Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ατρόμητος-Ηρακλής, για την 23η αγωνιστική της Super League
Ας δούμε αρχικά τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κατράνης, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Μανιάτης, Ούμπιντες, Λημνιός, Πλατέλλας, Τόνσο, Ντάουντα
Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Γιαννίκογλου, Κούρος, Αργυρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ρούσσος, Ιντζόγλου, Δώνης, Λεοζίνιο, Πασάς, Μοντέιρο, Περόνε
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Παπαδόπουλος, Βασιλείου, Μπάγκα, Ντιγκινί, Κοντοές, Λε Ταλέκ, Κυριακίδης
Στον πάγκο του "Γηραιού": Γιούδας, Σαραμαντάς, Ηλιάδης, Αγγελόπουλος, Γροντής, Καραγκούνης, Μπαστακός
Διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης. Βοηθοί: Ιωάννης Κοντιζάς, Σπυρίδων Βασιλόπουλος Τέταρτος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
Ο Ατρόμητος προέρχεται από τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και θέλει να αφήσει πίσω τον αποκλεισμό που υπέστη μεσοβδόμαδα από τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο
Στη βαθμολογία είναι ένατος με 32 βαθμούς σε 22 ματς
Ο "Γηραιος" δίνει τη δική του μάχη για παραμονή στη Super League και είναι προτελευταίος στο πρωτάθλημα με 15 βαθμούς και έχει νικήσει από τις 25 Ιανουαρίου, όταν επικράτησε 2-0 της Βέροιας στην Ημαθία
Ωστόσο πηγε με ανεβασμένη ψυχολογία στο Περιστέρι, λόγω της καλής εμφάνισης στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (1-1)
Έναρξη στο ματς!
1' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σουτ του Νταουντα από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στον συμπαίκτη του, Τόνσο και πέρασε ο κίνδυνος για την άμυνα του Ηρακλή
2' Σουτ του Μοντέιρο, απέκρουσε ο Γκορμπούνοφ, η μπάλα κόρνερ.
4' Κόρνερ του Πλατέλλα, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Φυτανίδη που ήταν σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή και έφυγε εκτός
9' Δυνατό σουτ του Πλατέλλα από τα αριστερά, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννικογλου
Καλή προσπάθεια του Πλατέλλα από τα δεξιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στον αντίπαλο πορτιέρο από το γέμισμα τιυ
13' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Γέμισμα του Ούμπιδες, η μπάλα πέρασε από Τόνσο μαι Ντάουντα που δεν μπόρεσαν για λίγο να φθάσουν σε αυτήν
16' Απειλεί ο Ηρακλής. Γύρισμα από τα δεξιά, Μοντέιρο και Περονε, είχαν... οπλισει, αλλά δεν μπόρεσαν να εκτελέσουν και απομακρυνθηκε ο κίνδυνος για την άμυνα του Ατρομητου που έδιωξε την ύστατη στιγμή
21' Ο Τόνσο βρήκε χώρο λίγο έξω από την περιοχή και έπιασε δυνατό σουτ, με την μπάλα να φεύγει αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία
31' Σουτ του Τόνσο μέσα από την περιοχή, άστοχο κι αυτό
36' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ! Δυνατό σουτ του Κούρου έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Γκορμπουνοφ
39' Απειλεί και πάλι ο Ηρακλής. Ο Ιντζόγλου έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Φυτανίδης προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά βρήκε αέρα και ο Μοντέιρο που έγινε κάτοχος της ξαφνιάστηκε μάλλον και δεν πρόλαβε να "εκτελέσει" τον Γκορμπούνοφ
43' Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή. Εκτέλεση φάουλ από τον Μοντέιρο, ο Πασάς έπιασε την κεφαλιά, o Γκορμπούνοφ έδειξε να ελέγχει την κατάσταση, έπεσε για καλό και για κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.
Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή είναι καλύτερος, ελέγχει το ματς και απειλεί μέσω αντεπιθέσεων
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
Ημίχρονο στο Περιστέρι. Ατρόμητος-Ηρακλής 0-0
Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο ματς, ήταν ανώτερος στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά από εκεί και πέρα ο Ηρακλής βελτιώθηκε και μπορεί να πει κανείς ότι αν κάποιος άξιζε το γκολ στο πρώτο μέρος ήταν αυτός. Σίγουρα, είχε την καλύτερη φάση στο α' ημίχρονο, αφού στο 36' ο Κούρος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γκουρμπούνοφ με σουτ έξω από την περιοχή.
Έναρξη δεύτερου μέρους
48' Δυνατό σουτ του Κιβρακίδη, η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο του Τόνσο και έφυγε εκτός
51' Μακρινό σουτ του Πασά, η μπάλα εκτός
53' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Τόνσο εκτέλεσε φάουλ, ο Μανιάτης πήρε την κεφάλια και η μπάλα πέρασε εκτός
60' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Γροντής στη θέση του Πασά.
61' Σουτ του Πλατέλλα, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
64' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή και πάλι. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε φάουλ, ο Μοντέιρο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε
69' Καλή αντεπίθεση για τον Ηρακλή, αλλά σταμάτησε στον Περόνε που ορθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ
71' ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για τον Ατρόμητο.Ο Κιβρακίδης έκανε γύρισμα από τα δεξιά, ο Ντιγκινί βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και όντας φάτσα με τον Γιαννίκογλου, έκανε... τζούφιο σουτ και σπατάλησε πολύ καλή ευκαιρία για το 1-0
72' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Λε Ταλέκ αντί Τόνσο στο ματς
75' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ωραία κίνηση για τον Πλατέλλα από τα δεξιά και σουτ με το αριστερό, η μπάλα άουτ.
Σαραμαντάς στη θέση του Μοντέιρο για τον Ηρακλή.
82' Σουτ του Λε Ταλέκ, σώζει ο Γιαννίκογλου που είχε καλή τοποθέτηση.
Επικίνδυνη μπαλιά του Ιντζόγλου από τα δεξιά, απομακρύνει όπως-όπως η άμυνα του Ατρομήτου
86' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Ντάουντα, ο Βασιλείου
90' Μπαστακός αντί Περόνε στο ματς για τον Ηρακλή
ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος, 1-0!
Ο Πλατέλλας βρέθηκε από τα δεξιά με ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα και έστρωσε στον Βασιλείου που βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και παρά το γεγονός ότι δεν έκανε καλό σουτ κατάφερε να νικήσει τον Γιαννίκογλου που δεν αντέδρασε καλά