ΠΑΟΚ-Λάρισα

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Λάρισα για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Ακόμη μία νίκη στην Τούμπα αναζητά ο ΠΑΟΚ για να μείνει κοντά στη δεύτερη θέση και τον Πανιώνιο που επικράτησε 2-1 του Ατρομήτου. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι θέλουν ένα θετικό αποτέλεσμα για να ξεφύγουν από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς, Κάνιας, Σάκχοφ, Μυστακίδης, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε, Αθανασιάδης.
Στον πάγκο: Γλύκος, Πούγγουρας, Δεληγιαννίδης, Κίτσιου, Κάτσε, Χαρίσης, Κουλούρης.
ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γκόλιας, Γιοβάνοβιτς, Ναβάρο, Φατιόν, Μασαλέσα, Αβραάμ, Ντέλετιτς, Βαρέλα, Ναζλίδης
Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Μονιάκης, Ρέγιες, Καπός, Κόντορ, Ικάουνιεκς, Γκουλουζάντε.
Διαιτητής είναι ο Ευάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθης).
Βοηθοί: Ιωάννης Σίπκας (Πέλλας), Σπυρίδων Βασιλόπουλος (Έβρου).
Τέταρτος είναι ο Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης).
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο παρέα με την διαιτητική τριάδα. Σε πολύ λίγο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
6' Σέντρα του Μάτος, ο Λέοβατς δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και η μπάλα περνάει άουτ.
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του ματς, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο.
Ψάχνει το γρήγορο γκολ ο ΠΑΟΚ, αλλά δυσκολεύεται να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΛ.
16' Κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Μάτος βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή αλλά έκανε κακό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
O ΠΑΟΚ δυσκολεύεται να φτιάξει ευκαιρίες προς την εστία του Ξενοδόχοφ, με την ΑΕΛ να παίζει στο δικό της μισό και να αμύνεται εξαιρετικά.
24' Κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Μυστάκιδη. Σωστή η απόφαση του διαιτητή!
26' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ενρίκε βγήκε απέναντι από τον Ξενοδόχοφ, πέρασε με τρομερή ντρίμπλα από πάνω τον Αβραάμ και στη συνέχεια σούταρε αλ΄΄α η μπάλα κατέληξε άουτ.
28' Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ.
29' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Βαρέλα.
Δέκα λεπτά ακόμη στο πρώτο μέρος, παραμένει το 0-0.
37' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Οι αμυντικοί της ΑΕΛ έδιωξαν τη μπάλα, αυτή στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Κάνιας που με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Πολύ ωραίο τέρμα από τον Ισπανό χαφ.
Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Κάνιας στην καριέρα του σε επαγγελματικό επίπεδο!
Κρατάει εύκολα το προβάδισμά του ο ΠΑΟΚ, που δεν έχει κινδυνεύσει σε καμία περίπτωση από την ΑΕΛ.
45+1' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ. O Mάτος έκανε ωραία προσποίηση και σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 της ΑΕΛ χάρη στο γκολ του Κάνιας στο 37ο λεπτό. Καλύτερος ο ΠΑΟΚ, δίκαιο το προβάδισμά του με την ΑΕΛ να είναι ακίνδυνη!
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
50' Kίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
56' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Κουλούρης αντί Αθανασιάδη.
Έχει πάρει αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΛ και ψάχνει να βρει το γκολ της ισοφάρισης.
58' Σουτ του Ναζλίδη, μπλόκαρε ο Μπρκιτς.
63' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Κίτσιου αντί Ενρίκε.
63' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ικάουνιεκς αντί Αβραάμ.
75' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Ντέλετιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ!
77' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Βαρέλα που καλυπτόταν τουλάχιστον ένα μέτρο!
78' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Ναβάρο, μέσα ο Καπός.
81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάτσε αντί του Μυστακίδη.
84' Νέα λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού αυτή τη φορά στον Καπό!
87' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Κίτσιου έγινε κάτοχος της μέσα στην περιοχή και με άψογο πλασέ νίκησε τον Ξενοδόχοφ για να γράψει το 2-0.
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+4' Mεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βαρέλα έκρυψε την μπάλα μαζί με τον Πέλκα, η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη που δοκίμασε δυνατό σουτ και ο Ξενοδόχοφ έδιωξε σε κόρνερ.
90+4' Τέλος της αναμέτρησης
Ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη 2-0 απέναντι στη Λάρισα
Κάνιας και Κίτσιου τα γκολ του δικέφαλου του Βορρά, που έφτασε τις έξι εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα.