Ολυμπιακός-Ατρόμητος

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Ατρόμητο για την 24η αγωνιστική της Super League.
Οι «ερυθρόλευκοι» προέρχονται από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα χωρίς να έχουν σκοράρει και βρίσκονται στο +3 από τον δεύτερο Πανιώνιο. Κάπως έτσι, η νίκη στο σημερινό ματς κρίνεται επιτακτική!
Από την άλλη μεριά, οι Περιστεριώτες βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, μετρώντας τέσσερις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και ψάχνουν το θετικό αποτέλεσμα για να πλησιάσουν τα πλέι οφ.
Ο Βασίλης Βούζας στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, παρατάσσει την ομάδα του με πάρα πολλές αλλαγές και εκπλήξεις.
Ο Λεάλι είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Παρέδες-Ντα Κόστα-Ρέτσο-Ντε λα Μπέγια να βρίσκονται στην άμυνα. Καμπιάσο και Ανδρούτσος τα δύο χαφ, με τους Μάριν-Φορτούνης-Μαρτίνς να βρίσκονται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Τσόρι.
Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Ντε Λα Μπέγια, Παρέδες, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Καμπιάσο, Μάρτινς, Ανδρούτσος, Μάριν, Φορτούνης και Τσόρι.
Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ - Κοντοές, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης - Μανιάτης, Ούμπιδες - Πλατέλλας, Τόνσο, Λημνιός - Ντάουντα.
Διαιτητής είναι ο Σπυρίδων Σελίμος (Λακωνίας), με βοηθούς τους Βασίλη Καμπούρη (Εύβοιας) και Αντώνη Καρατζίκα (Αθήνας). Τέταρτος είναι ο Χρήστος Γκράνας (Θράκης).
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό είναι οι Χουτεσιώτης, Ρομαό, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ελιουνούσι και Σισοκό.
Στον πάγκο για τον Ατρόμητο βρίσκονται οι Θεοδωράκης, Βασιλείου, Λαζαρίδης, Μπάγκα, Ντιγκινί, Κυριακίδης, Λε Ταλέκ.
Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες τρεις φορές, φέτος (δύο στο κύπελλο, μία στο πρωτάθλημα). Στα δύο ματς στο Περιστέρι ο Ολυμπιακός έχει φύγει νικητής, ενώ ο Ατρόμητος πήρε λευκή ισοπαλία (0-0) στο «Γ. Καραϊσκάκης».
Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με την διαιτητική τριάδα. Σε πολύ λίγο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
6' O Oύμπιδες με ωραίο μπαλιά βρίσκει τον Λημνιό, αυτός περνά τον Παρέδες και προσπαθεί να γυρίσει τη μπάλα στον Τόνσο αλλά ο Ντα Κόστα με τάκλιν διώχνει σε κόρνερ.
Χωρίς σέντερ φορ παίζει ο Ολυμπιακός, με τον Τσόρι να έχει αναλάβει τον ρόλο του καθαρόαιμου επιθετικού αλλά τους Φορτούνη, Μάριν και Ανδρούτσο να αλλάζουν συνεχώς θέσεις και πολλές φορές να βγαίνουν σαν κρυφοί φορ.
11' Παράλληλο γύρισμα του Λημνιού, δεν προλαβαίνει με προβολή να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα ο Τόνσο.
12' Κεφαλιά του Μανιάτη, η μπάλα βρίσκει στον Φυτανίδη ενώ πηγαίνει προς την εστία και περνάει άουτ.
12' Πολύ ωραίο σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ. Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.
13' Ο Ζησόπουλος με σωτήριο τάκλιν προλαβαίνει τον Τσόρι πριν σκοράρει, μετά από σέντρα του Ντε λα Μπέγια.
17' Σουτ του Λημνιού από μακρινή απόσταση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
Εξαιρετικός ο ρυθμός στο παιχνίδι, Πάνω-κάτω η μπάλα, με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν φάσεις και να δείχνουν εμφανή διάθεση να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο
Φτάσαμε στο 21ο λεπτό, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Ατρόμητο.
23' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Ολυμπιακό, το έχει κερδίσει ο Τσόρι.
Το... σπαταλάει ο Φορτούνης, κάνει κακή εκτέλεση πάνω στο τείχος.
Αποθέωση για Τσόρι Ντομίνγκες από τους οπαδούς του Ολυμπιακού, όταν ο Αργεντινός άσος πήγε να εκτελέσει ένα κόρνερ από τα δεξιά.
32' Μακρινό σουτ του Τσόρι, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
33' Ωραία σέντρα του Ανδρούτσου, ο Φορτούνης μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.
35' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραία κάθετη του Φορτούνη, ο Ανδρούτσος βγήκε απέναντι από τον Γκορμπούνοφ αλλά ο πορτιέρε του Ατρομήτου τον σταμάτησε.
36' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Ο Φορτούνης κάνει τη σέντρα, ο Ντα Κόστα ξεφεύγει από το μαρκάρισμα του Ζησόπουλου και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος και την κάκιστη τοποθέτηση του Γκορμπούνοφ.
38' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού (Βασίλη Καμπούρης) στον Λημνιό, που είχε γίνει αποδέκτης της μπάλας και έμπαινε από τα πλάγια στην περιοχή.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
45'+1' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Πλατέλλα.
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 του Ατρομήτου χάρη σε τέρμα του Ντα Κόστα στο 36ο λεπτό.
Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, πάντως, ο Τόνσο υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ ενώ έβγαινε απέναντι από τον Λεάλι. Πολύ δύσκολη φάση, όπως φάνηκε από το ένα ριπλέι που είδαμε πρέπει να είναι στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό.
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
49' Ο Ντε λα Μπέγια ήταν εκτεθειμένος πριν κάνει την παράλληλη σέντρα την οποία μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ αλλά ο α' βοηθός δεν υπέδειξε την παράβαση.
53' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού (Αντώνης Καρατζίκας) στον Λημνιό.
54' Νέα σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού (Αντώνης Καρατζίκας) στον Λημνιό.
Σε προηγούμενη φάση, ο Ντα Κόστα προσπάθησε να διώξει με προβολή προ του Τόνσο, βρίσκοντας τον αντίπαλό του στην πλάτη. Ωστόσο, ο διαιτητής Σελίμος δεν έδωσε καν φάουλ, ενώ ήταν και κίτρινη κάρτα.
57' Ωραία αντεπίθεση του Ατρομήτου, ο Ντάουντα άνοιξε στον Πλατέλλα, ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά ο Λεάλι μπλόκαρε τη μπάλα.
Έχει μπει δυνατά ο Ατρόμητος και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ο Ολυμπιακός αμύνεται σωστά.
59' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανσαριφάρντ αντί Τσόρι. Γνωρίζει την αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού ο Αργεντινός άσος.
62' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Γλυκιά σέντρα του Φορτούνη, ο Ανσαριφάρντ βγαίνει μπροστά από τον Φυτανίδη και κάνει την προβολή, ωστόσο ο στόπερ του Ατρομήτου είναι αυτός που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και γράφει το 2-0 για τον Ολυμπιακό.
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ελιουνούσι αντί Μάριν.
Τελικά, το 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού έχει γίνει με αυτογκόλ καθώς ο Φυτανίδης έχει βρει τη μπάλα.
66' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ντιγκινί αντί Πλατέλλα που αποδοκιμάζεται έντονα.
67' Κίτρινη κάρτα στον Ντε λα Μπέγια.
74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μπουχαλάκης αντί Καμπιάσο που αποθεώνεται από όλο το γήπεδο. Standing ovation για τον Αργεντινό.
75' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Βασιλείου αντί Τόνσο.
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Ντιγκινί με εξαιρετική κάθετη βγάζει τετ-α-τετ τον Ντάουντα αλλά αυτός θα νικηθεί από τον Λεάλι!
79' Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη.
Δέκα λεπτά ακόμη στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός προηγείται 2-0 του Ατρομήτου χάρη στα γκολ του Ντα Κόστα και το αυτογκόλ του Φυτανίδη.
82' Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Ελιονούσι έκανε κακό σουτ σαν ασίστ στον Ανδρούτσο, αυτός από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκορμπούνοφ, με τον πορτιέρε του Ατρομήτου ενώ είναι πεσμένος στο έδαφος να κάνει και δεύτερη επέμβαση.
83' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Λε Ταλέκ αντί Λημνιού.
90' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες, έπεσε και έδιωξε ο Λεάλι.
Τέλος στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-0 του Ατρομήτου. Ντα Κόστα και Φυτανίδης (αυτ.) τα γκολ για τους νικητές.