Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική της Super League.
Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός υποδέχεται τον ουραγό Ηρακλή και θέλει να πάρει ακόμη ένα τρίποντο μετά από αυτό κόντρα στη Βέροια. Από την άλλη, ο Γηραιός αναζητά βαθμό ή βαθμούς ωστόσο έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο κόντρα στους «ερυθρόλευκους».
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Μάρτινς, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά, Ιντέγε.
Στον πάγκο: Λεάλι, Καρντόσο, Μάριν, Σισοκό, Ανδρούτσος, Νικολάου, Μανθάτης.
Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Στάμου, Ρούσσος, Αγγελόπουλος, Δώνης, Τζανετόπουλος, Κούρος, Μοντέιρο, Αργυρόπουλος, Περόνε
Στον πάγκο: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Κυνηγόυπουλος, Μπαρέτας, Πασάς, Κυριακίδης, Μπαστακός.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Eυάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθης), βοηθοί του οι Γεώργιος Λάζαρης (Καβάλας), Δημήτρης Τζαφόλιας (Ανατ. Αττικής) και τέταρτος ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορίνθου).
Σε περίπου ένα πεντάλεπτο αναμένεται να έχουμε σέντρα στο παιχνίδι.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
2' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Ο Σεμπά εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Βιάνα ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.
Από πολύ νωρίς, οι «ερυθρόλευκοι» παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ και κάνουν σαφώς πιο εύκολο το έργο τους.
6' Σέντρα του Ντε λα Μπέγια, ο Ιντέγε πήδηξε για την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα.
Ο Ρομαό χρησιμοποιείται -σήμερα- για πρώτη φορά ως βασικός στο πρωτάθλημα από τον Πάουλο Μπέντο!
Έχει μπει πολύ δυνατά ο Ολυμπιακός και ψάχνει ήδη και το δεύτερο γκολ!
Λανθασμένη υπόδειξη του β' βοηθού (Δημήτρης Τζαφόλιας) για οφσάιντ στον Κούρο στο 7ο λεπτό.
11' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ αυτή τη φορά του ίδιου βοηθού ξανά στον Κούρο.
Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, με τον Ηρακλή να προσπαθεί να ισορροπήσει στο ματς.
16' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
21' Κίτρινη κάρτα στον Στάμου για φάουλ στον Φορτούνη.
27' Κίτρινη κάρτα στον Αντρέ Μάρτινς για διαμαρτυρία.
28' Μακρινό σουτ του Κούρου, μπλόκαρε εύκολα ο Καπίνο.
Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο και τον Ηρακλή να αμύνεται μαζικά, ψάχνοντας την κόντρα-επίθεση.
29' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ από τον ίδιο επόπτη, τον Τζαφόλια και πάλι στον Κούρο. Βέβαια, ο Σεμπά είχε προλάβει να καλύψει και να πάρει τη μπάλα, ωστόσο η υπόδειξη του βοηθού ήταν λανθασμένη.
33' Ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε κατά κάποιο τρόπο πορεία με τον Χουάντερσον να διώχνει δύσκολα.
33' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη για δυνατό μαρκάρισμα στον Αγγελόπουλο.
34' O Mποτία πάει πολύ επικίνδυνα (τάκλιν με τα δύο πόδια και απλωμένες τις τάπες) πάνω στον Σαραμαντά, ευτυχώς τον βρίσκει μόνο με το σώμα και δεν υπάρχει τραυματισμός! Ούτε φάουλ δεν έδωσε ο διαιτητής στη συγκεκριμένη φάση!
36' Ο Σεμπά κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στον Τζανετόπουλο και περνάει... σύριζα από το δεξί δοκάρι του εξουδετερωμένου Χουάντερσον!
37' Ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ από τα αριστερά, με τη μπάλα να γλύφει το οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον.
39' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φιγκέιρας έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Χουάντερσον έδιωξε με τα πόδια, η μπάλα στρώθηκε στον Φορτούνη, ο οποίος λίγο μέσα από την περιοχή νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Ηρακλή!
41' Πολύ έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Σαραμαντά από τα 35 μέτρα, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καπίνο.
42' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Ταχύτατη αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Μάρτινς έδωσε στα δεξιά στον Φιγκέιρας, αυτός έβγαλε γλυκιά σέντρα και ο Ελιουνούσι με κεφαλιά στην κίνηση έγραψε το 2-0 για τους Πειραιώτες!
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός προηγείται 2-0 του Ηρακλή χάρη στα τέρματα των Βιάνα (2') και Ελιουνούσι (42') και βρίσκεται «αγκαλιά» με ένα ακόμη τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα!
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
49' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραία προσπάθεια του Σεμπά, έκανε και το σουτ με το δεξί από τα όρια της περιοχής αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Εξαιρετικός και σήμερα ο Βραζιλιάνος άσος.
50' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Ελιουνούσι.
Σωστή υπόδειξη οφσάιντ και από τον έτερο βοηθό στον Κούρο στο 49ο λεπτό!
53' Ο Καπίνο έκανε κακή απομάκρυνση, ο Περόνε επωφελήθηκε και προσπάθησε να απειλήσει αλλά ο διαιτητής σταμάτησε λανθασμένα τη φάση για χέρι του Αργεντινού φορ! Με το στήθος την βρήκε.
54' Γλιτώνει την κίτρινη κάρτα ο Μποτία από τον διαιτητή. Πήγε πολύ δυνατά πάνω στον Περόνε ο Ισπανός στόπερ.
56' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Ο Ιντέγε έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Χουάντερσον έδιωξε με τα πόδια αλλά ο Φορτούνης πήρε το... ριμπάουντ και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 3-0.
60' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανδρούτσος αντί Μάρτινς.
61' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Πασάς αντί Αγγελόπουλου.
62' Ωραίο σουτ του Περόνε, ο Καπίνο έδιωξε σε κόρνερ.
68' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Μπαστακός αντί Περόνε.
69' Ωραίο σουτ του Δώνη, η μπάλα λίγο άουτ.
70' Ο Κούρος από τη μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Καπίνο έδιωξε εξ επαφής με τα πόδια, κρατώντας το μηδέν.
72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μανθάτης αντί Ελιουνούσι.
76' Σουτ του Σεμπά, ο Χουάντερσον έδιωξε.
78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μάριν αντί Φορτούνη.
80' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Κυνηγόπουλος αντί Ρούσσου.
Συμπληρώσαμε 90 λεπτά στο «Γ. Καραϊσκάκης», πάντα στο 3-0 ο Ολυμπιακός. Τυπική διαδικασία φυσικά η αναμέτρηση...
Λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ εύκολα 3-0 του Ηρακλή