Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Παναθηναϊκό για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
H ενδεκάδα για τον Παναθηναϊκό: Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Λουντ, Ζέκα, Εμποκού, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης, Μπεργκ.
Η ενδεκάδα για τον ΠΑΣ: Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μαμπουλού, Καρανίκας, Ακόστα, Λίλα, Γιάκος, Κοζορώνης, Κόντε, Κούτρης
Τηλεοπτικά το ματς μεταδίδεται από το NS2 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM.
Διαιτητής ο Θανάσης Τζήλος από τη Λάρισα.
Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, ως συνήθως, στο γήπεδο των Ιωαννίνων. Σε λίγο αναμένεται η είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για να αρχίσει το παιχνίδι.
Θερμή η ατμόσφαιρα από τον κόσμο στο γήπεδο. Πάνω από 3.000 βρίσκονται στις κερκίδες.
Οι δυο ομάδες είναι στον αγωνιστικό χώρο.
1' Σέντρα στο παιχνίδι.
3' Κόρνερ για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Επιθετικό φάουλ του ΠΑΣ, το κόρνερ περνάει ανεκμετάλλευτο.
4΄ Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
Επειτα από απόκρουση, η μπάλα στα χέρια του Πασχαλάκη.
Με 4-4-2 ο Παναθηναϊκός και Κλωναρίδη και Μπεργκ στην επίθεση. Ιδιο σύστημα και για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
6' Προσωρινή στο παιχνίδι, λόγω έλλειψης ορατότητας από τα καπνογόνα στο γήπεδο.
9' Καθάρισε η ατμόσφαιρα και αρχίζει ξανά.
13' Επικίνδυνη σέντρα του Εμποκού από αριστερά, ο Μιχαήλ με το κεφάλι έδιωξε.
Πιέζει ο Παναθηναϊκός σε αυτά τα τελευταία λεπτά. Ο Μάρκους Μπεργκ έπεσε ζητώντας χτύπημα εκτός φάσης από τον Καρανίκα, μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν είδε τίποτα. Τα replay της Nova είναι μακρινά, αλλά ο παίκτης του ΠΑΣ φαίνεται να χρησιμοποιεί το χέρι του. Υπάρχει παράβαση, πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού και κόκκινη, τα οποία δεν δίνονται από τον διαιτητή.
19' Πολύ κακός ο αγωνιστικός χώρος! Η μπάλα δεν... κυλάει καν, λόγω της κακής κατάστασης του χόρτου.
19' Κάθετη πάσα του Μπεργκ στον Κλωναρίδη, ο τελευταίος αργεί και χάνει ευκαιρία να πλασάρει, καθώς τον πρόλαβε ο Καρανίκας.
20' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Κεφαλιά του Τζημόπουλου από καλό σημείο, η μπάλα έξω.
22' Δυνατό σουτ του Λίλα έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου
25' Καλύτερος ο Παναθηναϊκός, που... πατάει καλύτερα στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου. Οι "πράσινοι" προσπαθούν να δημιουργήσουν, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που περιμένουν το "τριφύλλι".
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" βγήκαν στην αντεπίθεση με Μπεργκ, Βιγιαφάνιες, ο Αργεντινός έσκαψε για τον Κλωναρίδη, αλλά το σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Πασχαλάκης.
Η κατοχή είναι 52% για τον ΠΑΣ, 48% για τον Παναθηναϊκό.
31' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα, 1-0!
Μακρινό σουτ του Κούτρη, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Κόντε, ο οποίος, όμως, είναι σε θέση οφσάιντ! Ο βοηθός δεν δίνει τίποτα και με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ! Μεγάλο λάθος από τη διαιτησία!
Πολύ μεγάλο λάθος από τον βοηθό και τον διαιτητή! Το γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο σκόρερ ήταν ένα μέτρο μπροστά από την άμυνα. Η φάση ήταν εύκολη για τον βοηθό...
36' Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να οργανωθεί και να... συνέλθει από το σοκ του γκολ, το οποίο δεν έπρεπε να μετρήσει.
Ο αγωνιστικός χώρος γίνεται όλο και χειρότερος, καθώς, πλέον, έχει πατηθεί από τους ποδοσφαιριστές...
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο, πάντα στο 1-0 ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Παναθηναϊκού.
Μετά το γκολ ο ρυθμός έχει πέσει. Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να βγει μπροστά, αλλά δεν καταφέρνει να απειλήσει.
Αυτή είναι η φάση του γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα, με τον σκόρερ Κόντε να είναι μπροστά από την άμυνα. Εικόνα live21961259/113918.jpg
45' + Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Εκτελεί ο Ακόστα, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
45' + Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Εμποκού, η μπάλα στο δεξί δοκάρι!
Επιθετικά μπαίνει στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός.
50' Μακρινό σουτ από τον Λουντ, η μπάλα άουτ.
Πιέζει ο Παναθηναϊκός, αλλά η μεγαλύτερή του δυσκολία για να απειλήσει έχει να κάνει με τον κακό αγωνιστικό χώρο.
55' Αντεπίθεση για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Κοζορώνης φεύγει γρήγορα από τα δεξιά, αλλά ο Χουλτ τον κλείνει ωραία και κερδίζει επιθετικό φάουλ.
56' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! 1-1!
Οι "πράσινοι" ισοφαρίζουν με τον Μάρκους Μπεργκ! Επειτα από... αναμπουμπούλα στη μικρή περιοχή και αφού πρώτα δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον τερματοφύλακα ο Κλωναρίδης, η μπάλα έφτασε στον Σουηδό, ο οποίος με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
59' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολέδο αντί του Τελάντερ.
Πιέζει και για δεύτερο γκολ ο Παναθηναϊκός.
60' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Εξω ο Κούτρης, μέσα ο Ναδάλες.
63΄ Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εξω ο Λουντ, μέσα ο Βλαχοδήμος.
Κίτρινη κάρτα στον Μολέδο.
64' Ο Βλαχοδήμος μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΣ απειλητικά από τα αριστερά, αλλά ο βοηθός τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ, χωρίς ο παίκτης του Παναθηναϊκού να είναι εκτεθειμένος!
68' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Γαρουφαλλιάς αντί του Γιάκου.
69' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπεργκ από το ύψος της περιοχής έδωσε κάθετα στον Βιγιαφάνιες, ο τελευταίος πλάσαρε από κοντά και ο γκολκίπερ απέκρουσε. Οπως φάνηκε από το ριπλέι, ο Σουηδός ήταν εκτεθειμένος.
71' Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό ο Κλωναρίδης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα, αλλά η άμυνα του ΠΑΣ απομάκρυνε σε κόρνερ.
72' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εξω ο Μαμπουλού, μέσα ο Ζάιρο.
73' Κίτρινη κάρτα στον Κοζορώνη για μαρκάρισμα στον Ζέκα.
74' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ, ο Βιγιαφάνιες ανοίγει δεξιά στον Μπεργκ, αυτός πιάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά σημαδεύει άουτ!
Πέφτουν κορμιά στο... χωράφι του ΠΑΣ Γιάννινα, πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες.
75' Παραλίγο απίστευτη γκάφα για το τριφύλλι. Ο Ζέκα θέλησε να γυρίσει πίσω στον Βλαχοδήμο, η πάσα δεν ήταν καλή, ο Ζάιρο χώθηκε... σφήνα, αλλά ο γκολκίπερ του τριφυλλιού κράτησε το 1-1.
77’ Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Ο Χατζηγιοβάνης αντί του Κλωναρίδη.
80' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο, ελαφρώς έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, έχει κερδίσει ο Παναθηναϊκός. Εμποκού και Βιγιαφάνιες πάνω από την μπάλα.
Το εκτελεί ο Εμποκού, φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη η μπάλα.
82' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα για μαρκάρισμα στον Βιγιαφάνιες που είχε επιταχύνει κι ετοιμαζόταν για... μπούκα προς την περιοχή του ΠΑΣ.
Εκτελεί από μακριά με γέμισμα το φάουλ ο Εμποκού, ο Κουλιμπαλί πιάνει μία κεφαλιά, αλλά σημαδεύει πολύ άουτ και δεν μπορεί να απειλήσει το τριφύλλι. Πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες.
85' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηγιοβάννη
89' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
Σέντρα-ξυράφι του Βλαχοδήμου, ο Χατζηγιοβάνης πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι, αλλά βρίσκει περισσότερο αέρα παρά μπάλα με κεφαλιά-ψαράκι και δεν μπορεί να σκοράρει!
90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων