Ατρόμητος-Κέρκυρα 1-4

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ατρόμητος-Κέρκυρα, για την 16η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00 και θα διεξαχθεί στο Περιστέρι.
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Βασιλείου, Γκουγκούδης, Μπρίτο, Μπιτόλο, Κεϊτά, Ούμπιδες, Τόνσο, Λε Ταλέκ.
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς, Σπίνουλας, Γκόμες, Ανδρεόπουλος, Σιόντης, Ιωάννου, Βιέρα, Επστάιν, Ντιόγκο.
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται: Παπαδόπουλος, Κυριακίδης, Νταουντα, Κοντοές, Μπάχα, Πλατέλλας, Λημνιός. Ροτέισον με πέντε αλλαγές από τον Γιώργο Κορακάκη. Ο Κυβρακίδης είναι εκτός λόγω θλάσης και φυσικά ο Ντιγκινί που απουσιάζει εδώ και καιρό
Σε αυτόν των φιλοξενούμενων: Αραμπατζής, Γεωργίου, Παμλίδης, Κόντος, Ζαραδούκας, Γεωργακόπουλος, Ντιμιτρόφσκι.
Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης. Βοηθοί: Βασίλειος Λάμπρου, Ιωάννης Κοντιζάς 4ος Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου
Ο Ατρόμητος προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Πανιώνιο και είναι στην όγδοη θέση της Super League με 21 βαθμούς σε 15 ματς
Η Κέρκυρα είναι 12η με 13 βαθμούς σε 14 ματς και προέρχεται από την ήττα με 1-0 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο στις 9 Ιανουαρίου και ενώ την περασμένη Κυριακή αναβλήθηκε η αναμέτρηση με τον Ηρακλή λόγω ακαταλληλότητας του "Καυτανζογλείου" εξαιτίας της κακοκαιρίας
Υπενθυμίζεται ότι πριν δύο εβδομάδες οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και πάλι στο πλαίσιο της εξ αναβολής πρώτης αγωνιστικής και το ματς έληξε 1-1 με τέρματα των Κόντου και του Λε Ταλέκ.
Ντεμπούτο με τον Ατρόμητο κάνει ο 27χρονος Σπύρος Γκουγκούδης
Μεγάλη απώλεια για την Κέρκυρα που δεν έχει στη σύνθεσή της τον Τουράμ που είχε αποβληθεί στην προηγούμενη αναμέτρηση με τον Ατρόμητο. Ο Βραζιλιάνος έχει πετύχει τα τέσσερα από τα εννιά τέρματα της ομάδας του.
Έναρξη της αναμέτρησης!
4' ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα, 0-1!
Μακρινή μπαλιά του Ντιόγκο στον Επστάιν που βγήκε ταχύτατα στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου και με συρτό σουτ στη δεξιά γωνιά του Γκορμπούνοφ έκανε το 1-0 κόντρα στην παλιά του ομάδα.
Ο Ατρόμητος έχει την κατοχή της μπάλας, προσπαθεί να γίνει πιεστικός και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά μέχρι στιγμής δεν τα έχει καταφέρει
19' Ωραία σέντρα του Γκουγκούδη από τα δεξιά, κεφαλιά του Λε Ταλέκ, στην πορεία της μπάλας ο Ιωάννου και κόρνερ για τους γηπεδούχους
Ο Ούμπιντες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λε Ταλέκ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ
Ο Ατρόμητος έχει ανεβάσει κάπως την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά, αλλά είναι εμφανές ότι δεν του έχει βγει ο τρόπος παιχνιδιού στο πρώτο μισό του πρώτου μέρους.
24' Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά που τράβηξε τον Ντουάλα ώστε να σταματήσει την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων
Εξαιρετική προσπάθεια του Βασιλείου που ξεκίνησε λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή και... τα έβαλε με τρεις παίκτες της Κέρκυρας, έκανε γύρισμα το γύρισμα, αλλά δεν μπόρεσε να βρει συμπαίκτη του.
29' Γέμισμα του Ούμπιντες, προβολή του Φυτανίδη, με την μπάλα να βρίσκει και στον Λε Ταλέκ και την αντίπαλη άμυνα να διώχνει όπως-όπως
31' Κίτρινη στον Ατρόμητο, την είδε ο Γκουγκούδης
36' Κίτρινη για τον Σπίνουλα της Κέρκυρας
39' Κεφαλιά του Μπρίτο χωρίς καλή ισορροπία, ύστερα από κόρνερ του Ούμπιντες, η μπάλα μακριά από την αντίπαλη εστία.
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος
Αποβολή για τον Κεϊτά, με δέκα ο Ατρόμητος. Δεύτερη κίτρινη στον Κεϊτά, που έκανε επικίνδυνο παιχνίδι σε κόντρα με τον Ντουαλά. Θα μπορούσε ούτως ή άλλως να δεχθεί κόκκινη ο μέσος των γηπεδούχων
Ημίχρονο στο Περιστέρι. Ατρόμητος-Κέρκυρα 0-1
Ένταση στο Περιστέρι ανάμεσα στον Λαζαρίδη και τον Ανδρεόπουλο που έσβησε σχετικά γρήγορα, αλλά στη συνέχεια υπήρξε και ανάμεσα στον τεχνικό διευθυντή του Ατρομήτου, Γιάννη Αγγελόπουλο και σε κάποιον άνθρωπο των φιλοξενούμενων, χωρίς να είναι ξεκάθαρο για το ποιον πρόκειται.
Η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον πρώην παίκτη του Ατρομήτου, Ντένις Επστάιν και σε γενικές γραμμές δεν πιέστηκε πολύ από τους γηπεδούχους που ήταν πολύ κακοί στο πρώτο μέρος και απείλησαν ελάχιστα τους φιλοξενούμενους, κάνοντας πολλά λάθη. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κειτά για τον Ατρόμητο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. 59% - 41% η κατοχή υπέρ του Ατρομήτου στο πρώτο μέρος, αλλά αυτό δεν λέει και πολλά
Κυριακίδης αντί Βασιλείου για τον Ατρόμητο.
Έναρξη δεύτερου μέρους!
Έχει μπει ορεξάτος στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος και με διάθεση να κυκλοφορήσει πιο γρήγορα την μπάλα.
52' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Λε Ταλέκ τροφοδότησε τον Τόνσο που ρόλαρε ωραία και με δυνατό σουτ απείλησε τον Κουτζαβασίλη, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία
Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο σε λίγο. Ο Ντάουντα θα κάνει ντεμπούτο σε λίγο
55' Σουτ του Σιόντη, η μπάλα εκτός εστίας
Ο Μπρίτο θα βγει για να μπει ο Ντάουντα
57' Ντάουντα αντί Μπρίτο για τον Ατρόμητο
59' Κόντος αντί Ζορμπά για την Κέρκυρα
61' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Κεφαλιά του Λε Ταλέκ, μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης
63' Σουτ του Ανδρεόπουλου, μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Γκορμπούνοφ
64' ΓΚΟΛ η Κέρκυρα, 0-2!
Επικίνδυνο γύρισμα του Επστάιν και κακή αντίδραση από τον Λαζαρίδη που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, προσπαθώντας να τη διώξει με προβολή.
Και άλλη αποβολή για τον Ατρόμητο. Δεύτερη κίτρινη για τον Γκουγκούδη για φάουλ στον Κόντο. Τη δέχθηκε αδιαμαρτύρητα ο μπακ των γηπεδούχων
Τρεις τελικές προσπάθειες και δύο τέρματα για την Κέρκυρα σήμερα!
Μπάγκα αντί Τόνσο για τον Ατρόμητο στο 68ο λεπτό
Μεγάλη γκρίνια στις εξέδρες του Περιστερίου μετά το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων
71' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, με τον Λε Ταλέκ να πιάνει σουτ φάτσα με την εστία, αλλά τελευταία στιγμή δέχθηκε την κόντρα από τον Ιωάννου και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ
73' Παμλίδης αντί Ανδρεόπουλου στο ματς
74' Κίτρινη στον Γκόμεζ
77' Σέντρα σουτ του Ντιόγκο από τα αριστερά, η μπάλα εκτός εστίας
78' Σουτ του Ντουάλα λίγο έξω από την περιοχή με πολύ καλές προϋποθέσεις, μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ
79' ΓΚΟΛ η Κέρκυρα, 0-3!
Συνεργασία Παμλίδη με Σπίνουλα και γύρισμα στον Ντούάλα που σε ανυπεράσπιστη εστία έκανε το 3-0
82' ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος, 1-3!
Εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες, κεφαλιά του Φυτανίδη σε πολύ καλό τάιμινγκ και το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.
ΓΚΟΛ η Κέρκυρα, 1-4!
Ωραία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Ντουαλά να βρίσκει τον Γεωργακόπουλου που βρέθηκε φάτσα με τον Γκορμπούνοφ και τον νίκησε
Τέλος στο ματς. Ατρόμητος-Κέρκυρα 1-4