Νταρουσάφακα-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς του Παναθηναϊκού με τη Νταρουσάφακα για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
Ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 14-9 και θέλει νίκη για να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της τετράδας, την ώρα που η Νταρουσάφακα έχει 11-12 και δίνει μάχη για τα πλέι οφ.
Χωρίς απουσίες έχει ταξιδέψει στην Πόλη ο Εξάστερος, αφού μόνο ο Τζέιμς Γκιστ είναι εκτός.
Με Γουοναμέικερ, Κλάιμπερν, Μοερμάν, Αντερσον, Ζίζιτς ξεκινούν οι Τούρκοι, με Καλάθη, Φελντέιν, Τζεντίλε, Σίνγκλετον και Μπουρούση το τριφύλλι.
Τζάμπολ στον αγώνα, πρώτη κατοχή με τον ΠΑΟ
Καλάθης-Τζεντίλε δεν μπορούν να συνεργαστούν από την σκαστή πάσα του Μπουρούση και χάνεται η κατοχή.
Αστοχεί από κοντά ο Ζίζιτς.
Πατώντας τη γραμμή του τριπόντου, αστοχεί ο Μπουρούσης. Το ίδιο και οι Γουοναμέικερ-Ζίζιτς στην άλλη άκρη του παρκέ.
7-4 με καλάθι του Άντερσον στο +3 η Νταρουσάφακα
Άτσαλο τελείωμα του Φελντέιν μετά από μπάσιμο που επιχείρησε. Χαμηλό το τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Μοερμάν.
Άτσαλο παιχνίδι στο πρώτο τετράλεπτο, λάθη, αστοχία και το χαμηλό 7-4 στην Πόλη.
9-4 ωραία προσπάθεια του Άντερσον που σκόραρε παρά τα υψωμένα χέρια του Μπουρούση κάτω από τη ρακέτα
Δύο βολές κερδίζει ο Τζεντίλε από τον Άντερσον.
Έχασε και τις δύο ο Ιταλός (5')!
11-4 με τον Ζίζιτς στο +7 οι Τούρκοι. Προβλήματα κοντά στο ζωγραφιστό αντιμετωπίζει το τριφύλλι, είτε από τους ψηλούς της Νταρουσάφακα, είτε από τις διεισδύσεις των κοντών.
Τάιμ-άουτ κάλεσε ο Πασκουάλ.
11-7 τρίποντο ανάσα από τον Σίνγκλετον
Στο ματς για πρώτη φορά απόψε ο Ρίβερς αντί του Φελντέιν που είχε άτσαλα τελειώματα στα σουτ που επιχείρησε στο πρώτο πεντάλεπτο.
Χάνει δύο βολές ο Αλντεμίρ, 4' για το τέλος της περιόδου.
11-9 πολύ δύσκολο καλάθι με ταμπλό του Καλάθη
Αστοχεί ο Άντερσον από τα 5.5 μέτρα, σα να έσφιξε η πράσινη άμυνα στις τελευταίες επιθέσεις
Δύο βολές κερδίζει ο Μπουρούσης, 2:52' πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.
11-11 εύστοχος και στις δύο ο Έλληνας σέντερ.
13-11 ωραίο καλάθι από τον Γουιλμπέκιν
Μπερδεύεται ο Σίνγκλετον και χάνει τον έλεγχο της μπάλας.
Αστοχεί σε ανάποδο λέι-απ ο Άντερσον, σε μπάλα παικτών του Παναθηναϊκού η μπάλα
Δύο βολές για τον Καλάθη στον αιφνιδιασμό, μετά από άστοχο τρίποντο του Γουιλμπέκιν.
13-12 με 1/2 βολές από τον αρχηγό του τριφυλλιού
15-12 στον αιφνιδιασμό με τον Χαραγκόντι η Νταρουσάφακα
15-14 εντυπωσιακό σόλο του Παππά που... περπάτησε στον αέρα και πήρε και το φάουλ!
Αστόχησε στη συμπληρωματική βολή ο Έλληνας γκαρντ
17-14 νέο καλάθι για τους Τούρκους
17-17 τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου από τον Τζέιμς!
20-17 με τρεις βολές του Γουοναμέικερ από «χαζό» φάουλ του Γκάμπριελ
Δύσκολη προσπάθεια του Ρίβερς, δεν βρίσκει στόχο
22-17 χτυπάει στον αιφνιδιασμό ο Γουοναμέικερ
22-19 μειώνει με προσωπικό καλάθι ο Σίνγκλετον
Κλείνεται ο Γουιλμπέκιν από το μαρκάρισμα του Τζέιμς και υποπίπτει σε λάθος.
22-21 πολύ ωραία προσπάθεια από τον Παππά
Ωραία άμυνα από Παππά-Γκάμπριελ αναγκάζουν σε λάθος τον Μπέρτανς
Βήματα του Μπουρούση στην προσπάθειά του να γυρίσει το σώμα του.
22-24 τρίποντο Ρίβερς και μπροστά ο Παναθηναϊκός!
23-24 με μία βολή του Ζίζιτς
26-27 με τρίποντα από Μπέρτανς και Μπουρούση!
Καλή άμυνα Μπουρούση και κλέψιμο πάνω στον Ζίζιτς.
26-30 Μπουρούσης on fire, με 2/2 από τα 6.75!
Μπαίνει και βγαίνει (ευτυχώς) η μπάλα από το τρίποντο του Μπατούκ
3:52' για ημίχρονο στην Τουρκία.
26-33 μεγάλο τρίποντο Τζέιμς!
Λειτούργησε... παρορμητικά τώρα ο Τζέιμς και αστόχησε σε τρίποντο σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό.
28-33 μειώνει ο Γουοναμέικερ
Ούτε τώρα βρίσκει στόχο ο Τζέιμς από τα πέντε μέτρα.
30-33 ο Μπέρτανς παίζει παιχνίδι απομόνωσης με τον Σίνγκλετον, τον νικά στα πόδια και σκοράρει με λέι-απ.
Τάιμ-άουτ, 2' για τη λήξη του πρώτου μέρους.
33-33 Ισοφαρίζει γρήγορα-γρήγορα ο Άντερσον
Αστοχεί σε πολύ δύσκολο σουτ ο Καλάθης. Πέταξε στα σκουπίδια το προβάδισμα που πήρε χάρη στα τρίποντα ο Παναθηναϊκός
35-33 νέο drive από τον Γουοναμέικερ και μπροστά οι Τούρκοι
Άντερσον και Γουοναμέικερ έχουν μεγάλη ζημιά. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει βρει τρόπο να σταματήσει τα μπασίματα των δύο Αμερικανών.
Λήξη του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός χάνει με δύο πόντους, 35-33.
Το 26-33 έγινε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους 35-33, με τον Παναθηναϊκό να κολλά... υπερβολικά στην επίθεση και να πληγώνεται από Γουοναμέικερ και Άντερσον.
38-36 με τρίποντα από τους Φελντέιν-Κλάιμπερν
40-36 καρφώνει στον αιφνιδιασμό ο Άντερσον.
Κακή επιλογή του Σίνγκλετον, airball και νέα κατοχή για τους Τούρκους.
Αστοχεί σε φόλοου ο Μπουρούσης, ψάχνει τα πατήματά του στο πρώτο τρίλεπτο της επανάληψης ο Παναθηναϊκός
43-36 στην εκπνοή της επίθεσης ευστοχεί για τρεις ο Γουοναμέικερ, τραγική άμυνα του Φελντέιν που δεν έβαλε καν χέρια στον Αμερικανό...
Απίστευτα πράγματα, αστοχεί εξ επαφής ο Τζεντίλε.
45-36 ακόμα ένας αιφνιδιασμός για την Νταρουσάφακα, καλάθι και φάουλ από τον Γουοναμέικερ
46-36 στο +10 η Νταρουσάφακα, έχει ξεφύγει μέσα σε 4' το ματς για τον ΠΑΟ.
Καθυστερεί ο Σίνγκλετον, μπλέκει από την καλή άμυνα του Γουοναμέικερ και τελικώς η μπάλα μένει στα χέρια του...
48-36 στο +12 με Ζίζιτς οι Τούρκοι
Αστοχούν σε back to back τρίποντα οι Μπουρούσης, Καλάθης
Εντυπωσιακή τάπα του Μπουρούση στον Ζίζιτς, νέα πράσινη κατοχή.
4:41' για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
48-38 μειώνει ο Ρίβερς από τα 5 μέτρα
Νέα καλή άμυνα για τον Παναθηναϊκό, με τον Φελντέιν να κλείνει τον Γουιλμπέκιν.
Φάουλ του Χαραγκόντι στον Σίνγκλετον, πέμπτο ομαδικό για την Νταρουσάφακα στην 3η περίοδο και βολές
48-40 βάζει και τις δύο ο Σίνγκλετον (26')
48-43 τρίποντο του Σίνγκλετον από την κορυφή!
Κρύβει τον ήλιο στον Ζίζιτς ο Σίνγκλετον. Μένουν 7'' για επίθεση στην Νταρουσάφακα
Κλέβει ο Καλάθης μετά την επαναφορά, ευκαιρία για το τριφύλλι
Βολές για τον Μπουρούση μετά από σκληρό φάουλ του Ζίζιτς.
48-45 βάζει και τις δύο ο Έλληνας σέντερ.
Βήματα για τον Γουοναμέικερ, ο Παναθηναϊκός παίζει -επιτέλους- άμυνα και βγάζει σφυγμό στην Πόλη!
Αστοχεί για τρεις ο Φελντέιν, αλλά ο Σίνγκλετον κερδίζει φάουλ από τον Μπατούκ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ.
48-46 με 1/2 του Σίνγκλετον. Στο 10-0 το σερί του Παναθηναϊκού, 1:40' πριν τη λήξη της περιόδου.
Ακόμα μια καλή άμυνα για το τριφύλλι, πνίγει στις τελευταίες κατοχές την Νταρουσάφακα και προστατεύει εξαιρετικά το καλάθι του.
48-49 τρίποντο Φελντέιν, μπροστά ο Εξάστερος!
50-49 απαντάει με ωραίο λέι-απ ο Μπέρτανς
50-51 με 2/2 βολές του Ρίβερς, στα 50'' πριν το τέλος της 3ης περιόδου.
53-51 μετά από ώρα υπήρξε ανισορροπία στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Μπέρτανς ευστόχησε για τρεις.
53-53 ισοφαρίζει στην εκπνοή της τρίτης περιόδου ο Σίνγκλετον, που έσωσε μία χαμένη κατοχή
Πάμε για θρίλερ στη τέταρτη περίοδο, όλα για όλα από τον Εξάστερο, που επέστρεψε από το -12.
Έναρξη δ' περιόδου
Άστοχο σουτ του Μόερμαν
Άστοχο τρίποντο του Ρίβερς, σώζει την κατοχή ο Παναθηναϊκός
53-55 με δύσκολο καλάθι του Σίνγκλετον
53-58 με τρίποντο-βόμβα του Ρίβερς
Τάιμ-άουτ από τον Μπλατ
8'30'' για τη λήξη
55-58 με λέι-απ του Ζίζιτς
55-61 με νέο τρίποντο! Αυτή τη φορά ο Σίνγκλετον
57-61 με 2/2 βολές από τον Άντερσον
7'30'' για τη λήξη
65-67 με νέο τρίποντο του Τζέιμς!
4'40'' για τη λήξη
65-69 με καλάθι του Παππά
67-69 με καλάθι και φάουλ του Άντερσον
68-69 με τη βολή του Άντερσον
68-71 με νέο καλάθι του Ρίβερς
70-71 με δίποντο του Γουαναμέικερ
Βολές για τον Παππά
3'15'' για τη λήξη
70-72 με 1/2 από τον Παππά
2'44'' για τη λήξη
72-72 με δίποντο του Γουαναμέικερ
2'01'' για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού
Τραγική επιλογή για σουτ από τον Τζέιμς και στον αιφνιδιασμό τρίποντο από τον Γουαναμέικερ
75-72 μπροστά οι Τούρκοι
Βήματα από τον Μπουρούση
1'15'' για τη λήξη
78-72 με ΤΡΕΛΟ τρίποντο του Κλάιμπερν στη λήξη των 24''
Για δύο τελικά το σουτ του Κλάιμπερν
77-72 το σκορ
Λήξη του παιχνιδιού
Με λανθασμένες επιλογές του Τζέιμς και του Ρίβερς στις τελευταίες επιθέσεις, ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτησε τις ελπίδες του για νίκη στην Τουρκία