος, δυσκολεύει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών! Δεν κυλάει καλά η μπάλα, ιδιαίτερα στον άξονα το γήπεδο έχει μπόλικο νερό!
17:29
9' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Πάουλου, ο Βαρέλα προσπάθησε να κόψει και έστρωσε στον Μύγα, αλλά το πλασέ του τελευταίου στην κίνηση βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
17:30
11' Σέντρα του Πέλκα, κεφαλιά του Σάκχοφ, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
17:32
13' Δεν υπάρχει οφσάιντ στον Μαρκόφσκι, καθώς καλυπτόταν από τον Λέοβατς. Λανθασμένη απόφαση από τον β' βοηθό.
17:34
15' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μουνιός πήρε την πάσα από τον Μαρκόφσκι, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή ήταν κακό!
17:37
18' Νέα λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ από τον β' βοηθό, καθώς ο Κρέσπο έδωσε την μπάλα στον Μάρκος Πάουλο και όχι ο Μαρκόφσκι.
17:39
17:41
22' Ο Κουλούρης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ αλλά βρήκε στον Χαντάκια και πέρασε κόρνερ.
17:42
23 λεπτά στην αναμέτρηση. Ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό στο βροχερό τερέν του Αγρινίου. Στο 0-0 ΠΑΟΚ και Παναιτωλικός.
17:44
17:44
Και ο Κάτσε στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Επέστρεψε από τον δανεισμό του στην Βικτόρια Πλζεν ο Αλβανός χαφ και φαίνεται πως ξαναβρίσκει θέση στο ρόστερ της ομάδας.
17:46
17:50
Συμπληρώθηκαν 30 λεπτά στην αναμέτρηση, παραμένει το 0-0.
17:56
38' Kίτρινη κάρτα στον Λέοβατς.
18:01
42' Πολύ καλό γύρισμα του Κίτσιου, δεν προλαβαίνει ο Μυστακίδης να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
18:01
42' Κίτρινη κάρτα στον Μαλεζά.
18:03
44' Ο Μάρκος Πάουλο φεύγει απέναντι από τον Γλύκο, ωστόσο κόβεται με οφσάιντ. Δύσκολη φάση, δεν βοηθάει και η κάμερα που δεν ήταν στην ευθεία!
18:04
45' Κόρνερ του Πέλκα, προβολή του Κρέσπο, η μπάλα στην αγκαλιά του Κυριακίδη.
18:06
Τέλος στο πρώτο μέρος. Παναιτωλικός και ΠΑΟΚ βρίσκονται ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0). Ελαφρώς καλύτερος ο «δικέφαλος του βορρά», ωστόσο οι Αγρινιώτες είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και δείχνουν ικανοί να κάνουν τη ζημιά.
18:21
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Αθανασιάδης αντί Κουλούρη.
18:22
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
18:29
53' Διαμαρτύρεται για πέναλτι πάνω στον Μάρκος Πάουλο ο Παναιτωλικός, δεν υπάρχει κάτι, ο Βαρέλα δεν τον βρίσκει.
18:30
53' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραία μπαλιά του Τσίμιροτ στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, ο Σάκχοφ έκανε την κεφαλιά αλλά δεν σημάδεψε σωστά.
18:34
57' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραία ατομική προσπάθεια του Μυστακίδη και σουτ μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
18:34
58' Κεφαλιά του Μαρκόφσκι, μπλόκαρε ο Γλύκος.
18:39
62' Κίτρινη κάρτα στον Γλύκο.
18:40
64' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Kάτσε αντί Πέλκα.
18:40
Επιστροφή του Αλβανού χαφ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ μετά από πολύ μεγάλο διάστημα! Του δίνει την ευκαιρία ο Βλάνταν Ίβιτς/
18:42
65' Ο Αθανασιάδης πήρε τις κόντρες στην περιοχή, έστρωσε στον Σάκχοφ αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στα σώματα των αμυνομένων.
18:47
70 λεπτά στο ματς, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Παναιτωλικό και ΠΑΟΚ.
18:47
71' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Κλέσιο αντί Ρότσα.
18:53
76' O Kάτσε με... τραγική εκτέλεση, σπαταλάει ένα φάουλ σε εξαιρετικό σημείο (ελάχιστα έξω από τη γραμμή της περιοχής) για τον ΠΑΟΚ!
18:53
76' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Παπουτσογιαννόπουλος αντί Μάρκος Πάουλο.
18:53
77' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
18:54
Ο Λέοβατς έκανε ωραία σέντρα, η άμυνα του Παναιτωλικού αλλά και ο Κυριακίδης... κοιμήθηκαν και ο Κίτσιου με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
18:56
Για να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του Παναιτωλικού κι ενώ μένουν δέκα λεπτά ακόμα στο ματς.
18:59
83' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ!
19:00
Ο Μυστακίδης μπήκε στην περιοχή, ο Μύγας τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την παράβαση.
19:01
84' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
19:01
Ο Αθανασιάδης έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά, τον Κυριακίδη στην αριστερή και έγραψε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.
19:02
86' Κίτρινη κάρτα στον Μυστακίδη
19:03
87' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Μύγα πέρασε ο Μιχάι.
19:05
89' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάνιας αντί του Τσίμιροτ
19:07
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
19:10
90+3' Τέλος της αναμέτρησης!
19:10
Ο ΠΑΟΚ έφυγε με τη νίκη από το Αγρίνιο επικρατώντας 2-0 κόντρα στον Παναιτωλικό.
19:12
Τα γκολ της νίκης της ομάδας του Ίβιτς που έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου σημείωσαν οι Κίτσιου (77') και Αθανασιάδης (84', πέναλτι)