Ξάνθη-ΟΦΗ

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΟΦΗ για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρώτη αναμέτρηση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΟΦΗ.
Σαφέστατα και είναι φαβορί για να πάρει τη νίκη και το προβάδισμα η Ξάνθη, ωστόσο ο ΟΦΗ μπορεί να κάνει τη ζημιά.
Πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Παπαγεωργίου, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιουνές, Σολτάνι, Ράνος, Φλίσκας, Λάζιτς, Λισγάρας, Καμαρά
Ενδεκάδα... πρωταθλήματος από τον Ραζβάν Λουτσέσκου που θέλει να «κλειδώσει» την πρόκριση από το πρώτο κιόλας ματς.
ΟΦΗ (Μηνάς Πίτσος): Δαύκος, Παντίδος, Νάστος, Μάνος, Πάγκαλος, Βρεττός, Κομεσίδης, Χίσι, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Μητρόπουλος.
Με υπηρεσιακό προπονητή οι φιλοξενούμενοι, καθώς ο Νίκος Παπαδόπουλος ανακοινώθηκε σήμερα και δεν προλάβαινε να καθοδηγήσει την ομάδα του.
Διαιτητής είναι ο Στέφανος Κουμπαράκης από το σύνδεσμο Θράκης.
Σε ένα δεκάλεπτο θα έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση. Μπορείτε να την παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Cosmote Sport1
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Υπενθυμίζεται πως η αναμέτρηση είχε αναβληθεί λόγω των κάκιστων καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν στην ακριτική πόλη και διεξάγεται τελικά σήμερα.
Πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, με την Ξάνθη να έχει τον έλεγχο και τον ΟΦΗ να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση με την ταχύτητα που διαθέτει.
14' Σουτ του Καμαρά, η μπάλα χτυπάει στα σώματα και εν συνεχεία απομακρύνεται από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.
17' Σέντρα του Σολτάνι, κεφαλιά του Ράνου, η μπάλα περνάει άουτ.
Συμπληρώνονται είκοσι λεπτά στην αναμέτρηση με την Ξάνθη να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό αλλά να δυσκολεύεται να απειλήσει την εστία του Δαύκου.
24' Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης, ο Μάνος βγαίνει απέναντι από τον Ζίφκοβιτς αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να απειλήσει.
25' Ο Ντε Λούκας επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς.
27' Δυνατό σουτ του Λισγάρα από μακριά, η μπάλα περνάει περίπου δύο μέτρα έξω από την εστία.
29' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Οι αμυντικοί του ΟΦΗ δεν μπορούν να διώξουν σωστά, ο Ράνος επωφελείται και κάνει την κεφαλιά αλλά ο Δαύκος πέφτει και μπλοκάρει.
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Ξάνθη και ΟΦΗ στο 38ο λεπτό.
40' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
O Ντε Λούκας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάζιτς γύρισε τη μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και ο Μητρόπουλος έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!
Έστω κι έτσι, με αυτογκόλ δηλαδή, η Ξάνθη παίρνει το προβάδισμα στο σκορ.
42' Μακρινό σουτ του Μητρόπουλου, η μπάλα περνάει άουτ.
43' ΔΟΚΑΡΙ για την Ξάνθη!
Μετά από έξοδο του Δαύκου, η μπάλα στρώθηκε στον Σολτάνι που έκανε ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Ξάνθη προηγείται 1-0 του ΟΦΗ χάρη στο αυτογκόλ του Μητρόπουλου στο 40 λεπτό!
Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
48' ΔΟΚΑΡΙ για την Ξάνθη. Πολύ ωραία προσπάθεια του Γιουνές και σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Το δεύτερο στο ματς για τους Ακρίτες.
Μπαίνει δυνατά στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη και ψάχνει το δεύτερο γκολ για να καθαρίσει το ματς και να πάρει σπουδαίο προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση.
Έχει ισορροπήσει το ματς ο ΟΦΗ και προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία.
62' Αλλαγή για την Ξάνθη. Γουάλας αντί Παπαγεωργίου.
62' Σουτ του Βαλιάνου, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ!
67' Αλλαγή για την Ξάνθη. Βασιλακάκης αντί Γιουνές.
70' Απίθανη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Μετά από σουτ στην κίνηση του Μητρόπουλου, ο Ζίφκοβιτς δεν διώχνει σωστά και στρώνει ουσιαστικά τη μπάλα στον Μάνο μέσα στην μικρή περιοχή, αλλά ο επιθετικός του ΟΦΗ κατάφερε να αστοχήσει από αυτό το σημείο!
71' Σουτ του Βρεττού, η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα άουτ.
72' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Όγκμποε αντί Πάγκαλου.
74' Σουτ του Μπαξεβανίδη, η μπάλα χτυπάει στο σώμα του Παντίδου και στη συνέχεια απομακρύνεται από τους φιλοξενούμενους.
75' Σέντρα του Γουάλας, κεφαλιά του Λάζιτς, η μπάλα λίγο άουτ.
80' Αλλαγή για την Ξάνθη. Τριάδης αντί Σολτάνι.
80' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μπουρσέλης αντί Βρεττού.
85 λεπτά στην αναμέτρηση. Παραμένει το 1-0 ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΟΦΗ.
88' Καλή εκτέλεση φάουλ του Βασιλακάκη, η μπάλα πάνω από το «Γ» της εστίας του Δαύκου.
89' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο.
90' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
Τέλος στο παιχνίδι. Προβάδισμα πρόκρισης για την Ξάνθη, που επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ για το πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.