Ξάνθη-Λεβαδειακός

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ξάνθη-Λεβαδειακός, για την 25η αγωνιστική της Super League.
Η Ξάνθη προέρχεται από την ήττα με 1-0 από την Κέρκυρα και βρίσκεται στην έκτη του πρωταθλήματος με 39 βαθμούς.
Ο Λεβαδειακός είναι 14ος με 18 βαθμούς και προέρχεται από το 1-1 με τον Αστέρα στη Βοιωτία
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές, Μεχία, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Λάζιτς, Σιλά, Λισγάρας
Λεβαδειακός (Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Βασιλείου, Τόνι Σίλβα, Καλτσάς, Ουόν, Γιουσούφ, Βούρος, Μιλιάζες, Σουμπίνιο
Στον πάγκο της ακριτικής ομάδας: Ζαρόπουλος, Καρασαλίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Ράνος, Πιτσέλι, Καμαρά
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Μοσχονάς, Καψάσκης, Ζεζίνιο, Μάγκας, Λάτσι, Γιακουμάκης, Καραχάλιος.
Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος. Βοηθοί: Βασίλειος Λάμπρου, Σπυρίδων Βασιλόπουλος 4ος Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης
Έναρξη στο ματς!
Στους 15 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία αυτήν την ώρα στη Πηγάδια
3' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Σουτ του Ντε Λούκας με καλές προυποθέσεις, διώχνει ο Ναμάσκο. Δευτερόλεπτα πριν ο Βούρος βρήκε την μπάλα με το χέρι, ύστερα από γέμισμα που έγινε στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής θεώρησε ότι ήταν ακούσιο και δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Λίγο μετά ο Τριάδης έπιασε σουτ, όντας στην περιοχή και λίγο αριστερά και δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα
Πέναλτι για την Ξάνθη! Ο Ουόν έσπρωξε τον Γιουνές ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο παίκτης της Ξάνθης έπεσε στο έδαφος και ο Βάτσιος έδειξε πέναλτι.
5' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 1-0! Εκτέλεση του Γιουνές, που θύμισε Πανένκα, η μπάλα κατέληξε στο κέντρο της εστίας, ο Ναμάσκο έπεσε στην αριστερή του αγωνία και...1-0
9' Μακρινό σουτ του Λάζιτς, η μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Λεβαδειακού.
15' Ωραία επίθεση, με κακό τελείωμα για την Ξάνθη. Ο Γιουνές συνεργάστηκε με τον Βασιλακάκη που βρήκε τον Μπαξεβανίδη, αλλά ο τελευταίος έκανε το σουτ με τη μια (και ενώ θα μπορούσε να γυρίσει στον Γιουνές) και η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά άουτ
17' Τελική για τον Λεβαδειακό. Σουτ του Βασιλείου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Ζίβκοβιτς, καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.
20' Απειλεί και πάλι ο Βασιλείου. Ο Τόνι Σίλβα κινήθηκε από τα δεξιά και γύρισε για τον Έλληνα επιθετικό που δεν μπόρεσε να βρει εστία
22' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Σέντρα του Γιουσούφ από τα αριστερά, ο Βασιλείου βρήκε λίγο την μπάλα λόγω της πίεσης που δέχθηκε και ο Ζίβκοβιτς μάζεψε την μπάλα.
23' Συρτό σουτ του Ντε Λούκας, η μπάλα κατέληξε αργά εκτός εστίας και δεν ανησύχησε ο Ναμάσκο
24' Άστοχο σουτ απ' τον Βασιλακάκη για την Ξάνθη.
28' ΓΚΟΛ ο Λεβαδειακός, 1-1!
Ο Μιλιάζες έκανε πολύ ωραία σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε λίγο και στον Φλίσκα που πήδηξε για κεφαλιά και κατέληξε τον Βασίλείου που στόπαρε ωραία και με ψυχραιμία νίκησε τον Ζίβκοβιτς.
30' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 2-1!
Σέντρα του Γιουνές από τα δεξιά, η άμυνα του Λεβαδειακού έχασε τον Λάζιτς που με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Ναμάσκο
35' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Τόνι Σίλβα έπιασε γλυκό σουτ έξω από την περιοχή και ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία
36' Εκτέλεση κόρνερ του Μιλιάζες, που προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ζίβκοβιτς, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει
43' Απειλή από την Ξάνθη. Γύρισμα του Μπαξεβανίδη με το κεφάλι, η μπάλα έφθασε στον Γιουνές που με συρτό σουτ "τέσταρε" τον Ναμάσκο
44' Κόρνερ για την Ξάνθη. Ο Τριάδης συνέκλινε από τα αριστερά και έπιασε φλατσαριστό σουτ, η μπάλα κόντραρε από την παρέμβαση του Βούρου και πέρασε εκτός
45' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς. Την αντίκρισε ο Σιλά
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
Ημίχρονο στα Πηγάδια. Ξάνθη-Λεβαδειακός 2-1
Ο Γιουνές άνοιξε το σκορ με πέναλτι (που κέρδισε ο ίδιος από τον Ουόν) στο 5', ο Βασιλείου ισοφάρισε στο 28ο λεπτό και λίγο μετά (30') ο Λάζιτς με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ελαφρώς καλύτερη η ακριτική ομάδα στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν στο καλό τους διάστημα, αλλά αδράνησαν λίγο μετά και ισοφαρίστηκαν.
Έναρξη δεύτερου μέρους!
47' ΓΚΟΛ ο Λεβαδειακός, 2-2!
Μακρινή-ωραία μπαλιά του Μιλιάζες που βρήκε τον Τόνι Σίλβα και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων βγήκε ταχύτατα στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα τον Ζίβκοβιτς
56' Σουτ του Τόνι Σίλβα από τα δεξιά με το αριστερό, η μπάλα πέρασε λίγο εκτός
60' Πιτσέλι, Λουσέρο στο ματς. Εκτός Μεχία και Σιλά για την Ξάνθη
62' Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη που έφθασε κοντά στο γκολ. Σέντρα του Λάζιτς, και κεφαλιά του Γιουνές απο σημείο που συνήθως σκοράρει, αλλά αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα εκτός
Πιέζει η Ξάνθη
Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Σέντρα του Γιουνές, γύρισμα του Λουσέρο και ύστερα από προβολή του Τριάδη η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ναμάσκο
68' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης στη θέση του Σουμπίνιο.
69' Δοκάρι για την Ξάνθη! Ο Πιτσέλι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Βασιλακάκης τσίμπησε ωραία την μπάλα και αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ναμάσκο
72' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες από μακρινή απόσταση, ο Ζίβκοβιτς αιφνιδιάστηκε, αλλά έδιωξε σε κόρνερ
76' Κίτρινη στον Καλτσά
Κίτρινη στον Βασιλείου
78' Πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ωραία κίνηση του Βούρου μέσα στην περιοχή και δεξιά, αλλά ο Φλίσκας έκανε καθοριστικό τάκλιν την ώρα που ήταν έτοιμος να σουτάρει ο αμυντικός των φιλοξενούμενων.
79' Σολτάνι αντί Μπαξεβανίδη στο ματς
Ζεζίνιο αντί Μαχαίρα στο ματς για τον Λεβαδειακό.
86' Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη. Σουτ του Βασιλακάκη και "στοπ" από την άμυνα των φιλοξενούμενων.
Λάτσι αντί Τόνι Σίλβα στο ματς για τον Λεβαδειακό στο 89'
Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος
90 + 4' Σουτ του Γιουνές μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά
Κοντά στο γκολ η Ξάνθη. Γύρισμα του Πιτσέλι από τα αριστερά και προ του Γιουνές ο Ναμάσκο έδιωξε την ύστατη στιγμή.