Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πρώτου αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο.
Οι «πράσινοι» απέκλεισαν στον προηγούμενο γύρο τον Κισσαμικό, κερδίζοντάς τον και στα δύο παιχνίδια, ενώ οι Αρκάδες τα Τρίκαλα με ισάριθμες νίκες σε δύο ματς.
Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη θέλει να πάρει προβάδισμα πρόκρισης από σήμερα με μια «καθαρή» νίκη (χωρίς να δεχτεί γκολ), ενώ αυτή του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ψάχνει το εκτός έδρας γκολ και γιατί όχι, ένα θετικό αποτέλεσμα.
Πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Ρέις, Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδης, Μπεργκ.
Στον πάγκο για το «τριφύλλι» οι Στιλ, Λουντ, Μαρινάκης, Μέστο, Ευαγγέλου, Χατζηγιοβάνης και Πίσπας.
Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Βιτάλι, Σελίν, Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Δημούτσος, Καλτσάς, Κώτσιρας, Τσιλιανίδης, Μάσα, Μανιάς.
Στον πάγκο για τους Αρκάδες οι Αθανασιάδης, Ιωαννίδης, Ιγκλέσιας, Μπαστιάνος, Ευαγγέλου, Χαμντανί και Κυριακόπουλος.
Διαιτητής είναι ο Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτ/νίας), με βοηθούς τους Χρήστο Ακρίβο (Αθήνας), Χρήστο Μπάλτα (Αχαΐας) και τέταρτος ο Αριστείδης Βάτσιος.
Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Κουρμπέλης κρίθηκε ανέτοιμος και δεν είναι στην αποστολή, ενώ εκτός έμειναν και οι Μπουμάλ, Π. Βλαχοδήμος.
Σε περίπου ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
Ο επαναληπτικός μεταξύ των δύο ομάδων στην Τρίπολη διεξάγεται στις αρχές του Μαρτίου.
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική τριάδα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
2' O Ρέις κάνει λάθος στον άξονα, ο Μανιάς έκλεψε τη μπάλα και προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Τσιλιανίδη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά η πάσα του ήταν κάκιστη και ο Βλαχοδήμος βγήκε και μάζεψε.
6' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Η μπάλα στρώνεται αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή στον Ρέις, ο οποίος πιάνει το σουτ με τη μία, η μπάλα κοντράρει στον Δημούτσο και καταλήγει στα δίχτυα του Ντοναρούμα.
Παίρνει πολύ νωρίς προβάδισμα στο ματς ο Παναθηναϊκός, με το πρώτο τέρμα του Ρέις με την «πράσινη» φανέλα.
8' Κίτρινη κάρτα στον Ρέις!
Προσπαθεί να συνέλθει από το σοκ του γρήγορου γκολ ο Αστέρας, που έχει πάρει την κατοχή αλλά δυσκολεύεται να τροφοδοτήσει τους επιθετικούς του.
Το γκολ του Ρέις
Να πούμε ότι πριν λίγα λεπτά ο Παναθηναϊκός ανακοίνωσε την απόκτηση του Γκιγιέρμο Μολίνς.
Παράπονα από τον διαιτητή Δημήτρη Στυλιαρά έχει ο Μαρίνος Ουζουνίδης, τα μετέφερε και στον τέταρτο, Αριστείδη Βάτσιο.
Σφυρίζει συνεχώς ο διαιτητής και λόγω αυτού οι δύο ομάδες δεν μπορούν να αποκτήσουν ρυθμό!
23' Κακή απομάκρυνση από την άμυνα του Αστέρα, ο Μπεργκ επωφελείται και λίγο μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ, με τον Ντοναρούμα να μπλοκάρει τη μπάλα.
28' Ο Σελίν βρήκε με τον αγκώνα τον Κλωναρίδη στο κεφάλι λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε -κακώς- να συνεχιστεί το παιχνίδι.
30' Ο α' βοηθός (Χρήστος Ακρίβος) υποδεικνύει σωστά τον Μανιά σε θέση οφσάιντ, ήταν λίγο πιο μπροστά!
32' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Ρέις βγάζει ωραία στον Χουλτ, αυτός κάνει με τη μία το γύρισμα, ο Βιγιαφάνιες δεν μπορεί να νικήσει τον Ντοναρούμα με προβολή αλλά η μπάλα στρώνεται στον Κλωναρίδη, ο οποίος τελειώνει ιδανικά τη φάση και γράφει το 2-0.
Προβάδισμα δύο τερμάτων στο ματς για τον Παναθηναϊκό, που αποδίδει καλό ποδόσφαιρο. Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο Ρέις, πολύ καλοί και οι Χουλτ-Εμποκού.
34' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.
36' Σέντρα του Τσιλιανίδη, ο Μανιάς έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ως μη γενόμενη η φάση, διότι έκανε συμμετοχή ο Καλτσάς που ήταν εκτεθειμένος.
Οι δύο συμπατριώτες, Λέτο και Ιγκλέσιας είχαν... πηγαδάκι πριν την έναρξη του ματς. Εικόνα live21961266/16078.jpg
43' Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 2-0 του Αστέρα Τρίπολης χάρη στα γκολ των Ρέις και Κλωναρίδη.
Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο και έχουν κρατήσει μακριά από τα καρέ τους τους φιλοξενούμενους.
To γκολ του Κλωναρίδη
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
47' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο ζητάνε από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, θεωρώντας πως έκανε επίτηδες χέρι για να κόψει την αντεπίθεση της ομάδας τους.
48' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουλιμπαλί έκανε ωραία σέντρα, η μπάλα πέρασε απ' όλους, ο Κλωναρίδης σούταρε στην κίνηση αλλά ο Ντοναρούμα έδιωξε σε κόρνερ.
Μικρή διακοπή καθώς χτύπησαν τα κεφάλια τους Καλτσάς και Χουλτ. Συνεχίζεται κανονικά το ματς, δεν έχουν κάτι το σοβαρό.
55' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ιωαννίδης αντί Καλτσά.
«Ζεστό» χειροκρότημα από τον κόσμο του Παναθηναϊκού στον Καλτσά, καθώς ο εξτρέμ του Αστέρα έχει περάσει από την ομάδα.
57' Ο Εμποκού βρήκε τον χώρο και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
58' Εκτέλεση κόρνερ του Μάσα, η μπάλα περνάει από όλους, χτυπάει στο σώμα του Σελίν και περνάει άουτ,
61' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Εμποκού με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ βρίσκει τον Βιγιαφάνιες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με τον Αργεντινό να κάνει άψογο τελείωμα και να γράφει το 3-0.
62' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Χατζηγιοβάνης αντί Κλωναρίδης.
66' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμποκού βγάζει με ωραία κάθετη τον Μπεργκ απέναντι από τον Ντοναρούμα, αλλά ο Ιταλός πορτιέρε τον νικάει.
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ιωαννίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε εξαιρετικά τον Κουτρουμπή αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει με τον Βλαχοδήμο να τον προλαβαίνει.
67' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!
Ο Εμποκού τσίμπησε τη μπάλα, ο Ντοναρούμα τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Σωστή και η κίτρινη κάρτα στον Ιταλό τερματοφύλακα.
68' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Εμποκού στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία, τον Ντοναρούμα στην άλλη και γράφει το 4-0.
70' Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά.
70' Αλλαγή για τον Αστέρα. Μπαστιάνος αντί Τσιλιανίδη.
73' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ιγκλέσιας αντί Δημούτσου.
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Λουντ αντί Ρέις.
Εξαιρετικό ματς από τον Πορτογάλο χαφ, το αναγνωρίζει ο κόσμος και τον χειροκροτάει θερμά!
Το γκολ του Βιγιαφάνιες:
77' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μάσα, έπεσε και έδιωξε ο Βλαχοδήμος, κρατώντας το μηδέν.
79' Μεγάλη επέμβαση του Ντοναρούμα σε πολύ ωραίο σουτ του Λουντ.
82' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ευαγγέλου αντί Μολέδο. Αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού ο Βραζιλιάνος στόπερ.
84' Αποβολή για τον Αστέρα. Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βιτάλι για κράτημα στον Μπεργκ. Σωστή απόφαση, με δέκα οι Αρκάδες στα τελευταία λεπτά. H πρώτη κίτρινη στον αμυντικό του Αστέρα είχε υποδειχθεί στη φάση του πέναλτι, καθώς είχε κάνει φάουλ πριν γίνει η παράβαση από τον Ντοναρούμα.
90' Δοκάρι για τον Αστέρα. Τρομερό μακρινό σουτ του Ιωαννίδη, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου.
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και διέλυσε με 4-0 τον Αστέρα Τρίπολης και βρίσκεται ήδη στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.