Πανιώνιος-Ηρακλής

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πανιώνιος-Ηρακλής, για την 21η αγωνιστική, το οποίο είναι προγραμματισμένο για τις 15:00
Οι κυανέρυθροι είναι στην δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό που επικράτησε χθες 5-0 του Αστέρα και προέρχεται από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα.
Ο Ηρακλής που παρουσιάζεται βελτιωμένος το τελευταίο χρονικό διάστημα, ήρθε 2-2 με την ΑΕΚ στο Καυτανζόγλειο την περασμένη αγωνιστική είναι στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς σε 20 ματς.
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Β.Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας, Φούντας, Σαββίδης, Μπεν.
Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντας, Στάμου, Ιντζόγλου, Λεάντρο, Δώνης, Τζανετόπουλος, Γροντής, Μοντέιρο, Αργυρόπουλος, Περόνε.
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Μπαντής, Λάμπρου, Γκιοατα, Πλιάτσικας, Καθάριος, Μπάλας, Μαχμούτοβιτς.
Οι αναπληρωματικοί για τους φιλοξενούμενους: Γιαννικόγλου, Ζιαμπάρης, Ρούσσος, Αγγελόπουλος, Πασάς, Καραγκούνης, Μπαστακός.
Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος. Βοηθοί: Εμμανουήλ Καλφάκης, Βασίλειος Νικολακάκης 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Αντωνίου
Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Πανιώνιος είχε επικρατήσει 2-1. Μασούντ και Ανσαριφάρντ είχαν σημειώσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων και ο Λεοζίνιο είχε μειώσει στο 85ο λεπτό.
Κανείς από τους δύο Ιρανούς δεν θα αγωνιστούν σήμερα. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ανήκει πλέον στον Ολυμπιακό και ο συμπατριώτης του είναι εκτός αποστολής ώστε να εκτίσει την ποινή του λόγω καρτών. Ο Κυριακός Σαββίδης θα καλύψει το κενό του.
Αφιερωμένη στον αγώνα κατά του παιδικού καρκίνου είναι η 21η αγωνιστική.
Έναρξη στο ματς!
«Είμαστε εδώ για σένα, παλέψτε για το κόκκινο και το μπλε», αναφέρει πανό που έχουν κρεμάσει οι «Πάνθηρες».
Βροντερό "παρών" από τον κόσμο του Πανιωνίου, όπως και κόντρα στην Ξάνθη
3' Απειλεί ο Ηρακλής. Λάθος στην άμυνα του Πανιωνίου από τον Ρισβάνη που έδιωξε άσχημα την μπάλα, ο Λεοζίνιο μπήκε στη φάση και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα.
5' Πρώτη τελική και για τον Πανιώνιο. Ο Σιώπης συνεργάστηκε ωραία με τον Βλάχο που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπεν βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, αλλά δεν είχε καλή ισορροπία και η κεφαλιά του δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει αρκετά μακριά από την εστία του Χουάντερσον.
8' Και άλλη επίσκεψη του Πανιωνίου στην άμυνα του Ηρακλή. Ο Μπεν βγήκε από τα αριστερά και έκανε το σέντρα σουτ και ο Χουάντερσον έδιωξε με δυσκολία
12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Στημένη φάση από τον Μπεν, ο Κόρμπος βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, έπιασε κεφαλιά και τον νίκησε ο Χουάντερσον.
12' Απειλεί και πάλι ο Πανιώνιος. Ο Μπεν έπιασε δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και λίγο αριστερά, αλλά ο Χουάντερσον έδιωξε με τις γροθιές
Έχει πιάσει ρυθμό και πιέζει πολύ στα τελευταία λεπτά ο Πανιώνιος. Από την άλλη ο Ηρακλής δυσκολεύεται πολύ να κρατήσει την μπάλα
Πρόβλημα με τον Στάμου στον Ηρακλή. Είναι στο έδαφος και κάνει προθέρμανση ο Ρούσσος για παν ενδεχόμενο
Από το ιατρικό τιμ είπαν αρχικά ότι δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς ο Στάμου, αλλά τελικά θα δοκιμάσει για να δει αν μπορεί να συνεχίσει
59% - 41% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Πανιωνίου
Μακρινό σουτ του Φούντα, σε ετοιμότητα ο Χουάντερσον.
Τελικά δεν θα συνεχίσει ο Στάμου και τη θέση του θα πάρει ο Ζιαμπάρης και όχι ο Ρούσσος
Σουτ του Ρισβάνη με το αριστερό από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον που έλεγχε τη φάση
27' Ζιαμπάρης αντί Στάμου, πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή.
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Τετ-α-τετ του Φούντα με τον Χουάντερσον, βγήκε ο Βραζιλιάνος και του πήρε... την μπουκιά από το στόμα.
Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Σαραμαντά στον Σιώπη και έντονα παράπονα από τους γηπεδούχους. Σκαριά του παίκτη του "Γηραιού" στον μέσο του Πανιωνίου.
Κόκκινη στον Σαραμαντά του Ηρακλή στο 33ο λεπτό!
Δεν έχει άλλο αριστερό μπακ ο Σάββας Παντελίδης
35' Σουτ του Βλάχου έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία του Χουάντερσον
39' ΓΚΟΛ ο Πανιώνιος, 1-0!
Σουτ του Μπεν έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Ζιαμπάρη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στην εστία του Χουάντερσον. Οριακή η φάση, φαίνεται να καλύπτεται ο παίκτης του Πανιωνίου. Έκτο σουτ του επιθετικού των "κυανέρυθρων" στη σεζόν και τέταρτο μέσα στο 2017
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος!
Ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη. Πανιώνιος-Ηρακλής 1-0
Σαφώς καλύτερος ο Πανιώνιος στο πρώτο μέρος. Επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο και δικαίως προηγείται στο σκορ και θα μπορούσε να είχε ανοίξει νωρίτερα το σκορ (έκανε το 1-0 ο Μπεν στο 39') και συνολικά να είχε πετύχει κι άλλο γκολ. Υπενθυμίζεται ότι ο Ηρακλής παίζει με δέκα παίκτες από το 33' λόγω απευθείας κόκκινης στον Σαραμαντά για σκληρό παιχνίδι πάνω στον Σιώπη
Ο Καραγκούνης θα περάσει στο ματς για τον Ηρακλή. Θα καλύψει το κενό στα αριστερά του Σαραμαντά που αποβλήθηκε
Αλλαγή για τον Ηρακλή. Καραγκούνης αντί Γροντή στο ματς
Έναρξη στο δεύτερο μέρος
52' Κεφαλιά του Ρισβάνη μετά το κόρνερ του Μπεν, η μπάλα εκτός.
Δίχως κάποια μεγάλη φάση το ματς στο δεύτερο μέρος έως τώρα. Αρκετά υποτονικός ο Πανιώνιος που δείχνει να έχει επαναπαυτεί
60' Λάμπρου αντί Μασούρα στο ματς. Θα παίξει κόντρα στην πρώην ομάδα του ο νεαρός επιθετικός.
67' Απειλεί ο Ηρακλής. Ο Περόνε προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Γιαννιώτη, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
72' Καλό σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.
77' Μαχμούτοβιτς αντί Φούντα στο ματς για τον Πανιώνιο
78' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Λεοζίνιο ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και έδωσε στον Μοντέιρο που με τακουνάκι προσπάθησε να σκοράρει, αλλά κέρδισε μόνο το κόρνερ.
Κεφαλιά του Ζιαμπάρη, η μπάλα άουτ.
82' Κεφαλιά του Περόνε, ελέγχει την πορεία της μπάλας ο Γιαννιώτης και την αφήνει να περάσει εκτός.
83' Πασάς αντί Δώνη για τον Ηρακλή.
85' Καθάριος αντί Σαββίδη για τον Πανιώνιο
88' Τρομερή ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Πασάς δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Περόνε, ώστε να τη στείλει στα δίχτυα και ενώ ο Γιαννιώτης δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι σε αυτήν την περίπτωση.
Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος
90' +1' Κίτρινη στον Ρισβάνη για καθυστερήσεις
90' + 3' Κίτρινη στον Σιώπη