Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στην Λάρισα.
14:36
Ματς στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
14:36
Μετά τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό, η Ένωση θέλει να συνεχίσει με νίκες στο πρωτάθλημα προκειμένου να μπει στην 5άδα.
14:41
Δύσκολο πρόγραμμα περιμένει στη συνέχεια τους κιτρινόμαυρους καθώς την Τετάρτη παίζουν εντός με τον Πλατανιά για το Κύπελλο, στη συνέχεια έχουν ματς στη Νέα Σμύρνη και μετά ακολουθεί το εντός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.
14:43
Μετά τη νίκη επί του Λεβαδειακού, στη Λάρισα πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα.
14:44
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
14:44
AEΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Βάργκας, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Πέκχαρτ
14:45
Στον πάγκο: Μπάρκας, Βινίσιους, Τσιγκρίνσκι, Αϊντάρεβιτς, Σιμόες, Αλμέιδα, Αραούχο.
14:45
Λάρισα (Σάκης Τσιώλης):Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Αβραάμ, Μασαλέσα, Γκουλουζάντε, Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Βαρέλα, Ικάουνιεκς.
14:45
Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Γιοβάνοβιτς, Κουτσιανικούλης, Ρέγιες, Κόντορ, Ναβάρο, Ευμορφίδης.
14:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
15:01
1' Έναρξη της αναμέτρησης
15:07
4' Γύρισμα του Λάζαρου στον Πέκχαρτ, η μπάλα πέρασε άουτ.
15:10
9' Η ΑΕΚ έχει την κατοχή και ψάχνει διαδρόμους για να φέρει την μπάλα στην περιοχή.
15:12
11' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Μάνταλο και ο Βάργκας με προβολή από το πίσω δοκάρι την έστειλε άουτ.
15:15
15' Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο.
15:16
Συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες ο αμυντικός της Ένωσης και θα απουσιάσει σε ένα από τα επόμενα τέσσερα.
15:17
16' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν, που σταμάτησε αντεπίθεση της ΑΕΚ κάνοντας φάουλ στον Πέκχαρτ.
15:18
17' Φάση για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Λαμπρόπουλο παίρνει ωραία κεφαλιά και ο Ξενοδόχοφ διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
15:18
17' Το κόρνερ εκτελέστηκε, η μπάλα έφτασε στον Λάζαρο που έπιασε ένα σουτ αλλά δεν ανησύχησε τον αντίπαλο γκολκίπερ.
15:20
15:22
22' Σουτ του Αβραάμ, το οποίο φαινόταν αρκετά επικίνδυνο, η μπάλα κόντραρε και δεν πήρε πορεία προς την εστία του Ανέστη.
15:24
23' Φάουλ του Αβραάμ στον Μπακάκη, ο ρέφερι θα μπορούσε να του δείξει την κίτρινη κάρτα όμως δεν το έκανε.
15:25
24' ΓΚΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
15:26
Η Ένωση γύρισε με υπομονή την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Βάργκας έκανε γλυκιά σέντρα, ο Πέκχαρτ ξεχάστηκε απ'τους αμυντικούς και με καλοζυγισμένη κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
15:26
Καλυπτόταν ο Τσέχος όπως φάνηκε απ'το ριπλέι
15:26
Έφτασε τα έξι γκολ στη Σούπερ Λίγκα ο Πέκχαρτ και τα εννέα συνολικά στη χρονιά.
15:30
29΄ Φάση για την ΑΕΚ. Ο Πέκχαρτ βρήκε όμορφα τον Μάνταλο που έκανε πονηρό πλασέ όμως ο Φάρκας έβαλε την προβολή.
15:30
15:34
34' Μακρινό σουτ του Αγκάνοβιτς, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
15:36
34' Κίτρινη κάρτα στον Πέκχαρτ για φάουλ
15:40
40' Αρκετά φάουλ τα τελευταία λεπτά. Ο ρυθμός έχει πέσει αισθητά.
15:43
43' 63-37% η κατοχή της μπάλας υπέρ της ΑΕΚ.
15:46
44' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Μάνταλου, έπειτα από συνδυασμό με τον Βάργκας, ο Ξενοδόχοφ διώχνει. Στη συνέχεια ο Βενεζουελάνος έπιασε σουτ βολέ με την μπάλα να φεύγει πλάγιο.
15:46
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
15:46
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 κόντρα στη Λάρισα
15:47
Σκόρερ της Ένωσης, που δεν έχει χρειαστεί να γκαζώσει, είναι ο Πέκχαρτ απ' το 24ο λεπτό.
16:02
46' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Κόντορ αντί του Γκουλουζάντε,
16:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
16:03
47' Σουτ του Αβραάμ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
16:04
47' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Τακουνάκι του Μπακάκη στον Λάζαρο που πιάνει το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Ξενοδόχοφ.
16:07
50' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τραυματίστηκε ο Μπακάκης, δεν μπορεί να συνεχίσει. Στην θέση του πέρασε ο Τσιγκρίνσκι. Επιστρέφει μετά από τρεις μήνες ο Ουκρανός.
16:08
51' Κίτρινη κάρτα στον Αγκάνοβιτς.
16:09
*Μετά την είσοδο του Τσιγκρίνσκι, στο δεξί άκρο της άμυνας πέρασε ο Κολοβέτσιος.
16:09
52' Σέντρα-σουτ του Αβραάμ η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
16:12
55' Έχει χτυπήσει ο γκολκίπερ της Λάρισας. Μίνι διακοπή στο ματς.
16:12
Ετοιμάζεται να περάσει στην θέση του ο Θεοδωρόπουλος
16:13
57' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Θεοδωρόπουλος αντί του Ξενοδόχοφ.
16:18
61' Καλή στιγμή για τη Λάρισα. Παράλληλη σέντρα από τον Αβραάμ η μπάλα πέρασε απ' όλους.
16:19
62΄Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Βάργκας εκτός, στη θέση του ο Αϊντάρεβιτς.
16:26
69' Κάκιστο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο
16:27
70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα αντί του Πέκχαρτ.
16:29
72' Μεγάλη απόκρουση του Ανέστη σε ωραίο σουτ εκτός περιοχή του Αβραάμ.
16:30
74' Αλλαγή για την Λάρισα. Στη θέση του Ικάουνιεκς πέρασε ο Ρέγες
16:32
75' Κίτρινη κάρτα στον Ρέγες
16:34
76' Πιέζει η ΑΕΚ μετά από αρκετή ώρα.
16:38
81' ΓΚΟΟΛ 2-0 Η ΑΕΚ!
16:39
Εκτέλεση κόρνερ του Λάζαρου, ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
16:43
85' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και προς τα αριστερά ύστερα από πάσα του Αλμέιδα , έδωσε ξανά στον Πορτογάλο φορ που δεν έκανε έπιασε γεμάτα την μπάλα από καλή θέση και αστόχησε.
16:47
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
16:49
90' + 2' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, 3-0!
16:49
Ωραία πάσα του Αϊντάρεβιτς προς τον Αλμέιδα που βγήκε στην πλάτη της άμυνα της Λάρισας και με ψιλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Ξενοδόχοφ.
16:51
Τέλος στο ματς. ΑΕΚ-Λάρισα 3-0 με τα τέρματα των Πέκχαρτ (24’), Τσιγκρίνσκι (81’) και Αλμέιδα (90’+2’)