Νάπολι-Ρεάλ

Παρακολουθήστε σε real time τον επαναληπτικό ανάμεσα στις δύο ομάδες, μετά το 3-1 υπέρ της Ρεάλ στη Μαδρίτη.
Καλησπέρα σε όλους! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον μεγάλο επαναληπτικό ανάμεσα σε Νάπολι και Ρεάλ Μαδρίτης.
Η βασίλισσα είχε νικήσει 3-1 στο ματς της Ισπανίας -αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ- και κάπως έτσι έχει αποκτήσει «σοβαρό» προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League.
Πάντως, οι παρτενοπέι είναι αποφασισμένοι να... πεθάνουν στο χορτάρι, διεκδικώντας μέχρι τέλους τις πιθανότητες πρόκρισης στους «8» του θεσμού.
Κάτι που «αποτυπώθηκε» από τη δίψα του κόσμου, ο οποίος έξι ώρες(!) πριν τη σέντρα, είχε αρχίσει ήδη να γεμίζει το Σαν Πάολο!
Η αρχική σύνθεση της Νάπολι: Ρέινα - Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ - Άλαν, Ντιαβαρά, Χάμσικ - Καγεχόν, Μέρτενς, Ινσίνιε
Η αρχική σύνθεση της Ρεάλ: Κέιλορ Νάβας -Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο - Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος - Ρονάλντο, Μπέιλ, Μπενζεμά
Δεν πέφτει καρφίτσα στο Σαν Πάολο. Μόλις μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Σέντρα στην αναμέτρηση
Με γαλάζιες και άσπρες εμφανίσεις η Νάπολι, ντυμένη στα μαύρα η Ρεάλ.
1' Ο Μέρτενς παίρνει τη μπάλα έξω από τη περιοχή της βασίλισσας, γυρίζει το σώμα του, σουτάρει, αλλά ο Ράμος βάζει τη κόντρα και η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Αυτό εκτελέστηκε και πέρασε ανεκμετάλλευτο.
3' Παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, στην καρδιά της άμυνας της Ρεάλ ο Χάμσικ, αλλά βρίσκει αέρα και περνά ο κίνδυνος!
Πιέζει ασφυκτικά η Νάπολι στα πρώτα λεπτά, δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα η Ρεάλ Μαδρίτης.
7' Επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ από τον Γκουλάμ, διώχνει σε νέο κόρνερ στο πρώτο δοκάρι ο Νάβας. Πέρασε ανεκμετάλλευτο αυτό.
8' Σουτ του Χάμσικ από το ύψος της περιοχής και διαγώνια θέση, δεν βρίσκει στόχο ο Σλοβάκος. Δεν μπορεί να «αναπνεύσει» η Ρεάλ ως τώρα.
11' Μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου, η Ρεάλ βγήκε στην αντεπίθεση με Μπενζεμά, Μπέιλ, Ρονάλντο, ο Ουαλός έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, αλλά και οι δύο συμπαίκτες του ήταν εκτεθειμένοι στο δεύτερο δοκάρι της εστίας της Νάπολι.
14' Καλή στιγμή για τη Νάπολι. Δυνατό σουτ του Ινσίνιε από μακριά, αναγκάζει τον Νάβας να πέσει στη γωνία του και να διώξει σε κόρνερ!
Ούτε δεύτερη πάσα δεν μπορεί να αλλάξει η Ρεάλ στο πρώτο τέταρτο. Μόνιμα στην επίθεση οι Ναπολιτάνοι, ψάχνουν ένα γρήγορο γκολ που θα βάλει «φωτιά» στο ματς.
15' Καλή στιγμή για τη Ρεάλ στην αντεπίθεση Ο Κουλιμπαλί κάνει... δώρο την μπάλα στον Μόντριτς, ο Μπέιλ βγαίνει από τα αριστερά, κάνει τη σέντρα για τον Κρόος λίγο έξω από την περιοχή της Νάπολι, με τον Γερμανό να πιάνει εν κινήσει το σουτ, αλλά τον Ρέινα να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει.
16' Διαγώνιο συρτό σουτ του Χάμσικ, φεύγει αρκετά άουτ η μπάλα.
18' Βαθιά μπαλιά του Καζεμίρο για τον Μπέιλ στην πλάτη της άμυνας, ο Ουαλός κοντρολάρει ωραία, δεν δίνει (κακώς) στον Μπενζεμά που ήταν δίπλα του και τελικώς το αδύναμο σουτ που πιάνει, δεν ανησυχεί τον Ρέινα.
22' Νέα αντεπίθεση επιχείρησε να βγάλει η Ρεάλ, αλλά ο Μπέιλ καθυστέρησε από τα αριστερά και έχασε την μπάλα.
24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΑΠΟΛΙ, 1-0
Ωραία κάθετη του Χάμσικ στον κενό χώρο για τον Μέρτενς, αυτός έχει «ξεχαστεί» από Πέπε-Καρβαχάλ και με διαγώνιο πλασέ νικά τον Νάβας για το προβάδισμα των Ιταλών. Ένα γκολ θέλουν ακόμα για πρόκριση, μπαίνει φωτιά πλέον στο ματς!
Ιδού το 1-0 με τον Μέρτενς
Napoli 1-0 Real Madrid 07.03.2017 από gashiylli223
29' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ
Ο Ρονάλντο έφυγε σε κατά μέτωπο επίθεση προς την εστία της Νάπολι, περνάει τους Κουλιμπαλί-Ρέινα (που βγήκε να του κλείσει το πεδίο), σουτάρει από πλάγια θέση και σε κενή εστία, αλλά σημαδεύει το δοκάρι των γηπεδούχων και δεν μπορεί να... παγώσει το Σαν Πάολο!
Παραμένει σε... σύγχυση γενικά η Ρεάλ Μαδρίτης και όσο συνεχίζει έτσι, παίζει με τη φωτιά απέναντι στη ψυχωμένη Νάπολι, η οποία κυνηγά ένα γκολ για την πρόκριση.
37' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΑΠΟΛΙ
Μετά από... καραμπόλες, η μπάλα φτάνει στον Μέρτενς μέσα στην περιοχή της Ρεάλ και από δεξιά, ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός πιάνει εν κινήσει το διαγώνιο σουτ, αλλά σημαδεύει το δεξί δοκάρι της εστίας του Νάβας. Παραμένει το 1-0 υπέρ της Νάπολι.
39' Νέα φάση για τη Νάπολι Ψηλά πολύ η άμυνα της Ρεάλ, βγαίνει η κάθετη του Μέρτενς για τον Χάμσικ, αυτός όμως έδειξε να μην έχει δυνάμεις για μεγάλο σπριντ και υπό το... φόβο του Ράμος που ήταν ακριβώς πίσω του, επιχειρεί το μακρινό σουτ, δίχως να βρίσκει στόχο.
41' Κι άλλη φάση για τη Νάπολι Σουτ του Χάμσικ από δεξιά και μέσα στην περιοχή της Ρεάλ, ο Νάβας έχει πάρει σωστή θέση στη κλειστή γωνία του και αποκρούει!
Ημίχρονο στο Σαν Πάολο. Η Νάπολι προηγείται 1-0 χάρη στο γκολ του Μέρτενς και χρειάζεται ακόμη ένα τέρμα για να έχει σκορ πρόκρισης. Μάλλον... ανακούφιση προκάλεσε το σφύριγμα του διαιτητή στους παίκτες της Ρεάλ, που έχουν πολλά... θέματα.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Για να δούμε τις μας επιφυλάσσει...
47' Φάση για τη Ρεάλ! Δυνατό διαγώνιο σουτ του Μπενζεμά λίγο μέσα από την περιοχή της Νάπολι, δεν βρίσκει στόχο, με την μπάλα να φεύγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
51' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ, 1-1
Ποιος άλλος; Μα... φυσικά ο Ράμος!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σέρχιο Ράμος πηδάει στο... Θεό, πιάνει την κεφαλιά και γράφει το 1-1. Όπως σε όλα τα μεγάλα παιχνίδια, ο αρχηγός της βασίλισσας είναι ξανά εδώ!
Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης πλέον. Η Νάπολι χρειάζεται δύο γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση...
55' Κίτρινη κάρτα στον Άλαν, επειδή έσπρωξε με τα χέρια τον Καζεμίρο και τον έριξε κάτω.
56' Έξω ο Άλαν, μέσα ο Ρογκ για τη Νάπολι.
57' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ, 1-2
Τι κάνει ο Σέρχιο Ράμος!
Νέα εκτέλεση κόρνερ, νέα κεφαλιά από τον μεγάλο αρχηγό (κι ενώ η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Μέρτενς) και 1-2 η Ρεάλ. Σχεδόν με τα δύο πόδια στους οκτώ η βασίλισσα!
Φυσιολογικά σοκαρισμένοι οι παίκτες της Νάπολι. Ελέγχει την κατάσταση πλέον η Ρεάλ.
Δείτε ΕΔΩ τα δύο γκολ του Ράμος που έφεραν «τούμπα» την αναμέτρηση.
65' Κυκλοφορούν ωραία την μπάλα οι παίκτες της Νάπολι, ο Ρογκ σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά χωρίς να έχει ισορροπία στο σώμα του, πέφτει και σημαδεύει ψηλά άουτ.
67' Παράλληλο επικίνδυνο γύρισμα του Καγεχόν, περνάει από όλους η μπάλα και τελικώς διώχνει ο Μπέιλ που είχε γυρίσει πίσω.
68' Ο Λούκας Βάθκεθ παίρνει τη θέση του Μπέιλ
70' Ο Μίλικ παίρνει τη θέση του Ινσίνιε, ο οποίος αποθεώνεται από 60.000 κόσμο.
Εντελώς διαδικαστικό δείχνει πλέον το παιχνίδι μετά το 1-2 που έκανε η Ρεάλ.
75' Έξω ο Χάμσικ, μέσα ο Ζιελίνσκι για τη Νάπολι
77' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Μοράτα μπαίνει αντί του Μπενζεμά.
78' Σουτ του Ρονάλντο από τα δεξιά, η μπάλα κοντράρει και φτάνει απέναντι στον Μοράτα, αλλά και αυτού το σουτ κοντράρει πάνω στον Χισάι.
80' Ίσκο αντί Μόντριτς για τη Ρεάλ. Δίνει και ανάσες ο Ζιντάν πλέον.
83' Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ Μαγική κίνηση του Καρβαχάλ που ξεπερνά με... ζογκλερικά δύο αντιπάλους τους, αλλά από το ύψος της μικρής περιοχής σημαδεύει άουτ!
89' Κίτρινη κάρτα στον Ντιαβαρά επειδή πάτησε τον Κρόος
91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ, 1-3
Ο Μπέιλ αποκρούει σε πρώτο χρόνο το διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο, αλλά ο Μοράτα έρχεται σαν... τρέιλερ, παίρνει το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ γράφει το 1-3.
Λήξη του αγώνα. Η Ρεάλ Μαδρίτης νικά για δεύτερη φορά με 3-1 τη Νάπολι και προκρίνεται στα προημιτελικά του Champions League. Οι παρτενοπέι έβαλαν πολύ δύσκολα στο πρώτο μέρος, αλλά μέσα σε επτά λεπτά ο Ράμος σκόραρε δις με κεφαλιά και... έσπρωξε την ομάδα του στην επόμενη φάση.