Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Ντραγκάο.

21:38
Καλησπέρα σας
21:39
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πόρτο και τη Γιουβέντους στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Champions League
21:39
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
21:40
Η αρχική σύνθεση της Πόρτο (4-1-3-2): Κασίγιας – Περέιρα, Μαρκάνο, Τέλες, Φελίπε – Ντανίλο – Μπραχίμι, Νέβες, Ερέρα – Αντρέ Σίλβα, Σοάρες
21:40
Η αρχική σύνθεση της Γιουβέντους (4-2-3-1): Μπουφόν – Λιχτστάινερ, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Σάντρο – Κεντίρα, Πιάνιτς – Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς – Ιγκουαΐν
21:42
Στον πάγκο της Πόρτο: Σα, Μπολί, Κορόνα, Χότα, Αντρέ, Λαγιούν, Τόρες
21:42
Στον πάγκο της Γιουβέντους: Νέτο, Μπενατιά, Μαρκίζιο, Πιάτσα, Ασαμόα, Ντάνι Άλβες, Ρουγκάνι
21:45
1' Έναρξη της αναμέτρησης
21:50
5' Φάουλ πάνω στον ημικύκλιο έξω από την περιοχή της Γιούβε κερδίζει η Πόρτο. Σε πολύ καλό σημείο η μπάλα για απευθείας εκτέλεση.
21:51
6' Το εκτελεί απευθείας ο Μπραχίμι, φεύγει πάνω από τα δοκάρια η μπάλα, δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα ο Μπουφόν.
21:54
Πιο «τσαμπουκαλεμένα» έχει μπει η Πόρτο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, παιχνίδι υπομονής ως τώρα από τη Γιουβέντους που δεν... βιάζεται.
21:58
Σιγά-σιγά η Γιουβέντους προσπαθεί να πάρει την μπάλα στα πόδια της και να κάνει αυτή παιχνίδι.
21:59
14' Πολύ ψηλά άουτ το μακρινό σουτ του Σάντρο. Λίγο νωρίτερα ο Κεντίρα είχε «μπουκάρει» στην περιοχή της Πόρτο, αλλά ο Μαρκάνο έκοψε το παράλληλο γύρισμα του Γερμανού και δεν επέτρεψε στον Ιγκουαΐν να... εκτελέσει από κοντά.
22:04
18' Η Γιουβέντους... έκρυψε την μπάλα (με Μάντζουκιτς-Ντιμπάλα-Ιγκουαΐν), ο δεύτερος έβγαλε ωραία κάθετη για τον συμπατριώτη του, αλλά ο Μαρκάνο παίρνει τη μπουκιά μέσα από το στόμα του Αργεντινού και τελευταία στιγμή, πριν σουτάρει από κοντά, τον σταματάει.
22:05
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Γιουβέντους κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και παλεύει για ένα γκολ.
22:07
23' Καλή στιγμή για τη Γιουβέντους Σουτ του Ντιμπάλα από την κορυφή και το ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο σημαδεύει πάνω από τα δοκάρια του Κασίγιας, καθώς έχασε και την ισορροπία του. Από πλάγια και κεφαλιά-πάσα του Ιγκουαΐν ξεκίνησε η φάση.
22:10
Σε παθητικό ρόλο έχει περιοριστεί η Πόρτο, που δείχνει να περιμένει κάποια... ευκαιρία μέσω αντεπίθεσης. Πολλή δουλειά από τον Κεντίρα μέχρι στιγμής, δεν έχει γίνει επικίνδυνος από τα πλάγια ο Κουαδράδο.
22:11
25' Κίτρινη κάρτα στον Τέλες για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κουαδράδο.
22:11
27' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΣ
22:12
Σωστή απόφαση από τον ρέφερι να αφήσει με δέκα την Πόρτο!
22:13
Αν και πριν... δύο λεπτά είχε πάρει κίτρινη κάρτα, ο Τέλες πήγε άτσαλα και Λιχτστάινερ στον αντίπαλό του, με αποτέλεσμα να δεχθεί ορθώς δεύτερη κίτρινη και να αποβληθεί. Ανόητη εντελώς κίνηση του Βραζιλιάνου, κρεμάει την Πόρτο...
22:13
28' Καλή στιγμή για τη Γιουβέντους! Εν κινήσει σουτ του Κουαδράδο από μακριά, φεύγει λίγο άουτ η μπάλα
22:15
30' Αλλαγή για την Πόρτο. Ο Λαγιούν παίρνει τη θέση του Σίλβα. Αναγκαστικά αλλάζουν τα δεδομένα για τους «δράκους».
22:19
Στο μισό της Πόρτο παίζεται, όπως καταλαβαίνετε, το ματς πλέον, με την Γιουβέντους να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα.
22:19
34' Κεφαλιά του Κεντίρα από το ύψος του πέναλτι, φεύγει άουτ η μπάλα, με τον Κασίγιας να ελέγχει την κατάσταση.
22:24
39' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουβέντους και σπουδαία επέμβαση Κασίγιας
22:24
Φοβερά αντανακλαστικά από τον Κασίγιας καθώς παρά το ότι η μπάλα άλλαξε πορεία από το σουτ του Ιγκουαΐν, έπεσε στη γωνία του και κράτησε το 0-0.
22:31
45+1' ΔΟΚΑΡΙ για τη Γιουβέντους!
22:32
Δυνατό, ωραίο, συρτό σουτ του Ντιμπάλα έξω από την περιοχή, η μπάλα τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κασίγιας και φεύγει άουτ!
22:34
Ημίχρονο στο Ντραγκάο. Πόρτο και Γιουβέντους είναι στο 0-0, με τους δράκους να έχουν μείνει με παίκτη λιγότερο από το 27', την ώρα που η Γηραιά Κυρία είναι το απόλυτο αφεντικό, παίζει μονότερμα και προσπαθεί να βγάλει διπλό, που θα της δώσει τεράστιο βήμα πρόκρισης.
22:48
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, για να δούμε!
22:49
46' Ακυρώνεται γκολ της Γιουβέντους για οφσάιντ
22:50
Λανθασμένη απόφαση από τον επόπτη, αν και είναι πολύ οριακή. Ο Ντιμπάλα που έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κάθετη κι εν συνεχεία σκόραρε, καλυπτόταν από αμυντικό της Πόρτο.
22:51
48' Απειλή από την Πόρτο Ωραίο γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι για τον Εράρι, αυτός πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, αλλά σημαδεύει άουτ, με τον Μπουφόν να ελέγχει την κλειστή γωνία του.
22:52
50' Κίτρινη κάρτα στον Λιχστάινερ για επικίνδυνο παίξιμο και στην προσπάθειά του να γίνει κάτοχος της μπάλας.
22:54
Μόνιμα στην επίθεση η Γιουβέντους, αμύνεται η Πόρτο και προσπαθεί να κρατήσει το 0-0.
22:55
53' Δυνατό σουτ του Ντιμπάλα από μακριά, σε ετοιμότητα ο Κασίγιας που μπλοκάρει την μπάλα.
22:59
Όλο και πιο πιεστική η Γιουβέντους όσο περνά η ώρα. Παίζοντας με παίκτη παραπάνω... τόση ώρα, θέλει να κάνει διπλό και να "τελειώσει" από τώρα την υπόθεση πρόκριση. Σε διαφορετικό σενάριο, θα μιλάμε για τεράστια πεταμένη ευκαιρία.
23:02
60' Βολίδα του Κεντίρα από μακριά κι εν κινήσει, φεύγει δίπλα από τα δοκάρια του Κασίγιας η μπάλα
23:03
61' Δεύτερη αλλαγή για την Πόρτο. Ο Νέβες αφήνει τη θέση του στον Κορόνα.
23:04
Λείπει η καλή τελική πάσα για τη Γιουβέντους. Εκτός κλίματος ο Μάντζουκιτς, τα 'χει βρει σκούρα ο Ιγκουαΐν, τον οποίο κλείνουν εξαιρετικά οι αμυντικοί της Πόρτο.
23:08
66' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουβέντους
23:09
Μετά από κλέψιμο στο κέντρο, η άμυνα της Πόρτο είναι ανοργάνωτη, με τον Ντιμπάλα να πετάει για τον Ιγκουαΐν, αυτός έπιασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά σημάδεψε άουτ!
23:09
67' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Έξω ο Κουαδράδο, μέσα ο Πιάτσα. Δεν ήταν καλός σήμερα ο Κολομβιανός, αλλά ο Μάντζουκιτς είναι χειρότερος απόψε!
23:14
72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ, 0-1
23:15
Ο Ντιμπάλα πήγε να βγάλει την κάθετη για τον Λιχτστάινερ, ο Λαγιούν άθελά του αντί να διώξει έστρωσε την μπάλα στον Πιάτσα κι αυτός με δυνατό διαγώνιο σουτ γράφει το 0-1 και λύνει το γόρδιο δεσμό!
23:16
Υπενθυμίζουμε πως πριν πέντε λεπτά ο Πιάτσα είχε μπει στο ματς.
23:16
73' Μέσα ο Ντάνι Άλβες, έξω ο Λιχτστάινερ
23:16
74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ, 0-2
23:17
Σέντρα του Σάντρο από τα αριστερά, ο Ντάνι Άλβες στοπάρει με το στήθος κι ενώ... πέφτει σουτάρει από κοντά, γράφοντας το 0-2. Με το που μπήκε στο ματς ο Βραζιλιάνος!
23:27
Στο 84' φτάσαμε με τη Γιουβέντους να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση.
23:27
85' Κίτρινη κάρτα στον Ερέρα επειδή σταμάτησε αντικανονικά τον Πιάτσα.
23:28
86' Τρίτη αλλαγή από τον Αλέγκρι για να κλειδώσει το 0-2. Μέσα ο Μαρκίζιο, έξω ο Ντιμπάλα
23:29
87' Τεράστια ευκαιρία για τη Γιουβέντους
23:30
Ιγκουαΐν-Πιάτσα-Κεντίρα... κρύβουν τη μπάλα, με τον Γερμανό να βγαίνει απέναντι από τον Κασίγιας, να πλασάρει ενώ πέφτει, αλλά να σημαδεύει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της Πόρτο!
23:34
Λήξη του αγώνα. Με γκολ των Πιάτσα (72’)και Ντάνι Άλβες (74’), που είχαν μπει στο ματς σαν αλλαγή, η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Πόρτο στο Ντραγκάο και είναι… άνετη ενόψει του επαναληπτικού στο Τορίνο. Με δέκα από το 27’ αγωνίζονταν οι δράκοι λόγω ανοησίας του Τέλες, που δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε ισάριθμα λεπτά.