Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Κέρκυρα-Λεβαδειακός, για την 20η αγωνιστική της Super League.
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκομέζ, Ντιμιτρόφσκι, Ζορμπάς, Σπίνουλας, Νίκιτς, Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ
Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Νιασέ, Μεντί, Κουλιμπαλί, Καλτσάς, Γιουσούφ, Τόνι Σίλβα, Καραμπουέ, Μάντζιος
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Αραμπατζής, Γεωργίου, Κόντος, ΚεΪτά, Ζαραδούκας, Γεωργακόπουλος και Μοϊζε
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Μοσχονάς, Μαχαίρας, Λάτσι, Βούρος, Γιακουμάκης, Ζεζίνιο και Σουμπίνιο
Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης. Βοηθοί: Γεώργιος Καλφόγλου, Παναγιώτης Μεσσήνης 4ος Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης
Οι δύο ομάδες έχουν τον ίδιο στόχο, η Κέρκυρα θεωρητικά έχει πιο πολλές πιθανότητες να νικήσει επειδή παίζει στην έδρα της, αλλά ο Λεβαδειακός είναι 14ος με 14 βαθμούς και την έχει μεγαλύτερη ανάγκη. Οι "Φαίακες" είναι 12οι με 19 βαθμούς
Ο Λεβαδειακός μετράει οκτώ ήττες και δύο ισοπαλίες στα 10 τελευταία ματς του πρωταθλήματος. Τέσσερις ήττες, πέντε ισοπαλίες και μια νίκη είναι ο απολογισμός των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα
Έναρξη στο ματς!
Η πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο ανήκει στον Λεβαδειακό. Δίχως να έχει καταφέρει να γίνει απειλητικός πάντως
8' Πρώτη καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος τροφοδότησε τον Γιουσούφ που μπήκε μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση πλάσαρε τον Κουτζαβασίλη που έδιωξε σε κόρνερ.
13' Και άλλη καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό που έχει μπει ζεστός στο ματς. Φάουλ του Τόνι Σίλβα, κεφαλιά του Ουόν με την μπάλα να φεύγει πάνω από την αντίπαλη εστία.
14' Κίτρινη στον Νιάσε για σκληρό φάουλ στον Τουράμ
19' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος βρέθηκε φάτσα με τον Κουτζαβασίλη και όντας σε αντικανονική θέση, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων
Πολύ καλύτερος ο Λεβαδειακός στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου
22' Και άλλη πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Τόνι Σίλβα μπήκε ταχύτατα μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Κουτζαβασίλη που αντέδρασε καλά και πάλι.
Δικαιούται ένα γκολ ο Λεβαδειακός. Έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά τα χαλάει στην τελική φάση. Αντιθέτως, η Κέρκυρα δεν έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη περιοχή
34' ΓΚΟΛ η Κέρκυρα, 1-0
Ο Επστάιν βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεξιά, τραβώντας αρκετούς αντιπάλους πάνω του και έστρωσε την κατάλληλη στιγμή στον Γκομέζ που ήταν στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος και την πολύ καλή άμυνα του Κουλιμπαλί.
Ο Λεβαδειακός είχε τις ευκαιρίες, αλλά οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία.
Έχει ανεβάσει αρκετά την απόδοσή της η Κέρκυρα μετά το γκολ που πέτυχε και παράλληλα έχει πέσει αυτή του Λεβαδειακού που μέχρι το 34' είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
Κεφαλιά του Καραμπουέ, η μπάλα στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη
Ημίχρονο στο ματς. Κέρκυρα-Λεβαδειακός 1-0 με τέρμα του Γκομέζ στο 34ο λεπτό.
Πολύ καλύτερος ο Λεβαδειακός στο πρώτο μέρος, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και το πλήρωσε στο 34ο λεπτό με το τέρμα του Γκομέζ
Έναρξη δεύτερου μέρους!
Σοβαρός τραυματισμός για τον Μουλόπουλο που έπεσε άτσαλα στο έδαφος, ύστερα από διεκδίκηση της μπάλας με τον Ντένις Επστάιν
Θα μεταφερθεί στο νοσοκομείο, όπως φαίνεται, καθώς του έχει βγει ο αγκώνας
Δύσκολη στιγμή για τον Θανάση Μουλόπουλο
Αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο της Κέρκυρας.
Ο Μαχαίρας πήρε τη θέση του.
54' Κίτρινη στον Λεβαδειακό, την είδε Καραμπουέ
61' Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος. Γύρισμα του Γκομέζ από τα δεξιά, ωραία κίνηση, αλλά κακό τελείωμα από τον Τουράμ που έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία.
64' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας και ο Νιάσε που πήγε να κάνει συμμετοχή, ήταν σε αντικανονική θέση και ο βοηθός σήκωσε τη σημαία.
66' Κίτρινη στον Μέντι
68' Σουμπίνιο αντί Κουλιμπαλί στο ματς για τον Λεβαδειακό
71' Κόντος αντί Επστάιν για την Κέρκυρα
74' Κεϊτά αντί Ζορμπά στο ματς για την Κέρκυρα
79' Γιακουμάκης αντί Τόνι Σίλβα στο ματς
84' Πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό ύστερα από ώρα. Σέντρα του Μεντί από τα αριστερά, κεφαλιά του Μάντζιου, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης
86' Σουτ του Μαχαίρα, έξω από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Κουτζαβασίλης.
Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος. Λόγω και της διακοπής στον τραυματισμό του Μουλόπουλου
90+ 2' Βολέ του Καλτσά, στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη η μπάλα
Κίτρινη ο Ντιόγο
Κοντά στο 2-0 η Κέρκυρα. Ο Κεϊτά βρήκε τον Αντιλέχου που νικήθηκε από τον Ναμάσκο