Οσμανλίσπορ-Ολυμπιακός

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του επαναληπτικού αγώνα ανάμεσα στην Οσμανλίσπορ και τον Ολυμπιακό για τη φάση των «32» του Europa League.
Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0). Κάπως έτσι, οι πιθανότητες πρόκρισης στο σημερινό ματς είναι 50-50.
Σαφώς και ο Ολυμπιακός είναι καλύτερη ομάδα και μπορεί να προκριθεί, ωστόσο πρέπει να το δείξει και μέσα στο γήπεδο.
Στο τελευταίο ματς πριν τη σημερινή ρεβάνς, η Οσμανλίσπορ πέρασε εντυπωσιακά από την έδρα της Αδάνασπορ επικρατώντας με 5-1 για το πρωτάθλημα Τουρκίας.
Από την άλλη μεριά, ο Ολυμπιακός έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την ΑΕΚ, σε ένα ματς που οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.
Εντυπωσιακή η πρόσοψη του γηπέδου της Οσμανλί. Υπάρχουν αγάλματα, ενώ υπάρχει και μία πολύ μεγάλη ξύλινη πόρτα, η οποία είναι και η είσοδος για τα αποδυτήρια.
Σε κακή κατάσταση το γήπεδο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι... έβαψαν με πράσινο χρώμα τον αγωνιστικό χώρο, για να μην φαίνεται το χώμα. Εικόνα live21961301/117088.jpg
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, περίπου μισή ώρα πριν τη σέντρα της αναμέτρησης.
Οσμανλίσπορ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Τσουρούκσου, Προχάτσκα, Πίντο, Εντιαγέ, Τσαγκιράν, Μπιφουμά, Μάιερ, Ρεγκατέν, Γουεμπό.
Στον πάγκο: Αρικάν, Σουκάλα, Γκιουβέν, Κάρλος, Ρουσέσκου, Ντελάρζ, Μπαγίρ.
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρέτσος, Μάρτινς, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά, Ανσαριφάρντ.
Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Ρομαό, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ανδρούτσος, Νικολάου, Μανθάτης.
Με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης παρατάσσει τον Ολυμπιακό ο Πάουλο Μπέντο, που επιλέγει να αφήσει στον πάγκο τον Όσκαρ Καρντόσο. Λογική κίνηση από τον Πορτογάλο τεχνικό, αφού ο Παραγουανός φορ είναι σε κακή κατάσταση ενώ ο Ιρανός δεν είχε πάρει μέχρι στιγμής κάποια ευκαιρία.
Διαιτητής είναι ο Ίστβαν Βαντ (Ουγγαρία), με βοηθούς τους Ίστβαν Άλμπερτ (Ουγγαρία), Πίτερ Μπερετιάν (Ουγγαρία) και τέταρτος ο Λάσλο Βισοκάι (Ουγγαρία). Επιπρόσθετοι είναι οι Γιόζεφ Έρντος (Ουγγαρία) και Σάντορ Ζάμπο (Ουγγαρία).
Ένα δεκάλεπτο ακόμη για την έναρξη του σπουδαίου αγώνα.
Μπορείτε να παρακολουθήσετε το παιχνίδι από το Cosmote Sport 2 και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε μετάδοση του Γιώργου Νοικοκύρη από την Τουρκία.
Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, παρέα με τους διαιτητές.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
3' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα αλλά το σουτ του Ντα Κόστα στην κίνηση πέρασε ψηλά άουτ.
7' Κόρνερ του Ρεγκατέν, γυριστή κεφαλιά του Μπιφουμά, η μπάλα πέρασε άουτ.
9' Σουτ του Μάρτινς, η μπάλα περνάει άουτ.
Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του ματς. Ο Ολυμπιακός «ακουμπάει» τη μπάλα αρκετά στον Ανσαριφάρντ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις από τα πλάγια και κυρίως από την πλευρά του Ρεγκατέν.
12' Eυκαιρία για την Οσμανλί. Ο Μπιφουμά έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Γουεμπό τσίμπησε τη μπάλα προ του Ντα Κόστα αλλά αυτή πέρασε άουτ.
15' Σουτ του Ρεγκατέν, μπλόκαρε εύκολα ο Λεάλι.
16' Νέο σουτ του Ρεγκατέν, η μπάλα άουτ.
18' Ο Μπιφουμά έφυγε στην πλάτη της άμυνα του Ολυμπιακού, ο Μποτία τον πρόλαβε και έβαλε την κόντρα. Στη συνέχεια ο Ισπανός στόπερ γύρισε στον Λεάλι, ο οποίος προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Γουεμπό και πέρασε άουτ.
Δεν πατάει καλά για ακόμη ένα ματς η άμυνα του Ολυμπιακού!
20' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Μάιερ.
22' Νέα σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Τσαγκιράν.
Παρότι ξεκίνησε καλά το ματς στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός, έχει αρχίσει να κλείνετε στο δικό του μισό. Δεν κρατάνε καθόλου μπάλα οι «ερυθρόλευκοι».
Γεμάτο τουρκικές σημαίες το γήπεδο!
35 λεπτά στην αναμέτρηση. Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Οσμανλί και Ολυμπιακό. Κακοί οι «ερυθρόλευκοι» που δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα, ούτε να φτιάξουν φάσεις.
36' Κόρνερ του Σεμπά, ο Μποτία πετάγεται αλλά δεν κάνει καλή κεφαλιά και η μπάλα περνάει άουτ.
40' Eυκαιρία για την Οσμανλί. Ο Ρεγκατέν έκανε το γύρισμα, ο Εντιαγέ σούταρε, ο Μποτία έβαλε την προβολή και ο Γουεμπό στη συνέχεια σούταρε άουτ.
42' Eυκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φιγκέιρας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Τσουρούκσου έδιωξε πάνω στη γραμμή!
43' Ο Ανσαριφάρντ έκανε την κίνηση έξω από την περιοχή και το σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Είχε και την επιλογή του Ελιουνούσι ο Ιρανός φορ.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οσμανλίσπορ και Ολυμπιακός πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν την αναμέτρηση, χωρίς τέρματα (0-0). Για να δούμε τι θα μας επιφυλάσσει το δεύτερο ημίχρονο.
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, φαίνεται πως δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
46' Ο Ελιουνούσι έκλεψε τη μπάλα, έπαιξε το ένα-δύο με τον Ανσαριφάρντ και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τσουρούκσου και πέρασε κόρνερ.
47' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Ο Σεμπά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μποτία έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Ανσαριφάρντ με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό!
Ο Ανσαριφάρντ πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα στην Ευρώπη και δίνει σπουδαίο προβάδισμα στον Ολυμπιακό για την πρόκρισή του στους «16» του Europa League!
52' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελιουνούσι έκανε το δυνατό σουτ, ο Καρτσεμάρσκας έδιωξε δύσκολα!
54' Ευκαιρία για την Οσμανλί. Ωραίο σουτ του Ρεγκατέν, ο Λεάλι διώχνει δύσκολα σε κόρνερ!
Φαίνεται πως δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μάρτινς. Ζητάει να μπει το φορείο το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού!
Ξαναμπαίνει στο ματς ο Μάρτινς, λέει στον πάγκο του Ολυμπιακού πως μπορεί να συνεχίσει.
63' Μεγάλη ευκαιρία για την Οσμανλί. Ο Γουεμπό έβγαλε τον Εντιαγέ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά το τελείωμά του ήταν κακό και χάθηκε μια καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανδρούτσος αντί Μάρτινς, με τον Πορτογάλο να μην μπορεί να συνεχίσει.
Το γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ με το οποίο προηγείται ο Ολυμπιακός.
66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική κάθετη του Φορτούνη, ο Σεμπά βγαίνει απέναντι από τον Καρτσεμάρσκας αλλά σουτάρει άουτ.
67' Αλλαγή για την Οσμανλί. Μπαγίρ αντί Πίντο.
67' Κίτρινη κάρτα στον Μάιερ.
70' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Φορτούνης έβγαλε την κάθετη για τον Ανδρούτσο που έκανε τρομερή προσποίηση στον Προχάτσκα... γονατίζοντάς τον και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ελιουνούσι που με κεφαλιά έγραψε το 2-0 και σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα του!
Καταπληκτική αντεπίθεση από τους «ερυθρόλευκους», τρομερή ενέργεια από τον Ανδρούτσο και ο Ολυμπιακός μόνο εάν... αυτοκτονήσει θα χάσει την πρόκριση.
75' Ωραίο σουτ του Ελιουνούσι, έδιωξε σε κόρνερ ο Καρτσεμάρσκας.
76' Αλλαγές για την Οσμανλί. Γκιουβέν αντί Τσαγκιράν και Ντελάρζ αντί Ρεγκατέν.
79' Σουτ του Γκιουβέν, έδιωξε ο Λεάλι.
79' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραίο γύρισμα του Φορτούνη, ο Ανσαριφάρντ αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής... πετυχαίνει τον Καρτσεμάρσκας και χάνει την ευκαιρία να πετύχει ακόμα ένα γκολ!
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μανθάτης αντί Ελιουνούσι.
85' Ο Γουεμπό βγήκε απέναντι στον Λεάλι, ο Ιταλός τερματοφύλακας δεν... ψάρωσε και «έβγαλε» το σουτ του επιθετικού της Οσμανλί.
87' ΓΚΟΟΟΟΛ 0-3 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Ατομική ενέργεια και σουτ του Σεμπά, ο γκολκίπερ της Οσμανλί διώχνει και στη συνέχεια ο Ανσαριφάρντ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
Το γήπεδο έχει σχεδόν αδειάσει, αφού οι οπαδοί των Τούρκων ξεκίνησαν να αποχωρούν μετά το 0-2.
Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Μπιφουμά για σκληρό φάουλ στον Ανσαριφάρντ
90+4' Τέλος της αναμέτρησης!
Ο Ολυμπιακός είναι στους "16" του Europa League.
Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-0 στην έδρα της Οσμανλίσπορ και σε συνδυασμό με το 0-0 στο πρώτο ματς πήραν το εισιτήριο.
Δύο γκολ ο Ανσαριφάρντ (47',86'), ένα ο Ελιουνούσι (70').
Το γκολ που σφράγισε την πρόκριση του Ολυμπιακού σε περιγραφή ΣΠΟΡ FM!