Παναθηναϊκός-Εφές

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Εφές για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
Ένα παιχνίδι κομβικό για το τριφύλλι που θέλει να παραμείνει σε τροχιά τετράδας. Στο 9-7 αυτή τη στιγμή το ρεκόρ των πρασίνων, στο 8-8 αυτό της Εφές που... παλεύει για οκτάδα.
Αν ο Παναθηναϊκός πάρει τη νίκη απόψε, θα πάει στο 10-7, όσο έχει και η Φενέρμπαχτσε, από την οποία θα φιλοξενηθεί την άλλη εβδομάδα. Καταλαβαίνετε, λοιπόν, την κρισιμότητα της αποψινής αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ.
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν το ζέσταμά τους. Θερμό χειροκρότημα για τον Τσάβι Πασκουάλ που πήρε τη θέση του στην άκρη του πάγκου.
Οι παίκτες των δύο ομάδων αντάλλαξαν τα καθιερωμένα αναμνηστικά. Τελευταία σουτάκια και πάμε για τζάμπολ...
Με Καλάθη, Φελντέιν, Τζεντίλε, Γκάμπριελ και Σίνγκλεντον θα ξεκινήσει ο Παναθηναϊκός Superfoods. Με Γκρέιντζερ, Πολ, Μπράουν, Οσμάν και Ντάνστον οι Τούρκοι.
Τζάμπολ στον αγώνα, πρώτη κατοχή για την Εφές
Καλή άμυνα του Σίνγκλεντον, που πήγε σε βοήθεια κι ανάγκασε τον Γκρέιντζερ σε λάθος
2-0 Ο Τζεντίλε στοπάρει τον Γκρέιντζερ και σκοράρει από κοντά. Κάνει αυτό που δεν του... έκατσε στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό
Καλή άμυνα του Καλάθη στον Γκρέιντζερ, τον αναγκάζει σε σουτ από τα... 14 μέτρα, που προφανώς δεν βρίσκει στόχο
Καθυστέρησε να καρφώσει ο Γκάμπριελ και δέχθηκε εντυπωσιακό στοπ από τον Ντάνστον
Άτσαλο τελείωμα του Σίνγκλεντον, δεν βρίσκει στόχο
Δύσκολη προσπάθεια του Μπράουν δίχως ισορροπία, airball το σουτ του Αμερικανού
Σίδερο το αφύλαχτο τρίποντο του Φελντέιν. Κλέβει ο Καλάθης και ανανεώνει την κατοχή
5-0 τρίποντο του Γκάμπριελ από την κορυφή!
Βιαστική επιλογή του Πολ να σηκωθεί από τα 8 μέτρα για τρίποντο, βρίσκει σίδερο
Ο Καλάθης βρίσκει ωραία τον Σίνγκλεντον, αλλά ο Πολ του παίρνει τη μπουκιά από το στόμα
5-2 πρώτο καλάθι για την Εφές με τον Οσμάν, μετά από σχεδόν 3:30' αγώνα
Δύο βολές κερδίζει ο Οσμάν από τον Τζεντίλε, χτύπησε στον αιφνιδιασμό ο Τούρκος
5-4 βάζει και τις δύο βολές ο Οσμάν (4')
5-6 γκολ-φάουλ του Γκρέιντζερ, έχει πρόβλημα στο τρανζίσιον στις τελευταίες φάσεις ο Εξάστερος
5-7 μέσα και η βολή, 7-0 το επιμέρους σερί της Εφές
7-7 ισοφαρίζει με σουτ από τα 5 μέτρα ο Καλάθης
Ο Καλάθης αστοχεί σε δύο βολές και μένει το 7-7. Ο Σίνγκλεντον παλεύει για το ριμπάουντ και τα καταφέρνει, αναγκάζοντας τον Ντάνστον να κάνει το δεύτερο προσωπικό του φάουλ!
7-9 με hook του Όμιτς από κοντά
9-9 στον αιφνιδιασμό ο Τζεντίλε (6')
Δύο βολές για τον Τζεντίλε, παραλίγο να καρφώσει κιόλας
11-9 βάζει και τις δύο ο Ιταλός φόργουορντ
Νέα εξαιρετική άμυνα από τον Παναθηναϊκό. Αν ήταν πιο προσεκτικός, πιο μυαλωμένος και πιο εύστοχος στην επίθεση, τότε θα 'χε καλύτερη διαφορά
Αστοχεί για τρεις ο Ρίβερς, μαζεύει το ριμπάουντ όμως ο Σίνγκλεντον
13-9 με τον Τζεντίλε από τα 5 μέτρα
Με τρία δευτερόλεπτα χρεώθηκε ο Όμιτς, νέα πρασινη κατοχή
16-9 μεγάλο τρίποντο Τζεντίλε μπροστά στα... μούτρα του Όμιτς και τάιμ-άουτ από τον Περάσοβιτς. Στους 11 πόντους ο Ιταλός με 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές.
Αστοχεί από κοντά ο Όμιτς, δεν αλλάζει το 16-9, 1:20' πριν το τέλος
Δύσκολη προσπάθεια από τον Σίνγκλεντον, δεν βρίσκει στόχο
16-11 με προσωπική ενέργεια του Γκρέιντζερ
18-11 εκπληκτικός Τζεντίλε με προσωπική ενέργεια και ανάποδο λέι-απ
18-13 απαντάει ο Τόμας από κοντά
21-13 buzzer beater τρίποντο του Ρίβερς, από ωραία δημιουργία ασίστ και στο +8 το τριφύλλι στο τέλος της πρώτης περιόδου
23-13 με τον Ρίβερς και στο +10 ο Εξάστερος
Αστοχεί σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό ο Ρίβερς, μετά από νέα εξαιρετική πράσινη άμυνα
27-21 ωραίο καλάθι του Ερτέλ
Λάθος του Νίκολς, που.. μπερδεύει το τριφύλλι στις τελευταίες κατοχές. Τάιμ-άουτ από τον Πασκουάλ που βλέπει την ομάδα του να χάνει το ρυθμό της, έχοντας αλλάξει πλέον και την πεντάδα
27-23 μειώνει κι άλλο ο Ντάνστον
Άστοχος ο Μπουρούσης σε hook που επιχείρησε. Βγάζει την άμυνα στην άλλη άκρη του παρκέ το τριφύλλι
30-23 αφύλαχτος από τη γωνία ο Ρίβερς, ευστοχεί σε τρίποντο και δίνει... ανάσα (5:35' για ημίχρονο)
Πολύ κακή πάσα του Τόμας υπό την πίεση του Φώτση, σε χέρια πράσινων η μπάλα
32-23 πολύ ωραία ασίστ του Τζέιμς για τον Μπουρούση που είχε... κόψει στην καρδιά της άμυνας των Τούρκων και κάρφωσε με μανία!
Αστοχεί σε τρίποντο ο Χάνεϊκατ
Η μπάλα δεν κάνει το χατίρι στον Μπουρούση, που αστοχεί από κοντά
Με αντιαθλητικό φάουλ χρεώνεται ο Μπουρούσης στην προσπάθειά του να κόψει τον Ντάνστον. Κανένα αντιαθλητικό...
Χάνει και τις δύο βολές ο Ντάνστον, κατοχή για την Εφές
35-23 τρίποντο του Φώτση, στο +12 ο Παναθηναϊκός και τάιμ-άουτ από τον Περάσοβιτς, 4' πριν το τέλος.
35-25 με 2/2 βολές του Χάνεϊκατ. 3:35' πριν πάμε σε ημίχρονο
38-25 τρίποντο του Νίκολς, στο +13 το τριφύλλι
38-27 πατούσε τη γραμμή ο Μπράουν κι ενώ η Εφές ανανέωσε εις διπλούν την κατοχή με ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ
Αστοχεί σε τρίποντο ο Σίνγκλεντον
Αστοχούν από κοντά Ντάνστον και Χάνεϊκατ, περνά σε χέρια πρασίνων η μπάλα
Φοβερή άμυνα των Καλάθη-Νίκολς, απέτρεψαν τον Μπράουν να σκοράρει στον αιφνιδιασμό
38-28 με 1/2 βολές του Χάνεϊκατ
Λάθος πάσα του Σίνγκλεντον. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους στο ΟΑΚΑ
38-30 σκοράρει με περιπέτεια ο Χάνεϊκατ
38-32 με δύο βολές του Γκρέιντζερ
Τάιμ-άουτ, 3.6'' πριν το τέλος. Τελευταία κατοχή για τον Παναθηναϊκό
Δεν βγήκε το play, καθυστέρησαν οι πράσινοι να εκδηλώσουν επίθεση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 38-32
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μέχρι και με 13, 38-25, όμως... έχασε το μυαλό του στα τελευταία λεπτά και η διαφορά έπεσε στους έξι. 13 πόντους έχει ο Τζεντίλε από την πρώτη περίοδο, 8 ο Ρίβερς, 6 ο Μπουρούσης.
Ξεκινά η τρίτη περίοδος. Με Ρίβερς, Καλάθη, Σίνγκλεντον, Τζεντίλε και Γκάμπριελ το τριφύλλι
46-39 μειώνει ο Χάνεϊκατ
46-41 πολύ ωραία σκαστή πάσα του Χάνεϊκατ και κάρφωμα του Ντάνστον στον αιφνιδιασμό
48-41 από την κορυφή ευστοχεί ο Τζέιμς
Αστοχεί σε αφύλαχτο τρίποντο από τη γωνία ο Τζέιμς, δε μπορεί να ξεφύγει
48-44 τρίποντο του Γκρέιντζερ και πέφτει κι άλλο η διαφορά
Ο Ντάνστον σταματά τον Μπουρούση
48-47 τρίποντο του Τόμας και... άγχος στο ΟΑΚΑ!
Νέα κακή πράσινη επίθεση, με αντιαθλητικό χρεώνεται ο Γκάμπριελ στην απόπειρά του να σταματήσει τον τούρκικο αιφνιδιασμό!
48-48 ισοφαρίζει με 1/2 βολές ο Χάνεϊκατ
48-50 με μπάσιμο του Ερτέλ και πίσω στο σκορ ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά μετά το 7-9
50-50 ισοφαρίζει με διπλή προσπάθεια ο Μπουρούσης
Αστοχεί σε τρίποντο ο Τόμας, μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας των Τούρκων
Δύο βολές κερδίζει ο Τζεντίλε, 23'' πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου
Έχασε και τις δύο βολές(!) ο Τζεντίλε.
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου στο ΟΑΚΑ, στο 50-50 οι δύο ομάδες και πάμε για... θρίλερ στο φινάλε
Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο
Αστοχεί σε τρίποντο από την κορυφή ο Τόμας
Πάτησε τελική γραμμή στην άλλη άκρη του παρκέ ο Ρίβερς και νέα κατοχή για τους Τούρκους
Σίδερο το τρίποντο του Μπουρούση από την κορυφή
50-52 μπροστά η Εφές με τον Ερτέλ
52-52 ωραία συνεργασία Ρίβερς-Φώτση και κάρφωμα του Batman
54-52 προηγείται ξανά με τον Ρίβερς ο Παναθηναϊκός
Ο Νίκολς χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και χάνεται η ευκαιρία να απειλήσει με τρίποντο. Κατοχή για την Εφές
54-54 ισοφαρίζει εύκολα ο Γκρέιντζερ
56-54 τελειώνει την φάση ο Μπουρούσης
Επιθετικό φάουλ του Τόμας στον Ρίβερς και νέα πράσινη κατοχή.
58-57 2/2 από τον Μπράουν
Δύσκολο και άστοχο σουτ του Μπουρούση. Τάιμ-άουτ στο ΟΑΚΑ, όλα στην κόψη του ξυραφιού
Αστοχεί σε τρίποντο ο Ρίβερς, δεν μπορεί να πάρει... ανάσα το τριφύλλι
Βρίσκει σίδερο το σουτ του Ερτέλ και εκ νέου για τον Παναθηναϊκό η μπάλα
60-57 ωραία προσπάθεια και καλάθι του Μπουρούση. Τάιμ-άουτ από τον Περάσοβιτς, 3:30' πριν τη λήξη
60-59 με δύο νέες βολές του Μπράουν
Πολύ κακή επιλογή του Τζέιμς, πετά στα... σκουπίδια την κατοχή
60-61 κάρφωμα του Μπράουν στον αιφνιδιασμό. 2:30' πριν το τέλος
Άτυχος ο Ρίβερς, η μπάλα περιστρέφεται γύρω από την στεφάνη
62-61 κλέψιμο του Σίνγκλεντον και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον ίδιο. Ανάσα από τον Αμερικανό, νέο τάιμ-άουτ
Λάθος του Τζέιμς, κατοχή Εφές και φάουλ του Αμερικανού στην άλλη πλευρά του γηπέδου. Δύο βολές για τον Γκρέιντζερ
82-72 με κάρφωμα του Γκάμπριελ!
85-72 με τρίποντο του ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥ Ρίβερς!
Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού φτάνει στους 23
85-75 με τρίποντο του Χάνεϊκατ
86-75 με 1/2 βολές από τον Τζέιμς
86-77 με καλάθι του Ερτέλ
13'' για τη λήξη και βολές για τον Τζέιμς
88-77 με 2/2 από τον Τζέιμς
88-79 από την Εφές
90-79 με 2/2 από τον Τζέιμς
90-81 με 2/2 από τον Ερτέλ
Ο Παναθηναϊκός θέλει τη νίκη με 9 πόντους και πάνω για να έχει και το πλεονέκτημα έναντι των Τούρκων σε ισοβαθμία
92-81 με 2/2 από τον Γκάμπριελ
ΛΗΞΗ!
Ο Παναθηναϊκός επικρατεί 92-81 της Εφές!
Με... θαύμα πήγε το ματς στην παράταση, αλλά εκεί κατάφερε να νικήσει τους Τούρκους με επιμέρους σκορ 22-11