Παναθηναϊκός-Πλατανιάς

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Πλατανιά για την 16η αγωνιστική της Super League.
Ο Παναθηναϊκός θέλει να επιστρέψει στις εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα μετά τη λευκή ισοπαλία (0-0) με τον ΑΕΚ. Πιθανότατα θα έχει δύσκολο έργο, καθώς ο Πλατναιάς είναι από τις καλές μικρομεσαίες ομάδες της Super League.
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Ξεκινάμε από τους γηπεδούχους.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Μαρινάκης, Χουλτ, Τελάντερ, Ευαγγέλου, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Π. Βλαχοδήμος, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ.
Στον πάγκο: Στιλ, Χουχούμης, Ρέις, Σάμπα, Μπουμάλ, Λέτο, Χατζηγιοβάνης.
Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Πριντέτα, Κάργας, Βάντερσον, Μενδρινός, Μουνάφο, Σίγκνεβιτς, Αποστολόπουλος, Γιακουμάκης.
Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Γουνδουλάκης, Γιορέντε, Ντίνας, Μαραγκός, Ντεβέσα, Ζίκο.
Διαιτητής είναι ο Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας), βοηθοί του οι Βασίλης Καμπούρης (Εύβοιας), Ανέστης Δουδούμης (Φθιώτιδας) και τέταρτος ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορίνθου).
Κάτι περισσότερο από ένα δεκάλεπτο μένει για την έναρξη του αγώνα.
100 ματς στην Σούπερ Λίγκα συμπληρώνει σήμερα ο Μάρκους Μπεργκ.
Στο γήπεδο και ο Γιάννης Τοπαλίδης παρέα με τον Γιώργο Καραγκούνη.
Έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, παρέα με τη διαιτητική τριάδα. Από λεπτό σε λεπτό θα έχουμε την έναρξη του αγώνα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Ο Ζέκα επανέρχεται στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού μετά από αρκετό καιρό. Τελευταίο παιχνίδι του ήταν κόντρα στην ΑΕΛ (18/12/2016), όταν και είχε αποβληθεί.
3' Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο.
6' Ωραία κίνηση του Λουντ, που κάνει το πλασέ με στόχο το απέναντι «Γ» αλλά στέλνει τη μπάλα πολύ ψηλά άουτ!
Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά.
14' Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη.
Έχει τον έλεγχο ο Παναθηναϊκός, ωστόσο δυσκολεύεται να πατήσει περιοχή. Από την άλλη, ο Πλατανιάς θέλει να εκμεταλλευτεί τον Γιακουμάκη και να παίξει στην κόντρα-επίθεση, όμως δεν το έχει καταφέρει ακόμα.
21' Αδύναμο σουτ από τον Αποστολόπουλο, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.
23' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό.
24' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!
Ο Σίγκνεβιτς κρατάει παρατεταμένα τον Ευαγγέλου και δεν τον αφήνει να κάνει κίνηση προς την μπάλα, με τον διαιτητή Καραντώνη να δίνει σωστά την παράβαση.
26' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Μάρκους Μπεργκ νικάει τον Σωτηρίου -παρότι αυτός έπεσε σωστά- και δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.
Για να δούμε πώς θα αντιδράσει ο Πλατανιάς αλλά και πώς θα διαχειριστεί το προβάδισμά του ο Παναθηναϊκός.
29' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Παναθηναϊκός έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Βιγιαφάνιες να μοιράζει στον Μπεργκ και τον Σουηδό να πλασάρει κάτω από τα πόδια του Σωτηρίου, γράφοντας το 2-0. Στο γκολ κάνει σωστή κίνηση και ο Ζέκα, που τραβάει πάνω του έναν αμυντικό και ανοίγει χώρο στον σκόρερ των «πρασίνων».
Σπουδαίο προβάδισμα για το «τριφύλλι» στο ματς, με τον Πλατανιά να μένει για δεύτερο σερί παιχνίδι πίσω στο σκορ με δύο τέρματα (όπως είχε συμβεί και με τον Ολυμπιακό).
34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Εξαιρετική ανάπτυξη από τους «πράσινους», με τον Βιγιαφάνιες να δίνει στον αμαρκάριστο Χουλτ, αυτός να κάνει την παράλληλη μπαλιά και τον Μπεργκ να τσιμπάει τη μπάλα και να αναγκάζει τον Σωτηρίου σε δύσκολη -εξ επαφής- επέμβαση.
37' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά!
Ωραία αντεπίθεση του Πλατανιά, με τον Κάργα να βρίσκει τον Αποστολόπουλο, αυτός να γυρνάει τη μπάλα στο πέναλτι και τον Γιακουμάκη να μην δυσκολεύεται να σκοράρει. Μειώνουν οι φιλοξενούμενοι και ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι!
Μικρή διακοπή καθώς έχει τραυματιστεί ο Μενδρινός.
43' Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Κεφαλιά του Πριντέτα μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βάντερσον, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
2 λεπτά ο έξτρα χρόνος.
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 2-1 του Πλατανιά. Ο Μπεργκ με δύο τέρματα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά ο Γιακουμάκης μείωσε το σκορ και έχει δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς.
46' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ντίνας αντί Κάργα.
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές συνεχίζει ο Παναθηναϊκός.
50' Κίτρινη κάρτα στον Μενδρινό.
52' Καλή εκτέλεση φάουλ του Λουντ, ο Ευαγγέλου κινήθηκε προς την πορεία της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να την... φτάσει!
53' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ωραίο γύρισμα του Μπεργκ στο σημείο του πέναλτι, ο Βιγιαφάνιες όμως κάνει κακό πλασέ και η μπάλα περνάει άουτ!
57' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού, αφού ο Γιακουμάκης καλυπτόταν από τον Μαρινάκη. Ωστόσο, ο επιθετικός του Πλατανιά δεν θα προλάβαινε τη μπάλα, αφού ο Βλαχοδήμος είχε βγει από την εστία του και είχε μπλοκάρει!
63' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας μετά από αντεπίθεση, πλασάρει αλλά ο Σωτηρίου δεν του επιτρέπει να σκοράρει. Στο ξεκίνημα της φάσης, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μονομαχία του Βλαχοδήμου με τον Μουνάφο.
65' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ντεβέσα αντί Μενδρινού.
70' Ο Βλαχοδήμος κάνει την κάθετη προς τον Βιγιαφάνιες αλλά ο Σωτηρίου βγαίνει και τον προλαβαίνει πριν πλασάρει.
73' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπουμάλ στη θέση του κουρασμένου Βιγιαφάνιες.
Εξαιρετική η εμφάνιση του Αργεντινού, βοήθησε πολύ στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Λέτο αντί Βλαχοδήμου. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Έλληνα εξτρέμ!
Ακόμη μια εντυπωσιακή εμφάνιση κάνει ο Ευαγγέλου! Είναι πανταχού παρών και έχει κερδίσει τις περισσότερες μονομαχίες με αντίπαλο τον Γιακουμάκη.
84' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Γουνδουλάκης αντί Αποστολόπουλου.
Τελευταίο πεντάλεπτο στο ματς. Παραμένει το 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού!
90' Μακρινό σουτ του Ντίνα, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
90'+1' Σέντρα του Στάθη, κεφαλιά του Σίγκνεβιτς, η μπάλα περνάει άουτ.
92' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ρέις αντί Λουντ.
Τέλος στο ματς! Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 του Πλατανιά και επέστρεψε στα τρίποντα στο πρωτάθλημα. Ο Μπεργκ σκόρερ των τερμάτων των νικητών, ο Γιακουμάκης μείωσε το σκορ!