Ηρακλής-Κέρκυρα

Παρακολουθήστε σε real time την εξ αναβολής αναμέτρηση της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα σε Ηρακλή και Κέρκυρα.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξ αναβολής αναμέτρηση της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα σε Ηρακλή και Κέρκυρα.
Ο Γηραιός δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση, με μία νίκη και δύο ισοπαλίες στα τελευταία παιχνίδια του και πλέον σήμερα έχει τη δυνατότητα να βγει για πρώτη φορά εκτός επικίνδυνης ζώνης.
Οι Θεσσαλονικείς είναι στους 12 βαθμούς και με πιθανό τρίποντο, βάζουν από κάτω Λεβαδειακό (14β.) και Βέροια (13β.).
Από την άλλη, η Κέρκυρα είναι στους 17 και εξίσου… αγχωμένη για την παραμονή της, ούσα βέβαια σε καλύτερη μοίρα.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Κούρος, Σαραμαντάς, Στάμου, Τζανετόπουλος, Ιντζόγλου, Δώνης, Γροντής, Λεοζίνιο, Μοντέιρο, Περόνε
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Γεωργίου, Ζορμπάς, Σπίνουλας, Κόντος, Σιόντης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Νίκιτς, Τουράμ
Διαιτητής του αγώνα ο Μπλάνας, με βοηθούς τους Αλεξέα και Γρεβένη.
Ελάχιστος κόσμος στο Καυταντζόγλειο.
Οι παίκτες των δύο ομάδων μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και πάμε σιγά-σιγά για σέντρα στον αγώνα.
Όρκο νίκης έδωσαν τα μέλη των αποστολών και του Ηρακλή και της Κέρκυρας.
1' Έναρξη του αγώνα
3' Φάση για την Κέρκυρα!
Μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Ζορμπάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή, έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Τουράμ, αλλά αυτός δεν σούταρε με την μία και τελικώς ο Σαραμαντάς έβαλε καταλυτικά το πόδι του και δεν του επέτρεψε να απειλήσει την εστία του Χουάντερσον. Στην εξέλιξη της φάσης, έγινε νέο σουτ από τον Γεωργίου, αλλά αυτό πέρασε άουτ.
Πλην της φάσης νωρίτερα, δεν έχουμε κάτι αξιόλογο. Αρκετά φάουλ ως τώρα, αρκετά λάθη, έχει μία φλύαρη κατοχή μπάλας ο Ηρακλής, με τους Λεοζίνιο-Μοντέιρο σιγά-σιγά να ανεβαίνουν και να θέλουν να πάρουν πρωτοβουλίες.
Συμπληρώσαμε 20 λεπτά στο Καυταντζόγλειο, χωρίς φάσεις το παιχνίδι. Νευρικές οι ομάδες, πολλά λάθη, δύσκολα βγαίνουν συνεργασίες, προσεκτικές και οι δύο ομάδες.
Έχει κερδίσει μέτρα η Κέρκυρα στα τελευταία λεπτά, κρατά περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και προσπαθεί να πατήσει περιοχή και να απειλήσει την εστία του Ηρακλή.
28' Κόρνερ κερδίζει ο Ηρακλής από... στραβοκλωτσιά του Τουράμ. Περνάει ανεκμετάλλευτο, με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει άνετα στην καρδιά της άμυνάς του.
30' Κίτρινη κάρτα στον Νίκιτς, ο οποίος πήγε επικίνδυνα με τα δύο πόδια πάνω στον Δώνη
33' Μακρινό σουτ του Λεοζίνιο, δεν έχει δύναμη όμως και η μπάλα φτάνει... χαλαρά στα χέρια του Κουτζαβασίλη. Σταθερά μηδέν θέαμα στο Καυταντζόγλειο, φουλ της σκοπιμότητας από τις δύο ομάδες που δεν θέλουν με τίποτα να σκέφτονται το ενδεχόμενο να δεχθούν κάποιο γκολ..
35' Εκτέλεση φάουλ του Ζαραδούκα, η μπάλα περνά... ξυράφι από την περιοχή του Ηρακλή, εν τέλει κανείς παίκτης της Κέρκυρας δεν μπορεί να μπει στην πορεία της και χάνεται η ευκαιρία των Φαιάκων να απειλήσουν.
42' Αναγκαστική αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Βενέτης αποχωρεί λόγω τραυματισμού και στη θέση του μπαίνει ο Ντιμιτρόφσκι
44' Φάση για την Κέρκυρα Ο Γεωργίου ελίσσεται υπέροχα από τα δεξιά, μπαίνει στην περιοχή του Ηρακλή, κάνει το γύρισμα, αλλά ο Χουάντερσον διαβάζει την φάση και βγαίνει, μην επιτρέποντας στον Κόντο να μπει στη διεκδίκηση της μπάλας
45' Περίεργη φάση στο Καυταντζόγλειο. Ο Χουάντερσον βγαίνει να μπλοκάρει τη σέντρα που έγινε στην κυανόλευκη περιοχή, εν τέλει χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, λόγω και της πίεση του Τουράμ, αλλά ο φορ της Κέρκυρας δεν το περίμενε, αιφνιδιάζεται και δεν μπορεί να απειλήσει.
Λήξη του πρώτου μέρους, Ηρακλής και Κέρκυρα είναι στο 0-0. Κακό θέαμα, χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, η Κέρκυρα ελαφρώς καλύτερη.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
48' Φάση για την Κέρκυρα Διαγώνιο σουτ του Κόντου μέσα από την περιοχή, η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Χουάντερσον.
54' Κεφαλιά του Κούρου, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης. Αυτή είναι η καλύτερη στιγμή του Ηρακλή στο παιχνίδι!
58' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοντέιρο, λίγο άουτ η μπάλα!
Ορεξάτος ο Μοντέιρο στο δεύτερο μέρος, ψάχνεται ο Ηρακλής
59' Νέα φάση για τον Ηρακλή!
Η μπάλα στρώνεται στον Κούρο έξω από την περιοχή που πιάνει δυνατό βολέ με το αριστερό, αλλά ο Κουτζαβασίλης κρατά το 0-0 και διώχνει σε κόρνερ!
61' Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή!
Ο Γηραιός φεύγει στον αιφνιδιασμό, βγαίνει κάθετη μπαλιά για τον Λεοζίνιο από... καραμπόλα, ο Βραζιλιάνος εκτελεί τον Κουτζαβασίλη, αλλά σημαδεύει μόλις άουτ!
Μεταμορφωμένος Ηρακλής στο δεύτερο μέρος, απόλυτο αφεντικό, πιέζει για ένα χρυσό γκολ
65' Ο Χουάντερσον έχασε τον έλεγχο της μπάλας, ο Τουράμ προσπάθησε να μπει στην φάση, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το λάθος του αντίπαλου πορτιέρε.
Ισορρόπησε το ματς η Κέρκυρα στα τελευταία λεπτά, ανέκοψε το μομέντουμ και το ρυθμό που είχε ο Ηρακλής
69' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πασάς παίρνει τη θέση του Λεοζίνιο
Στο 71ο λεπτό φτάσαμε στο Καυταντζόγλειο, πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες. Ο Ηρακλής για ένα τέταρτο στο δεύτερο μέρος ήταν το απόλυτο αφεντικό και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Περόνε είναι πολύ καλά κλεισμένος και δεν μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά...
72' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν αντί του Γεωργίου, δίνει φρεσκάδα και... πνοή ο Γρηγορίου στο ένα 'φτερό" της επίθεσης.
74' Έξω ο Περόνε, μέσα ο Μπαστακός για τον Ηρακλή. Ήταν επιβεβλημένη η συγκεκριμένη αλλαγή και πολύ έμεινε μέσα ο Αργεντινός φορ, καθώς δεν του "βγήκε" το ματς.
75' Σέντρα από τα δεξιά του Επστάιν, ο Τουράμ κοντρολάρει την μπάλα, σουτάρει, αλλά ο Τζανετόπουλος βάζει το σώμα του και διώχνει σε κόρνερ. Αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο
78' Ωραίο γέμισμα του Γροντή, ο Μοντέιρο προσπαθεί να πιάσει την κεφαλιά, αλλά ο Ζαραδούκας έχει προλάβει και έχει διώξει την τελευταία στιγμή. Ήταν κόρνερ, ο Μπλάνας έδωσε άουτ.
79' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη για φάουλ στον Πασά
Παλεύει ο Ηρακλής για το γκολ, προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα κυρίως οι παίκτες της Κέρκυρας.
80' Μεγάλη φάση για την Κέρκυρα
Οι Φαίακες βρίσκουν ανοργάνωτη την άμυνα του Ηρακλή, ο Επστάιν βγαίνει από τα αριστερά, συγκλίνει, ελευθερώνεται από το μαρκάρισμα του Τζανετόπουλου, εξαπολύει το σουτ, αλλά ο Χουάντερσον τινάζεται και το βγάζει!
82' Έξω ο τραυματίας Ζαραδούκας, μέσα ο Ντιόγκο για την Κέρκυρα
86' Μέσα ο Λουκίνας, έξω ο Μοντέιρο για τον Ηρακλή. Όλα για όλα από τον Σάββα Παντελίδη
87' Κίτρινη κάρτα στον Σπίνουλα της Κέρκυρας
89' Κίτρινη κάρτα στον Τουράμ καθώς κοντρόλαρε με το χέρι
90' Ο Επστάιν έφυγε σφαίρα από τα δεξιά, μπούκαρε στην περιοχή του Ηρακλή, αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά και χάθηκε η ευκαιρία της Κέρκυρας να... κλέψει το ματς.
Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου. Κόρνερ κερδίζει ο Ηρακλής!
Λήξη του αγώνα. Ηρακλής και Κέρκυρα έμειναν στο 0-0. Τραγικό το πρώτο μέρος, άνοιξε το ματς στο δεύτερο, χάθηκαν κάποιες μεγάλες ευκαιρίες, αλλά τα δίχτυα δεν μάτωσε!