Ολυμπιακός-Πλατανιάς

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού απέναντι στον Πλατανιά.
Ματς για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας στο Φάληρο.
Πρώτο ματς για τον Τάκη Λεμονή μετά την επιστροφή του στον πάγκο των ερυθρόλευκων.
Οι Πειραιώτες θέλουν σήμερα να επιστρέψουν στις νίκες και να κάνουν ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.
Απ΄ την πλευρά τους οι Χανιώτες συνεχίζουν να παλεύουν για να μπουν στα πλέι-οφ.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο, Φορτούνης, Μάριν, Ανδρούτσος, Ανσαριφάρντ
Στον πάγκο: Λεάλι, Τσόρι, Καρντόσο, Ελιουνούσι, Μάρτινς, Ρέτσος, Μανθάτης
Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα, Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα, Μανούσος, Γιακουμάκης, Γιορέντε
Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Μαραγκός, Κάργας, Στανισάβλιεβιτς, Αποστολόπουλος, Σίγκνεβιτς, Γουνδουλάκης
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες
Αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού ο Τάκης Λεμονής.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
1' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Στάθη, που ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό.
5' Γύρισμα του Φορτούνη από τα αριστερά, βγήκε και μάζεψε ο Σωτηρίου.
10' Λίγα πράγματα μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.
Αρκετά ανοιχτά πάντως παίζει ο Πλατανιάς, που δεν φοβάται να επιτεθεί και κατεβάζει αρκετούς παίκτες κάτω από την μεσαία γραμμή.
13' Εξαιρετική ενέργεια του Ανδρούτσου που κέρδισε φάουλ από τον Βάντερσον σε καλό σημείο έξω από την περιοχή.
14' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
15' Ο Ολυμπιακός έκλεψε ψηλά την μπάλα, ο Ανδρούτσος έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Καμπιάσο άφησε πανέξυπνα την μπάλα στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση.
18' Καλή εκτέλεση κόρνερ για τον Πλατανιά, ο Ντα Κόστα δεν καθαρίζει την φάση, όμως βγήκε σωστά ο Καπίνο και μπλόκαρε.
20' Πρώτη τελική για τον Πλατανιά. Αδύναμη κεφαλιά ψαράκι του Γιορέντε, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Καπίνο, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα.
22' Ωραία ατομική ενέργεια του Ντα Κόστα, που όμως τα χάλασε στην σέντρα κι έστειλε την μπάλα άουτ.
24' Κίτρινη κάρτα στον Ντε λα Μπέγια για μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη. Σωστή
25' Σουτ του Μανούσου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
27' Φάση για τον Πλατανιά. Ο Γιακουμάκης έστρωσε στον Μανούσο, που δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του Καπίνο.
29' Ο Γιακουμάκης κάνει ωραίο κοντρόλ, όμως ο Μποτία με ωραία προβολή "καθάρισε' την φάση.
Έχει ανέβει πολύ ο Πλατανιάς τα τελευταία λεπτά. Δεν μπορεί να βρει ρυθμό ο Ολυμπιακός.
31' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Καμπιάσο πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα παράλληλα με την εστία.
33΄ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μακρινό σουτ του Φιγκέιρας, ο Σωτηρίου έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ.
34' Φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος έστρωσε στον Φορτούνη που έκανε υπό πίεση το σουτ κι έστειλε την μπάλα άουτ. Στο ξεκίνημα της φάσης, ο νεαρός μεσοεπιθετικός των ερυθρόλευκων πήρε την μπάλα από τον Καμπιάσο ενώ βρισκόταν καθαρά σε θέση οφσάιντ.
36' Επικίνδυνη σέντρα του Μάριν, η μπάλα πέρασε άουτ με τον Ντε λα Μπέγια να μην μπορεί να βάλει την προβολή.
40' Κίτρινη κάρτα στον Πριντέτα για τράβηγμα στον Ανσαριφάρντ. Σωστή.
41' Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό για μαρκάρισμα στον Γιορέντε, ο οποίος μάτωσε καθώς σκίστηκε στο φρύδι.
43' Πέναλτι για τον Πλατανιά!
Το υπέδειξε ο Α' βοηθός! Ο Γιακουμάκης επιχείρησε σουτ ο Φιγκέιρας έκανε καθαρό χέρι, ο διαιτητής δεν το είδε, όμως ο επόπτης υπέδειξε σωστά την παράβαση.
45' ΓΚΟΟΟΛ 0-1 Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ!
Ο Μανούσος νικάει από την άσπρη βούλα τον Καπίνο και πανηγυρίζει έξαλλα το γκολ μαζί με τους συμπαίκτες του.
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Ο Πλατανιάς προηγείται 1-0 στο Φάληρο απέναντι στον Ολυμπιακό
Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Μανούσος με εύστοχη εκτέλεση στο 45', ύστερα από σωστή υπόδειξη του βοηθού για χέρι του Φιγκέιρας.
Έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του Ολυμπιακού προς τον διαιτητή και τους βοηθούς του.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
49' Φάση για τον Ολυμπιακό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πέρασε το τείχος αλλά έφυγε άουτ.
51' Σουτ του Καμπιάσο από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
54' ΓΚΟΟΟΛ 1-1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Ο Φορτούνης έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή, έσπασε έξυπνα στον Μάριν που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Σωτηρίου. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για φάουλ του Φορτούνη στον Πριντέτα στο ξεκίνημα της φάσης. Δεν βοηθάει το ριπλέι.
56' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη για φάουλ στον Στάθη. Σωστή
58' Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για φάουλ στον Γιακουμάκη. Σωστή απόφαση από τον ρέφερι.
59' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ του Γιακουμάκη. Ήταν λίγο πιο μπροστά ο επιθετικός του Πλατανιά.
60' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραίο σουτ του Μάριν, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μάρτινς αντί του Καμπιάσο.
62' Κίτρινη κάρτα στον Μπανανά για φάουλ στον Φορτούνη
63' ΓΚΟΟΟΛ 2-1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Φοβερή κάθετη του Μάρτινς στον Φιγκέιρας, που δίνει έτοιμο γκολ στον Ρομαό, που πλάσαρε ψύχραιμα.
65'΄Αναγκαστική αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Σίγκνεβιτς στη θέση του Γιακουμάκη, που δεν μπορούσε να συνεχίσει ύστερα από το μαρκάρισμα του Μποτία.
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε μπήκε στην περιοχή, έσπασε την μπάλα όμως οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα πριν προλάβει να πλασάρει ο Σίγκνεβιτς.
68' Νέα φάση για τον Πλατανιά. Κεφαλιά του Σίγκνεβιτς ύστερα από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ.
69' Ωραία ανάπτυξη απ' τον Πλατανιά, ο Ντεβέσα πλάσαρε και αφού η μπάλα βρήκε στον Μουνάφο πέρασε άουτ.
70' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ωραία ενέργεια του Ανσαριφάρντ, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Σωτηρίου.
71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καρντόσο αντί του Ανσαριφάρντ.
Νωρίτερα ο βοηθός έκανε σοβαρό λάθος υποδεικνύοντας τον Σίγκνεβιτς σε θέση οφσάιντ ενώ καλυπτόταν καθαρά. Ο παίκτης του Πλατανιά, αν συνεχιζόταν η φάση, μπορούσε να βγάλει παράλληλη πάσα σε συμπαίκτη του που ήταν αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι.
76' Φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Μάριν, η μπάλα άουτ.
78' Κίτρινη κάρτα στον Στάθη για χτύπημα στο πρόσωπο του Μάριν με το χέρι.
79' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Στανισάβλιεβιτς αντί του Ντεβέσα.
80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης αφήνει την θέση του στον Τσόρι.
82' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γουνδουλάκης αντί του Πριντέτα.
82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντε λα Μπέγια έκανε ωραίο γύρισμα από τα αριστερά, ο Βάντερσον δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μάριν αστόχησε από κοντά.
85' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ρομαό έβγαλε τον Καρντόσο σε θέση βολής αλλά το σουτ του Παραγουανού πέρασε ελάχιστα άουτ.
Συμπληρώθηκαν τα 90', τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
Δύο λεπτά ακόμη.
Τέλος στο ματς. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του Πλατανιά με ανατροπή. Ο Μανούσος με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με αυτά των Μάριν και Ρομαό.
Ακολουθεί το κείμενο του αγώνα και ρεπορτάζ στο sportfm.gr.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ.