LIVE μετάδοση: Βέροια-Ηρακλής

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εξ αναβολής αναμέτρησης, Βέροια-Ηρακλής, για τη 2η αγωνιστική της Super League.
Πρόκειται για το τελευταίο κομμάτι του παζλ της δεύτερης αγωνιστικής, που είχε αναβληθεί λόγω του χιονιά.
Υπενθυμίζεται ότι χθες γνωστοποιήθηκε η απόφαση της ΕΠΟ για αφαίρεση τριών βαθμών λόγω οφειλών στον Πουρτουλίδη. Οπότε, ο "Γηραιός" έχει πλέον πέντε βαθμούς (αλλά θα του επιστραφούν τρεις αν εξοφληθεί ο παίκτης μέχρι την 1 Φεβρουαρίου) σε 15 ματς και είναι στην τελευταία θέση της Super League
Η ομάδα της Ημαθίας είναι στην 14η θέση με 13 βαθμούς σε 16 ματς.
Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν το περασμένο Σάββατο για την 17η αγωνιστική της Super League και ήρθαν 1-1 με τέρματα των Στάμου (51') και Λινάρδου (59')
Ο Ηρακλής νίκησε τελευταία φορά στις 5 Δεκεμβρίου, όταν και είχε επικρατήσει στην έδρα του 2-1 του ΠΑΣ, κάνοντας ανατροπή.
Η Βέροια νίκησε 2-0 του Λεβαδειακού στις 14 Ιανουαρίου
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Βέροια (Γράφας): Καντοιμίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Καλί, Ασίγκμπα, Μπαλάφας, Λινάρδος, Κάλβο, Στόιτσεφ, Σαρπόνγκ, Καπετάνος.
Ηρακλής (Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Γρόντης, Ιντζόγλου, Λουκίνας, Μοντέιρο, Δώνης, Κούρος, Στάμου, Πασάς, Τζανετόπουλος.
Στο πάγκο των γηπεδούχων: Λόπεθ, Μπελαΐντ, Άρτσε, Μελίσσης, Μίλιεβιτς, Τόμας, Τζιώρας.
Σε αυτόν των «κυανόλευκων»: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Κυνηγόπουλος, Ρούσσος, Αγγελόπουλος, Κυριακίδης, Λεοζίνιο.
Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος. Βοηθοί: Δημήτριος Βεργέτης, Γεώργιος Πασχάλης 4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος
Ελάχιστος ο κόσμος στο γήπεδο
Δίχως τον τιμωρημένο Εμάνουελ Περόνε και τον τραυματία Ζιαμπάρη ο Ηρακλής
Έναρξη στο ματς!
Στο γήπεδο είναι και ο Σάκης Τσιώλης, καθώς η ΑΕΛ παίζει με τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο το Σάββατο και παρακολουθεί από κοντά τον επόμενο αντίπαλο της ομάδας του.
6' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Σαρμπόνγκ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Παντελής Καπετάνος έπιασε καρφωτή κεφαλιά από πολύ καλή θέση, αλλά αστόχησε.
15' Πρώτη τελική για τον Ηρακλή. Σουτ του Δώνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Καντοιμίρης
16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή από τον πουθενά. Ο Ασίγκμπα γλίστρησε και ο Μοντέιρο που ήταν κοντά του έγινε κάτοχος της μπάλας και απείλησε τον Καντιμοίρη, βγαίνοντας λίγο πλάγια και αριστερά, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.
Έχει ανέβει πάντως στα τελευταία λεπτά ο Ηρακλής.
21' Η δεύτερη τελική της Βέροιας έφερε και πάλι μεγάλη απειλή στην αντίπαλη άμυνα. Σέντρα του Σαρπόνγκ από τα αριστερά, κεφαλιά του Στόιτσεφ, η μπάλα άουτ!
26' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Κεφαλιά του Τζανετόπουλου ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα "κόλλησε" για λίγο μέσα στην περιοχή,ο Λουκίνας προσπάθησε να απειλήσει, αλλά οι γηπεδούχοι απομάκρυναν την μπάλα.
31' Δυνατό σουτ του Ιντζόγλου, έξω από την περιοχή.Λίγο έξω από την εστία του Καντιμοίρη η μπάλα.
36' Μακρινό σουτ του Δώνη και πάλι, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Καντιμοίρης.
40' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Σέντρα του Κάλβο, κεφαλιά του Καπετάνου και πάλι, με την μπάλα να φεύγει ξανά δίπλα από την εστία του Χουάντερσον
Ελαφριά χιονόπτωση αυτή τη στιγμή στη Βέροια
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος
Τέλος στο πρώτο μέρος. Βέροια-Ηρακλής 0-0
Έναρξη στο δεύτερο μέρος!
48' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Στόιτσεφ "βρήκε" τον Καλί που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία.
54' Άρτσε αντί Κάλβο για τη Βέροια στο ματς
56' Κίτρινη στον Ιντζόγλου για κράτημα στον Άρτσε
56' Λεοζίνιο αντί Λουκίνα στο ματς
59' Κεφαλιά του Καλί, μπλόκαρε με ευκολία ο Χουάντερσον
60' Τρίτο σουτ για τον Δώνη, εκτός εστίας η μπάλα.
65' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή!
Ύστερα από φάση διαρκείας, η μπάλα έφθασε στον Λεοζίνιο που από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καντιμοίρη που παραχώρησε κόρνερ με το πόδι.
68' Πολύ καλή στιγμή για τη Βέροια. Ωραία κίνηση του Στόιτσεφ που έπιασε ωραίο σουτ και έδιωξε με δυσκολία ο Χουάντερσον. Στη συνέχεια της φάσης ο Άρτσε υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση
70' Μπελάιντ αντί Λινάρδου για τη Βέροια.
72' Σουτ του Άρτσε, η μπάλα στην αγκαλιά του Χουάντερσον
73' Αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για τον Ηρακλή. Ο Πασάς όμως καθυστέρησε και σπατάλησε μοναδική ευκαιρία. Ο Κούρος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Βέροιας, αλλά έχασε το κοντρόλ και ο Καντιμοίρης πρόλαβε και μπλόκαρε.
75' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Σαρπόνγκ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Στόιτσεφ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία, όντας φάτσα με το τέρμα.
80' Κίτρινη στον Άρτσε
81' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής, 0-1!
Ο Πασάς έστρωσε την μπάλα στον Γροντή που με πολύ ωραίο και φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
85' Ρούσσος αντί Γροντή στο ματς
86' Τρομερή ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Λεοζίνιο βρέθηκε απέναντι από τον Καντιμοίρη και με έναν αμυντικό μόνο πλησίον του, αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα και δεν μπόρεσε να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του.
87' Κίτρινη στον Καλί
88' Φάουλ του Λεοζίνιο, έδιωξε σε κόρνερ ο Καντιμοίρης.
Κίτρινη στον Λεοζίνιο
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος
90' Πέναλτι για τον Ηρακλή! Ο Μπαλάφας έκανε αντικανονικό τάκλιν στον Λεοζίνιο. Δύσκολη η φάση, καθώς, φαίνεται να είναι οριακά εντός περιοχής.
90' + 1' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής, 2-0! Ο Λεοζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Καντιμοίρη που δεν πρόλαβε καν να κάνει εκτίναξη και είδε την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά του πλευρά.
Τέλος στο ματς. Βέροια-Ηρακλής 0-2