Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm την αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ στην έδρα της Άντερλεχτ.

21:34
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Άντερλεχτ.
21:34
Μετά την ήττα 1-0 στο "ΓΣΠ" οι Κύπριοι θα διεκδικήσουν στις Βρυξέλλες την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία τους.
21:35
Φοβήθηκαν πολύ το πρώτο ματς οι παίκτες του Κρίστιανσεν. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 29ο λεπτό όταν σκόραρε για τους Βέλγους ο Στάντσιου, όμως παρά την αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφεραν να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία, την οποία και άξιζαν.
21:38
Αρκετοί οπαδοί του ΑΠΟΕΛ θα βρεθούν στις κερκίδες του Κονστάντ Βάντεν Στοκ απόψε.
21:43
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
21:44
Άντερλεχτ (Ρενέ Βάιλερ): Ρουμπέν, Κάρα, Σπάγιτς, Ναγιάρ, Τσίπτσιου, Άπια, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ, Στάντσιου, Τεόντορτσικ, Ανί
21:44
Στον πάγκο: Ντεσάχτ, Μπρούνο, Νόιτινγκ, Ατσεαμπόνγκ, Μπεκ, Τελίν, Ομπράντοβιτς
21:44
ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Αρτυματάς, Εμπεσίλιο, Γιαννιώτας, Μπαράλ, Ντε Καμάργκο, Σωτηρίου
21:44
Στον πάγκο: Χριστοφόρου, Μπερτόλιο, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης, Βάντερ, Πάρντο, Γαμπερέ
21:47
Διαιτητής: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)
22:02
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
22:05
1' Έναρξη της αναμέτρησης
22:08
3' Την γλίτωσε ο ΑΠΟΕΛ. Ο Λάγο "κοιμάται", ο Ανί του κλέβει την μπάλα και πασάρει στον Τεόντορτσικ για να πλασάρει στην κενή εστία. Ευτυχώς ήταν οφσάιντ.
22:09
4' Τεράστια φάση για την Άντερλεχτ. Κάθετη του Ανί στον Τεόντορτσικ, όμως ο Βάντερμαν σώζει τον ΑΠΟΕΛ.
22:10
5' Φάση για την Άντερλεχτ. Χλιαρό σουτ του Ναχάρ, η μπάλα σκάει, ο Βάτερμαν αιφνιδιάζεται και διώχνει σε κόρνερ.
22:10
6' Κίτρινη κάρτα στον Ναχάρ.
22:14
9' Κίτρινη κάρτα στον Εμπεσίλιο. Του έχει γίνει φάουλ, ο διαιτητής δεν του το δίνει και στη συνέχεια τον τιμωρεί με αυστηρότατη κίτρινη για φάουλ που έκανε στην διεκδίκηση.
22:18
13' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Άντερλεχτ. Ο Σπάγιτς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, όμως δεν έκανε σωστά την προβολή.
22:19
14' Δυνατό σουτ του Στάντσιου, ο Βάτερμαν αιφνιδιάζεται και πάλι και στη συνέχεια ο Τεόντορτσικ του έκανε επιθετικό φάουλ.
22:20
15' Φοβερή ευκαιρία για την Άντερλεχτ. Αντεπίθεση για τους Βέλγους, ο Ανί σπάει στον Στάντσιου ο οποίος πλασάρει πάνω στον Βάτερμαν απ' το ύψος της μικρής περιοχής.
22:26
21' Δεν υπάρχει ΑΠΟΕΛ στο γήπεδο. Η ομάδα του Κρίστιανσεν από τύχη δεν έχει δεχτεί γκολ μέχρι στιγμής και δεν μπορεί να "παγώσει" τον ρυθμό των Βέλγων.
22:28
24' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τίλεμανς, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
22:29
25' Επικίνδυνη σέντρα του Ανί από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του ΑΠΟΕΛ.
22:31
27' 59-41% η κατοχή υπέρ της Άντερλεχτ.
22:33
28' Πρώτη επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ στην αντίπαλη περιοχή, με ένα σουτ του Γιαννιώτα να κοντράρει στα σώματα.
22:37
32' Ο Εμπεσίλιο γέμισε με φάουλ στην περιοχή της Άντερλεχτ, ο Ρούμπεν βγήκε και μπλόκαρε εύκολα.
22:41
36' Ευκαιρία για την Άντερλεχτ. Σέντρα του Τσιπτσίου, ο Τεόντορτσικ στέλνει την μπάλα άουτ.
22:43
38' Κίτρινη κάρτα στον Κάρα
22:46
41' Κίτρινη κάρτα στον Μπαράλ. Το φάουλ το έκανε ο Ιωάννου, αλλά ο ρέφερι έδωσε σε λάθος παίκτη την κάρτα.
22:51
'Ενα λεπτό καθυστερήσεων
22:51
45+1' Φάση για την Άντερλεχτ. Καλό σουτ του Ναχάρ, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Βάτερμαν.
22:51
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22:51
Στο 0-0 παραμένει το ματς του ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Άντερλεχτ.
22:52
Τύχη βουνό είχαν οι Κύπριοι που κράτησαν το "μηδέν" στην άμυνα. Μετά το μισάωρο ηρέμησαν το παιχνίδι και πάγωσαν τον ρυθμό των Βέλγων.
23:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
23:10
49' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σωτηρίου δοκιμάζει ξαφνικό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
23:11
50' Απαντάει η Άντερλεχτ. Σέντρα του Άπια από τα δεξιά, ο Τεόντορτσικ έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.
23:12
52' Κίτρινη κάρτα στον Λάγο για μαρκάρισμα στον Τσιπτσίου. Σωστή.
23:14
53' Αντεπίθεση για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γιαννιώτας κάνει εξαιρετική κούρσα, σπάει δεξιά στον Εμπεσίλιο ο οποίος σουτάρει αρκετά άουτ. Θα μπορούσε να σπάσει την μπάλα και στην περιοχή.
23:16
55' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στάντσιου, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
23:18
57' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γιαμπερέ αντί του Εμπεσίλιο.
23:21
61' Φάση για την Άντερλεχτ. Ατομική ενέργεια και σουτ του Ανί, ο Βάτερμαν πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.
23:25
64' Αλλαγή για την Άντερλεχτ. Ο Ατσεαμπόνγκ αντί του Στάντσιου.
23:26
65' ΓΚΟΟΛ 1-0 Η ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ
23:27
Ο Ανί μπήκε στην περιοχή, ο Βάτερμαν διώχνει πάνω στον Ατσεαμπόνγκ που ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ.
23:29
Πλέον ο ΑΠΟΕΛ πρέπει να ανατρέψει το σκορ για να περάσει, ενώ είναι σίγουρο πλέον πως δεν θα έχουμε παράταση
23:30
69΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαράλ, η μπάλα πάνω στο τείχος.
23:32
71΄ Κίτρινη κάρτα στον Μερκή.
23:33
72' Σουτ του Τσιπτσίου η μπάλα λίγο άουτ.
23:33
73' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μπερτόλιο αντί του Ντε Καμάργκο.
23:36
75' Αλλαγή για την Άντερλεχτ. Στη θέση του Τεόντορτσικ πέρασε ο Τελίν.
23:37
76' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Γύρισμα του Μπερτόλιο στην μικρή περιοχή, έδιωξαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.
23:38
78' Κάθετη του Μπερτόλιο, όμως ούτε ο Σωτηρίου αλλά ούτε ο Γιαννιώτας τελειώνουν την φάση.
23:38
78' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βάντερ αντί του Μπαράλ.
23:40
79' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Μπερτόλιο διώχνει δύσκολα ο Ρουμπέν.
23:47
85' Μίνι διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Ρουμπέν που χτύπησε σε διεκδίκηση με τον Γιαμπερέ.
23:50
89' Αλλαγή για την Άντερλεχτ. Ο Μπρούνο αντί του Τσίπτσιου.
23:52
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
23:56
90+4' Tέλος της αναμέτρησης
23:56
Ήττα 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ στο Βέλγιο.
23:56
Η Άντερλεχτ, που είχε επικρατήσει και στην Κύπρο με το ίδιο σκορ, πήρε το εισιτήριο της επόμενης φάσης.