ΠΑΟΚ-Ξάνθη

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ απέναντι στην Ξάνθη.
Πρόκειται για τον δεύτερο προημιτελικό των δύο ομάδων, που θα διεξαχθεί στην Τούμπα.
Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης έχει ο "δικέφαλος του Βορρά", καθώς έφυγε από το πρώτο ματς στα Πηγάδια με τη νίκη 2-1.
To μυαλό του ΠΑΟΚ, που σήμερα θέλει να σφραγίσει το εισιτήριο, είναι και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό που ακολουθεί την Κυριακή (05/03)
Οι Ακρίτες υποδέχονται εντός τον Πλατανιά επίσης την Κυριακή στα Πηγάδια.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Κίτσιου, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Κάμπος, Μυστακίδης, Πέλκας, Κουλούρης
Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Μάτος, Μαλεζάς, Κάτσε, Μπίσεσβαρ, Ματθαίου, Πρίγιοβιτς
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Σιλά, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο, Μεχία, Λάζιτς, Πιτσέλι, Σολτάνι, Γιουνές
Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Ντε Λούκας, Τριάδης, Κώστας, Βασιλακάκης, Ράνος, Σβάρνας
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Γιώργος Φουκάκης.
Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
2' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Σουτ του Τσίμιροτ, ύστερα από γύρισμα του Πέλκα, η μπάλα έφυγε άουτ.
5' Επικίνδυνη σέντρα του Λουσέρο, ο Γλύκος έδιωξε σε κόρνερ.
8' Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ στον Γιουνές. Δεν καλυπτόταν οριακά.
11' Κίτρινη κάρτα στον Μεχία.
12' Σέντρα του Λέοβατς από τα αριστερά, ο Μυστακίδης πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε άουτ την μπάλα.
17' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Γιουνές. Πάλι οριακή φάση, με τον επιθετικό της Ξάνθης να φαίνεται πως είναι μερικά εκατοστά πιο μπροστά.
24' Διαμαρτύρονται από τον πάγκο του ΠΑΟΚ για κάρτα που κακώς δεν δόθηκε στον Λουσέρο για σκληρό μαρκάρισμα στον Κίτσιου.
26' Ένταση στον πάγκο της Ξάνθης με τον Κώστα Κασναφέρη να έχει αντιπαράθεση με άνθρωπο ασφαλείας του ΠΑΟΚ. Ηρέμησαν τα πράγματα και συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.
28' Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι, που έσπρωξε τον Μυστακίδη στην προσπάθειά του να πάρει καλύτερη θέση στην περιοχή.
*** Νέα ένταση στον πάγκο της Ξάνθης, αυτή την φορά τα λένε σε έντονο ύφος οι Κασναφέρης και Μίχελ.
30' Γύρισμα του Μπαξεβανίδη από τα δεξιά, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Γλύκος.
32' Απέβαλε τον Μίχελ από τον πάγκο του ΠΑΟΚ ο Φουκάκης.
34΄ Σουτ του Σολτάνι από πλάγια θέση, έβαλε την κόντρα ο Κίτσιου.
* Στην προηγούμενη φάση ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι του για οφσάιντ του Κουλούρη.
40' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Κίτσιου από τα δεξιά, ο Πέλκας με φοβερό ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
42' Kίτρινη κάρτα στον Βαρέλα για φάουλ στον Γιουνές.
43' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Καρασαλίδης κινήθηκε άψογα στην πλάτη της άμυνας όμως η κεφαλιά του, έπειτα από την εκτέλεση του Πιτσέλι, έφυγε άουτ.
44' Φάουλ του Κίτσιου στον Σολτάνι έξω από την περιοχή, αλλά ο ρέφερι άφησε κακώς το πλεονέκτημα υπέρ της Ξάνθης.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Στο 0-0 παραμένουν ΠΑΟΚ και Ξάνθη
Είχε δοκάρι με τον Πέλκα στο 40' ο "δικέφαλος του Βορρά", μεγάλη ευκαιρία για τους Ακρίτες στο 43' με τον Καρασαλίδη.
To δοκάρι του Πέλκα
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
48' Σουτ του Κουλούρη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
56' Καλύτερο ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Για πρώτη φορά έχει κλείσει την Ξάνθη στο μισό γήπεδο και πιέζει.
61' Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Βασιλακάκης και Τριάδης στο ματς αντί Πιτσέλι και Λάζιτς.
62' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ αντί του Πέλκα.
64' ΓΚΟΟΟΛ 0-1 Η ΞΑΝΘΗ!
Οι Ακρίτες βάζουν φωτιά στη μάχη της πρόκρισης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γιουνές. Άγαλμα ο Γλύκος, που φέρει σοβαρή ευθύνη.
Υπενθυμίζεται πως το σκορ του πρώτου αγώνα ήταν 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, που περνάει ακόμη κι έτσι. Οι Ακρίτες χρειάζονται ακόμη ένα γκολ για να πάρουν το εισιτήριο.
69' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος αντί του Κίτσιου.
71' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντε Λούκας στο ματς αντί του Μεχία.
74' Kίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη για φάουλ στον Μπίσεσβαρ. Σωστή.
78' Αρκετές αποδοκιμασίες στην Τούμπα για την εικόνα που παρουσιάζει ο ΠΑΟΚ και για το γεγονός ότι βρίσκεται σε αρκετές φάσεις σε θέση άμυνας.
Το γκολ της Ξάνθης:
81' Κεφαλιά του Βασιλακάκη έπειτα από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ενοχλήσει ιδιαίτερα τον Γλύκο.
82΄ Κίτρινη κάρτα στον Κρέσπο για φάουλ στον Βασιλακάκη. Σωστή.
83' Μακρινό σουτ του Βαρέλα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
Ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Πρίγιοβιτς.
85' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κουλούρης εκτός, στην θέση του πέρασε ο Πρίγιοβιτς.
86' Σέντρα-σουτ του Βαρέλα, η μπάλα πέρασε άουτ.
89' Σουτ του Μπίσεσβαρ, απόκρουση από τον Ζίβκοβιτς
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
90 + 1' Κίτρινη κάρτα στον Μπίσεσβαρ για καθυστέρηση σε κερδισμένο κόρνερ.
Κερδισμένο φάουλ για τον ΠΑΟΚ
Το εκτέλεσε με φάλτσο ο Μπίσεσβαρ από τα αριστερά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει κάποιον συμπαίκτη του.
ΜΕ ΔΕΚΑ Η ΞΑΝΘΗ!
Ο Σολτάνι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του.
Κερδισμένο πλάγιο για την Ξάνθη που έχει ανέβει σχεδόν όλη στην αντίπαλη περιοχή
Κόρνερ η Ξάνθη
Νέο κόρνερ για την Ξάνθη. Και ο Ζίβκοβιτς μπροστά
Τελευταία φάση του ματς
Σουτ του Λουσέρο για την Ξάνθη,η μπάλα εκτός εστίας.
Τέλος στο ματς! ΠΑΟΚ-Ξάνθη 0-1
Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με το τέρμα του Γιουνές (64'), αλλά ο "δικέφαλος του Βορρά" πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ!