Μπεσίκτας-Ολυμπιακός

18:47
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα στη Μπεσίκτας και τον Ολυμπιακό για τους «16» του Europa League.
18:49
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν έρθει ισόπαλοι 1-1 με την τουρκική ομάδα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ψάχνουν το αποτέλεσμα που θα τους δώσει την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
18:51
Ο Καμπιάσο -που είχε βγει από την... αφάνεια από τον Βασίλη Βούζα- είχε ανοίξει το σκορ στο φαληρικό γήπεδο αλλά ο Αμπουμπακάρ είχε εκμεταλλευτεί το σοβαρό λάθος του Λεάλι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
18:55
Ο Ολυμπιακός με οποιαδήποτε νίκη περνάει στην επόμενη φάση, ενώ με ήττα μένει εκτός της συνέχειας. Ισοπαλία χωρίς τέρματα σημαίνει αποκλεισμός, ενώ αν λήξει 1-1 θα έχουμε παράταση. Σε οποιαδήποτε άλλη ισοπαλία, οι «ερυθρόλευκοι» προκρίνονται στα προημιτελικά.
18:55
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Ξεκινάμε από τους γηπεδούχους.
18:56
Μπεσίκτας (Σενιόλ Γκιουνές): Φάμπρι, Μίτροβιτς, Τόσιτς, Αντριάνο, Γκιονούλ, Χάτσινσον, Οζακιούπ, Ταλίσκα, Μπάμπελ, Κουαρέσμα, Αμπουμπακάρ.
18:57
Στον πάγκο: Τζενγκίν, Σισμάνογλου, Ουισάλ, Τοσούν, Μπεκ, Νούκαν, Ινλέρ.
18:57
Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό, Καμπιάσο, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Μανθάτης, Ανσαριφάρντ.
18:58
Εκπλήξεις από τον Έλληνα τεχνικό στην ενδεκάδα των Πειραιωτών. Στον πάγκο ο Μποτία με τον Ντα Κόστα να παίρνει τη θέση. Δεν ξεκινάει ξανά ο Μαρτίνς, ούτε και οι Ανδρούτσος-Σεμπά.
18:59
Στον πάγκο: Καπίνο, Μποτία, Μάριν, Ντε λα Μπέγια, Μαρτίνς, Ανδρούτσος, Σεμπά.
19:01
Στο γήπεδο θα βρεθούν, σύμφωνα με τουρκικά Μέσα, αρκετοί σκάουτερ κυρίως από την Αγγλία. Συγκεκριμένα, από την Άρσεναλ θα παρακολουθήσουν τον Ογκιουζάν Οζιακούπ, από Γουέστ χαμ και Νόριτς τον Τσενκ Τοσούν, από Λίβερπουλ τον Άντερσον Ταλίσκα και από Νάπολι και Μαρσέιγ τον Αμπουμπακάρ.
19:33
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία).
19:37
Βοηθοί του οι Στέφεν Τσάιλντ (Αγγλία), Στιούαρτ Μπερτ (Αγγλία) και τέταρτος ο Ίαν Χάσιν (Αγγλία). Επιπρόσθετοι βοηθοί οι Τζόναθαν Μος (Αγγλία), Κρεγκ Πόουσον (Αγγλία).
19:39
19:39
Το «Vodafone Arena» αναμένεται να είναι κατάμεστο. Ήδη είκοσι λεπτά πριν τη σέντρα, υπάρχει αρκετός κόσμος στο γήπεδο!
19:40
19:42
19:44
Οι γηπεδούχοι θα αγωνιστούν με άσπρες εμφανίσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα φορέσουν τις «γκρίζες».
19:47
Ένα ενδιαφέρον στοιχείο που αναπαράγει η UEFA στην ιστοσελίδα της αυτή την ώρα, είναι η «καυτή» ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι οπαδοί της Μπεσίκτας όταν γεμίζουν το «Vodafone Arena».Στις 24 Νοεμβρίου του 2007 και στην αναμέτρηση κόντρα στη Λίβερπουλ, καταγράφηκε η μεγαλύτερη… φασαρία από κάθε άλλο γήπεδο, με τις φωνές των οπαδών να φτάνουν τα 132 decibel.
19:50
19:54
Κάτι περισσότερο από πέντε λεπτά για να ξεκινήσει η μεγάλη ρεβάνς του Ολυμπιακού με τη Μπεσίκτας. Θυμίζουμε πως στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με σκορ 1-1.
19:57
Αρχηγός για τον Ολυμπιακό στο σημερινό παιχνίδι ο Εστέμπαν Καμπιάσο.
19:58
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τους διαιτητές.
20:01
Ένα μεγάλο πανό το οποίο ανέφερε «παλέψτε για εμάς» είχαν σηκώσει οι οπαδοί της Μπεσίκτας, στο οποίο πάνω είχαν φτιάξει το ταξίδι από την Κωνσταντινούπολη για την Στοκχόλμη και τον τελικό του Europa League.
20:01
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
20:06
4' Ο Ολυμπιακός βγήκε ωραία στην αντεπίθεση, με τον Ελιουνούσι να κερδίζει το πρώτο κόρνερ του ματς. Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους «ερυθρόλευκους».
20:07
20:08
6' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο κερδίζει η Μπεσίκτας. Το έκανε ο Ρέτσος στον Αμπουμπακάρ.
20:08
7' Εκτέλεση φάουλ του Κουαρέσμα, ο Λεάλι έπεσε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι.
20:11
10' ΓΚΟΛ για την Μπεσίκτας!
20:12
Ο Φορτούνης έχασε την μπάλα, οι παίκτες της Μπεσίκτας την έκλεψαν με τον Ταλίσκα να κάνει ωραία σέντρα και τον Αμπουμπακάρ να μη δυσκολεύεται ενώ είναι αμαρκάριστος να σκοράρει με κεφαλιά.
20:13
Η φάση έχει ξεκινήσει από λάθος εκτίμηση του Λεάλι, καθώς η μπάλα μετά τις κόντρες πήρε πολύ ύψος και έσκασε στα όρια της μικρής περιοχής με τον Ιταλό πορτιέρε να επιλέγει να μην βγει. Ωστόσο, λάθος έχει κάνει και ο Σισοκό που δεν έδιωξε την μπάλα όταν έσκασε στην περιοχή.
20:14
Πολύ νωρίς δέχεται γκολ ο Ολυμπιακός και καλείται να ψάξει και αυτός ένα τέρμα ώστε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.
20:17
Συνολικό το λάθος από τους παίκτες του Ολυμπιακού στο γκολ. Λεάλι και Σισοκό αρχικά, στη συνέχεια ο Φορτούνης και στο τέλος η άμυνα έχασε τον Αμπουμπακάρ.
20:19
Δεν μπορεί να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα ο Ολυμπιακός σε αυτά τα πρώτα λεπτά και έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.
20:22
20' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελιουνούσι βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει τον Φάμπρι, που βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε την μπάλα.
20:23
22' ΓΚΟΛ για την Μπεσίκτας!
20:24
Ο Κουαρέσμα έφυγε από τα δεξιά ολομόναχος, γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο επίσης αμαρκάριστος Μπάμπελ, αφού έκανε ένα κοντρόλ, σούταρε και νίκησε τον Λεάλι. Έχει ευθύνη ο Ιταλός, που δεν έβαλε σωστά τα χέρια του αλλά και η άμυνα του Ολυμπιακού που έχασε ξανά την μεσοεπιθετική γραμμή της Μπεσίκτας.
20:25
Πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο ο Ολυμπιακός, έχει γίνει πολύ δύσκολο το έργο του εξ αρχής.
20:27
Τραγική η αμυντική συμπεριφορά των φιλοξενούμενων, καθώς και στα δύο γκολ της Μπεσίκτας οι σκόρερ αλλά και αυτοί που μοίρασαν τις ασίστ ήταν αμαρκάριστοι.
20:32
31' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
20:33
Ο Σισοκό σεντράρει από τα αριστερά, ο Ελιουνούσι κάνει το βολ πλανέ, η μπάλα κοντράρει στον Αντριάνο και ξεγελάει τον Φάμπρι, καταλήγοντας στα δίχτυα. Εντυπωσιακό γκολ από τον Νορβηγό άσο και ο Ολυμπιακός ξαναμπαίνει στο παιχνίδι της πρόκρισης.
20:35
Το γκολ του Ολυμπιακού έχει ξεκινήσει από την επιμονή του Μανθάτη, που δεν παράτησε τη φάση, έκλεψε την μπάλα και την έδωσε στον Σισοκό.
20:37
36' Ο Κουαρέσμα ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρομαό αλλά δεν υπήρχε. Ο Πορτογάλος μόλις ένιωσε να του βάζει το χέρι στην πλάτη ο παίκτης του Ολυμπιακού έπεσε στην περιοχή αλλά δεν υπήρξε κάποια παράβαση.
20:40
Από τον πάγκο του Ολυμπιακού διαμαρτύρονται για χτύπημα του Αμπουμπακάρ στον Ρέτσο εκτός φάσης.
20:41
39' Αποβολή για την Μπεσίκτας. Ο διαιτητής δείχνει κόκκινη κάρτα στον Αμπουμπακάρ, για κουτουλιά εκτός φάσης στον Ρέτσο.
20:42
Σωστή η απόφαση του Άγγλου διαιτητή να αποβάλλει τον επιθετικό της Μπεσίκτας.
20:46
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
20:48
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Μπεσίκτας προηγείται 2-1 του Ολυμπιακού, ωστόσο έχει μείνει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Αμπουμπακάρ για κουτουλιά στον Ρέτσο.
20:49
«Ζωντανός» στην υπόθεση πρόκριση ο Ολυμπιακός, που θέλει ένα γκολ για να πάρει την πρόκριση. Αμπουμπακάρ και Μπάμπελ είχαν δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 22' στην Μπεσίκτας αλλά ο Ελιουνούσι στο 31' με βολ πλανέ μείωσε το σκορ.
21:03
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
21:07
49' Σύγχυση στα καρέ της Μπεσίκτας, ωστόσο κανένας παίκτης του Ολυμπιακού δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
21:09
51' Κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Ντα Κόστα, η μπάλα άουτ.
21:14
56' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σεμπά αντί Μανθάτη.
21:15
Ο Ολυμπιακός πιέζει τη Μπεσίκτας και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης-πρόκρισης.
21:15
57' Κίτρινη κάρτα στον Οζιακούπ.
21:16
58' Ο Φορτούνης με εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά, λίγο έλειψε να κρεμάσει τον Φάμπρι αλλά αυτός με υπερένταση έδιωξε. Στην προσπάθειά του έπεσε και στο δοκάρι και έχει χτυπήσει τη μέση του.
21:17
60' Αλλαγή για τη Μπεσίκτας. Ουισάλ αντί Οζιακούπ.
21:20
62' Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά.
21:24
67' Πλασέ του Κουαρέσμα, η μπάλα άουτ.
21:25
67' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα.
21:25
67' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μάριν αντί Καμπιάσο.
21:28
71' Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό.
21:29
71' Ψαλιδάκι του Ταλίσκα, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λεάλι.
21:30
Κάτι λιγότερο από ένα εικοσάλεπτο στο ματς, ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας και πιέζει για την ισοφάριση του σκορ.
21:33
75' ΓΚΟΛ για την Μπεσίκτας!
21:34
Ο Μπάμπελ έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Λεάλι κάνει ξανά κάκιστη εκτίμηση, η μπάλα περνάει κάτω από το χέρι του και καταλήγει στα δίχτυα. Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό πλέον.
21:34
76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μαρτίνς αντί Ρομαό.
21:39
Δέκα λεπτά ακόμα. Για να δούμε αν μπορεί ο Ολυμπιακός να βγάλει αντίδραση.
21:40
82' Αλλαγή για τη Μπεσίκτας. Τοσούν αντί Κουαρέσμα.
21:41
84' ΓΚΟΛ για την Μπεσίκτας!
21:42
Ο Ταλίσκα έκανε την κάθετη στον Τοσούν, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Λεάλι και με εξαιρετικό τσίμπημα της μπάλας έγραψε το 4-1.
21:46
Δύο λεπτά ακόμη μέχρι τα 90'.
21:48
90' Αλλαγή για τη Μπεσίκτας. Ινλέρ αντί Ταλίσκα.
21:48
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:51
Τέλος στην αναμέτρηση. Η Μπεσίκτας επικράτησε 4-1 του Ολυμπιακού και με συνολικό σκορ 5-2 πέρασε στα προημιτελικά του Europa League.