Πανιώνιος-Ξάνθη

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πανιώνιος-Ξάνθη, για την 19η αγωνιστική της Super League.
Ουσιαστικά, πρόκειται για ντέρμπι της δεύτερης θέσης, στην οποία βρίσκονται οι δύο ομάδες με 32 βαθμούς. Όσους έχει και ο Παναθηναϊκός μετά το 1-1 με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα.
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας, Φούντας, Μασούντ, Μπεν.
Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Ράνος, Φλίσκας, Λάζιτς, Λισγάρας.
Στον πάγκο των γηπεδούχων οι Μπαντής, Λάμπρου, Γκιοάτα, Σαββίδης, Καθάριος, Αντωνιάδης, Μαχμούτοβιτς.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων Ζαρόπουλος, Γιουνές, Μεχία, Πιτσέλι, Λ. Ορφανίδης, Σιλά, Καμαρά.
Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος. Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης, Πολυχρόνης Κωσταράς και 4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης
Ο Πανιώνιος προέρχεται από το 1-1 με τον Αστέρα στην Τρίπολη
Η Ξάνθη ηττήθηκε μεσοβδόμαδα 2-1 από τον ΟΦΗ, αλλά πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, ενώ το προηγούμενο Σάββατο ήρθε 0-0 με την ΑΕΚ εντός έδρας
Στο ματς του πρώτου γύρου ο Πανιώνιος είχε επικρατήσει 2-0 στην Ξάνθη με τέρματα των Μασούντ και Ρισβάνη
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, εντός ολίγου ξεκινάει το ματς.
Έναρξη στην αναμέτρηση!
Προσπαθεί να πιέσει πολύ ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά και να επιβάλλει τον ρυθμό του
11' Πολύ καλή στιγμή για τον Πανιώνιο! Ο Μπεν βγήκε απέναντι από τον Ζίβκοβιτς από μπαλιά του Μασούντ, αλλά νικήθηκε από τον πορτιέρο της Ξάνθης που του παραχώρησε το κόρνερ.
Πιέζει αρκετά ο Πανιώνιος, βγαίνει ταχύτατα στην επίθεση και η Ξάνθη δεν μπορεί καθόλου να κρατήσει την μπάλα
Από μια κίτρινη σε Φούντα και Ντε Λούκας από τον Σιδηρόπουλο. Ο πρώτος έπεσε στο έδαφος και ζήτησε φάουλ και ο Ισπανός κάτι του είπε.
22' ΓΚΟΛ ο Πανιώνιος, 1-0 με τον Κόρμπο!
Τρομερό γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Κόρμπος τα έκανε όλα άψογα. Άδειασε αρχικά τον Βασιλακάκη με... κοφτή ντρίπλα και στη συνέχεια με παρόμοιο τρόπο κατάφερε να ξεφύγει από την... επίβλεψη τριών αντιπάλων του και με σκαφτό σουτ νίκησε τον Ζίφκοβιτς. Κίνηση και γκολ, στα οποία δεν μας έχει συνηθίσει ο Έλληνας χαφ.
28' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ωραίο κοντρόλ και σουτ του Φούντα, έδιωξε ο Ζίβκοβιτς
Ηρεμία από τους παίκτες ζητά το τεχνικό τιμ της Ξάνθης, βλέποντας ότι το παιχνίδι δεν πάει καλά για την ομάδα τους και ότι οι ποδοσφαιριστές δεν έχουν συγκέντρωση
Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Πανιώνιο. Το κέρδισε ο Φούντας από τον Ντε Λούκας
Το εκτέλεσε ο Φούντας και η μπάλα σταμάτησε στο τείχος των φιλοξενούμενων
37' Απειλεί και πάλι ο Πανιώνιος. Ο Μασούντ κινήθηκε εξαιρετικά από τα δεξιά και έκανε καλό γύρισμα στον Φούντα σχεδόν κοντά στο ημικύκλιο, αλλά το τελείωμα δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία
38' Σουτ του Λουσέρο έξω από την αντίπαλη περιοχή, η μπάλα απομακρύνθηκε από την άμυνα των γηπεδούχων.
38' Καλή στιγμή για την Ξάνθη που δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα. Ο Σολτάνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ράνος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.
Έχει ανέβει τα τελευταία λεπτά η Ξάνθη
42' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ
Ο Ντε Λούκας έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Τασουλή και δέχθηκε δικαιολογημένα την κίτρινη, που ήταν η δεύτερη του στο ματς. Ο Ισπανός φλέρταρε εδώ και αρκετή ώρα με την αποβολή.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
Τελική για την Ξάνθη. Λόμπα του Λάζιτς, που είδε τον Γιαννιώτη εκτός εστίας ύστερα από έξοδο που έκανε, η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το τέρμα των γηπεδούχων
Ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη. Πανιώνιος-Ξάνθη 1-0 με τέρμα του Κόρμπου στο 22ο λεπτό. Πολύ ανώτεροι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, παίζουν (τουλάχιστον) μια ταχύτητα πάνω από τους φιλοξενούμενους που ήταν πολύ κακοί στα πρώτα 45 λεπτά και στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο
Έχει και πολύ κόσμο στη Νέα Σμύρνη σήμερα
Μεχία αντί Ράνου στο ματς για την Ξάνθη
Έναρξη δεύτερου μέρους στη Νέα Σμύρνη!
53' Μαχμούτοβιτς αντί Φούντα στο ματς για τον Πανιώνιο
54' Έξυπνο πλασέ του Κόρμπου, η μπάλα πάνω από την εστία του Ζίβκοβιτς.
57' Απειλεί και πάλι ο Πανιώνιος. Ο Μπεν έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά για τον Μαχμούτοβιτς, που για λίγο δεν κατάφερε να φθάσει στην μπάλα.
58' Κίτρινη στον Κόρμπο, για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Καρασαλίδη.
63' Γιουνές αντί Λάζιτς για την Ξάνθη στο ματς.
65' Πέναλτι για τον Πανιώνιο!
Αντικανονικό μαρκάρισμα του Καρασαλίδη στον Μαχμούτοβιτς και κίτρινη κάρτα.. Δύσκολη φάση, είναι σίγουρα παράβαση, αλλά, όπως φαίνεται από τα ριπλέι, έγινε λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή.
Ο Μπεν ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ζίβκοβιτς που έκανε αντίθετη κίνηση
70' Απειλεί και πάλι ο Πανιώνιος. Σόλο ενέργεια του Μπεν, που κόπηκε από τον Καρασαλίδη λίγο πριν "εκτελέσει" τον Ζίβκοβιτς
Κεφαλιά του Ρισβάνη άουτ
79' Λάμπρου αντί Μασούρα στο ματς
80' Κοντά σε τρίτο γκολ ο Πανιώνιος. Ύστερα από γύρισμα που έγινε από τα δεξιά, ο Κόρμπος προσπάθησε με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
Δοκάρι για την Ξάνθη! Ωραίο σουτ του Πιτσέλι, ο Γιαννιώτης βρήκε λίγο την μπάλα και αυτή κατέληξε στο δοκάρι.
90' Σαββίδης αντί Μασούντ στο ματς για τον Πανιώνιο
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος
90' + 1' Αγγίζει τρίτο γκολ ο Πανιώνιος! Ντρίπλα του Λάμπρου από τα αριστερά και σέντρα για τον Μαχμούτοβιτς που δεν βρήκε καλά την μπάλα με το κεφάλι και ενώ ήταν μπροστά στην αντίπαλη εστία.
Άλλη μια ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Σουτ του Μαχμούτοβιτς, μπλόκαρε με δυσκολία ο Ζίβκοβιτς
Τέλος στο ματς. Πανιώνιος-Ξάνθη 2-0