Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Λεβαδειακό και την ΑΕΚ για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας
Είναι το πρώτο ματς του ζευγαριού για τη συγκεκριμένη φάση του θεσμού
Ο Μανόλο Χιμένεθ επιφύλαξε εκπλήξεις για την αναμέτρηση, αφού προτίμησε το 3-5-2
ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Ντίας, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Βάργκας, Μπακασέτας.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Μπάρκας, Μπακάκης, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Τσέλιος, Μεληκιώτης, Πέκχαρτ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι τρεις ώρες πριν από τη σέντρα του ματς και χωρίς προηγούμενη ενημέρωση, η ΓΓΑ απαγόρευσε τη μετακίνηση των οπαδών της ΑΕΚ προς την πόλη της Βοιωτίας. Διαβάστε αναλυτικά το ρεπορτάζ εδώ.
Στην ΑΕΚ δεν υπολογίζονται για το σημερινό ματς οι Τσιγκρίνσκι, Αλμέιδα, Αραβίδης, Γιόχανσον, Πατίτο, Ντίντακ για διαφορετικούς λόγους ο καθένας
Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος της Λιβαδειάς
Ίσως αυτός να είναι και ένας από τους λόγους για τους οποίους ο Μανόλο Χιμένεθ αποφάσισε να οργανώσει καλύτερα την ομάδα με το πιο «μαζεμένο» 3-5-2
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Λεβαδειακός: Μοσχονάς, Τριποτσέρης, Βούρος, Καραχάλιος, Μαχαίρας, Σενκά, Τόπι, Μεντί, Μάγκας, Σουμπίνιο, Βασιλείου
1' Έναρξη του αγώνα
Η μπάλα κολλάει σε πολλά σημεία λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου από τη συνεχή βροχόπτωση
9' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βάργκας πέρασε τον Μοσχονά και γύρισε για τον Μπακασέτα, ο τελευταίος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Βούρος έδιωξε πάνω στη γραμμή.
Αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα ο Ντίας και δεν φαίνεται να μπορεί να συνεχίσει. Κάνει γρήγορα ζέσταμα ο Μπακάκης ώστε να πάρει τη θέση του.
Η ΑΕΚ έχει μπει καλύτερα στο ματς από τον Λεβαδειακό, είναι πιο επιθετική αλλά δυσκολεύεται από τον βαρύ αγωνιστικό χώρο.
Ο Ντίας δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο Βράνιες περνάει δεξί μπακ, ο Γκάλο αριστερό.
19' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μάνταλος αντί Ντίας.
20' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Σέντρα του Μάγκα, η μπάλα φτάνει στον Σένκα ο οποίος πλασάρει μέσα από την περιοχή αλλά περνάει άουτ.
21' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ο Σουμπίνιο μπαίνει στην περιοχή, κάνει τρομερές προσποιήσεις στον Γαλανόπουλο και σκάβει τη μπάλα αλλά αυτή σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ανέστη.
27' Εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Μισή ώρα στην αναμέτρηση. Ο Λεβαδειακός έχει ισορροπήσει το ματς και έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Ανέστη!
37' Ξαφνικό σουτ του Μάνταλου, η μπάλα περνάει περίπου δύο μέτρα από το δεξί δοκάρι του Μοσχονά.
38' Κίτρινη κάρτα στον Βούρο.
41' Kίτρινη κάρτα στον Καραχάλιο.
45' Ο Μαχαίρας βρήκε τον χώρο, έκανε το σουτ και ο Ανέστης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
1 λεπτό ο έξτρα χρόνος
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Λεβαδειακός και ΑΕΚ πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι, χωρίς τέρματα (0-0).
Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
51' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Σουμπίνιο κερδίζει την κόντρα από τον Λαμπρόπουλο, βγαίνει απέναντι από τον Ανέστη αλλά πλασάρει ψηλά άουτ.
54' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Μιλιάζες αντί Σένκα.
58' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Γιουσούφ αντί Σουμπίνιο.
59' Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο.
65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μελικιώτης αντί Βάργκας. Ντεμπούτο για τον νεαρό επιθετικός της Ένωσης.
70' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Καλτσάς αντί Τόπι.
70' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
Μετά από τις κόντρες, η μπάλα φτάνει στον Μελικιώτη, ο οποίος κάνει κάτι σαν... τακουνάκι και βγάζει τετ-α-τετ τον Μπακασέτα, ο οποίος περνάει τον Μοσχονά και σκοράρει σε κενή εστία! Προβάδισμα στο ματς αλλά και για την πρόκριση για την ΑΕΚ.
73' Κίτρινη κάρτα στον Μελικιώτη.
74' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πολύ ωραία προσπάθεια του Μελικιώτη και σουτ μέσα από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Μοσχονάς.
76' Κίτρινη κάρτα στον Μεντί.
Έχουμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Λεβαδειακό να πιέζει για την ισοφάριση.
84' Κίτρινη κάρτα στον Μάγκα.
84' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μπακάκης αντί Αϊντάρεβιτς.
Το γκολ του Μπακασέτα:
89' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Σέντρα του Γιουσούφ, τελείωμα με τη μία από τον Βασιλείου, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Για να δούμε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
92' Ο Μάνταλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μοσχονάς μπλόκαρε τη μπάλα.
93' Τρομερή επέμβαση του Ανέστη σε σουτ του Μάγκα μέσα από την περιοχή.
Τέλος στο ματς. Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού χάρη σε γκολ του Μπακασέτα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου.