Πλατανιάς-Αστέρας

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πλατανιάς-Αστέρας, για την 22η αγωνιστική της Super League
Ο Πλατανιάς είναι στην έβδομη θέση με 32 βαθμούς σε 21 αναμετρήσεις και προέρχεται από τη νίκη με 2-1 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο
Από την άλλη ο Αστέρας έχει 20 βαθμούς σε 21 ματς και προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με 5-0 από τον Παναθηναϊκό που αποτέλεσε το τελευταίο ματς του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στον πάγκο των Αρκάδων και πλέον στο τιμόνι τους είναι ο Απόστολος Χαραλαμπίδης.
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων...
Αστέρας Τρίπολης (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Ντοναρούμα, Γιαννούλης, Κυριακόπουλος, Γκατντουτσικ, Σελίν, Δημούτσος, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Καλτσάς, Μάσα, Μανιάς.
Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μπανανά, Κάργας, Σκαρντοβέλι, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός, Μανούσος, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Κασωτάκης, Στανισάβλιεβιτς, Μαραγκός, Αποστολόπουλος, Γιορέντε, Γουνδουλάκης, Πριντέτα.
Οι αναπληρωματικοί των φιλοξενούμενων: Αθανασιάδης, Φαρίνια, Ιωαννίδης, Ευαγγέλου, Μακροστέργιος, Τσιώλης, Μπαστιανός.
Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου. Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου, Γεώργιος Κουντουρέλης 4ος Διαιτητής: Ιωάννης Μουρτζάκης
Βράβευση από τη διοίκηση του Πλατανιά στον Γιώργο Παράσχο που συμπλήρωσε 500 παρουσίες ως προπονητής στην πρώτη κατηγορία
Καλός ο καιρός στην Κρήτη
Έναρξη στο ματς!
Ο Πλατανιάς έχει την κυκλοφορία της μπάλας (ύστερα από δυνατό ξεκίνημα του Αστέρα), αλλά δεν έχει κάποια καλή στιγμή στο ματς έως τώρα. Όπως και οι Αρκάδες.
Το ματς έχει κάποιο ρυθμό έως τώρα, αλλά όχι και κάποιο αξιοσημείωτη φάση
58% - 42% η κατοχή της μπάλας στο πρώτο εικοσάλεπτο
23' Υποψία φάσης για τον Πλατανιά. Ύστερα από γέμισμα του Μουνάφο, ο Ντοναρούμα έδειξε με γροθιές προ του Γιακουμάκη.
Αλλαγή πολύ νωρίς για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε αντί του Κάργα στο ματς στο 23'
24' ΓΚΟΛ ο Πλατανιάς, 1-0!
Σουτ του Μενδρινού από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Ντοναρούμα έδιωξε την μπάλα, αλλά όχι πολύ μακριά και ο Γιακουμάκης βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και άνοιξε το σκορ στην πρώτη ουσιαστικά καλή επίθεση της ομάδας του.
25' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάσα, αλλά δεν βρήκε εστία
27' Απειλεί και πάλι ο Αστέρας. Ύστερα από κεφαλιά του Ιγκλέσιας (αρχικά) και του Καλτσά που δεν μπόρεσαν να βρουν εστία. Ο Μάσα έπιασε τρομερό σουτ έξω από την περιοχή και ο Κοκκαλάς αντέδρασε εξαιρετικά κρατώντας το "μηδέν"
Άλλο εντελώς ματς μετά το τέρμα του Πλατανιά.
28' Κεφαλιά του Ιγκλέσιας -από εκτέλεση φάουλ του Μάσα- η μπάλα εκτός
30' Μεγάλη ευκαιρία ο Πλατανιάς. Μακρινή μπαλιά από την άμυνα, ο Σελίν έχασε εντελώς τη φάση και ο Γιακουμάκης έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Ντοναρούμα που απομάκρυνε τον κίνδυνο
33' Σουτ του Σίγκνιεβιτς από πολύ καλή θέση και ύστερα από γύρισμα του Γιακουμάκη από τα δεξιά, ήταν κακή η εκτέλεση και η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία.
35' Κίτρινη στον Μουνάφο
36' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μανιάς βρέθηκε στην περιοχή και λίγο δεξιά, αλλά ο Κοκκαλάς τον απέκρουσε
39' Κοντά στο 2-0 ο Πλατανιάς. Ύστερα από γρήγορη επίθεση των γηπεδούχων, ο Γιακουμάκης έκανε μπαλιά στον κενό χώρο και ο Γιορέντε που έγινε κάτοχος της μπάλας προσπάθησε με συρτό σουτ να νικήσει τον Ντοναρούμα που αντέδρασε καλά και πάλι.
6(4) - 5(3) οι τελικές έως τώρα
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
Τέλος στο πρώτο μέρος. Πλατανιάς-Αστέρας 1-0 με το τέρμα του Γιακουμάκη στο 24ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους καλή στιγμή και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες, οι περισσότερες ήταν για την ομάδα της Κρήτης
Φαρίνια αντί Μάσα για τον Αστέρα
Έναρξη δεύτερου μέρους
50' Κίτρινη στον Καλτσά.
51' ΓΚΟΛ ο Πλατανιάς, 2-0!
Εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού, ο Γιακουμάκης στην πορεία της μπάλας που με κεφαλιά έκανε το 2-0. Οριακή η φάση, ο επιθετικός των γηπεδούχων φαίνεται να καλύπτεται.
56΄ Κεφαλιά του Μανιά, η μπάλα δίπλα από την εστία του Κοκκαλά
60' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, Ιωαννίδης αντί Γκαϊντουτσικ.
63' ΓΚΟΛ ο Πλατανιάς, 3-0!
Ωραίο γκολ για τους Κρητικούς. Ύστερα από συνεργασία Μανούσου-Γιακουμάκη η μπάλα στρώθηκε στον Μουνάφο που με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
72' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Μανιάς βρέθηκε μέσα στην περιοχή και λίγο δεξιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων από το σουτ του
Απειλεί με τον Ιωαννίδη που έκανε συρτό σουτ ο Αστέρας, η μπάλα εκτός εστίας
78' Στανισάβλεβιτς αντί Μενδρινού για τον Πλατανιά
86' Σουτ του Δημούτσου, μπλόκαρε ο Κοκκαλάς